Vårens klassiska F167

Slutpriser

Nr.FöremålKlubbat pris
200Michail Stepanovich Tkatchenko, GRAND CANAL, VENEDIG.1 200 EUR
201Alexandre Roubtzoff, FATIMA OCH MANOUBIA.65 000 EUR
202EKATERINA NIKOLAEVNA KATSHURA-FALILEEVA, blandteknik på papper, signerad.Återrop
203Julij Jul'evic II Klever, PAPEGOJA.3 200 EUR
204Lydia Dmitrievskij, STILLEBEN MED TULPANER OCH NARCISSER.Återrop
205Leonid Purygin, SJÄLVPORTRÄTT I SPEGELN.4 800 EUR
206RING, antikslipade diamanter ca 2.50 ct. 28 rubiner. 14K guld. Sannolikt Ryssland tidigt 1900 t. Vikt 6,3 g.Återrop
207HÄNGE, 88 förgyllt silver, emalj. Ryssland 1900 t. början. Senare 14K guldked 42 cm.600 EUR
208ÖRHÄNGEN, 56 guld, silver, safirer, antikslipade diamanter, emalj. St. Petersburg tidigt 1900 t. Vikt 4,2 g.2 000 EUR
209MEDALJONG, 56 guld, rosenslipade diamanter ca 0.10 ct, emalj. St. Petersburg 18/1900 t. Vikt 7,8 g.Återrop
210BROSCH, opal ca 13.00 ct, smaragd ca 0.5 ct, antikslipade diamanter ca 1.6 ct, rubiner.Återrop
211ARMBAND, rosenslipade diamanter, smaragd ca 5.00 ct. 1800 t. senare hälft. Ostämplad. Vikt 10,6 g.2 000 EUR
212BROSCH, 56 guld, droppslipad smaragd, diamanter, safirer. Stämplad AT. St. Petersburg 1880 t. Vikt 4,7 g.1 200 EUR
213ARMRING, 56 guld, pärlor, turkos. St. Petersburg kring sekelskiftet 18/1900. Vikt 19 g.700 EUR
214HÄNGE, 56 guld, A. Tillander St. Petersburg 1908-17. Antikslipade diamanter, akvamariner, rubin. Vikt 5 g.2 200 EUR
215HÄNGE, antikslipade diamanter ca 3.50 ct I-J/i1. Ametist ca 7.00 ct. 14 K guld, silver. Vikt 6 g.2 200 EUR
216ÖRHÄNGEN, 56 guld, rosenslipad diamant, smaragd, emalj. St. Petersburg tidigt 1900 t. Längd 25 mm, vikt 8,6 g.1 800 EUR
217ARMRING, 56 guld, pärlor, smaragd ca 1.2 ct. samt 52 rosenslipade diamanter. Stämplad AZ St. Petersburg. Sent 1800 t.2 800 EUR
218HÄNGE, antik- och rosenslipade diamanter ca 2.90 ct, safir ca 3.80 ct. 14K guld, silver. Vikt 11,6 g.2 200 EUR
219PLÅNBOKSDEKORATION 5 RUBEL I GULD.350 EUR
2202 EMBLEM, förgyllt silver, niello. Moskva 1827. Mästarstämpel A.G.Vikt 33,5 g.Återrop
221MANSCHETTKNAPPAR, 56 guld, rosenslipade diamanter, emalj. Stämplade EK, Erik Kollin St. Petersburg 1903-12.12 000 EUR
222COLLIER, antikslipade diamanter ca 8.50 ct H-I /vs-I1. 56 guld. St. Petersburg 1908 -17. Längd ca 50 cm, vikt 46 g.Återrop
223CIGARRETTETUI, Fabergé. 56 guld, rosenslipade diamanter. August Hollming St. Petersburg 1904. Vikt 66 g.4 800 EUR
224MINIATYR, signerad Iwan Winberg (1798-1851) föreställande Tsar Nikolaj I (1796-1855).6 200 EUR
225CIGARRETTETUI, Fabergé. 56 gult- och rött guld, safir. August Hollming St. Petersburg 1908-17. Vikt 125 g.8 600 EUR
226KÅSA, 84 silver, granater, turkoser, krysopras. Stämplad Ovchinnikov St. Petersburg 1880 t.1 100 EUR
227BÄGARE, silver Moskva 1740 t. Höjd 8 cm, vikt 91 g.650 EUR
228FISKSPADE, 84 silver. J. E. Sällman St. Petersburg 1860. Längd 31 cm, vikt 131 g.200 EUR
229BÄGARE, silver. Otydliga stämplar. Moskva 1740. Höjd 7,5 cm, vikt 74 g.600 EUR
230GRÄDDKANNA, silver. Okänd mästare Moskva 1778. Probermästare Andrei Andrejev. Ålderman F. Petrov. Vikt 172 g.Återrop
231BÄGARE, silver. Andrei Dementiev Moskva 1774. Höjd 7,5 cm, vikt 72 g.700 EUR
232TEGLASHÅLLARE, 84 silver Mihail Tarasov Moskva 1908-17. Höjd 12 cm, vikt 176 g.2 700 EUR
233BÄGARE, silver. Mästarstämpeln sliten. Ålderman F. Petrov Moskva 1750 t. Vikt 88 g.600 EUR
234TEKANNA, 84 silver Moskva 1850. Vikt 385 g.450 EUR
235BÄGARE, silver. Okänd mästare. Ålderman Alexei Kosirev Moskva 1791. Höjd 8 cm, vikt 96 g.600 EUR
236STOP, 84 silver. Robert Kohun St. Petersburg 1882. Höjd 17 cm, vikt 783 g.2 800 EUR
237BÄGARE, förgyllt silver. Okänd mästare (1773-94). Probermästare Andrei Titov Moskva 1786. Höjd 8,5 cm, vikt 90 g.900 EUR
238VINKANNA, Ovchinnikov Moskva 1860-70 t. Höjd 30 cm, vikt 1252 g.Återrop
239BÄGARE, silver. Andrei Dementiev Moskva 1774. Höjd 8,5 cm, vikt 68 g.580 EUR
240KAFFE- OCH TESERVIS, 8 DELAR. 84 silver. Johann Tobiassov St. Petersburg 1896-1907. Silvervikt 3082 g.6 800 EUR
241BÄGARE, silver. Okänd mästare, Moskva 1710-29. Höjd 8,5 cm. Vikt 74 g.1 000 EUR
242STOP, 84 silver. Helförgylld. Carl Magnus Stahle St. Petersburg 1842. Höjd 20 cm, vikt 630 g.3 200 EUR
243CHARKA, 3 st. silver. Moskva, Ryssland 1700 t. Vikt 80 g.1 500 EUR
244BRICKA, 84 silver. Nikolai Nikitin alt. Henrik Hacklin St. Petersburg 1857. Mått 68x44 cm, vikt 2830 g.2 600 EUR
245CHARKA, 84 silver. Stämplad Chlebnikov Moskva sekelskiftet 18/1900. Höjd 6 cm, vikt 53,5 g.650 EUR
246BESTICK, Fabergé 36 st. 84 förgyllt silver. Moskva 1890 t. Sammanlagd vikt 2695 g.7 600 EUR
247SOCKERSKÅL, förgyllt 84 silver, emalj. Sasikov St. Petersburg 1866-70. Höjd 4,5 cm, vikt 135 g.900 EUR
248KANNA, kristall, 84 silver, emalj. Okänd mästare г.п sannolikt Kiev, kring sekelskiftet 18/1900.2 200 EUR
249SOCKERSKÅL, silver. Otto Heinrich Nowack (1829-45) Dorpat, Estland. Höjd 16 cm, vikt 671 g.480 EUR
250VAS, kristall, silver. Silverfoten stämplad Morozov, St. Petersburg sekelskiftet 18/1900. Höjd 36 cm.800 EUR
251SOCKERSKÅL, 84 silver. Import. Granskad av probermästare Alexander Jashikov i St Petersburg 1803.1 600 EUR
252GRÄDDSNÄCKA, 84 förgyllt silver. Cloisonné emalj. Moskva 1894. Höjd 9 cm, vikt 206 g.2 000 EUR
253SKÅL MED SKED, 84 silver. Mästarstämpeln otydlig. Probermästare Alexander Jashikov St. Petersburg. 1818-26. Vikt 70 g.300 EUR
254SÅSSKÅL MED SLEV, 84 silver. Helförgylld. Nichols & Plincke, hovleverantör, St. Petersburg 1859. Vikt 1600 g.13 000 EUR
255SOCKERSKRIN, 84 silver. P. Miljukov Moskva 1894. Vikt 539 g.1 200 EUR
256CIGARETTETUI, 84 silver, emalj, rosenslipade diamanter. Stämplad г.л St. Petersburg 1908-17. Vikt 101 g.750 EUR
257VAS.11 000 EUR
258VINKYLARE.3 800 EUR
259PÅSKÄGG.1 300 EUR
260TALLRIK, porslin, Kejserliga Porslinsmanufakturen i S:t Petersburg 1809-1817.Återrop
261TALLRIK, porslin, Kejserliga Porslinsmanufakturen i S:t Petersburg 1809-1817.Återrop
262FAT.1 000 EUR
263IKON.2 800 EUR
264IKON.Återrop
265BOK.3 200 EUR
266BORDSPENDYL.2 400 EUR
267LJUSSTAKAR, ETT PAR.5 600 EUR
268VASER, ETT PAR.1 500 EUR
269LJUSSAX, Märkt med kyrilliska bokstäver, M. Malygin, Tula.Återrop
270VARGSAX.1 000 EUR
271STICKERTAR, 3 ST.4 000 EUR
272SVÄRD.Återrop
273SVÄRD.Återrop
274SHASKA.2 800 EUR
275SABEL.Återrop
276SHASKA.2 500 EUR
277SABEL.Återrop
278SVÄRD.1 000 EUR
279RYSKT KEJSERLIGT MÖBLEMANG, 6 DELAR.Återrop
280RYSK KARMSTOL.1 300 EUR
281KONSOLBORD.Återrop
282SOFFA.1 200 EUR
283RYSKA STOLAR, ETT PAR.2 200 EUR
284STOLAR, ETT PAR.1 100 EUR
285SPEGEL.Återrop
286RYSKA STOLAR, ETT PAR.600 EUR
287TÄBRIZ.3 700 EUR
288MATTA, Qum. Ca 207x137 cm.Återrop
289ARDAKAN.1 500 EUR
290ARDAKAN.Återrop
291KESHAN.1 400 EUR
292KIRMAN.1 800 EUR
293QUM.3 600 EUR
294MATTA, Isfahan. Ca 367x240 cm.Återrop
295MATTA, Keshan. Ca 340x254cm.Återrop
296BINESH YAZD.2 600 EUR
297KESHAN.2 800 EUR
298KERMAN.3 200 EUR
299MATTA, Zabol. Ca 308x210cm.Återrop