MODERN + DESIGN F179

539 föremål
KAJ STENVALL, "RYTMEN I LJUS (OCH BYXORNA PÅ)".
Klubbat pris
3 600 EUR
Utropspris
4 500 EUR
BIRGER KAIPIAINEN, KERAMIKFAT. Sign. Kaipiainen Arabia.
Klubbat pris
1 860 EUR
Utropspris
1 500 EUR
GÖRAN AUGUSTSON, KOMPOSITION.
GÖRAN AUGUSTSON, KOMPOSITION.
Klubbat pris
2 800 EUR
Utropspris
1 400 EUR
PAAVO TYNELL, TAKLAMPA. Tillverkare Taito Oy, 1950-tal.
Klubbat pris
2 000 EUR
Utropspris
2 500 EUR
KARI JUVA, VADARE.
KARI JUVA, VADARE.
Klubbat pris
1 300 EUR
Utropspris
1 200 EUR
CARL GUSTAF HIORT AF ORNÄS, FÅTÖLJER, ETT PAR.
Klubbat pris
1 050 EUR
Utropspris
1 500 EUR
LISA JOHANSSON-PAPE, TAKLAMPA. Stämplad Orno. 1950-tal.
Klubbat pris
570 EUR
Utropspris
1 200 EUR
ILMARI TAPIOVAARA, GOLVLAMPA.
ILMARI TAPIOVAARA, GOLVLAMPA.
Klubbat pris
4 800 EUR
Utropspris
1 500 EUR
PAAVO TYNELL, TAKLAMPA. Tillverkad av Idman, 1950-tal.
Klubbat pris
1 305 EUR
Utropspris
1 200 EUR
ALVAR AALTO, BORD. Stämplad Artek,1950/60-tal.
Klubbat pris
530 EUR
Utropspris
500 EUR
AIMO OKKOLIN, FAT. Sign. Aimo Okkolin Riihimäen Lasi Oy.
Klubbat pris
1 250 EUR
Utropspris
2 000 EUR
ALVAR AALTO, PALLAR, ETT PAR.
ALVAR AALTO, PALLAR, ETT PAR.
Klubbat pris
500 EUR
Utropspris
800 EUR
OLLI LYYTIKÄINEN, "UTAN TITEL".
Utropspris
1 200 EUR
ALVAR AALTO, SERVERINGSVAGN 900. 1950-/60-tal.
Klubbat pris
860 EUR
Utropspris
1 000 EUR
BJÖRN WECKSTRÖM, armband " Fantasi", 14K guld. Lapponia 1972.
Klubbat pris
1 550 EUR
Utropspris
1 800 EUR
VÄGGLAMPOR, ETT PAR. Itsu, 1950-tal.
Klubbat pris
840 EUR
Utropspris
1 000 EUR
PAAVO TYNELL, GOLVLAMPA. Tillverkad av Idman, 1940-/50-tal.
Klubbat pris
4 600 EUR
Utropspris
1 500 EUR
BEN AF SCHULTEN, SAFARI-STOLAR, ETT PAR. Artek, 1970-tal.
Klubbat pris
1 922 EUR
Utropspris
1 000 EUR
LEA KAUPPI, "FRUKOST I PARADISET".
Klubbat pris
2 900 EUR
Utropspris
1 500 EUR
PAAVO TYNELL, TAKLAMPA. Formgiven för Taito Oy 1948.
Klubbat pris
4 401 EUR
Utropspris
3 000 EUR
ELVI MAARNI, FIOLSPELARE.
ELVI MAARNI, FIOLSPELARE.
Klubbat pris
2 400 EUR
Utropspris
1 200 EUR
EVA CEDERSTRÖM, BLOMMOR I KANNA.
Utropspris
1 000 EUR
GERDA THESLEFF, KERAMIKSKÅL. Sign. GT.
Klubbat pris
480 EUR
Utropspris
400 EUR
WERNER WEST, STOLAR, 4 ST. 1930-tal.
Klubbat pris
631 EUR
Utropspris
400 EUR
KUUTTI LAVONEN, "MIKAEL".
KUUTTI LAVONEN, "MIKAEL".
Klubbat pris
870 EUR
Utropspris
700 EUR
REIDAR SÄRESTÖNIEMI, SJÄLVPORTRÄTT.
Klubbat pris
3 100 EUR
Utropspris
3 000 EUR
Klubbat pris
2 600 EUR
Utropspris
2 000 EUR
ELLEN THESLEFF, KAMP.
ELLEN THESLEFF, KAMP.
Utropspris
35 000 EUR
PAAVO TYNELL, TAKLAMPA. Tillverkare Taito Oy. 1950-tal.
Klubbat pris
3 200 EUR
Utropspris
3 000 EUR
PAAVO TYNELL, VÄGGLAMPA. Tillverkad av Idman. 1950-tal.
Klubbat pris
4 600 EUR
Utropspris
3 000 EUR
TAPIO WIRKKALA, VAS. Renlav. Sign. Tapio Wirkkala.
Klubbat pris
720 EUR
Utropspris
900 EUR
GERDA THESLEFF, KERAMIKVAS. Sign. GT, Finland 1915.
Klubbat pris
720 EUR
Utropspris
800 EUR
PAAVO TYNELL, BORDSLAMPA. Taito Oy, 1940-tal.
Klubbat pris
2 700 EUR
Utropspris
2 000 EUR
DORA JUNG, VÄVNAD. Duvor. Signerad. Tidigt 1970-tal.
Klubbat pris
820 EUR
Utropspris
800 EUR
HOWARD SMITH, HORNDJUR.
HOWARD SMITH, HORNDJUR.
Klubbat pris
640 EUR
Utropspris
800 EUR
CARL GUSTAF HIORT AF ORNÄS, BORD. Permesso.
Klubbat pris
610 EUR
Utropspris
800 EUR
LISA JOHANSSON-PAPE, GOLVLAMPA.
Klubbat pris
920 EUR
Utropspris
1 200 EUR
KARI HUHTAMO, ABSTRAKT.
KARI HUHTAMO, ABSTRAKT.
Klubbat pris
1 451 EUR
Utropspris
2 000 EUR
KYLLIKKI SALMENHAARA, KERAMIKVAS. Sign. KS, Arabia.
Klubbat pris
3 600 EUR
Utropspris
3 500 EUR
KAJ FRANCK, KONSTGLAS, FLASKA. Notsjö, 1960-/70-tal.
Klubbat pris
400 EUR
Utropspris
500 EUR
PAUL OSIPOW, KOMPOSITION.
PAUL OSIPOW, KOMPOSITION.
Klubbat pris
760 EUR
Utropspris
700 EUR
TAPIO WIRKKALA, BRICKA. Sign. TW. Kultakeskus 1959.
Klubbat pris
1 600 EUR
Utropspris
2 000 EUR
BIRGER KAIPIAINEN, KERAMIKFAT. Blommor. Sign. Kaipiainen.
Klubbat pris
1 300 EUR
Utropspris
800 EUR
PAAVO TYNELL, VÄGGLAMPA, ETT PAR. Taito Oy.
Klubbat pris
800 EUR
Utropspris
800 EUR