MODERN + DESIGN F179

539 föremål
GUNNEL NYMAN, VAS. Sign. G Nyman Nuutajärvi -48.
Klubbat pris
620 EUR
Utropspris
600 EUR
ILMARI TAPIOVAARA, PALL, Lukki. 1950-tal.
Klubbat pris
220 EUR
Utropspris
400 EUR
KIRSTI ILVESSALO, RYA. "Palokärki", 1957.
Klubbat pris
800 EUR
Utropspris
1 000 EUR
ALVAR AALTO, KLAFFBORD. Artek, 1960-tal.
Klubbat pris
501 EUR
Utropspris
400 EUR
PAAVO TYNELL, TAKKRONA. Modell 1922. Taito Oy, 1930-tal.
Klubbat pris
840 EUR
Utropspris
1 000 EUR
CARL GUSTAF HIORT AF ORNÄS, SOFFA. 1950-tal.
Klubbat pris
1 305 EUR
Utropspris
800 EUR
PAAVO TYNELL, GOLVLAMPA. Tillvekare Idman, 1940-tal.
Klubbat pris
1 400 EUR
Utropspris
1 800 EUR
ERIK ENROTH, "MY LOVE".
ERIK ENROTH, "MY LOVE".
Klubbat pris
9 301 EUR
Utropspris
3 000 EUR
OIVA TOIKKA, VAS. Sign Nuutajärvi Notsjö.
Klubbat pris
601 EUR
Utropspris
600 EUR
MATTI KUJASALO, "KOLUMBUS".
MATTI KUJASALO, "KOLUMBUS".
Klubbat pris
8 401 EUR
Utropspris
5 000 EUR
KAIJA AARIKKA, brosch, silver. Helsingfors 1972.
Klubbat pris
260 EUR
Utropspris
350 EUR
TOINI MUONA, KERAMIKVAS. Sign. TM. Arabia. Tidigt 1940-tal.
Klubbat pris
1 200 EUR
Utropspris
1 500 EUR
GUNNEL NYMAN, VAS. Otydlig sign. 1940-talets slut.
Klubbat pris
460 EUR
Utropspris
500 EUR
TUOMAS RENVALL, ABSTRAKT.
TUOMAS RENVALL, ABSTRAKT.
Utropspris
1 500 EUR
GRETA SKOGSTER-LEHTINEN, DÖRRKLÄDE.
Utropspris
1 500 EUR
Klubbat pris
1 300 EUR
Utropspris
1 200 EUR
ALVAR AALTO, RADIOBORD. Artek, 1930-/40-tal.
Klubbat pris
400 EUR
Utropspris
500 EUR
VEIKKO MARTTINEN, SITTANDE MODELL.
Klubbat pris
2 400 EUR
Utropspris
2 000 EUR
SAM VANNI, KOMPOSITION.
SAM VANNI, KOMPOSITION.
Klubbat pris
4 200 EUR
Utropspris
2 500 EUR
Klubbat pris
2 400 EUR
Utropspris
2 000 EUR
PAAVO TYNELL, TAKLAMPA. Stämplad Taito.
Klubbat pris
2 500 EUR
Utropspris
2 000 EUR
TAPIO WIRKKALA, TAKLAMPA. Idman.
Klubbat pris
1 200 EUR
Utropspris
1 500 EUR
LARS-GUNNAR NORDSTRÖM, KOMPOSITION.
Klubbat pris
7 400 EUR
Utropspris
7 000 EUR
PER STENIUS, LANDSKAP.
PER STENIUS, LANDSKAP.
Klubbat pris
900 EUR
Utropspris
1 200 EUR
Klubbat pris
1 670 EUR
Utropspris
1 800 EUR
NANDOR MIKOLA, BJÖRKDUNGE.
NANDOR MIKOLA, BJÖRKDUNGE.
Klubbat pris
480 EUR
Utropspris
600 EUR
SAM VANNI, ABSTAKTION.
SAM VANNI, ABSTAKTION.
Klubbat pris
3 000 EUR
Utropspris
4 000 EUR
MATTA, 1930-tal.
MATTA, 1930-tal.
Utropspris
800 EUR
KUUTTI LAVONEN, "LILITH".
KUUTTI LAVONEN, "LILITH".
Klubbat pris
900 EUR
Utropspris
1 000 EUR
PAAVO TYNELL, SKÅL. Stämplad Taito Oy, 1950-tal.
Klubbat pris
1 850 EUR
Utropspris
800 EUR
ALVAR AALTO, X-BENS BORD. 1950-/60-tal.
Klubbat pris
1 200 EUR
Utropspris
2 000 EUR
PAAVO TYNELL, TAKLAMPA. Taito, 1940-/50-tal.
Klubbat pris
13 000 EUR
Utropspris
2 500 EUR
TAKLAMPA, Itsu.
TAKLAMPA, Itsu.
Utropspris
500 EUR
SVENN ESKE KRISTENSEN, SATSBORD, 3 DELAR. 1950-tal.
Klubbat pris
620 EUR
Utropspris
800 EUR
KARI JUVA, "MUSA OCH PEGASOS".
Klubbat pris
1 951 EUR
Utropspris
1 500 EUR
PAAVO TYNELL, VÄGGLAMPA, 9460. Stämplad Idman.
Klubbat pris
1 250 EUR
Utropspris
1 500 EUR
TAISTO AHTOLA, "POETEN".
TAISTO AHTOLA, "POETEN".
Klubbat pris
302 EUR
Utropspris
400 EUR
ALPO JAAKOLA, LIGGANDE KVINNA.
Klubbat pris
1 550 EUR
Utropspris
900 EUR
Klubbat pris
1 200 EUR
Utropspris
1 500 EUR
PAAVO TYNELL, TAKLAMPA.
PAAVO TYNELL, TAKLAMPA.
Utropspris
800 EUR
LEA KAUPPI,
LEA KAUPPI,
Klubbat pris
640 EUR
Utropspris
800 EUR
ALPO JAAKOLA, "BRÖDFLICKAN".
ALPO JAAKOLA, "BRÖDFLICKAN".
Klubbat pris
640 EUR
Utropspris
800 EUR