Kan inte nå servern

Design + Art Helsinki F185

 
454 föremål
OLLI VASA, KERAMIKSKÅL. Sign. OL -63, Arabia.
OLLI VASA, KERAMIKSKÅL. Sign. OL -63, Arabia.
Klubbat pris 
420 EUR
Utropspris
400 - 600 EUR
BIRGER KAIPIAINEN, FAT. Fiol. Sign. Kaipiainen Arabia.
BIRGER KAIPIAINEN, FAT. Fiol. Sign. Kaipiainen Arabia.
Klubbat pris 
1 850 EUR
Utropspris
1 800 - 2 000 EUR
TAPIO WIRKKALA, FANERFAT. 1950-tal.
TAPIO WIRKKALA, FANERFAT. 1950-tal.
Klubbat pris 
720 EUR
Utropspris
800 - 1 000 EUR
KAJ FRANCK, VAS, KF 239, signerad K. Franck, Nuutajärvi Notsjö -63.
KAJ FRANCK, VAS, KF 239, signerad K. Franck, Nuutajärvi Notsjö -63.
Klubbat pris 
1 550 EUR
Utropspris
1 200 - 1 500 EUR
PAAVO TYNELL, TAKLAMPA. Taito/Idman.
PAAVO TYNELL, TAKLAMPA. Taito/Idman.
Klubbat pris 
3 200 EUR
Utropspris
3 000 - 4 000 EUR
PER STENIUS, "VID GANGES STRAND".
PER STENIUS, "VID GANGES STRAND".
Klubbat pris 
1 600 EUR
Utropspris
1 800 - 2 000 EUR
PIRKKO NUKARI, "FÅGEL TÄNKER FLYTTA".
PIRKKO NUKARI, "FÅGEL TÄNKER FLYTTA".
Klubbat pris 
825 EUR
Utropspris
1 000 - 1 500 EUR
JUHANI LINNOVAARA, "SKRÄMD KVINNA".
JUHANI LINNOVAARA, "SKRÄMD KVINNA".
Klubbat pris 
7 005 EUR
Utropspris
5 000 - 7 000 EUR
BJÖRN WECKSTRÖM, Spring of Meriba, 14K guld, turmaliner, Lapponia 1973.
BJÖRN WECKSTRÖM, Spring of Meriba, 14K guld, turmaliner, Lapponia 1973.
Klubbat pris 
2 500 EUR
Utropspris
1 600 - 1 800 EUR
ESKO TIRRONEN, "LANDSKAP OCH MOLN".
ESKO TIRRONEN, "LANDSKAP OCH MOLN".
Återrop
Utropspris
1 000 - 1 500 EUR
SAM VANNI, KOMPOSITION.
SAM VANNI, KOMPOSITION.
Klubbat pris 
3 900 EUR
Utropspris
2 200 - 2 600 EUR
OUTI IKKALA, "MÅLNING".
OUTI IKKALA, "MÅLNING".
Klubbat pris 
820 EUR
Utropspris
800 - 1 200 EUR
KAJ FRANCK, VAS. Notsjö, 1967.
KAJ FRANCK, VAS. Notsjö, 1967.
Klubbat pris 
1 600 EUR
Utropspris
1 200 - 1 500 EUR
TAPANI RAITTILA, LANDSKAP.
TAPANI RAITTILA, LANDSKAP.
Klubbat pris 
400 EUR
Utropspris
700 - 900 EUR
JUHANI LINNOVAARA, KATEDRALEN.
JUHANI LINNOVAARA, KATEDRALEN.
Klubbat pris 
800 EUR
Utropspris
1 000 - 1 200 EUR
YKI NUMMI, TAKLAMPA. 1950/60-tal.
YKI NUMMI, TAKLAMPA. 1950/60-tal.
Klubbat pris 
400 EUR
Utropspris
400 - 600 EUR
MARTTA WENDELIN, EFTER STORMEN (HOGLAND).
MARTTA WENDELIN, EFTER STORMEN (HOGLAND).
Klubbat pris 
1 500 EUR
Utropspris
1 800 - 2 200 EUR
PEKKA WALLIANDER, "BEGYNNELSE/STEN".
PEKKA WALLIANDER, "BEGYNNELSE/STEN".
Klubbat pris 
800 EUR
Utropspris
1 500 - 2 000 EUR
ANITA SNELLMAN, HUS PÅ IBIZA.
ANITA SNELLMAN, HUS PÅ IBIZA.
Klubbat pris 
2 700 EUR
Utropspris
2 800 - 3 200 EUR
BJÖRN WECKSTRÖM, BROSCH, "Drivved", 14K guld. Lapponia 1972.
BJÖRN WECKSTRÖM, BROSCH, "Drivved", 14K guld. Lapponia 1972.
Klubbat pris 
420 EUR
Utropspris
400 - 500 EUR
ERIK ENROTH, VILANDE MODELL.
ERIK ENROTH, VILANDE MODELL.
Klubbat pris 
4 800 EUR
Utropspris
5 000 - 6 000 EUR
BORDS- ELLER VÄGGLAMPOR, ETT PAR. Tillverkad av Itsu, 1950-tal.
BORDS- ELLER VÄGGLAMPOR, ETT PAR. Tillverkad av Itsu, 1950-tal.
Klubbat pris 
500 EUR
Utropspris
800 - 1 000 EUR
PAAVO TYNELL, SPOTLIGHT. Idman 1960-tal.
PAAVO TYNELL, SPOTLIGHT. Idman 1960-tal.
Klubbat pris 
1 750 EUR
Utropspris
1 500 - 2 000 EUR
ELLEN THESLEFF, VENEDIG.
ELLEN THESLEFF, VENEDIG.
Klubbat pris 
895 EUR
Utropspris
800 - 1 000 EUR
MAURI ALMARI, BORDSLAMPA. K11-22 Idman, 1900-talets mitt.
MAURI ALMARI, BORDSLAMPA. K11-22 Idman, 1900-talets mitt.
Klubbat pris 
585 EUR
Utropspris
400 - 500 EUR
PAULA HÄIVÄOJA, ring, silver. Helsingfors 1967.
PAULA HÄIVÄOJA, ring, silver. Helsingfors 1967.
Klubbat pris 
220 EUR
Utropspris
250 - 300 EUR
BJÖRN WECKSTRÖM, ARMBANDSUR, 18K guld, Lapponia 1975.
BJÖRN WECKSTRÖM, ARMBANDSUR, 18K guld, Lapponia 1975.
Klubbat pris 
2 522 EUR
Utropspris
2 600 - 2 800 EUR
MARI RANTANEN, UTAN TITEL.
MARI RANTANEN, UTAN TITEL.
Klubbat pris 
470 EUR
Utropspris
400 - 500 EUR
ILMARI AALTO, SHACKSPELARE.
ILMARI AALTO, SHACKSPELARE.
Klubbat pris 
2 800 EUR
Utropspris
2 800 - 3 200 EUR
ALPO JAAKOLA, SJÄLVPORTRÄTT.
ALPO JAAKOLA, SJÄLVPORTRÄTT.
Klubbat pris 
800 EUR
Utropspris
1 500 - 2 000 EUR
TIMO SARPANEVA, GLASSKULPTUR. Sign. Timo Sarpaneva, 53/1986.
TIMO SARPANEVA, GLASSKULPTUR. Sign. Timo Sarpaneva, 53/1986.
Klubbat pris 
300 EUR
Utropspris
300 - 400 EUR
LIISA VITALI, COLLIER, 14K guld, Kultakeskus, Helsingfors 1970.
LIISA VITALI, COLLIER, 14K guld, Kultakeskus, Helsingfors 1970.
Klubbat pris 
430 EUR
Utropspris
400 - 500 EUR
KALERVO KALLIO, NAKEN SKÖNHET.
KALERVO KALLIO, NAKEN SKÖNHET.
Klubbat pris 
2 500 EUR
Utropspris
3 000 - 5 000 EUR
KRISTIAN KROKFORS, "LÅNGT BORTA - BLÅ".
KRISTIAN KROKFORS, "LÅNGT BORTA - BLÅ".
Klubbat pris 
1 700 EUR
Utropspris
2 000 - 3 000 EUR
BJÖRN WECKSTRÖM, ARMRING, silver. Lapponia 1977.
BJÖRN WECKSTRÖM, ARMRING, silver. Lapponia 1977.
Klubbat pris 
380 EUR
Utropspris
300 - 400 EUR
GUNNEL NYMAN, VAS. Sign. G. Nyman.
GUNNEL NYMAN, VAS. Sign. G. Nyman.
Klubbat pris 
720 EUR
Utropspris
800 - 1 000 EUR
GÖRAN AUGUSTSON, "LODRÄT".
GÖRAN AUGUSTSON, "LODRÄT".
Klubbat pris 
700 EUR
Utropspris
1 000 - 1 200 EUR
H. AHTELA, VINTERVY.
H. AHTELA, VINTERVY.
Klubbat pris 
1 900 EUR
Utropspris
2 500 - 3 000 EUR
PAAVO TYNELL, TAKLAMPA. "Tähtitaivas" (Stjärnhimmel). Märkt Idman.
PAAVO TYNELL, TAKLAMPA. "Tähtitaivas" (Stjärnhimmel). Märkt Idman.
Klubbat pris 
1 500 EUR
Utropspris
1 500 - 1 800 EUR
PAAVO TYNELL, BORDSLAMPA. Tillverkad av Taito Oy eller Idman. 1940-tal.
PAAVO TYNELL, BORDSLAMPA. Tillverkad av Taito Oy eller Idman. 1940-tal.
Klubbat pris 
3 000 EUR
Utropspris
3 500 - 4 000 EUR
KARI HUHTAMO, FORMER.
KARI HUHTAMO, FORMER.
Återrop
Utropspris
1 000 - 1 500 EUR
BENGT LINDSTRÖM, "FÖRSVARSTALET" 1962.
BENGT LINDSTRÖM, "FÖRSVARSTALET" 1962.
Klubbat pris 
3 300 EUR
Utropspris
4 000 - 6 000 EUR
BIRGER KAIPIAINEN, KERAMIKFAT. Solros. Arabia, 1970-tal.
BIRGER KAIPIAINEN, KERAMIKFAT. Solros. Arabia, 1970-tal.
Klubbat pris 
2 800 EUR
Utropspris
3 000 - 3 500 EUR
PENTTI TULLA, "KOMPOSITION AV TRE ARMAR".
PENTTI TULLA, "KOMPOSITION AV TRE ARMAR".
Klubbat pris 
1 052 EUR
Utropspris
1 200 - 1 600 EUR
FÖRLÄNGBART BORD. Tender by Desalto. Decoma design, 1988.
FÖRLÄNGBART BORD. Tender by Desalto. Decoma design, 1988.
Klubbat pris 
1 450 EUR
Utropspris
1 000 - 1 200 EUR
PAAVO TYNELL, TAKLAMPA. Tillverkad av Taito/Idman.
PAAVO TYNELL, TAKLAMPA. Tillverkad av Taito/Idman.
Klubbat pris 
1 200 EUR
Utropspris
1 500 - 1 700 EUR
PAAVO TYNELL, VÄGGLAMPA. Taito/Idman.
PAAVO TYNELL, VÄGGLAMPA. Taito/Idman.
Klubbat pris 
705 EUR
Utropspris
800 - 1 000 EUR
VEIKKO HIRVIMÄKI, KOMPOSITION.
VEIKKO HIRVIMÄKI, KOMPOSITION.
Klubbat pris 
600 EUR
Utropspris
800 - 1 000 EUR
RAFAEL WARDI, "HÄSTAR".
RAFAEL WARDI, "HÄSTAR".
Klubbat pris 
2 000 EUR
Utropspris
2 500 - 3 000 EUR
BJÖRN WECKSTRÖM, HALSSMYCKE, "Kaltio", ametist, 14K guld. Lapponia 1971.
BJÖRN WECKSTRÖM, HALSSMYCKE, "Kaltio", ametist, 14K guld. Lapponia 1971.
Klubbat pris 
1 350 EUR
Utropspris
1 200 - 1 400 EUR
BJÖRN WECKSTRÖM, COLLIER, "Semiramis", turmaliner, 14K guld. Lapponia 1973.
BJÖRN WECKSTRÖM, COLLIER, "Semiramis", turmaliner, 14K guld. Lapponia 1973.
Klubbat pris 
1 600 EUR
Utropspris
1 400 - 1 600 EUR
PAAVO TYNELL, BORDSLAMPA, 9209, Taito Oy. 1940-tal.
PAAVO TYNELL, BORDSLAMPA, 9209, Taito Oy. 1940-tal.
Klubbat pris 
3 500 EUR
Utropspris
3 600 - 4 000 EUR
VEIKKO VIONOJA, INTERIÖR.
VEIKKO VIONOJA, INTERIÖR.
Klubbat pris 
700 EUR
Utropspris
1 000 - 1 500 EUR
VEIKKO MARTTINEN, KVINNA MED FIOL.
VEIKKO MARTTINEN, KVINNA MED FIOL.
Klubbat pris 
2 400 EUR
Utropspris
2 500 - 3 000 EUR
BJÖRN WECKSTRÖM, COLLIER, "Tundra", 14K guld. Lapponia 1986.
BJÖRN WECKSTRÖM, COLLIER, "Tundra", 14K guld. Lapponia 1986.
Klubbat pris 
822 EUR
Utropspris
1 200 - 1 400 EUR
BERTEL GARDBERG, BÄGARE, 2 ST, Ekenäs 1978.
BERTEL GARDBERG, BÄGARE, 2 ST, Ekenäs 1978.
Klubbat pris 
406 EUR
Utropspris
400 EUR
TERO LAAKSONEN, "IL MORO DI VENEZIA".
TERO LAAKSONEN, "IL MORO DI VENEZIA".
Klubbat pris 
330 EUR
Utropspris
400 - 500 EUR
REINO HIETANEN, "BEHÅLLARE".
REINO HIETANEN, "BEHÅLLARE".
Återrop
Utropspris
7 000 - 8 000 EUR
NIKOLAI LEHTO, TVÅ ENAR.
NIKOLAI LEHTO, TVÅ ENAR.
Klubbat pris 
450 EUR
Utropspris
600 - 800 EUR
TOINI MUONA, VÄGGPLAKETT, Blad. Signerad TM Arabia.
TOINI MUONA, VÄGGPLAKETT, Blad. Signerad TM Arabia.
Klubbat pris 
300 EUR
Utropspris
400 - 600 EUR
RAIMO UTRIAINEN, "VATTENBRYN".
RAIMO UTRIAINEN, "VATTENBRYN".
Klubbat pris 
1 100 EUR
Utropspris
1 500 - 2 000 EUR