Kan inte nå servern

Selected Classics Helsinki F192

Auktion: 3-15 maj, online
Visning: 9-14 maj, mån-fre kl. 11-18, lö-sö kl. 11-16, på Stora Robertsgatan 12, Helsingfors

 
272 föremål
STOLAR ETT PAR, gustavianska 1700-talets slut.
STOLAR ETT PAR, gustavianska 1700-talets slut.
Klubbat pris 
840 EUR
Utropspris
1 000 - 1 500 EUR
LJUSTAKAR ETT PAR, silver, Louis XV 1700-tal.
LJUSTAKAR ETT PAR, silver, Louis XV 1700-tal.
Klubbat pris 
1 500 EUR
Utropspris
2 000 - 2 500 EUR
RING, briljantslipade diamanter, 18K vitguld.
RING, briljantslipade diamanter, 18K vitguld.
Klubbat pris 
1 750 EUR
Utropspris
1 800 - 2 000 EUR
VINGLAS 2 ST, 1700-tal.
VINGLAS 2 ST, 1700-tal.
Klubbat pris 
320 EUR
Utropspris
400 EUR
TOILETTESPEGEL, silver, F Lorie, Moskva 1899-1908.
TOILETTESPEGEL, silver, F Lorie, Moskva 1899-1908.
Klubbat pris 
600 EUR
Utropspris
800 - 1 000 EUR
RING, briljantslipad diamant, 18K vitguld. Kupittaan Kulta. Åbo 1975.
RING, briljantslipad diamant, 18K vitguld. Kupittaan Kulta. Åbo 1975.
Klubbat pris 
3 100 EUR
Utropspris
4 000 - 5 000 EUR
SOCKERSKÅLAR ETT PAR, gustavianska, Olof Hellbom, Stockholm 1799.
SOCKERSKÅLAR ETT PAR, gustavianska, Olof Hellbom, Stockholm 1799.
Klubbat pris 
1 500 EUR
Utropspris
2 000 - 3 000 EUR
STOLAR 6 ST, rokoko, Finland 1700-tal.
STOLAR 6 ST, rokoko, Finland 1700-tal.
Klubbat pris 
1 750 EUR
Utropspris
1 200 - 1 400 EUR
PEKKA HALONEN, "SNÖTYNGDA GRENAR" ("LUMISIA OKSIA").
PEKKA HALONEN, "SNÖTYNGDA GRENAR" ("LUMISIA OKSIA").
Klubbat pris 
12 200 EUR
Utropspris
15 000 - 18 000 EUR
HJALMAR MUNSTERHJELM, 'SOMMARDAG'.
HJALMAR MUNSTERHJELM, 'SOMMARDAG'.
Klubbat pris 
12 000 EUR
Utropspris
15 000 - 20 000 EUR
KAFFEKANNA, silver Petter Eneroth, Stockholm 1791.
KAFFEKANNA, silver Petter Eneroth, Stockholm 1791.
Klubbat pris 
1 250 EUR
Utropspris
1 500 - 2 000 EUR
BRICKA, silver, London 1765.
BRICKA, silver, London 1765.
Klubbat pris 
860 EUR
Utropspris
1 000 - 1 200 EUR
AMPEL, gustaviansk ca 1800.
AMPEL, gustaviansk ca 1800.
Klubbat pris 
1 500 EUR
Utropspris
2 000 EUR
SAMOVAR, silver, Khlebnikov, Moskva 1899-1908.
SAMOVAR, silver, Khlebnikov, Moskva 1899-1908.
Klubbat pris 
18 200 EUR
Utropspris
10 000 - 15 000 EUR
KINDJAL, Kaukasien, 1800-talets andra hälft.
KINDJAL, Kaukasien, 1800-talets andra hälft.
Klubbat pris 
800 EUR
Utropspris
1 000 - 1 200 EUR
FIGURIN, porslin, Ryssland, Popov 1800-talets början.
FIGURIN, porslin, Ryssland, Popov 1800-talets början.
Klubbat pris 
970 EUR
Utropspris
1 000 - 1 500 EUR
BRICKA, silver, Tyskland, 1800-talets slut.
BRICKA, silver, Tyskland, 1800-talets slut.
Klubbat pris 
940 EUR
Utropspris
900 - 1 200 EUR
PENNSKAFT, snidat ben, Ryssland.
PENNSKAFT, snidat ben, Ryssland.
Klubbat pris 
200 EUR
Utropspris
300 - 350 EUR
FIGURIN, porslin, Popov, 1800-talets mitt.
FIGURIN, porslin, Popov, 1800-talets mitt.
Klubbat pris 
900 EUR
Utropspris
1 500 - 1 700 EUR
AUKUSTI TUHKA, SKISS FÖR OLYMPIAFACKLAN.
AUKUSTI TUHKA, SKISS FÖR OLYMPIAFACKLAN.
Klubbat pris 
500 EUR
Utropspris
700 - 1 000 EUR
SAMOVAR, silver, Anders Wilhelm Felixsson, Lovisa 1851.
SAMOVAR, silver, Anders Wilhelm Felixsson, Lovisa 1851.
Klubbat pris 
1 752 EUR
Utropspris
2 000 - 2 500 EUR
SERGEY SERGEYEVICH SOLOMKO, SKISS "WILLY".
SERGEY SERGEYEVICH SOLOMKO, SKISS "WILLY".
Återrop
Utropspris
1 000 - 1 500 EUR
KOPPARSTICK, Nicolas l´Armessin (1684-1755), 1700-tal.
KOPPARSTICK, Nicolas l´Armessin (1684-1755), 1700-tal.
Klubbat pris 
1 001 EUR
Utropspris
800 - 1 000 EUR
PEKKA HALONEN, "HARMAA PÄIVÄ" ("GRÅ DAG").
PEKKA HALONEN, "HARMAA PÄIVÄ" ("GRÅ DAG").
Klubbat pris 
11 000 EUR
Utropspris
10 000 - 15 000 EUR
ELLEN FAVORIN, LANDSKAP.
ELLEN FAVORIN, LANDSKAP.
Klubbat pris 
1 870 EUR
Utropspris
2 500 - 3 000 EUR
SAMOVAR, silver, Anders Wilhelm Felixsson, Lovisa 1857.
SAMOVAR, silver, Anders Wilhelm Felixsson, Lovisa 1857.
Klubbat pris 
2 101 EUR
Utropspris
2 000 - 2 500 EUR
SOPPSLEV, silver, Gratchev, S:t petersburg 1908-17.
SOPPSLEV, silver, Gratchev, S:t petersburg 1908-17.
Klubbat pris 
420 EUR
Utropspris
500 - 700 EUR
F. KLIMENKO, akvarell, signerad och daterad 1913.
F. KLIMENKO, akvarell, signerad och daterad 1913.
Klubbat pris 
2 000 EUR
Utropspris
2 000 - 3 000 EUR
GUSTAVIANSK SPEGEL, 1700-TALETS SLUT, SVERIGE.
GUSTAVIANSK SPEGEL, 1700-TALETS SLUT, SVERIGE.
Klubbat pris 
920 EUR
Utropspris
1 000 - 1 500 EUR
OFFICERSSABEL, Ryssland, modell 1841-65.
OFFICERSSABEL, Ryssland, modell 1841-65.
Klubbat pris 
3 800 EUR
Utropspris
1 500 - 2 000 EUR
KANDELABRAR, ETT PAR, silver, finska importstämplar Helsingfors 1926.
KANDELABRAR, ETT PAR, silver, finska importstämplar Helsingfors 1926.
Klubbat pris 
2 300 EUR
Utropspris
1 200 - 1 500 EUR
VICTOR GILBERT, VY FRÅN PARIS (LA MADELEINE).
VICTOR GILBERT, VY FRÅN PARIS (LA MADELEINE).
Klubbat pris 
930 EUR
Utropspris
800 - 1 000 EUR
EERO JÄRNEFELT, KNOTIG TALL, HALOSENNIEMI.
EERO JÄRNEFELT, KNOTIG TALL, HALOSENNIEMI.
Klubbat pris 
500 EUR
Utropspris
400 - 600 EUR
JUDISK VAS, Bezalel, 1900-talets början.
JUDISK VAS, Bezalel, 1900-talets början.
Klubbat pris 
1 050 EUR
Utropspris
1 000 - 1 500 EUR
ILJA REPIN, ALLMOGEHUS.
ILJA REPIN, ALLMOGEHUS.
Klubbat pris 
1 550 EUR
Utropspris
1 500 - 1 700 EUR
HELENE SCHJERFBECK, "BILDERBOKEN".
HELENE SCHJERFBECK, "BILDERBOKEN".
Klubbat pris 
4 200 EUR
Utropspris
5 000 - 7 000 EUR
PÅSKÄGG, porslin. Ryssland, 1800-tal.
PÅSKÄGG, porslin. Ryssland, 1800-tal.
Klubbat pris 
300 EUR
Utropspris
300 EUR
HUGO SIMBERG, etsning, signerad och daterad 1897.
HUGO SIMBERG, etsning, signerad och daterad 1897.
Klubbat pris 
5 010 EUR
Utropspris
1 000 - 1 500 EUR
MAGNUS ENCKELL, TRIPTYK, "BEBÅDELSE","JESUS TRÖSTAREN" OCH "UPPSTÅNDELSEN".
MAGNUS ENCKELL, TRIPTYK, "BEBÅDELSE","JESUS TRÖSTAREN" OCH "UPPSTÅNDELSEN".
Klubbat pris 
1 800 EUR
Utropspris
1 000 - 1 200 EUR
JUHO KYYHKYNEN, RENAR.
JUHO KYYHKYNEN, RENAR.
Klubbat pris 
900 EUR
Utropspris
1 200 - 1 600 EUR
ALBERT EDELFELT, PARISISKA VID FÖNSTRET.
ALBERT EDELFELT, PARISISKA VID FÖNSTRET.
Klubbat pris 
6 200 EUR
Utropspris
8 000 - 10 000 EUR
PÅSKÄGG, porslin. Ryssland, 1800-tal.
PÅSKÄGG, porslin. Ryssland, 1800-tal.
Klubbat pris 
1 750 EUR
Utropspris
500 - 600 EUR
STOLAR, 6 st, Senbarock/Rokoko, 1700-tal.
STOLAR, 6 st, Senbarock/Rokoko, 1700-tal.
Klubbat pris 
1 550 EUR
Utropspris
2 000 - 2 500 EUR
VASSILY N. BAKSHEEV, BJÖRKAR.
VASSILY N. BAKSHEEV, BJÖRKAR.
Klubbat pris 
800 EUR
Utropspris
1 000 - 1 500 EUR
PEKKA HALONEN, "BLOMMANDE HÄGG".
PEKKA HALONEN, "BLOMMANDE HÄGG".
Klubbat pris 
7 650 EUR
Utropspris
6 000 - 8 000 EUR
ONNI OJA, "FABRIK" (Suomen sokeri).
ONNI OJA, "FABRIK" (Suomen sokeri).
Klubbat pris 
540 EUR
Utropspris
800 - 1 200 EUR
PEKKA HALONEN, olja på duk, signerad och daterad 1929.
PEKKA HALONEN, olja på duk, signerad och daterad 1929.
Klubbat pris 
10 200 EUR
Utropspris
12 000 - 16 000 EUR
WÄINÖ AALTONEN, PORTRÄTT AV ALEKSIS KIVI.
WÄINÖ AALTONEN, PORTRÄTT AV ALEKSIS KIVI.
Klubbat pris 
1 651 EUR
Utropspris
1 500 - 2 000 EUR
HELENE SCHJERFBECK, IL BAMBINO.
HELENE SCHJERFBECK, IL BAMBINO.
Klubbat pris 
10 000 EUR
Utropspris
15 000 - 18 000 EUR
CONSTANTINE KOROVINE, BYSCEN.
CONSTANTINE KOROVINE, BYSCEN.
Återrop
Utropspris
5 000 - 7 000 EUR
OSCAR KLEINEH, HAVSLANDSKAP.
OSCAR KLEINEH, HAVSLANDSKAP.
Klubbat pris 
11 600 EUR
Utropspris
10 000 - 15 000 EUR
KONRAD MÄGI, akvarell, signerad och daterad 1906.
KONRAD MÄGI, akvarell, signerad och daterad 1906.
Klubbat pris 
19 200 EUR
Utropspris
8 000 - 10 000 EUR
CONSTANTINE KOROVINE, VINTERLANDSKAP.
CONSTANTINE KOROVINE, VINTERLANDSKAP.
Klubbat pris 
35 000 EUR
Utropspris
40 000 - 60 000 EUR
Konstantin Ivanovich Gorbatov, TÄNKARE.
Konstantin Ivanovich Gorbatov, TÄNKARE.
Återrop
Utropspris
6 000 - 8 000 EUR
MARIA WIIK, STUGA I GRÖNSKANDE SKOG.
MARIA WIIK, STUGA I GRÖNSKANDE SKOG.
Klubbat pris 
1 400 EUR
Utropspris
1 200 - 1 500 EUR
HJALMAR MUNSTERHJELM, "SOMMARNATT".
HJALMAR MUNSTERHJELM, "SOMMARNATT".
Klubbat pris 
5 200 EUR
Utropspris
7 000 - 8 000 EUR
VASILI TIMOFEEV, FLICKA MED PÄRLHALSBAND.
VASILI TIMOFEEV, FLICKA MED PÄRLHALSBAND.
Klubbat pris 
7 800 EUR
Utropspris
4 000 - 6 000 EUR
HALSSMYCKE, 23K guld. Stockholm, Sverige 1819.
HALSSMYCKE, 23K guld. Stockholm, Sverige 1819.
Klubbat pris 
5 200 EUR
Utropspris
3 200 - 3 400 EUR
KANDELABER NEDREDELAR, Ryssland 1800-talets början.
KANDELABER NEDREDELAR, Ryssland 1800-talets början.
Klubbat pris 
4 206 EUR
Utropspris
3 000 EUR
EDOUARD DROUOT, "La Renomée" guldmålad brons.
EDOUARD DROUOT, "La Renomée" guldmålad brons.
Klubbat pris 
960 EUR
Utropspris
500 - 700 EUR
PÅSKÄGG, porslin. Ryssland, 1800-tal.
PÅSKÄGG, porslin. Ryssland, 1800-tal.
Klubbat pris 
840 EUR
Utropspris
500 - 600 EUR
IKON, Ryssland 1899-1908, okänd guldsmed сж.
IKON, Ryssland 1899-1908, okänd guldsmed сж.
Klubbat pris 
2 600 EUR
Utropspris
1 500 - 1 800 EUR
FOTOGRAFIER ETT PAR, Ryssland, början av 1900-tal.
FOTOGRAFIER ETT PAR, Ryssland, början av 1900-tal.
Klubbat pris 
800 EUR
Utropspris
1 000 - 1 200 EUR
SCHIAVONA, tidigt 1700-tal.
SCHIAVONA, tidigt 1700-tal.
Klubbat pris 
1 200 EUR
Utropspris
1 500 - 1 800 EUR
ALBERT EDELFELT, "VIT MANTILLA" ("LA SEÑORITA").
ALBERT EDELFELT, "VIT MANTILLA" ("LA SEÑORITA").
Återrop
Utropspris
150 000 - 200 000 EUR
Spegellampetter, ett par, senbarock 1700-tal.
Spegellampetter, ett par, senbarock 1700-tal.
Klubbat pris 
1 500 EUR
Utropspris
1 200 - 1 500 EUR
FANNY CHURBERG, VINTERVÄG.
FANNY CHURBERG, VINTERVÄG.
Återrop
Utropspris
3 500 - 3 800 EUR
 Dölj
 Visa mer

Important Timepieces 655

70. Patek Philippe, Nautilus, "Sigma Dial", ca 1984.
Utropspris
100 000 - 150 000 SEK
Budhistorik
190 000
 
SEK
ditt bud
185 000
 
SEK
ditt bud
180 000
 
SEK
ditt bud
175 000
 
SEK
ditt bud
Fair warning
170 000
 
SEK
ditt bud
165 000
 
SEK
ditt bud
160 000
 
SEK
ditt bud
155 000
 
SEK
ditt bud
Fair warning
150 000
 
SEK
ditt bud
145 000
 
SEK
ditt bud
140 000
 
SEK
ditt bud
135 000
 
SEK
ditt bud
130 000
 
SEK
ditt bud
125 000
 
SEK
ditt bud
120 000
 
SEK
ditt bud
Aktuellt bud:
190 000 SEK