Kan inte nå servern

Selected Classics Helsinki F192

 
272 föremål
BOKSTÖD, brons, Ryssland 1800-talets mitt.
BOKSTÖD, brons, Ryssland 1800-talets mitt.
Klubbat pris 
700 EUR
Utropspris
500 - 700 EUR
JUSSI MÄNTYNEN, ISBJÖRN.
JUSSI MÄNTYNEN, ISBJÖRN.
Klubbat pris 
5 900 EUR
Utropspris
4 000 - 6 000 EUR
MATHURIN MOREAU, brons, signerad.
MATHURIN MOREAU, brons, signerad.
Klubbat pris 
1 850 EUR
Utropspris
2 000 - 3 000 EUR
LJUSSTAKAR, ett par, brons, senempire, 1800-talets mitt.
LJUSSTAKAR, ett par, brons, senempire, 1800-talets mitt.
Klubbat pris 
850 EUR
Utropspris
500 - 600 EUR
VLADIMIR EGOROVICH MAKOWSKY, FLICKA MED FARFAR.
VLADIMIR EGOROVICH MAKOWSKY, FLICKA MED FARFAR.
Klubbat pris 
20 000 EUR
Utropspris
25 000 - 30 000 EUR
ANTTI FAVÉN, MOLNIG DAG.
ANTTI FAVÉN, MOLNIG DAG.
Klubbat pris 
1 200 EUR
Utropspris
1 500 - 1 800 EUR
TORSTEN WASASTJERNA, VÅRBLOMMOR.
TORSTEN WASASTJERNA, VÅRBLOMMOR.
Klubbat pris 
3 300 EUR
Utropspris
1 300 - 1 500 EUR
BRICKBORD, sengustavianskt ca 1800.
BRICKBORD, sengustavianskt ca 1800.
Återrop
Utropspris
1 800 - 2 000 EUR
HUGO SIMBERG, NIAGARA.
HUGO SIMBERG, NIAGARA.
Klubbat pris 
5 000 EUR
Utropspris
6 000 - 8 000 EUR
BORD, Ryssland Jacobstil, 1800-talets början.
BORD, Ryssland Jacobstil, 1800-talets början.
Klubbat pris 
1 300 EUR
Utropspris
1 200 - 1 500 EUR
ALBERT EDELFELT, "FARTYG I MÅNSKEN".
ALBERT EDELFELT, "FARTYG I MÅNSKEN".
Klubbat pris 
1 000 EUR
Utropspris
500 - 700 EUR
TAKARMATUR, glas och målad metall, 1800-talets slut.
TAKARMATUR, glas och målad metall, 1800-talets slut.
Klubbat pris 
1 150 EUR
Utropspris
1 800 - 2 000 EUR
OSCAR KLEINEH, STILLEBEN MED TOBAK.
OSCAR KLEINEH, STILLEBEN MED TOBAK.
Återrop
Utropspris
12 000 - 15 000 EUR
HJALMAR MUNSTERHJELM, FISKARE VID STRANDEN.
HJALMAR MUNSTERHJELM, FISKARE VID STRANDEN.
Klubbat pris 
8 000 EUR
Utropspris
10 000 - 15 000 EUR
OKÄND KONSTNÄR, FLAMLÄNDSK SKOLA, KROGINTERIÖR, 1600/1700-TAL.
OKÄND KONSTNÄR, FLAMLÄNDSK SKOLA, KROGINTERIÖR, 1600/1700-TAL.
Klubbat pris 
1 700 EUR
Utropspris
1 200 - 1 500 EUR
BERNDT LINDHOLM, SKOGSLANDSKAP.
BERNDT LINDHOLM, SKOGSLANDSKAP.
Återrop
Utropspris
6 000 - 8 000 EUR
HJALMAR MUNSTERHJELM,  VID ÅSTRANDEN. olja på pannå, signerad.
HJALMAR MUNSTERHJELM, VID ÅSTRANDEN. olja på pannå, signerad.
Klubbat pris 
4 100 EUR
Utropspris
3 500 - 4 000 EUR
MATTA, silke Ghom, 313x206 cm.
MATTA, silke Ghom, 313x206 cm.
Klubbat pris 
2 000 EUR
Utropspris
2 000 - 3 000 EUR
Alexandr Vladimirovich Makovski, SOLNEDGÅNG.
Alexandr Vladimirovich Makovski, SOLNEDGÅNG.
Återrop
Utropspris
4 000 - 5 000 EUR
IKON, Ryssland ca 1700.
IKON, Ryssland ca 1700.
Klubbat pris 
800 EUR
Utropspris
1 000 - 1 200 EUR
HÄNGE, odlad saltvattenspärla, antikslipade diamanter, 18K guld.
HÄNGE, odlad saltvattenspärla, antikslipade diamanter, 18K guld.
Klubbat pris 
2 500 EUR
Utropspris
500 - 600 EUR
IKON, Ryssland 1800-talets slut.
IKON, Ryssland 1800-talets slut.
Klubbat pris 
2 600 EUR
Utropspris
800 - 1 000 EUR
KARL EMANUEL JANSSON, STILLEBEN.
KARL EMANUEL JANSSON, STILLEBEN.
Klubbat pris 
23 200 EUR
Utropspris
20 000 - 25 000 EUR
IKON, Ryssland 1700-talets slut.
IKON, Ryssland 1700-talets slut.
Klubbat pris 
1 500 EUR
Utropspris
2 000 - 3 000 EUR
JULIUS VON KLEVER, SKYMNING.
JULIUS VON KLEVER, SKYMNING.
Klubbat pris 
34 200 EUR
Utropspris
20 000 - 30 000 EUR
JUSSI MÄNTYNEN, "Rosvoritari".
JUSSI MÄNTYNEN, "Rosvoritari".
Klubbat pris 
3 601 EUR
Utropspris
3 000 - 4 000 EUR
JUSSI MÄNTYNEN, "Älg kalv".
JUSSI MÄNTYNEN, "Älg kalv".
Klubbat pris 
3 200 EUR
Utropspris
2 500 - 3 000 EUR
ARMBAND, briljantslipade diamanter, 18K vitguld.
ARMBAND, briljantslipade diamanter, 18K vitguld.
Klubbat pris 
2 500 EUR
Utropspris
2 000 - 2 500 EUR
JUSSI MÄNTYNEN, TJUR.
JUSSI MÄNTYNEN, TJUR.
Klubbat pris 
2 700 EUR
Utropspris
2 500 - 3 000 EUR
HÄNGE, briljantslipad diamant, 18K vitguld.
HÄNGE, briljantslipad diamant, 18K vitguld.
Klubbat pris 
3 500 EUR
Utropspris
4 000 - 4 500 EUR
VAPENSKÖLD, bemålat gjutjärn, Ryssland, 1800-talets andra hälft.
VAPENSKÖLD, bemålat gjutjärn, Ryssland, 1800-talets andra hälft.
Klubbat pris 
2 100 EUR
Utropspris
1 000 - 1 200 EUR
KASK, manskapsmodell för dragoner, Ryssland, 1910-tal.
KASK, manskapsmodell för dragoner, Ryssland, 1910-tal.
Klubbat pris 
2 700 EUR
Utropspris
2 000 - 2 500 EUR
TALLRIK, porslin, Popov, 1800-tal.
TALLRIK, porslin, Popov, 1800-tal.
Klubbat pris 
400 EUR
Utropspris
500 - 600 EUR
EUGEN TAUBE, MIDSOMMARNATT.
EUGEN TAUBE, MIDSOMMARNATT.
Klubbat pris 
2 500 EUR
Utropspris
3 000 - 4 000 EUR
KONSTANTIN IVANOVICH GORBATOV, TREFALDIGHET-SERGIUS LAVRA.
KONSTANTIN IVANOVICH GORBATOV, TREFALDIGHET-SERGIUS LAVRA.
Klubbat pris 
55 200 EUR
Utropspris
60 000 - 80 000 EUR
H. AHTELA, LANDSKAP.
H. AHTELA, LANDSKAP.
Klubbat pris 
2 150 EUR
Utropspris
2 000 - 2 500 EUR
ONNI OJA, olja på duk, signerad.
ONNI OJA, olja på duk, signerad.
Klubbat pris 
900 EUR
Utropspris
1 200 EUR
WÄINÖ AALTONEN, HÖVÄDER.
WÄINÖ AALTONEN, HÖVÄDER.
Klubbat pris 
1 800 EUR
Utropspris
3 000 - 5 000 EUR
HUGO BACKMANSSON, olja på duk, signerad och daterad Marakesh 1920.
HUGO BACKMANSSON, olja på duk, signerad och daterad Marakesh 1920.
Klubbat pris 
1 600 EUR
Utropspris
2 000 - 3 000 EUR
HÄNGE, emalj, rosenslipade diamanter, 14K (56) guld. Ryssland.
HÄNGE, emalj, rosenslipade diamanter, 14K (56) guld. Ryssland.
Klubbat pris 
865 EUR
Utropspris
300 - 400 EUR
VICTOR WESTERHOLM, olja på duk, signerad och daterad Kökar 1919.
VICTOR WESTERHOLM, olja på duk, signerad och daterad Kökar 1919.
Klubbat pris 
8 000 EUR
Utropspris
10 000 - 12 500 EUR
LOUIS SPARRE, NATT I MARRAKECH.
LOUIS SPARRE, NATT I MARRAKECH.
Klubbat pris 
1 600 EUR
Utropspris
2 000 - 2 500 EUR
URNOR, ETT PAR, porslin, Kina, Kangxi (1662-1722).
URNOR, ETT PAR, porslin, Kina, Kangxi (1662-1722).
Klubbat pris 
1 250 EUR
Utropspris
500 - 700 EUR
H. AHTELA, LANDSKAP.
H. AHTELA, LANDSKAP.
Klubbat pris 
1 900 EUR
Utropspris
2 000 - 2 500 EUR
RING, cabochonslipad safir, gammalslipade diamanter, 14K (56) guld. Ryssland.
RING, cabochonslipad safir, gammalslipade diamanter, 14K (56) guld. Ryssland.
Klubbat pris 
1 550 EUR
Utropspris
1 600 - 1 800 EUR
Elin Danielson-Gambogi, SEGELFARTYG UTANFÖR RUNSALA (ÅBO).
Elin Danielson-Gambogi, SEGELFARTYG UTANFÖR RUNSALA (ÅBO).
Klubbat pris 
3 500 EUR
Utropspris
5 000 - 6 000 EUR
SKÅLAR, ETT PAR, emalj och metall, Kina, 1700-talets mitt.
SKÅLAR, ETT PAR, emalj och metall, Kina, 1700-talets mitt.
Klubbat pris 
1 000 EUR
Utropspris
1 300 - 1 500 EUR
SANTERI SALOKIVI, "I FRISK BRIS".
SANTERI SALOKIVI, "I FRISK BRIS".
Klubbat pris 
1 760 EUR
Utropspris
1 200 EUR
RING, gammalslipad diamant, platina.
RING, gammalslipad diamant, platina.
Klubbat pris 
13 000 EUR
Utropspris
14 000 - 16 000 EUR
IKON,  Moskva 1898-1914, Ryssland.
IKON, Moskva 1898-1914, Ryssland.
Klubbat pris 
3 900 EUR
Utropspris
2 000 - 2 500 EUR
HUGO BACKMANSSON, olja på duk, signerad och daterad Manchuriet 1905.
HUGO BACKMANSSON, olja på duk, signerad och daterad Manchuriet 1905.
Klubbat pris 
5 700 EUR
Utropspris
4 000 - 6 000 EUR
Piotr Ivanovich Petrovichev, VY FRÅN TOROPETS.
Piotr Ivanovich Petrovichev, VY FRÅN TOROPETS.
Återrop
Utropspris
12 000 - 14 000 EUR
EERO JÄRNEFELT, "FISKARE I LAPPLAND".
EERO JÄRNEFELT, "FISKARE I LAPPLAND".
Klubbat pris 
7 051 EUR
Utropspris
1 000 - 1 500 EUR
ESTER HELENIUS, olja på duk, signerad.
ESTER HELENIUS, olja på duk, signerad.
Klubbat pris 
1 010 EUR
Utropspris
500 - 700 EUR
AHTI LAVONEN, STADE (BUKAREST).
AHTI LAVONEN, STADE (BUKAREST).
Klubbat pris 
4 001 EUR
Utropspris
5 000 - 6 000 EUR
MATTO, Persien, semiantik, 198x126 cm.
MATTO, Persien, semiantik, 198x126 cm.
Klubbat pris 
420 EUR
Utropspris
400 - 600 EUR
ARMBAND, pärla, rubiner, 14K (56) guld. St Petersburg 1898-1908.
ARMBAND, pärla, rubiner, 14K (56) guld. St Petersburg 1898-1908.
Klubbat pris 
910 EUR
Utropspris
1 200 - 1 400 EUR
ANTTI FAVÉN, DAMPORTRÄTT. FURSTINNAN LWOVA, FÖDD GAGARINA.
ANTTI FAVÉN, DAMPORTRÄTT. FURSTINNAN LWOVA, FÖDD GAGARINA.
Klubbat pris 
1 600 EUR
Utropspris
2 000 - 2 500 EUR
KELIM, Turkiet, antik 386x156 cm.
KELIM, Turkiet, antik 386x156 cm.
Klubbat pris 
500 EUR
Utropspris
600 - 800 EUR
PÅSKÄGG, porslin. Ryssland, 1800-tal.
PÅSKÄGG, porslin. Ryssland, 1800-tal.
Klubbat pris 
1 875 EUR
Utropspris
400 EUR
JUSSI MÄNTYNEN, brons, signerad -55.
JUSSI MÄNTYNEN, brons, signerad -55.
Klubbat pris 
820 EUR
Utropspris
700 EUR
KARMSTOLAR, ett par, empire Ryssland 1820-1840.
KARMSTOLAR, ett par, empire Ryssland 1820-1840.
Klubbat pris 
920 EUR
Utropspris
1 200 - 1 500 EUR
JUSSI MÄNTYNEN, BJÖRN.
JUSSI MÄNTYNEN, BJÖRN.
Klubbat pris 
320 EUR
Utropspris
400 - 600 EUR
EERO JÄRNEFELT, SKÄRJUNGFRUN OCH HAVSHJÄLTE.
EERO JÄRNEFELT, SKÄRJUNGFRUN OCH HAVSHJÄLTE.
Klubbat pris 
5 201 EUR
Utropspris
2 500 EUR
IKON, Moskva 1882-1899 Ryssland.
IKON, Moskva 1882-1899 Ryssland.
Klubbat pris 
2 150 EUR
Utropspris
2 000 - 2 500 EUR
ALBERT EDELFELT, "AU BOIS DE BOULOGNE" (PROMENAD I VAGN I CHAMPS-ELYSÉES).
ALBERT EDELFELT, "AU BOIS DE BOULOGNE" (PROMENAD I VAGN I CHAMPS-ELYSÉES).
Klubbat pris 
180 000 EUR
Utropspris
200 000 - 240 000 EUR
MATTA, Silke, Iran, old, 275x185 cm.
MATTA, Silke, Iran, old, 275x185 cm.
Klubbat pris 
2 105 EUR
Utropspris
2 000 - 3 000 EUR
ALBERT EDELFELT, LOTSEN "NYLÄNDSK SJÖMAN".
ALBERT EDELFELT, LOTSEN "NYLÄNDSK SJÖMAN".
Klubbat pris 
35 700 EUR
Utropspris
30 000 - 40 000 EUR
MATTA, Iran old, 135x200 cm.
MATTA, Iran old, 135x200 cm.
Klubbat pris 
3 000 EUR
Utropspris
1 000 - 1 500 EUR
RING, 18K guld, smaragd, diamanter.
RING, 18K guld, smaragd, diamanter.
Klubbat pris 
800 EUR
Utropspris
800 - 1 000 EUR
SALTKAR OCH SKED, silver och emalj, Moskva 1898-1917.
SALTKAR OCH SKED, silver och emalj, Moskva 1898-1917.
Klubbat pris 
421 EUR
Utropspris
350 - 400 EUR
EERO JÄRNEFELT, VY FRÅN KOLI.
EERO JÄRNEFELT, VY FRÅN KOLI.
Klubbat pris 
4 700 EUR
Utropspris
5 000 - 6 000 EUR
VASILI LEVI, olja på pannå, signerad.
VASILI LEVI, olja på pannå, signerad.
Klubbat pris 
2 300 EUR
Utropspris
1 000 - 1 500 EUR
RING, 18K guld. Roland Mellin, Helsingfors 1857.
RING, 18K guld. Roland Mellin, Helsingfors 1857.
Klubbat pris 
980 EUR
Utropspris
500 - 600 EUR