Helsinki Design Sale F205

Alvar Aalto, modell 9751. Såld för 55 005 €.

Dags för inlämning och värdering – vi söker finländsk design

Efter ett framgångsrikt år pågår nu inlämningen till vårens stora auktion för finländsk design; Helsinki Design Sale. Genom världsrekord, expertise, kvalitet och ett internationellt nätverk är Bukowskis Nordens ledande auktionshus. Välkommen att kontakta våra kunniga specialister för värdering inför försäljning redan idag!

ONLINE VÄRDERING


Auktion: 9 − 25 april, online.
Öppettider: Måndag-tisdag kl. 13 - 17, onsdag kl. 13 - 18, torsdag-fredag kl. 13 - 17


Det våra kunder efterfrågar mest just nu:

DESIGN:
Tapio Wirkkala, Alvar Aalto, Kaj Franck, Timo Sarpaneva, Gunnel Nyman, Oiva Toikka, Kerttu Nurminen, Göran Hongell, Nanny Still, Aimo Okkolin, Saara Hopea, Arttu Brummer, Helena Tynell, Markku Salo, Rut Bryk, Birger Kaipiainen, Kyllikki Salmenhaara, Michael Schilkin, Toini Muona, Gerda Thesleff, Erna Aaltonen, Friedl Holzer-Kjellberg, Paavo Tynell, Lisa-Johansson Pape, Carl-Gustaf Hiort af Ornäs, Werner West.

DESIGN SMYCKEN:
Tapio Wirkkala, Björn Weckström, Ole Lynggaard, Georg Jensen, Saara Hopea, Bertel Gardberg.

BIRGER KAIPIAINEN, dekorationsfat, stengods, signerad Kaipiainen Arabia.
Slutpris 
25 400 EUR
Utropspris 
10 000 - 12 000 EUR
BIRGER KAIPIAINEN, dekorationsfat, signerad Kaipiainen, Arabia.
Slutpris 
18 400 EUR
Utropspris 
2 000 - 2 500 EUR
BIRGER KAIPIAINEN, relief, stengods, signerad Kaipiainen Arabia.
Slutpris 
24 300 EUR
Utropspris 
15 000 - 20 000 EUR
KYLLIKKI SALMENHAARA, VAS, signerad KS. Arabia, ca 1957-1959.
Slutpris 
19 206 EUR
Utropspris 
7 000 - 9 000 EUR
BIRGER KAIPIAINEN, skulptur, keramik, signerad Kaipiainen.
Slutpris 
14 200 EUR
Utropspris 
10 000 - 12 000 EUR
BERTEL GARDBERG, stenskulptur, signerad BRG -87.
Slutpris 
5 700 EUR
Utropspris 
1 200 - 1 500 EUR
PAAVO TYNELL, bordslampa, modell 5061, Idman 1900-talets mitt.
Slutpris 
10 500 EUR
Utropspris 
3 500 - 4 000 EUR
HELENA TYNELL, glas, "Solflaskan" Riihimäen Lasi. Formgiven 1964.
Slutpris 
7 200 EUR
Utropspris 
1 500 - 2 000 EUR
ALVAR AALTO, VAS, modell 9751, Karhula Glasbruk 1937.
Slutpris 
44 900 EUR
Utropspris 
12 000 - 14 000 EUR
Björn Weckström, Armband "Opus 381", 18K guld. Lapponia 1969.
Slutpris 
11 000 EUR
Utropspris 
7 500 - 8 500 EUR
PAAVO TYNELL, taklampa, modell 9060 Taito 1900-talets mitt.
Slutpris 
14 200 EUR
Utropspris 
3 000 - 4 000 EUR
Paavo Tynell, taklampa, Idman 1900-talets mitt.
Slutpris 
33 200 EUR
Utropspris 
12 000 - 15 000 EUR
Anna Rosenius
Helsingfors
Anna Rosenius
Ansvarig specialist finländsk design
+358 (0)40 1284 977
Nan Jarjis
Helsingfors
Nan Jarjis
Specialist silver och design
+358 (0)50 340 5492
Frida Nyman
Helsingfors
Frida Nyman
Guldsmed, värderare smycken (Finland)
+358 (0)50 407 9406