Estonian Art F467

Temaauktionen Estonian Art presenterar ett urval modern estnisk konst från början av 1900-talet fram till idag.

Estlands nationella konstliv började ta sin form i början av förra århundradet och tog redan i ett tidigt skede intryck av europeiska och internationella strömningar. Omskakande samhälleliga förändringar under 1900-talet bidrog till att det estniska konstlivet fick sin distinkta särprägel. Under sovjettiden strävade konstnärerna mot att ta mentalt avstånd från den officiella ideologin samtidigt som de internationella influenserna uteblev på grund av stängda gränser. Påverkad av dessa omständigheter gick Estlands konstliv sina egna mångbottnade vägar och gav upphov till en uttrycksfull och säregen konst. Konstgrafiken har traditionellt åtnjutit stor uppskattning i Estland och i jämförelse med andra konstformer har den även fått utvecklas relativt fritt under 1900-talets omväxlande förhållanden. Den estniska konstgrafiken håller en anmärkningsvärt hög teknisk nivå och i temaauktionen är några av de mest betydande grafikerna som Vive Tolli och Evald Okas representerade.

28 föremål
Kaido Ole, "Untitled CXIX".
Kaido Ole, "Untitled CXIX".
Klubbat pris
12 000 EUR
Utropspris
6 000 - 8 000 EUR
Jaan Elken, "Pobeda Truda".
Jaan Elken, "Pobeda Truda".
Klubbat pris
4 000 EUR
Utropspris
5 000 - 6 000 EUR
Jaan Elken, "Ferma Krasnaja".
Jaan Elken, "Ferma Krasnaja".
Klubbat pris
3 300 EUR
Utropspris
3 500 - 4 500 EUR
Evald Okas, "Bekransad flicka".
Klubbat pris
3 700 EUR
Utropspris
2 500 - 3 000 EUR
Evald Okas, Dam i blått.
Evald Okas, Dam i blått.
Klubbat pris
3 000 EUR
Utropspris
2 000 - 2 500 EUR
Evald Okas, Komposition.
Evald Okas, Komposition.
Klubbat pris
3 400 EUR
Utropspris
1 200 - 1 500 EUR
Eduard Ole, Kvinnoporträtt.
Eduard Ole, Kvinnoporträtt.
Klubbat pris
464 EUR
Utropspris
1 000 - 1 200 EUR
Hugo Lepik, Landsbygdsvy.
Hugo Lepik, Landsbygdsvy.
Klubbat pris
560 EUR
Utropspris
700 EUR
Ilmar Malin, “Heledad Kivid”.
Ilmar Malin, “Heledad Kivid”.
Klubbat pris
13 000 SEK
Utropspris
8 000 SEK
Voldemar Vaga, Hus.
Voldemar Vaga, Hus.
Klubbat pris
8 200 SEK
Utropspris
8 000 SEK
Mare Vint, "Sild II".
Mare Vint, "Sild II".
Klubbat pris
555 EUR
Utropspris
600 EUR
Liili Mõtuste, "Sormipeli".
Liili Mõtuste, "Sormipeli".
Utropspris
500 EUR
Evald Okas, Blommor.
Evald Okas, Blommor.
Klubbat pris
300 EUR
Utropspris
450 EUR
Jüri Marran, ”Sügis”.
Jüri Marran, ”Sügis”.
Klubbat pris
5 800 SEK
Utropspris
5 000 SEK
Vive Tolli, "Raeooper".
Vive Tolli, "Raeooper".
Klubbat pris
280 EUR
Utropspris
400 EUR
Alexander Kulkoff, "Hamburg".
Alexander Kulkoff, "Hamburg".
Klubbat pris
250 EUR
Utropspris
400 EUR
Aleksander Ristmägi, Kortspelare.
Klubbat pris
5 500 SEK
Utropspris
4 000 SEK
Evald Okas, Brud.
Evald Okas, Brud.
Klubbat pris
220 EUR
Utropspris
300 EUR
Leonhard Lapin, "Valge Väli XXIV".
Klubbat pris
770 EUR
Utropspris
300 EUR
Leonhard Lapin, "Valge väli XXIII".
Klubbat pris
770 EUR
Utropspris
300 EUR
Valdur Ohakas, "Pidulik".
Valdur Ohakas, "Pidulik".
Klubbat pris
320 EUR
Utropspris
300 EUR
Erik Schmidt, Snickare.
Erik Schmidt, Snickare.
Klubbat pris
560 EUR
Utropspris
300 EUR
Hugo Mitt, "Talu rannas".
Hugo Mitt, "Talu rannas".
Utropspris
200 EUR