Tema Eclectic Auktion S193

855 föremål
721. BORDSLAMPA, Sartori Italien 1960/70-tal.
Klubbat pris
800 SEK
Utropspris
1 500 SEK
722. BORDSLAMPA, Sartori Italien 1960/70-tal.
Klubbat pris
800 SEK
Utropspris
1 500 SEK
723. BORDSLAMPA, Italien ca 1970.
Klubbat pris
6 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
Klubbat pris
Utropspris
1 500 SEK
727. VÄGGLAMPA, design Roger Tallon för Erco 1970.
Klubbat pris
800 SEK
Utropspris
1 500 SEK
728. STOL, design Gastone Rinaldi för Rima, ca 1970.
Klubbat pris
2 800 SEK
Utropspris
2 000 SEK
730. VAS, "Amaryllis", Daum, Frankrike,
Klubbat pris
6 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
731. FIGURIN, "Springare", Stig Lindberg, Gustavsberg studio 1952-72.
Klubbat pris
3 500 SEK
Utropspris
3 000 - 3 500 SEK
732. SKÅLAR, 2 st, och VAS, Stig Lindberg, Gustavsberg studio.
Klubbat pris
1 400 SEK
Utropspris
2 000 - 2 500 SEK
733. MINIATYRVASER, 4 st, Stig Lindberg och Berndt Friberg, Gustavsberg studio.
Klubbat pris
2 400 SEK
Utropspris
2 000 - 3 000 SEK
734. VAS, Berndt Friberg, Gustavsberg studio 1962.
Klubbat pris
3 000 SEK
Utropspris
1 500 - 2 000 SEK
735. BERGÈRER, ett par, 1800-tal.
Klubbat pris
14 000 SEK
Utropspris
8 000 SEK
736. BORDSLAMPA, tidigt 1900-tal.
Klubbat pris
1 300 SEK
Utropspris
1 000 - 1 500 SEK
737. GOLVLAMPA, Alvar Aalto, Artek Finland 1900-talets slut.
Klubbat pris
7 500 SEK
Utropspris
3 000 - 4 000 SEK
740. KAROTT med LOCK, kompaniporslin, Qing dynastin, Jiaqing (1796-1820).
Klubbat pris
Utropspris
3 000 - 3 500 SEK
741. GOLVLAMPA, Poul Henningsen för Louis Poulsen, Danmark 1900-talets slut.
Klubbat pris
5 500 SEK
Utropspris
2 500 - 3 000 SEK
742. VAS, Emile Gallé, Frankrike, jugend.
Klubbat pris
3 100 SEK
Utropspris
2 000 SEK
743. STOLAR, 6 st, "Sjuan", Arne Jacobsen, Fritz Hansen, Danmark 1982.
Klubbat pris
5 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
744. TESERVIS, Arabia, 16 delar, "Valencia", Finland.
Klubbat pris
3 400 SEK
Utropspris
2 500 - 3 000 SEK
747. YTTERFODER, trol Frankrike 1800-talets mitt.
Klubbat pris
2 600 SEK
Utropspris
1 000 - 1 500 SEK
748. LJUSSTAKAR, ett par, 1800/1900-tal.
Klubbat pris
11 000 SEK
Utropspris
3 000 SEK
749. TAKLYKTA, Marocko 1900-tal.
Klubbat pris
4 200 SEK
Utropspris
3 000 SEK
750. BILJARDBORD/MATBORD, England tidigt 1900-tal.
Klubbat pris
7 000 SEK
Utropspris
10 000 - 15 000 SEK
752. KONSOLBORD, gustavianskt.
Klubbat pris
9 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
753. INDUSTRISTOLAR, 2 st, bl a Evertaut, 1900-talets mitt.
Klubbat pris
3 400 SEK
Utropspris
2 500 - 3 000 SEK
754. KOPPARKITTEL, 1800-tal.
754. KOPPARKITTEL, 1800-tal.
Klubbat pris
4 500 SEK
Utropspris
2 000 SEK
755. SYBORD. Directoire-stil.
755. SYBORD. Directoire-stil.
Klubbat pris
4 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
756. DEKORATIONSRUSTNING, koppar, 1800-talets slut.
Klubbat pris
11 000 SEK
Utropspris
15 000 SEK
757. BESTICKUPPSÄTTNING, 46 delar, silver, jugend 1919.
Klubbat pris
10 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
758. KOLONNER, ett par, marmor.
Klubbat pris
16 000 SEK
Utropspris
11 000 - 13 000 SEK
759. VAS, porslin. Sèvres 1898.
Klubbat pris
Utropspris
1 500 - 2 000 SEK
760. VAS, Emile Gallé, Nancy, Frankrike, jugend.
Klubbat pris
5 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
Klubbat pris
Utropspris
1 000 - 1 500 SEK
762. KULISSDELAR, ett par, 1800-tal.
Klubbat pris
10 500 SEK
Utropspris
3 000 - 4 000 SEK
763. VAS,"Kraka", Sven Palmqvist, Orrefors 1950-tal.
Klubbat pris
2 000 SEK
Utropspris
3 000 - 3 500 SEK
Klubbat pris
Utropspris
3 000 - 4 000 SEK
765. GRINDAR, ett par, 1900-talets första hälft.
Klubbat pris
2 200 SEK
Utropspris
2 000 - 3 000 SEK
766. JÄRNGRINDAR, ett par, 1900-talets början.
Klubbat pris
10 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
767. SOLUR, 1900-talets mitt.
767. SOLUR, 1900-talets mitt.
Klubbat pris
3 500 SEK
Utropspris
1 500 SEK
768. INDUSTRILAMPA, Pe Fe Ge, Sverige 1900-talets första hälft.
Klubbat pris
2 000 SEK
Utropspris
2 000 - 2 500 SEK
Klubbat pris
3 000 SEK
Utropspris
1 500 - 2 000 SEK
770. SKRIVBORD, Louis XVI-stil.
Klubbat pris
10 500 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
771. SKÄNKSKÅP, 1700-tal.
771. SKÄNKSKÅP, 1700-tal.
Klubbat pris
15 500 SEK
Utropspris
15 000 - 18 000 SEK
772. VILDSVINSTROFÉ, 1900-tal.
Klubbat pris
2 200 SEK
Utropspris
2 000 SEK
773. VILDSVINSTROFÉ, 1900-tal.
Klubbat pris
3 000 SEK
Utropspris
1 500 SEK
774. VILDSVINSTROFÉ, 1900-tal.
Klubbat pris
3 000 SEK
Utropspris
1 500 SEK
775. KAFFESERVIS, 3 delar, silver. A G Dufva, Stockholm 1912.
Klubbat pris
Utropspris
5 000 - 6 000 SEK
776. CHAMPAGNEKYLARE, Louis XVI-stil 1800-tal.
Klubbat pris
4 000 SEK
Utropspris
2 500 SEK
777. PILBÅGE, troligen Frankrike, omkring 1900.
Klubbat pris
700 SEK
Utropspris
1 000 SEK
778. MASKER, 2 st, Afrika 1900-tal.
Klubbat pris
500 SEK
Utropspris
1 000 SEK
779. CEREMONIMASK, Afrika 1900-tal.
Klubbat pris
700 SEK
Utropspris
1 500 SEK
780. BALJA, barockstil.
780. BALJA, barockstil.
Klubbat pris
4 000 SEK
Utropspris
5 000 SEK
781. VINGLAS, 6 st, Empire, tidigt 1800-tal.
Klubbat pris
1 600 SEK
Utropspris
2 000 - 3 000 SEK
782. SKRIVSKÅP, av Jacob Sjölin ( mästare i Köping och Kongsör 1767 - 1785 ).
Klubbat pris
20 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
783. Antoni Tàpies, "La ligne dèhorizon".
Klubbat pris
Utropspris
5 000 SEK
784. Salvador Dalí, "Venus a la Giraffe".
Klubbat pris
13 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
785. SAMLING UPPSTOPPADE FÅGLAR, nio st.
Klubbat pris
4 500 SEK
Utropspris
3 000 SEK
786. BIBLIOTEKSSTEGE, 1800/1900-tal.
Klubbat pris
19 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
787. VAS, Daum, Nancy, Frankrike. Jugend.
Klubbat pris
4 000 SEK
Utropspris
2 000 - 3 000 SEK
789. Isaac Grünewald, "Dörrvakt i Slottsalen" ur Sakuntala.
Klubbat pris
2 500 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
790. TRÄDGÅRDSURNOR, ett par, gjutjärn 1900-tal.
Klubbat pris
3 500 SEK
Utropspris
3 000 - 4 000 SEK
Klubbat pris
6 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
793. VÄGGLAMPA, modell 234, formgiven av Charles Rennie Macintosh.
Klubbat pris
6 500 SEK
Utropspris
2 000 - 2 500 SEK
794. VEDKORG, järn, 1900-tal.
794. VEDKORG, järn, 1900-tal.
Klubbat pris
3 000 SEK
Utropspris
1 000 - 1 500 SEK
795. JARDINÈRE, brons, 1900-tal.
Klubbat pris
4 500 SEK
Utropspris
800 - 1 000 SEK
796. TAKLAMPA, 1900-talets mitt.
Klubbat pris
3 000 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
797. Arthur Gerle, Lejon.
797. Arthur Gerle, Lejon.
Klubbat pris
3 500 SEK
Utropspris
4 000 SEK
798. SKÖLDPADDSFOSSIL, sen Eocen (ca 55-34 miljoner år sedan).
Klubbat pris
Utropspris
2 500 SEK
799. MIKROSKOP MED TILBEHÖR, Carl Zeiss 1900-talets mitt.
Klubbat pris
1 000 SEK
Utropspris
2 000 SEK
800. SKÅL, qingbai. Yuan dynastin (1279-1368).
Klubbat pris
1 000 SEK
Utropspris
2 000 - 3 000 SEK
801. PENSELBAD, porslin. Qing dynastin, 1800-tal.
Klubbat pris
1 000 SEK
Utropspris
2 000 - 3 000 SEK
802. FIGURINER, tre stycken, jade. Qing dynastin (1644-1912).
Klubbat pris
1 700 SEK
Utropspris
3 000 - 3 500 SEK
803. INDUSTRILAMPA, Kifa Stockholm.
Klubbat pris
1 400 SEK
Utropspris
1 000 - 1 500 SEK
805. Landskap med hund och änder.
Klubbat pris
10 500 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
Klubbat pris
4 000 SEK
Utropspris
5 000 - 7 000 SEK
807. Parklandskap med ryttare vid fontän.
Klubbat pris
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
808. Esther Kjerner, Tulpaner i vas.
Klubbat pris
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
810. Bengt Lindström, Gult ansikte.
Klubbat pris
33 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
812. Erik Olson, "Arenan".
812. Erik Olson, "Arenan".
Klubbat pris
16 500 SEK
Utropspris
20 000 - 30 000 SEK
814. Einar Jolin, Stilleben med Hortensia och mask.
Klubbat pris
9 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
815. Ragnar Person, Auktion.
815. Ragnar Person, Auktion.
Klubbat pris
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
816. Ragnar Person, Man med potatissäck.
Klubbat pris
8 500 SEK
Utropspris
7 000 - 10 000 SEK
817. Erik Olson, "Vågen".
817. Erik Olson, "Vågen".
Klubbat pris
12 200 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
818. Gösta Adrian-Nilsson, "Saxväxt".
Klubbat pris
12 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
819. Erik Olson, "Apokalyps".
819. Erik Olson, "Apokalyps".
Klubbat pris
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
820. SKOLBÄNK, möjligen Jean Prouvè, Frankrike 1940-tal.
Klubbat pris
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
821. STOLAR, ett par, "DSR" design Charles & Ray Eames för Herman Miller, USA.
Klubbat pris
7 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
822. GUNGSTOL, Ray och Charles Eames för Herman Miller, USA.
Klubbat pris
5 000 SEK
Utropspris
3 000 - 4 000 SEK
823. CHARKA, silver. S:t Petersburg, 1700-tal.
Klubbat pris
5 500 SEK
Utropspris
3 000 - 4 000 SEK