Bukowskis Julauktion S195

Slutpriser

Nr.FöremålKlubbat pris
809HÄNGSMYCKE, briljantslipad diamant, ca. 0.60 ct. H (Wesselton) /SI.8 500 SEK
810ÖRHÄNGEN, briljantslipade diamanter, vardera ca 0.65 ct, ca E-F (River-Top esselton) /VS-SI.32 000 SEK
811RING, sk eternityring, briljantslipade diamanter, tot. ca 1 ct, ca G(Top Wesselton)/VS.Återrop
812RING, tre briljantslipade diamanter, ca 0.60 ct/ 0.40 ct/0.40 ct ca G-H (Top wesselton-Wesselton)/VS.24 000 SEK
813ÖRHÄNGEN, briljantslipade diamanter, två större vardera ca 0.30 ct samt 0.60 ct övriga. ca G (Top Wesselton)/VS.12 000 SEK
814COLLIER, navettslipade diamanter, tot. ca 0.75 ct och briljanter ca 2 ct. Ca G (Top Wesselton)/VS.Återrop
815RING, briljantslipad diamant, ca 1 ct, ca J (Crystal) /SI2.15 000 SEK
816HÄNGSKÅP, allmoge. Järvsö, Hälsingland. Märkt PPS 1820.Återrop
817ROCKHUVUD, allmoge, Hälsingland. 1800-tal.1 600 SEK
819ÖRHÄNGEN, hjärtslipade diamanter, tot. ca 0.35 ct. ca Wesselton (H) / VVS-VS.3 000 SEK
820BROSCH, cabochonslipade safirer och rubiner samt åttkantslipade diamanter, tot. ca 0.26 ct.Återrop
821RING, Rey Urban, briljantslipade diamanter, tot. ca 0.14 ct.Återrop
822HÄNGE, briljantslipade diamanter, tot. ca 0.50 ct, i form av hjärta.2 500 SEK
823BROSCH, platina med briljantslipad diamant, tot. ca 0.30 ct.Återrop
824RING, Gaudy, hjärtslipade blå safirer.6 500 SEK
825ÖRRINGAR, briljantslipade diamanter, tot. ca 0.80 ct med avtagbara ringar.7 200 SEK
826HÄNGSMYCKE, briljantslipade diamanter, tot. ca 0.50 ct, i form av hjärta.5 000 SEK
827HÄNGSMYCKE, prinsesslipade diamanter, tot. ca 0.50 ct, i form av hjärta.Återrop
828ARMRING, sterling silver, Tiffany & Co, 2001.3 000 SEK
829LJUSSTAKAR, ett par, tenn. Nils Justelius, Eksjö, 1840.7 500 SEK
830SVEPASK, allmoge, Norge, 1800-tal.1 600 SEK
831RING, cabochonslipad rubin och briljantslipade diamanter, tot. ca 0.85 ct.10 500 SEK
832RING, cabochonslipad smaragd med åttkantslipade diamanter, tot. ca 0.60 ct.1 700 SEK
833RING, blå topas med briljantslipade diamanter. Vikt 14 gr.2 600 SEK
834HALSBAND, 2 st, 1800/1900-tal.6 900 SEK
900BISKVIFLICKDOCKA. Jumeau. 1907. Frankrike, 1900-talets början.Återrop
901BISKVIFLICKDOCKA. DEP Tete Jumeau. Frankrike, 1900-talets första del.Återrop
902BISKVIFLICKDOCKA. DEP Jumeau. Märkt DEP. Tyskland/Frankrike, omkring 1900.3 000 SEK
903BISKVIFLICKDOCKA. Kämmer & Reinhardt/Simon & Halbig 117N, Tyskland ca 1916.2 000 SEK
904BISKVIFLICKDOCKA. DEP Jumeau. Märkt DEP. Tyskland/Frankrike, omkring 1900.Återrop
905BISKVIFLICKDOCKA. Sannolikt Frankrike, 18-1900-tal. Liknande Schmitt & Fils.12 500 SEK
906BISKVIFLICKDOCKA. Sannolikt Frankrike. 1900-talets första del.Återrop
907DAMDOCKA, Tyskland, ca 1870-80. Sk "China-Head".3 000 SEK
908DOCKHUVUD. Sannolikt Tyskland, ca 1860-70.2 800 SEK
909TRÄDOCKA, 1800-tal.2 200 SEK
910KÄTHE-KRUSE FLICKDOCKA. Tyskland, 1920-30-tal.3 600 SEK
911KÄTHE-KRUSE FLICKDOCKA. Tyskland, 1920-30-tal.2 600 SEK
912DOCKA. Käthe-Kruse liknande. 1930-tal.Återrop
913PARTI DOCKSKÅPSMÖBLER OCH TILLBEHÖR, 18-1900-tal.2 600 SEK
914NOLBYN DOCKSKÅPSMÖBLER, 36 delar samt TILLBEHÖR, 1940-50-tal.20 000 SEK
915LEKSAKSSPIS. J & C.C BOLINDERS M.W.A.B., 1900-talets första del.1 100 SEK
916BILD-LILLI, Tyskland, 1955-58.9 500 SEK
917BILD-LILLI, Tyskland, 1955-58.12 000 SEK
918DOCKVAGN. 18-1900-tal.1 000 SEK
919STEIFF ROLY-POLY HARE, Tyskland, 1909-18.12 500 SEK
920STEIFF ANKOR, 2 st. Tyskland, 1920-tal.2 000 SEK
921STEIFF SPANIEL, Tyskland, 1926-34.1 200 SEK
922STEIFFBJÖRN på HJUL. Tyskland, 1950-60-tal.800 SEK
923FLEISCHMANN SLOTT med SVAN, Tyskland, 1920-tal.4 200 SEK
924STEVENS & BROWN VELOCIPED, USA, 1800-talets senare del.2 600 SEK
925LEHMANN ZULU 721, Tyskland, 1918-38.5 200 SEK
926LEHMANN ZIKRA 752. Tyskland, 1920-30-tal.1 200 SEK
927MARX MERRYMAKERS. Dudley, England, 1930-tal. Musorkester i litograferad plåt. Fungerande urverk. L 17, h 24. Lackska.2 000 SEK
928LI´L ABNER AND HIS DOGPATCH BAND. Unique art mfg. co. USA, 1940-tal.2 000 SEK
929YONEZAWA CADILLAC, Japan 1960.Återrop
930ALPS PACKARD PATRICIAN 400, Japan, 1953.10 500 SEK
931NOMURA TOYS FORD MUSTANG, Japan, 1960-tal.900 SEK
932DISTLER PORSCHE ELECTRO MATIC 7500, Tyskland, 1950-tal.3 500 SEK
933ARNOLD OPEL, Tyskland, 1950-tal.2 600 SEK
934ARNOLD OPEL, Tyskland, 1950-tal.2 400 SEK
935GÜNTHERMANN BRANDBIL, Tyskland, 1950-tal.1 300 SEK
936TIPP & CO BRANDBIL, Tyskland, ca 1950.1 100 SEK
937JNF MERCEDES 300, Tyskland, 1950-tal.1 200 SEK
938JNF LASTOMATIC LASTBIL, Tyskland, ca 1950.2 200 SEK
939YONEZAWA DUMP TRUCK samt MS MAGIRUS LASTBIL, Japan/Tyskland, 1950-tal.1 200 SEK
940GAMA BRANDBIL 260 samt BÄRGNINGSBIL 265, Tyskland, 1950-tal.1 700 SEK
941GAMA LASTBIL 255, Tyskland, 1950-tal.1 100 SEK
942KANAME VOLVO P 1900. Japan, 1950-tal.1 700 SEK
943JNF CONDOR. Tyskland, ca 1950.800 SEK
944ARNOLD VW, Tyskland, 1950-tal.4 400 SEK
945DISTLER ELECTROMATIC BENSINSTATION, Tyskland, 1950-tal.800 SEK
946ARNOLD MAC 700, Tyskland, 1950-tal.6 000 SEK
947TIPP & CO MOTORCYKEL, Tyskland, ca 1950. Märkt TCO-59.2 000 SEK
948ARNOLD BENSINSTATION, Tyskland, ca 1955.3 100 SEK
949LINEMAR CYKLANDE LÅNGBEN, Japan, 1950-tal.7 200 SEK
950GÜNTHERMANN PACKARD, Tyskland, ca 1950.1 300 SEK
951SCHUCO SONNY 2005, Tyskland, ca 1950.2 000 SEK
952SCHUCO FEDERMOTOR INGENICO 5300, Tyskland, ca 1950.1 300 SEK
953SCHUCO INGENICO 5380. Tyskland, ca 1950.1 300 SEK
954SCHUCO INGENICO 5380. Tyskland, ca 1950.1 500 SEK
955SCHUCO FERNLENK MERCEDES 2095, Tyskland, 1950-tal.1 200 SEK
956PARTI SCHUCO VARIANTO, 4 delar. Tyskland, ca 1950.2 000 SEK
957SCHUCOFIGUR, Tyskland, 1930-tal.700 SEK
958SCHUCOFIGUR, Tyskland, 1930-tal.1 100 SEK
959SCHUCOFIGUR, Tyskland, 1930-tal.2 400 SEK
960SCHUCOFIGURER, 2 st. Tyskland, ca 1950. Trummande clowner.1 300 SEK
961SCHUCOFIGURER, 2 st. Tyskland, ca 1950. Jonglerande clowner.1 700 SEK
962SCHUCOFIGUR, Tyskland, ca 1950. Jonglerande clown.1 600 SEK
963SCHUCOFIGURER, 4 st. Tyskland, CA 1950.3 000 SEK
964NORSTEDTS TRAFIKSPEL. 1960-tal.6 500 SEK
965MÄRKLIN RÄLSBUSS TW 800, Tyskland, 1950-tal. H0.17 000 SEK
966MÄRKLIN DL 800, Tyskland, 1950-tal. H0.6 500 SEK
967PARTI ELASTOLIN OCH LINEOL, 65 delar. Tyskland, 1930-40-tal.4 800 SEK
968PARTI ELASTOLIN, 11 delar. Tyskland, 1940-50-tal.1 900 SEK
969PARTI LEYLA och PLASTINOL, 18 delar, Tyskland, 1940-50-tal.1 400 SEK
970PARTI LEYLA COWBOYS, 6 st. Tyskland, 1950-tal.900 SEK
971PARTI CORGI TOYS, 6 delar, England, 1960-tal.Återrop
972CORGI TOYS JAMES BOND´S, ASTON MARTIN DB 5, England, 1960-tal.1 100 SEK
973MARUSAN SSN 571 NAUTILUS UBÅT. Japan, 1950-tal.1 000 SEK
974ARNOLD PASSAGERARFARTYG, Tyskland, 1950-tal.1 000 SEK