Kan inte nå servern

Eclectic Auktion S197

 
586 föremål
168. AFFISCH samt KATALOG, "Erotic art", Lunds konsthall 1968.
168. AFFISCH samt KATALOG, "Erotic art", Lunds konsthall 1968.
Klubbat pris 
1 800 SEK
Utropspris
2 000 SEK
583. AFFISCH, Olympiska Spelen 1912, Olle Hjortzberg.
583. AFFISCH, Olympiska Spelen 1912, Olle Hjortzberg.
Klubbat pris 
3 400 SEK
Utropspris
5 000 - 6 000 SEK
15. AMPEL, för sex ljus. Frankrike, 1800-talets första hälft. Empire.
15. AMPEL, för sex ljus. Frankrike, 1800-talets första hälft. Empire.
Klubbat pris 
7 500 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
148. AMPEL, sengustaviansk stil 1800/1900-tal. H ca 75.
148. AMPEL, sengustaviansk stil 1800/1900-tal. H ca 75.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
379. ANKELRING, silver. Qing dynastin (1644-1914).
379. ANKELRING, silver. Qing dynastin (1644-1914).
Klubbat pris 
2 200 SEK
Utropspris
1 500 SEK
432. APPLIQUER, för två ljus, ett par. Regecystil, 1800-tal.
432. APPLIQUER, för två ljus, ett par. Regecystil, 1800-tal.
Klubbat pris 
6 000 SEK
Utropspris
7 000 - 10 000 SEK
545. ASK med LOCK, röd lack. Sen Qing.
545. ASK med LOCK, röd lack. Sen Qing.
Klubbat pris 
2 000 SEK
Utropspris
2 000 - 4 000 SEK
83. ASK, koppar, Sydostasien.
83. ASK, koppar, Sydostasien.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
3 000 SEK
114. AXEL NILSSON, olja på duk, sign.
114. AXEL NILSSON, olja på duk, sign.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
579. AXEL SALTO, skål, Den Kongelige Porcelainsfabrik, Danmark.
579. AXEL SALTO, skål, Den Kongelige Porcelainsfabrik, Danmark.
Klubbat pris 
3 000 SEK
Utropspris
3 000 - 4 000 SEK
51. AXEL TÖRNEMAN. Signerad Törneman. Olja på duk.
51. AXEL TÖRNEMAN. Signerad Törneman. Olja på duk.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
40 000 - 60 000 SEK
439. Aime Gabriel Adolphe Bourgoin Tillskriven, Friarporträttet.
439. Aime Gabriel Adolphe Bourgoin Tillskriven, Friarporträttet.
Klubbat pris 
8 000 SEK
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
306. Albin Amelin, "Tjuv och halsband".
306. Albin Amelin, "Tjuv och halsband".
Klubbat pris 
5 000 SEK
Utropspris
5 000 - 7 000 SEK
75. Albin Josef Åkerblom, "Sittande yngling mot grön fond".
75. Albin Josef Åkerblom, "Sittande yngling mot grön fond".
Klubbat pris 
7 500 SEK
Utropspris
3 000 - 4 000 SEK
179. Allen Jones, "Magic Moment".
179. Allen Jones, "Magic Moment".
Klubbat pris 
1 600 SEK
Utropspris
3 000 - 4 000 SEK
125. Anders Zorn, "Dalälven".
125. Anders Zorn, "Dalälven".
Klubbat pris 
7 500 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
495. Anders Zorn, "Svanen".
495. Anders Zorn, "Svanen".
Klubbat pris 
8 000 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
467. Anders Zorn, "Tre systrar".
467. Anders Zorn, "Tre systrar".
Klubbat pris 
6 400 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
159. Andreas Eriksson, Almanacka 2011.
159. Andreas Eriksson, Almanacka 2011.
Klubbat pris 
1 030 SEK
Utropspris
1 500 - 2 000 SEK
160. Andreas Eriksson, Almanacka 2011.
160. Andreas Eriksson, Almanacka 2011.
Klubbat pris 
1 200 SEK
Utropspris
1 500 - 2 000 SEK
510. Ansel Adams, Edward Weston.
510. Ansel Adams, Edward Weston.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
10 000 - 15 000 SEK
511. Ansel Adams, Hus.
511. Ansel Adams, Hus.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
10 000 - 15 000 SEK
286. Antoine Coypel Efter, "A son altesse Royalle Monsigneur le Duc d'Orleans".
286. Antoine Coypel Efter, "A son altesse Royalle Monsigneur le Duc d'Orleans".
Klubbat pris 
1 000 SEK
Utropspris
2 000 - 2 500 SEK
525. Anton Melbye, Fartyg i månsken.
525. Anton Melbye, Fartyg i månsken.
Klubbat pris 
8 000 SEK
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
408. Antoni Tàpies, "Empreintes de mains".
408. Antoni Tàpies, "Empreintes de mains".
Klubbat pris 
7 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
499. Antoni Tàpies, "Feu II".
499. Antoni Tàpies, "Feu II".
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
43. Arman (Armand Pierre Fernandez), "Slice of Liberty".
43. Arman (Armand Pierre Fernandez), "Slice of Liberty".
Klubbat pris 
38 000 SEK
Utropspris
50 000 - 60 000 SEK
406. Arthur Boué, Sommarpromenad.
406. Arthur Boué, Sommarpromenad.
Klubbat pris 
3 600 SEK
Utropspris
5 000 - 7 000 SEK
46. Axel Fridell, "Sittande naken flicka".
46. Axel Fridell, "Sittande naken flicka".
Klubbat pris 
2 500 SEK
Utropspris
3 000 - 4 000 SEK
251. BANKETTER, ett par. 1800-talets första hälft, Karl Johan.
251. BANKETTER, ett par. 1800-talets första hälft, Karl Johan.
Klubbat pris 
5 000 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
28. BERGERER, ett par. Frankrike, 1800-talets början. Empire.
28. BERGERER, ett par. Frankrike, 1800-talets början. Empire.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
40 000 - 45 000 SEK
187. BERNHARD PRINZ, fotografi.
187. BERNHARD PRINZ, fotografi.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
546. BESTICKUPPSÄTTNING, 240 delar, C.G. Hallberg, Stockholm 1916-1919.
546. BESTICKUPPSÄTTNING, 240 delar, C.G. Hallberg, Stockholm 1916-1919.
Klubbat pris 
48 000 SEK
Utropspris
40 000 - 45 000 SEK
70. BJÖRNSKINNSMÖSSA för Grenadjärer.
70. BJÖRNSKINNSMÖSSA för Grenadjärer.
Klubbat pris 
300 SEK
Utropspris
1 200 - 1 500 SEK
62. BOJAN, porslin. Qing dynastin, tidigt 1700-tal.
62. BOJAN, porslin. Qing dynastin, tidigt 1700-tal.
Klubbat pris 
2 700 SEK
Utropspris
2 000 - 3 000 SEK
455. BOJAN, porslin. Qing dynastin. Qianlong (1736-95).
455. BOJAN, porslin. Qing dynastin. Qianlong (1736-95).
Klubbat pris 
6 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
165. BORD, 1800-tal, sannolikt Italien.
165. BORD, 1800-tal, sannolikt Italien.
Klubbat pris 
28 000 SEK
Utropspris
30 000 - 40 000 SEK
334. BORD, Afrika, 1900-talets andra hälft.
334. BORD, Afrika, 1900-talets andra hälft.
Klubbat pris 
1 500 SEK
Utropspris
1 500 SEK
240. BORD, Gustaviansk stil, ca år 1900.
240. BORD, Gustaviansk stil, ca år 1900.
Klubbat pris 
10 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
256. BORDSLAMPA,  Frankrike. 1800-talets första del. Senempire.
256. BORDSLAMPA, Frankrike. 1800-talets första del. Senempire.
Klubbat pris 
8 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
257. BORDSLAMPA,  senempire. Frankrike 1800-talets första del.
257. BORDSLAMPA, senempire. Frankrike 1800-talets första del.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
218. BORDSLAMPA, brons, Kina 1900-tal.
218. BORDSLAMPA, brons, Kina 1900-tal.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
326. BORDSLAMPA, brons.
326. BORDSLAMPA, brons.
Klubbat pris 
2 600 SEK
Utropspris
2 500 - 3 000 SEK
248. BORDSLAMPA, glas. Müller Frères, Luneville, Frankrike.
248. BORDSLAMPA, glas. Müller Frères, Luneville, Frankrike.
Klubbat pris 
4 500 SEK
Utropspris
4 000 - 5 000 SEK
31. BORDSLAMPA. Empire, 1800-talets början.
31. BORDSLAMPA. Empire, 1800-talets början.
Klubbat pris 
8 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
192. BORDSLAMPOR, ett par, glas. Venini, Murano 1935-43.
192. BORDSLAMPOR, ett par, glas. Venini, Murano 1935-43.
Klubbat pris 
2 000 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
580. BORDSLAMPOR, ett par. Empirestil.
580. BORDSLAMPOR, ett par. Empirestil.
Klubbat pris 
7 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
197. BORDSLYSTRAR, ett par. Ryssland, 1700/1800-tal.
197. BORDSLYSTRAR, ett par. Ryssland, 1700/1800-tal.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
40 000 - 45 000 SEK
89. BORDSPENDYL, brons. 1800-tal.
89. BORDSPENDYL, brons. 1800-tal.
Klubbat pris 
8 000 SEK
Utropspris
6 000 - 7 000 SEK
95. BORDSPENDYL. Frankrike 1830-40-tal.
95. BORDSPENDYL. Frankrike 1830-40-tal.
Klubbat pris 
13 500 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
94. BORDSPENDYL. Frankrike 1830/40-tal.
94. BORDSPENDYL. Frankrike 1830/40-tal.
Klubbat pris 
12 000 SEK
Utropspris
5 000 - 6 000 SEK
42. BORDSPENDYL. Frankrike, 1800-talets början. Empire.
42. BORDSPENDYL. Frankrike, 1800-talets början. Empire.
Klubbat pris 
12 000 SEK
Utropspris
7 000 - 8 000 SEK
27. BORDSPENDYL. Nygotik, Paris, ca 1830.
27. BORDSPENDYL. Nygotik, Paris, ca 1830.
Klubbat pris 
4 500 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
147. BORDSUPPSATS, Empirestil 1800/1900-tal.
147. BORDSUPPSATS, Empirestil 1800/1900-tal.
Klubbat pris 
12 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
174. BRICKA, lack, Burma, 1900-tal.
174. BRICKA, lack, Burma, 1900-tal.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
553. BRICKA, plåt 1800-tal.
553. BRICKA, plåt 1800-tal.
Klubbat pris 
1 800 SEK
Utropspris
1 000 SEK
317. BRICKA, silver. Ryssland 1809.
317. BRICKA, silver. Ryssland 1809.
Klubbat pris 
8 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
118. BRODERAD TAVLA, sk petit point. 1800-talets slut.
118. BRODERAD TAVLA, sk petit point. 1800-talets slut.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
4 000 SEK
443. BRODERAD TAVLA. Oval. Sannolikt Sverige, omkring 1800. 21 x 25,5 cm.
443. BRODERAD TAVLA. Oval. Sannolikt Sverige, omkring 1800. 21 x 25,5 cm.
Klubbat pris 
2 000 SEK
Utropspris
3 000 - 4 000 SEK
204. BRODERI. Antikt Suzani. 208 x 176 cm. Uzbekistan.
204. BRODERI. Antikt Suzani. 208 x 176 cm. Uzbekistan.
Klubbat pris 
17 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
120. BRÄNNVINSSKÅL, Sigismund Novosadi d.y., Karlskrona 1753.
120. BRÄNNVINSSKÅL, Sigismund Novosadi d.y., Karlskrona 1753.
Klubbat pris 
11 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
375. BUDDAHUVUD, brons med stenar. Troligen Nepal.
375. BUDDAHUVUD, brons med stenar. Troligen Nepal.
Klubbat pris 
3 500 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
566. BUDDHA, brons. 1800-tal. Tibet.
566. BUDDHA, brons. 1800-tal. Tibet.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
144. BUDDHA, brons. Ming stil.
144. BUDDHA, brons. Ming stil.
Klubbat pris 
6 600 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
52. BUDDHA, förgylld brons. Sen Qing dynastin.
52. BUDDHA, förgylld brons. Sen Qing dynastin.
Klubbat pris 
9 500 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
475. BUDDHAFIGUR, brunpatierad  brons, trol Thailand 1800/1900-tal.
475. BUDDHAFIGUR, brunpatierad brons, trol Thailand 1800/1900-tal.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
459. BUDDHAHUVUD, vit sten, 1900-tal.
459. BUDDHAHUVUD, vit sten, 1900-tal.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
288. BUDHAHUVUD/DANSERSKA, brons. Thailand.
288. BUDHAHUVUD/DANSERSKA, brons. Thailand.
Klubbat pris 
2 000 SEK
Utropspris
3 000 - 5 000 SEK
265. BYRÅ, 1700-talets slut. Gustaviansk.
265. BYRÅ, 1700-talets slut. Gustaviansk.
Klubbat pris 
7 500 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
97. BYRÅ, Sverige, 1700-talets sista del. Sengustaviansk.
97. BYRÅ, Sverige, 1700-talets sista del. Sengustaviansk.
Klubbat pris 
16 800 SEK
Utropspris
15 000 - 18 000 SEK
328. BYRÅ. Frankrike, Louis XV-stil. 1800-tal.
328. BYRÅ. Frankrike, Louis XV-stil. 1800-tal.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
227. BYRÅ. Senbarock, 1700-talets första hälft.
227. BYRÅ. Senbarock, 1700-talets första hälft.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
15 000 SEK
98. BYRÅ. Sverige, 1700-talets andra hälft. Rokoko.
98. BYRÅ. Sverige, 1700-talets andra hälft. Rokoko.
Klubbat pris 
27 000 SEK
Utropspris
30 000 - 35 000 SEK
394. BYRÅ. Sverige, 1700-talets andra hälft. Rokoko.
394. BYRÅ. Sverige, 1700-talets andra hälft. Rokoko.
Klubbat pris 
17 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
285. Badande nymfer.
285. Badande nymfer.
Klubbat pris 
6 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
550. Bengt Lindström, Utan titel.
550. Bengt Lindström, Utan titel.
Klubbat pris 
17 500 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
353. Bengt Lindström, Utan titel.
353. Bengt Lindström, Utan titel.
Klubbat pris 
18 500 SEK
Utropspris
20 000 - 30 000 SEK
50. Bert Stern, Marilyn Monroe i Vogue, 1962.
50. Bert Stern, Marilyn Monroe i Vogue, 1962.
Klubbat pris 
17 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
451. Beverloo Corneille, Kvinna med fåglar.
451. Beverloo Corneille, Kvinna med fåglar.
Klubbat pris 
17 500 SEK
Utropspris
10 000 - 15 000 SEK
344. BÄGARE, Lorens Stabeus, Stockholm 1749.
344. BÄGARE, Lorens Stabeus, Stockholm 1749.
Klubbat pris 
10 000 SEK
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
524. BÄGARE, silver, av Carl Petter Norlin, Malmö 1833. 421 g.
524. BÄGARE, silver, av Carl Petter Norlin, Malmö 1833. 421 g.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
5 000 - 6 000 SEK
155. BÄGARE, silver. Erik Ernander, Uppsala 1793.
155. BÄGARE, silver. Erik Ernander, Uppsala 1793.
Klubbat pris 
6 500 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
99. BÄGARE, silver. Ryssland 1798.
99. BÄGARE, silver. Ryssland 1798.
Klubbat pris 
5 000 SEK
Utropspris
4 000 SEK
182. BÄGARE,silver. C.G.Råström, Stockholm 1946. Design Eric Råström.
182. BÄGARE,silver. C.G.Råström, Stockholm 1946. Design Eric Råström.
Klubbat pris 
2 400 SEK
Utropspris
2 500 - 3 000 SEK
341. C Göran Karlsson, Komposition.
341. C Göran Karlsson, Komposition.
Klubbat pris 
3 000 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
185. CARIN ELLBERG. Kaffe och blyerts på papper, sign o dat -04.
185. CARIN ELLBERG. Kaffe och blyerts på papper, sign o dat -04.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
18 000 - 20 000 SEK
519. CARL FREDRIK KIÖRBOE, olja på duk, sign.
519. CARL FREDRIK KIÖRBOE, olja på duk, sign.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
7 000 - 10 000 SEK
526. CARL LUDWIG BILLE, olja på duk, sign och dat 1869.
526. CARL LUDWIG BILLE, olja på duk, sign och dat 1869.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
119. CECILIA EDEFALK, silvergelatinfotografi, 2 st, sign o dat 2004 a tergo.
119. CECILIA EDEFALK, silvergelatinfotografi, 2 st, sign o dat 2004 a tergo.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
4. CHARLES HANCOCK, olja på pannå, sign o dat 1833.
4. CHARLES HANCOCK, olja på pannå, sign o dat 1833.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
35 000 - 40 000 SEK
325. CHRISTO, färglitografi, sign o numr 158/300. Utförd 1970.
325. CHRISTO, färglitografi, sign o numr 158/300. Utförd 1970.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
5 000 - 7 000 SEK
132. CIGARETTETUI, troligen Gustav Klingert, Moskva 1888.
132. CIGARETTETUI, troligen Gustav Klingert, Moskva 1888.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
3 000 - 4 000 SEK
575. CREMEKOPPAR med LOCK och FAT, 24 st, porslin, Kunglig Dansk. 1900-tal.
575. CREMEKOPPAR med LOCK och FAT, 24 st, porslin, Kunglig Dansk. 1900-tal.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK