Kan inte nå servern

Eclectic Auktion S197

 
586 föremål
10. Yves Klein, "Venus Bleue".
10. Yves Klein, "Venus Bleue".
Klubbat pris 
350 000 SEK
Utropspris
350 000 - 400 000 SEK
43. Arman (Armand Pierre Fernandez), "Slice of Liberty".
43. Arman (Armand Pierre Fernandez), "Slice of Liberty".
Klubbat pris 
38 000 SEK
Utropspris
50 000 - 60 000 SEK
28. BERGERER, ett par. Frankrike, 1800-talets början. Empire.
28. BERGERER, ett par. Frankrike, 1800-talets början. Empire.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
40 000 - 45 000 SEK
197. BORDSLYSTRAR, ett par. Ryssland, 1700/1800-tal.
197. BORDSLYSTRAR, ett par. Ryssland, 1700/1800-tal.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
40 000 - 45 000 SEK
312. SERVIS, 80 delar, vapenporslin. Qing dynastin, daterad Canton 1910.
312. SERVIS, 80 delar, vapenporslin. Qing dynastin, daterad Canton 1910.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
40 000 - 50 000 SEK
51. AXEL TÖRNEMAN. Signerad Törneman. Olja på duk.
51. AXEL TÖRNEMAN. Signerad Törneman. Olja på duk.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
40 000 - 60 000 SEK
546. BESTICKUPPSÄTTNING, 240 delar, C.G. Hallberg, Stockholm 1916-1919.
546. BESTICKUPPSÄTTNING, 240 delar, C.G. Hallberg, Stockholm 1916-1919.
Klubbat pris 
48 000 SEK
Utropspris
40 000 - 45 000 SEK
4. CHARLES HANCOCK, olja på pannå, sign o dat 1833.
4. CHARLES HANCOCK, olja på pannå, sign o dat 1833.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
35 000 - 40 000 SEK
38. LJUSKRONA, för tio ljus. Empirestil, 1800-tal.
38. LJUSKRONA, för tio ljus. Empirestil, 1800-tal.
Klubbat pris 
42 000 SEK
Utropspris
30 000 - 40 000 SEK
165. BORD, 1800-tal, sannolikt Italien.
165. BORD, 1800-tal, sannolikt Italien.
Klubbat pris 
28 000 SEK
Utropspris
30 000 - 40 000 SEK
98. BYRÅ. Sverige, 1700-talets andra hälft. Rokoko.
98. BYRÅ. Sverige, 1700-talets andra hälft. Rokoko.
Klubbat pris 
27 000 SEK
Utropspris
30 000 - 35 000 SEK
590. J. G. Delincourt, Haremsinteriör.
590. J. G. Delincourt, Haremsinteriör.
Klubbat pris 
100 000 SEK
Utropspris
30 000 - 40 000 SEK
8. Lars Lerin, "Svolvaer".
8. Lars Lerin, "Svolvaer".
Klubbat pris 
60 000 SEK
Utropspris
30 000 - 40 000 SEK
409. LJUSKRONA, för tolv 12 ljus. Sengustaviansk stil, 1900-tal.
409. LJUSKRONA, för tolv 12 ljus. Sengustaviansk stil, 1900-tal.
Klubbat pris 
22 000 SEK
Utropspris
30 000 - 40 000 SEK
225. Lars Lerin, "Fönster och tunna".
225. Lars Lerin, "Fönster och tunna".
Klubbat pris 
37 000 SEK
Utropspris
30 000 - 40 000 SEK
226. Lars Lerin, "Snowhill".
226. Lars Lerin, "Snowhill".
Klubbat pris 
42 000 SEK
Utropspris
30 000 - 40 000 SEK
520. Esther Kjerner, Blomsterstilleben.
520. Esther Kjerner, Blomsterstilleben.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
30 000 - 40 000 SEK
228. Lars Henning Boman, Ekivok salongsinteriör.
228. Lars Henning Boman, Ekivok salongsinteriör.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
30 000 - 40 000 SEK
369. LEJONFAMILJ, 4 delar. Tyskland/Frankrike, 1900-talets början.
369. LEJONFAMILJ, 4 delar. Tyskland/Frankrike, 1900-talets början.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
30 000 - 40 000 SEK
253. KARMSTOLAR, ett par. Ca år 1800. Sengustavianska.
253. KARMSTOLAR, ett par. Ca år 1800. Sengustavianska.
Klubbat pris 
38 000 SEK
Utropspris
30 000 - 35 000 SEK
366. Isaac Grünewald, Sommarlandskap.
366. Isaac Grünewald, Sommarlandskap.
Klubbat pris 
78 000 SEK
Utropspris
30 000 - 40 000 SEK
497. Eric Detthow, Kvinna i röd klänning.
497. Eric Detthow, Kvinna i röd klänning.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
499. Antoni Tàpies, "Feu II".
499. Antoni Tàpies, "Feu II".
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
438. Gustav Rudberg, Båt, Hven.
438. Gustav Rudberg, Båt, Hven.
Klubbat pris 
19 000 SEK
Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
157. Gösta Werner, "Tatueringar".
157. Gösta Werner, "Tatueringar".
Klubbat pris 
20 000 SEK
Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
242. RELIEF, brons, Bacchanale. 1800-tal.
242. RELIEF, brons, Bacchanale. 1800-tal.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
395. Eric Detthow, Utan titel.
395. Eric Detthow, Utan titel.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
396. Richard Ansdell Hans art, Två små hundar.
396. Richard Ansdell Hans art, Två små hundar.
Klubbat pris 
19 000 SEK
Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
572. Isaac Grünewald, Utan titel.
572. Isaac Grünewald, Utan titel.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
54. JORMA PURANEN, C-print, sign, numr 2/6 o dat 2004.
54. JORMA PURANEN, C-print, sign, numr 2/6 o dat 2004.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
22 000 - 25 000 SEK
164. FÅTÖLJ. Empire, 1800-talets första hälft.
164. FÅTÖLJ. Empire, 1800-talets första hälft.
Klubbat pris 
18 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
50. Bert Stern, Marilyn Monroe i Vogue, 1962.
50. Bert Stern, Marilyn Monroe i Vogue, 1962.
Klubbat pris 
17 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
119. CECILIA EDEFALK, silvergelatinfotografi, 2 st, sign o dat 2004 a tergo.
119. CECILIA EDEFALK, silvergelatinfotografi, 2 st, sign o dat 2004 a tergo.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
96. STOLAR, 12 stycken, rokokostil, 1900-tal.
96. STOLAR, 12 stycken, rokokostil, 1900-tal.
Klubbat pris 
24 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
479. Esaias Thorén, "Vision IV".
479. Esaias Thorén, "Vision IV".
Klubbat pris 
15 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
600. Lennart Olausson, "Brevet".
600. Lennart Olausson, "Brevet".
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
449. Louis Cane, Blommor i blå vas.
449. Louis Cane, Blommor i blå vas.
Klubbat pris 
15 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
236. PAUL ENOE JOHANSSON, olja på duk, sign.
236. PAUL ENOE JOHANSSON, olja på duk, sign.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
244. SKÅP, morisk stil. Troligen Syrien, ca år 1900.
244. SKÅP, morisk stil. Troligen Syrien, ca år 1900.
Klubbat pris 
66 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
394. BYRÅ. Sverige, 1700-talets andra hälft. Rokoko.
394. BYRÅ. Sverige, 1700-talets andra hälft. Rokoko.
Klubbat pris 
17 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
252. KARMSTOL, sengustavianskt Stockholmsarbete, ca år 1800.
252. KARMSTOL, sengustavianskt Stockholmsarbete, ca år 1800.
Klubbat pris 
20 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
353. Bengt Lindström, Utan titel.
353. Bengt Lindström, Utan titel.
Klubbat pris 
18 500 SEK
Utropspris
20 000 - 30 000 SEK
434. ERLING ÄRLINGSSON, olja på pannå. Sign EÄ o dat -46.
434. ERLING ÄRLINGSSON, olja på pannå. Sign EÄ o dat -46.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
393. GRÄDDSNÄCKA, av Lars Boye, Stockholm 1769. Rokoko.
393. GRÄDDSNÄCKA, av Lars Boye, Stockholm 1769. Rokoko.
Klubbat pris 
15 000 SEK
Utropspris
18 000 - 20 000 SEK
167. KOLONNSKÅP, ett par. Empire, 1800-talets början.
167. KOLONNSKÅP, ett par. Empire, 1800-talets början.
Klubbat pris 
22 000 SEK
Utropspris
18 000 - 20 000 SEK
185. CARIN ELLBERG. Kaffe och blyerts på papper, sign o dat -04.
185. CARIN ELLBERG. Kaffe och blyerts på papper, sign o dat -04.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
18 000 - 20 000 SEK
427. JULES SCHYL, olja på duk, sign.
427. JULES SCHYL, olja på duk, sign.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
18 000 - 20 000 SEK
440. JOHN JACOBSON, olja på trä, sign och dat à tergo, -90.
440. JOHN JACOBSON, olja på trä, sign och dat à tergo, -90.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
18 000 - 20 000 SEK
235. Paul Enoe Johansson, "Pause".
235. Paul Enoe Johansson, "Pause".
Klubbat pris 
23 000 SEK
Utropspris
18 000 - 20 000 SEK
254. SPEGEL, 1700-talets slut. Sengustavianskt Stockholmsarbete.
254. SPEGEL, 1700-talets slut. Sengustavianskt Stockholmsarbete.
Klubbat pris 
18 000 SEK
Utropspris
18 000 - 20 000 SEK
18. TALLRIKAR, 18 stycken, porslin. Frankrike, Empire.
18. TALLRIKAR, 18 stycken, porslin. Frankrike, Empire.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
15 000 - 15 000 SEK
3. ELDHUNDAR, ett par. Frankrike, 1700-talets slut. Louis XVI.
3. ELDHUNDAR, ett par. Frankrike, 1700-talets slut. Louis XVI.
Klubbat pris 
25 000 SEK
Utropspris
15 000 - 18 000 SEK
97. BYRÅ, Sverige, 1700-talets sista del. Sengustaviansk.
97. BYRÅ, Sverige, 1700-talets sista del. Sengustaviansk.
Klubbat pris 
16 800 SEK
Utropspris
15 000 - 18 000 SEK
487. Jean Baptiste Monnoyer Kopia efter, Blomsterstilleben.
487. Jean Baptiste Monnoyer Kopia efter, Blomsterstilleben.
Klubbat pris 
12 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
589. John James Wilson, Kustlandskap med ryttare.
589. John James Wilson, Kustlandskap med ryttare.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
15 000 - 18 000 SEK
303. MATTA. Old Heris. 414,5 x 311 cm.
303. MATTA. Old Heris. 414,5 x 311 cm.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
15 000 - 18 000 SEK
437. Sven Jonson, "Nocturne".
437. Sven Jonson, "Nocturne".
Klubbat pris 
10 500 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
355. Jules Schyl, "Vid fönstret".
355. Jules Schyl, "Vid fönstret".
Klubbat pris 
15 000 SEK
Utropspris
15 000 - 18 000 SEK
435. Ragnar Person, "Folksamling".
435. Ragnar Person, "Folksamling".
Klubbat pris 
15 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
227. BYRÅ. Senbarock, 1700-talets första hälft.
227. BYRÅ. Senbarock, 1700-talets första hälft.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
15 000 SEK
217. SÄNGHIMMEL. Gustaviansk, 1700-talets slut.
217. SÄNGHIMMEL. Gustaviansk, 1700-talets slut.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
15 000 - 18 000 SEK
158. Edouard Boubat, "Hommage à Douanier Rousseau".
158. Edouard Boubat, "Hommage à Douanier Rousseau".
Klubbat pris 
15 000 SEK
Utropspris
15 000 - 18 000 SEK
513. SALVADOR DALÍ, bok med 18 etsningar, sign.
513. SALVADOR DALÍ, bok med 18 etsningar, sign.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
15 000 SEK
538. Enrico Baj, "Baj chez Baj".
538. Enrico Baj, "Baj chez Baj".
Klubbat pris 
22 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
527. OTTO LUDVIG RICHARDE, olja på duk, sign och dat -89.
527. OTTO LUDVIG RICHARDE, olja på duk, sign och dat -89.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
15 000 - 18 000 SEK
368. Helmer Osslund, Landskapsmotiv.
368. Helmer Osslund, Landskapsmotiv.
Klubbat pris 
11 500 SEK
Utropspris
15 000 - 18 000 SEK
400. SAMUEL PRITCHETT, olja på duk. Sign.
400. SAMUEL PRITCHETT, olja på duk. Sign.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
404. Terrence La Noue, "Divisions of the heaven".
404. Terrence La Noue, "Divisions of the heaven".
Klubbat pris 
15 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
405. RAGNAR PERSON, olja på duk. Sign.
405. RAGNAR PERSON, olja på duk. Sign.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
384. GRÄDDSNÄCKA, Anders Schotte, Uddevalla 1797.
384. GRÄDDSNÄCKA, Anders Schotte, Uddevalla 1797.
Klubbat pris 
10 500 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
277. JARDINJÄR, silver. K. Andersson, Stockholm  1896.
277. JARDINJÄR, silver. K. Andersson, Stockholm 1896.
Klubbat pris 
15 000 SEK
Utropspris
15 000 - 18 000 SEK
348. SIMON GATE, skål med underfat, Orrefors 1930.
348. SIMON GATE, skål med underfat, Orrefors 1930.
Klubbat pris 
14 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
340. Erling Ärlingsson, Utan titel.
340. Erling Ärlingsson, Utan titel.
Klubbat pris 
14 500 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
304. MATTA. Old Heris. 344 x 229 cm.
304. MATTA. Old Heris. 344 x 229 cm.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
14 000 - 16 000 SEK
14. RYTTARSKULPTUR. Frankrike, 1800-talets första hälft.
14. RYTTARSKULPTUR. Frankrike, 1800-talets första hälft.
Klubbat pris 
8 500 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
41. SIDEBOARD, regencystil,  England, 1800-tal.
41. SIDEBOARD, regencystil, England, 1800-tal.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
47. Eduard Wiiralt, "NUDES IN LANDSCAPE" (AKTID MAASTIKU TAUSTAL).
47. Eduard Wiiralt, "NUDES IN LANDSCAPE" (AKTID MAASTIKU TAUSTAL).
Klubbat pris 
9 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
173. DÖRRPAR, Burma, 1900-talets första hälft.
173. DÖRRPAR, Burma, 1900-talets första hälft.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
180. MATTA. Semiantik Isfahan. 316 x 206.
180. MATTA. Semiantik Isfahan. 316 x 206.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
562. ZEBRASKINN, 1900-talets första hälft.
562. ZEBRASKINN, 1900-talets första hälft.
Klubbat pris 
10 000 SEK
Utropspris
12 000 SEK
588. NALLE WERNER, olja på duk, sign o dat 1977 a tergo.
588. NALLE WERNER, olja på duk, sign o dat 1977 a tergo.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
433. FÄLLBORD, av Jacob Sjölin (mästare i Köping och Kungsör 1767-1785).
433. FÄLLBORD, av Jacob Sjölin (mästare i Köping och Kungsör 1767-1785).
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
222. KARMSTOLAR ett par. provinsarbeten ca år 1800. Gustavianska.
222. KARMSTOLAR ett par. provinsarbeten ca år 1800. Gustavianska.
Klubbat pris 
11 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
183. KAFFEKANNA, silver. G.Hofstedt, Örebro 1825.
183. KAFFEKANNA, silver. G.Hofstedt, Örebro 1825.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
535. KARMSTOLAR, ett par. Louis XV, 1700-tal.
535. KARMSTOLAR, ett par. Louis XV, 1700-tal.
Klubbat pris 
9 500 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
516. EDUARD WIIRALT, torrnålsgravyr, signerad i bläck Eduard Wiiralt.
516. EDUARD WIIRALT, torrnålsgravyr, signerad i bläck Eduard Wiiralt.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
517. Eduard Wiiralt, "Okaapid".
517. Eduard Wiiralt, "Okaapid".
Klubbat pris 
10 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
526. CARL LUDWIG BILLE, olja på duk, sign och dat 1869.
526. CARL LUDWIG BILLE, olja på duk, sign och dat 1869.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
522. Olof Hermelin, Vårlandskap.
522. Olof Hermelin, Vårlandskap.
Klubbat pris 
22 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK