Kan inte nå servern

Eclectic Auktion S197

 
586 föremål
529. Sven Jonson, "Den blå hatten".
529. Sven Jonson, "Den blå hatten".
Klubbat pris 
13 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
241. SIDEBORD, Art Deco, 1900-talets första del.
241. SIDEBORD, Art Deco, 1900-talets första del.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
397. GOLVLAMPA, brunpatinerad brons och cloissoné. Sekelskifte 1900.
397. GOLVLAMPA, brunpatinerad brons och cloissoné. Sekelskifte 1900.
Klubbat pris 
8 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
382. JEAN LOUIS GRÉGOIRE. Skulptur, brons. Signerad J Gregoire.
382. JEAN LOUIS GRÉGOIRE. Skulptur, brons. Signerad J Gregoire.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
279. TAZZA, silver och glas, Tyskland 1890-tal.
279. TAZZA, silver och glas, Tyskland 1890-tal.
Klubbat pris 
14 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
258. LJUSSTAKAR, ett par, 1800-talets första del. Empire.
258. LJUSSTAKAR, ett par, 1800-talets första del. Empire.
Klubbat pris 
12 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
570. JARDINIERE, silver 800/1000, Tyskland.
570. JARDINIERE, silver 800/1000, Tyskland.
Klubbat pris 
22 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
37. MATTA. Old Keshan. 341,5 x 255 cm.
37. MATTA. Old Keshan. 341,5 x 255 cm.
Klubbat pris 
13 000 SEK
Utropspris
10 000 - 11 000 SEK
142. PIERO FORNASETTI, tallrikar, 12 st, "Eva", Milano, Italien.
142. PIERO FORNASETTI, tallrikar, 12 st, "Eva", Milano, Italien.
Klubbat pris 
10 500 SEK
Utropspris
10 000 SEK
152. MATGRUPP, Paolo Barracheli, 'Roman Deco', ca 1980.
152. MATGRUPP, Paolo Barracheli, 'Roman Deco', ca 1980.
Klubbat pris 
8 300 SEK
Utropspris
10 000 - 15 000 SEK
153. SOCKERSKÅLAR MED LOCK, ett par, M.Fryberg, Jönköping 1835.
153. SOCKERSKÅLAR MED LOCK, ett par, M.Fryberg, Jönköping 1835.
Klubbat pris 
13 000 SEK
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
114. AXEL NILSSON, olja på duk, sign.
114. AXEL NILSSON, olja på duk, sign.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
16. GÖSTA ADRIAN-NILSSON,  akvarell och gouache, sign GAN.
16. GÖSTA ADRIAN-NILSSON, akvarell och gouache, sign GAN.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
74. SALVADOR DALÍ. Färgetsning med torrnål, sign o numr 54/150.
74. SALVADOR DALÍ. Färgetsning med torrnål, sign o numr 54/150.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
10 000 SEK
187. BERNHARD PRINZ, fotografi.
187. BERNHARD PRINZ, fotografi.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
442. Charles Baxter Tillskriven, Dam med äpplen.
442. Charles Baxter Tillskriven, Dam med äpplen.
Klubbat pris 
15 000 SEK
Utropspris
10 000 - 15 000 SEK
498. Dansande puttis.
498. Dansande puttis.
Klubbat pris 
13 500 SEK
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
587. SKULPTUR, trol skyltfigur, tidigt 1900-tal.
587. SKULPTUR, trol skyltfigur, tidigt 1900-tal.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
598. Peder Duke, "Höstsonat".
598. Peder Duke, "Höstsonat".
Klubbat pris 
8 500 SEK
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
439. Aime Gabriel Adolphe Bourgoin Tillskriven, Friarporträttet.
439. Aime Gabriel Adolphe Bourgoin Tillskriven, Friarporträttet.
Klubbat pris 
8 000 SEK
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
445. Gunnar Ström, Ekivok interiör.
445. Gunnar Ström, Ekivok interiör.
Klubbat pris 
8 000 SEK
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
412. ERIK JERKEN, olja på duk. Sign Jerken, Nice.
412. ERIK JERKEN, olja på duk. Sign Jerken, Nice.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
431. SCHÄSLONG, regency stil. 1800-tal.
431. SCHÄSLONG, regency stil. 1800-tal.
Klubbat pris 
8 000 SEK
Utropspris
10 000 - 15 000 SEK
451. Beverloo Corneille, Kvinna med fåglar.
451. Beverloo Corneille, Kvinna med fåglar.
Klubbat pris 
17 500 SEK
Utropspris
10 000 - 15 000 SEK
354. LARS HILLERSBERG, blandteknik på papper, sign och utförd 1968.
354. LARS HILLERSBERG, blandteknik på papper, sign och utförd 1968.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
471. RENÉ GENIS, olja på duk. Sign.
471. RENÉ GENIS, olja på duk. Sign.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
10 000 - 15 000 SEK
216. SPEGELLAMPETT, för två ljus. Gustaviansk, 1700-talets slut.
216. SPEGELLAMPETT, för två ljus. Gustaviansk, 1700-talets slut.
Klubbat pris 
8 000 SEK
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
219. ERNST JOSEPHSON, tuschteckning, sign.
219. ERNST JOSEPHSON, tuschteckning, sign.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
223. KONSOLBORD. Empire. Sverige, 1800-talets början.
223. KONSOLBORD. Empire. Sverige, 1800-talets början.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
10 000 - 15 000 SEK
224. KARMSTOL. Sverige, omkring 1700. Barock.
224. KARMSTOL. Sverige, omkring 1700. Barock.
Klubbat pris 
17 000 SEK
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
328. BYRÅ. Frankrike, Louis XV-stil. 1800-tal.
328. BYRÅ. Frankrike, Louis XV-stil. 1800-tal.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
329. JOSEF FRANK, soffa, Firma Svenskt Tenn, modell 968.
329. JOSEF FRANK, soffa, Firma Svenskt Tenn, modell 968.
Klubbat pris 
8 000 SEK
Utropspris
10 000 - 15 000 SEK
511. Ansel Adams, Hus.
511. Ansel Adams, Hus.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
10 000 - 15 000 SEK
510. Ansel Adams, Edward Weston.
510. Ansel Adams, Edward Weston.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
10 000 - 15 000 SEK
175. VASER, tre stycken, elefenben, lack samt ben. Japan, Meiji, ca 1900.
175. VASER, tre stycken, elefenben, lack samt ben. Japan, Meiji, ca 1900.
Klubbat pris 
10 000 SEK
Utropspris
10 000 - 15 000 SEK
514. Salvador Dalí, "Les Rois Mages".
514. Salvador Dalí, "Les Rois Mages".
Klubbat pris 
8 000 SEK
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
525. Anton Melbye, Fartyg i månsken.
525. Anton Melbye, Fartyg i månsken.
Klubbat pris 
8 000 SEK
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
605. SPELBORD. Sverige, Rokoko. 1700-talets mitt.
605. SPELBORD. Sverige, Rokoko. 1700-talets mitt.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
237. Pie Gould, "En ny början".
237. Pie Gould, "En ny början".
Klubbat pris 
8 000 SEK
Utropspris
10 000 - 15 000 SEK
401. Joseph Sylvestre, Interiör.
401. Joseph Sylvestre, Interiör.
Klubbat pris 
8 000 SEK
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
402. Steven Sorman, "Good Bridges and Bad Bridges".
402. Steven Sorman, "Good Bridges and Bad Bridges".
Klubbat pris 
8 000 SEK
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
398. TRÅGSOFFA. Sverige, 1700-talets andra hälft. Rokoko.
398. TRÅGSOFFA. Sverige, 1700-talets andra hälft. Rokoko.
Klubbat pris 
17 000 SEK
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
268. SPEGELLAMPETTER för ett ljus, ett par. 1700-talets andra hälft. Gustavianska.
268. SPEGELLAMPETTER för ett ljus, ett par. 1700-talets andra hälft. Gustavianska.
Klubbat pris 
22 000 SEK
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
272. Ernst Josephson, "Kärleksmöte".
272. Ernst Josephson, "Kärleksmöte".
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
230. RALPH RILTON, olja på duk. Sign.
230. RALPH RILTON, olja på duk. Sign.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
344. BÄGARE, Lorens Stabeus, Stockholm 1749.
344. BÄGARE, Lorens Stabeus, Stockholm 1749.
Klubbat pris 
10 000 SEK
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
557. Roj Friberg, "Sammankomsten".
557. Roj Friberg, "Sammankomsten".
Klubbat pris 
14 000 SEK
Utropspris
10 000 - 15 000 SEK
300. MATTA. Semiantik Tefzet. 338 x 245 cm.
300. MATTA. Semiantik Tefzet. 338 x 245 cm.
Klubbat pris 
4 500 SEK
Utropspris
9 000 - 10 000 SEK
310. KARMSTOLAR, ett par. Régencestil, omkring år 1900.
310. KARMSTOLAR, ett par. Régencestil, omkring år 1900.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
9 000 - 10 000 SEK
48. Johan Axel Wetterlund, "Tiger".
48. Johan Axel Wetterlund, "Tiger".
Klubbat pris 
6 500 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
120. BRÄNNVINSSKÅL, Sigismund Novosadi d.y., Karlskrona 1753.
120. BRÄNNVINSSKÅL, Sigismund Novosadi d.y., Karlskrona 1753.
Klubbat pris 
11 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
45. HUVUD, sten. Buddha. Thailand.
45. HUVUD, sten. Buddha. Thailand.
Klubbat pris 
8 500 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
31. BORDSLAMPA. Empire, 1800-talets början.
31. BORDSLAMPA. Empire, 1800-talets början.
Klubbat pris 
8 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
144. BUDDHA, brons. Ming stil.
144. BUDDHA, brons. Ming stil.
Klubbat pris 
6 600 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
155. BÄGARE, silver. Erik Ernander, Uppsala 1793.
155. BÄGARE, silver. Erik Ernander, Uppsala 1793.
Klubbat pris 
6 500 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
143. LÉON BUREAU, skulptur, brons, sign.
143. LÉON BUREAU, skulptur, brons, sign.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
122. IKON, med silverinfattning, Moskva 1818, Maria och Jesusbarnet. 33x27 cm.
122. IKON, med silverinfattning, Moskva 1818, Maria och Jesusbarnet. 33x27 cm.
Klubbat pris 
26 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
134. KARMSTOL, gustaviansk, 1700-talets slut.
134. KARMSTOL, gustaviansk, 1700-talets slut.
Klubbat pris 
6 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
1. FIGURINER, 2 st, elfenben. Kina, 1900-talets första hälft.
1. FIGURINER, 2 st, elfenben. Kina, 1900-talets första hälft.
Klubbat pris 
29 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
102. GLADYS NILSSON, akvarell.
102. GLADYS NILSSON, akvarell.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
21. JÜRGEN BRODWOLF. Blandteknik, collage. Sign o dat 1973.
21. JÜRGEN BRODWOLF. Blandteknik, collage. Sign o dat 1973.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
22. JÜRGEN BRODWOLF, blandteknik, sign o dat 1973.
22. JÜRGEN BRODWOLF, blandteknik, sign o dat 1973.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
67. PRAKTVAS, brons. Arkaiserande, Troligen Qing dynastin (1644-1911).
67. PRAKTVAS, brons. Arkaiserande, Troligen Qing dynastin (1644-1911).
Klubbat pris 
5 800 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
174. BRICKA, lack, Burma, 1900-tal.
174. BRICKA, lack, Burma, 1900-tal.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
177. LOCKPOKAL, silver, ryska fantasistmplr. Barockstil, 1800-tal.
177. LOCKPOKAL, silver, ryska fantasistmplr. Barockstil, 1800-tal.
Klubbat pris 
15 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
178. SPEGELLAMPETT,  B Prechts art. Senbarock, 1700-tal.
178. SPEGELLAMPETT, B Prechts art. Senbarock, 1700-tal.
Klubbat pris 
6 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
486. Fredrik Wretman, "Minitrans".
486. Fredrik Wretman, "Minitrans".
Klubbat pris 
9 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
481. SOCKERSKÅLAR med LOCK, ett par, silver. Anders Lundqvist, Stockholm 1836.
481. SOCKERSKÅLAR med LOCK, ett par, silver. Anders Lundqvist, Stockholm 1836.
Klubbat pris 
8 800 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
599. FAT,fajans. Italien 1800-tal.
599. FAT,fajans. Italien 1800-tal.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
299. MATTA. Semiantik Vorwerk. 301 x 198 cm.
299. MATTA. Semiantik Vorwerk. 301 x 198 cm.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
8 000 - 9 000 SEK
284. Wawyn Frame, "Icon Jimi Hendrix".
284. Wawyn Frame, "Icon Jimi Hendrix".
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
285. Badande nymfer.
285. Badande nymfer.
Klubbat pris 
6 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
291. Sven X:et Erixson, Motiv från Aniara.
291. Sven X:et Erixson, Motiv från Aniara.
Klubbat pris 
8 500 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
436. KAVIARSKÅL, icke identifierad mästarstämpel, S:t Petersburg 1886.
436. KAVIARSKÅL, icke identifierad mästarstämpel, S:t Petersburg 1886.
Klubbat pris 
6 300 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
408. Antoni Tàpies, "Empreintes de mains".
408. Antoni Tàpies, "Empreintes de mains".
Klubbat pris 
7 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
425. Mette Petri, ”Cathedral”.
425. Mette Petri, ”Cathedral”.
Klubbat pris 
12 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
430. SOFFA, empire. 1800-talets första del.
430. SOFFA, empire. 1800-talets första del.
Klubbat pris 
6 000 SEK
Utropspris
8 000 - 12 000 SEK
475. BUDDHAFIGUR, brunpatierad  brons, trol Thailand 1800/1900-tal.
475. BUDDHAFIGUR, brunpatierad brons, trol Thailand 1800/1900-tal.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
220. KONSOLBORD, 1800-talets första hälft. Empire.
220. KONSOLBORD, 1800-talets första hälft. Empire.
Klubbat pris 
13 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
530. Hugo Zuhr, Fartyg med segel.
530. Hugo Zuhr, Fartyg med segel.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
238. PIE GOULD, olja på duk. Sign o dat 2007.
238. PIE GOULD, olja på duk. Sign o dat 2007.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
550. Bengt Lindström, Utan titel.
550. Bengt Lindström, Utan titel.
Klubbat pris 
17 500 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
548. JOSEF FRANK
Skrivbord/sideboard, Firma Svenskt Tenn, modell 2115.
548. JOSEF FRANK Skrivbord/sideboard, Firma Svenskt Tenn, modell 2115.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
549. JOHN KANDELL
Skåp, "Solitär", för Källemo AB, Värnamo 1981.
549. JOHN KANDELL Skåp, "Solitär", för Källemo AB, Värnamo 1981.
Klubbat pris 
7 500 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
274. OKÄND KONSTNÄR, olja på pannå. Flamländsk skola 1600/1700-tal.
274. OKÄND KONSTNÄR, olja på pannå. Flamländsk skola 1600/1700-tal.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
265. BYRÅ, 1700-talets slut. Gustaviansk.
265. BYRÅ, 1700-talets slut. Gustaviansk.
Klubbat pris 
7 500 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
257. BORDSLAMPA,  senempire. Frankrike 1800-talets första del.
257. BORDSLAMPA, senempire. Frankrike 1800-talets första del.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
256. BORDSLAMPA,  Frankrike. 1800-talets första del. Senempire.
256. BORDSLAMPA, Frankrike. 1800-talets första del. Senempire.
Klubbat pris 
8 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
342. RALPH RILTON, olja på duk. Sign.
342. RALPH RILTON, olja på duk. Sign.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
367. Carlo Maderno Efter, "Hercules och Antaeus".
367. Carlo Maderno Efter, "Hercules och Antaeus".
Klubbat pris 
7 500 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
575. CREMEKOPPAR med LOCK och FAT, 24 st, porslin, Kunglig Dansk. 1900-tal.
575. CREMEKOPPAR med LOCK och FAT, 24 st, porslin, Kunglig Dansk. 1900-tal.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
564. SKÅL, porslin. Sen Qing dynasti, Kina.
564. SKÅL, porslin. Sen Qing dynasti, Kina.
Klubbat pris 
10 500 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
568. URNA, porslin, Qing dynastin. Kina.
568. URNA, porslin, Qing dynastin. Kina.
Klubbat pris 
7 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
466. Denise Grünstein, "21 maj", 2007.
466. Denise Grünstein, "21 maj", 2007.
Klubbat pris 
9 500 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK