Kan inte nå servern

Eclectic Auktion S197

 
586 föremål
15. AMPEL, för sex ljus. Frankrike, 1800-talets första hälft. Empire.
15. AMPEL, för sex ljus. Frankrike, 1800-talets första hälft. Empire.
Klubbat pris 
7 500 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
38. LJUSKRONA, för tio ljus. Empirestil, 1800-tal.
38. LJUSKRONA, för tio ljus. Empirestil, 1800-tal.
Klubbat pris 
42 000 SEK
Utropspris
30 000 - 40 000 SEK
40. FIGURINER, 3 st lergods. Sydamerika samt Thailand.
40. FIGURINER, 3 st lergods. Sydamerika samt Thailand.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
14. RYTTARSKULPTUR. Frankrike, 1800-talets första hälft.
14. RYTTARSKULPTUR. Frankrike, 1800-talets första hälft.
Klubbat pris 
8 500 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
12. KAI LYNGFELDT-LARSEN, karmstol, Søren Villadsen, Danmark, 1960-tal.
12. KAI LYNGFELDT-LARSEN, karmstol, Søren Villadsen, Danmark, 1960-tal.
Klubbat pris 
1 500 SEK
Utropspris
2 000 - 3 000 SEK
46. Axel Fridell, "Sittande naken flicka".
46. Axel Fridell, "Sittande naken flicka".
Klubbat pris 
2 500 SEK
Utropspris
3 000 - 4 000 SEK
48. Johan Axel Wetterlund, "Tiger".
48. Johan Axel Wetterlund, "Tiger".
Klubbat pris 
6 500 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
54. JORMA PURANEN, C-print, sign, numr 2/6 o dat 2004.
54. JORMA PURANEN, C-print, sign, numr 2/6 o dat 2004.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
22 000 - 25 000 SEK
13. FIGURIN, porslin. Qing dynastin 1700-tal.
13. FIGURIN, porslin. Qing dynastin 1700-tal.
Klubbat pris 
1 500 SEK
Utropspris
1 500 - 2 000 SEK
18. TALLRIKAR, 18 stycken, porslin. Frankrike, Empire.
18. TALLRIKAR, 18 stycken, porslin. Frankrike, Empire.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
15 000 - 15 000 SEK
28. BERGERER, ett par. Frankrike, 1800-talets början. Empire.
28. BERGERER, ett par. Frankrike, 1800-talets början. Empire.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
40 000 - 45 000 SEK
42. BORDSPENDYL. Frankrike, 1800-talets början. Empire.
42. BORDSPENDYL. Frankrike, 1800-talets början. Empire.
Klubbat pris 
12 000 SEK
Utropspris
7 000 - 8 000 SEK
393. GRÄDDSNÄCKA, av Lars Boye, Stockholm 1769. Rokoko.
393. GRÄDDSNÄCKA, av Lars Boye, Stockholm 1769. Rokoko.
Klubbat pris 
15 000 SEK
Utropspris
18 000 - 20 000 SEK
197. BORDSLYSTRAR, ett par. Ryssland, 1700/1800-tal.
197. BORDSLYSTRAR, ett par. Ryssland, 1700/1800-tal.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
40 000 - 45 000 SEK
312. SERVIS, 80 delar, vapenporslin. Qing dynastin, daterad Canton 1910.
312. SERVIS, 80 delar, vapenporslin. Qing dynastin, daterad Canton 1910.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
40 000 - 50 000 SEK
524. BÄGARE, silver, av Carl Petter Norlin, Malmö 1833. 421 g.
524. BÄGARE, silver, av Carl Petter Norlin, Malmö 1833. 421 g.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
5 000 - 6 000 SEK
167. KOLONNSKÅP, ett par. Empire, 1800-talets början.
167. KOLONNSKÅP, ett par. Empire, 1800-talets början.
Klubbat pris 
22 000 SEK
Utropspris
18 000 - 20 000 SEK
185. CARIN ELLBERG. Kaffe och blyerts på papper, sign o dat -04.
185. CARIN ELLBERG. Kaffe och blyerts på papper, sign o dat -04.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
18 000 - 20 000 SEK
148. AMPEL, sengustaviansk stil 1800/1900-tal. H ca 75.
148. AMPEL, sengustaviansk stil 1800/1900-tal. H ca 75.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
149. KARAFF, glas med dekor i guld. SAINT LOUIS Frankrike 1800-talets slut.
149. KARAFF, glas med dekor i guld. SAINT LOUIS Frankrike 1800-talets slut.
Klubbat pris 
3 000 SEK
Utropspris
2 000 - 3 000 SEK
164. FÅTÖLJ. Empire, 1800-talets första hälft.
164. FÅTÖLJ. Empire, 1800-talets första hälft.
Klubbat pris 
18 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
146. IKON, icke identifierad mästare, Moskva 1800-talets förra hälft.
146. IKON, icke identifierad mästare, Moskva 1800-talets förra hälft.
Klubbat pris 
3 000 SEK
Utropspris
3 000 - 4 000 SEK
147. BORDSUPPSATS, Empirestil 1800/1900-tal.
147. BORDSUPPSATS, Empirestil 1800/1900-tal.
Klubbat pris 
12 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
120. BRÄNNVINSSKÅL, Sigismund Novosadi d.y., Karlskrona 1753.
120. BRÄNNVINSSKÅL, Sigismund Novosadi d.y., Karlskrona 1753.
Klubbat pris 
11 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
127. KAFFEKANNA, av Gustaf Möllenborg-Féron, Stockholm 1862.
127. KAFFEKANNA, av Gustaf Möllenborg-Féron, Stockholm 1862.
Klubbat pris 
3 000 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
166. JARDINIERE. Empirestil, 1800/1900-tal.
166. JARDINIERE. Empirestil, 1800/1900-tal.
Klubbat pris 
5 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
3. ELDHUNDAR, ett par. Frankrike, 1700-talets slut. Louis XVI.
3. ELDHUNDAR, ett par. Frankrike, 1700-talets slut. Louis XVI.
Klubbat pris 
25 000 SEK
Utropspris
15 000 - 18 000 SEK
181. FAT, W.A. BOLIN, Stockholm 1918.
181. FAT, W.A. BOLIN, Stockholm 1918.
Klubbat pris 
4 800 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
165. BORD, 1800-tal, sannolikt Italien.
165. BORD, 1800-tal, sannolikt Italien.
Klubbat pris 
28 000 SEK
Utropspris
30 000 - 40 000 SEK
10. Yves Klein, "Venus Bleue".
10. Yves Klein, "Venus Bleue".
Klubbat pris 
350 000 SEK
Utropspris
350 000 - 400 000 SEK
43. Arman (Armand Pierre Fernandez), "Slice of Liberty".
43. Arman (Armand Pierre Fernandez), "Slice of Liberty".
Klubbat pris 
38 000 SEK
Utropspris
50 000 - 60 000 SEK
41. SIDEBOARD, regencystil,  England, 1800-tal.
41. SIDEBOARD, regencystil, England, 1800-tal.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
47. Eduard Wiiralt, "NUDES IN LANDSCAPE" (AKTID MAASTIKU TAUSTAL).
47. Eduard Wiiralt, "NUDES IN LANDSCAPE" (AKTID MAASTIKU TAUSTAL).
Klubbat pris 
9 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
49. VINOFFERKÄRL, RÖKELSEKAR samt VAS, brons. Qingdynastin.
49. VINOFFERKÄRL, RÖKELSEKAR samt VAS, brons. Qingdynastin.
Klubbat pris 
2 400 SEK
Utropspris
3 000 - 4 000 SEK
50. Bert Stern, Marilyn Monroe i Vogue, 1962.
50. Bert Stern, Marilyn Monroe i Vogue, 1962.
Klubbat pris 
17 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
51. AXEL TÖRNEMAN. Signerad Törneman. Olja på duk.
51. AXEL TÖRNEMAN. Signerad Törneman. Olja på duk.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
40 000 - 60 000 SEK
52. BUDDHA, förgylld brons. Sen Qing dynastin.
52. BUDDHA, förgylld brons. Sen Qing dynastin.
Klubbat pris 
9 500 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
53. PALL, Singer, tidigt 1900-tal.
53. PALL, Singer, tidigt 1900-tal.
Klubbat pris 
3 000 SEK
Utropspris
2 000 - 3 000 SEK
55. TALLRIKAR, ett par, porslin. Troligen Samson, 1800-tal.
55. TALLRIKAR, ett par, porslin. Troligen Samson, 1800-tal.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
2 000 - 3 000 SEK
58. TERRIN med LOCK, kompaniporslin, Qing dynastin, Qianlong (1736-95).
58. TERRIN med LOCK, kompaniporslin, Qing dynastin, Qianlong (1736-95).
Klubbat pris 
4 700 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
45. HUVUD, sten. Buddha. Thailand.
45. HUVUD, sten. Buddha. Thailand.
Klubbat pris 
8 500 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
56. TEKANNA, porslin. Qing dynastin, Qianlong (1736-95).
56. TEKANNA, porslin. Qing dynastin, Qianlong (1736-95).
Klubbat pris 
4 200 SEK
Utropspris
3 000 - 4 000 SEK
27. BORDSPENDYL. Nygotik, Paris, ca 1830.
27. BORDSPENDYL. Nygotik, Paris, ca 1830.
Klubbat pris 
4 500 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
294. Hans Hammarskiöld, Flundra, 1976.
294. Hans Hammarskiöld, Flundra, 1976.
Klubbat pris 
4 500 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
33. MATTA. Old Ghom figural part silk. 204 x 138,5 cm.
33. MATTA. Old Ghom figural part silk. 204 x 138,5 cm.
Klubbat pris 
4 500 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
35. SJAL. Patrick Frey, Paris, 1900-talets andra hälft. 141 x 139,5 cm.
35. SJAL. Patrick Frey, Paris, 1900-talets andra hälft. 141 x 139,5 cm.
Klubbat pris 
1 100 SEK
Utropspris
800 - 1 000 SEK
31. BORDSLAMPA. Empire, 1800-talets början.
31. BORDSLAMPA. Empire, 1800-talets början.
Klubbat pris 
8 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
32. TALLRIKAR, 12 st, porslin. Troligen sen Qing dynasti.
32. TALLRIKAR, 12 st, porslin. Troligen sen Qing dynasti.
Klubbat pris 
4 500 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
37. MATTA. Old Keshan. 341,5 x 255 cm.
37. MATTA. Old Keshan. 341,5 x 255 cm.
Klubbat pris 
13 000 SEK
Utropspris
10 000 - 11 000 SEK
36. MATTA. Old Nain. 202,5 x 119 cm.
36. MATTA. Old Nain. 202,5 x 119 cm.
Klubbat pris 
4 200 SEK
Utropspris
5 000 - 6 000 SEK
144. BUDDHA, brons. Ming stil.
144. BUDDHA, brons. Ming stil.
Klubbat pris 
6 600 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
142. PIERO FORNASETTI, tallrikar, 12 st, "Eva", Milano, Italien.
142. PIERO FORNASETTI, tallrikar, 12 st, "Eva", Milano, Italien.
Klubbat pris 
10 500 SEK
Utropspris
10 000 SEK
145. KRUCIFIX, silver. Moskva, 1868.
145. KRUCIFIX, silver. Moskva, 1868.
Klubbat pris 
7 500 SEK
Utropspris
5 000 SEK
150. OKÄND KONSTNÄR, färggravyrer, ett par, 1800-talets början.
150. OKÄND KONSTNÄR, färggravyrer, ett par, 1800-talets början.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
2 000 - 3 000 SEK
155. BÄGARE, silver. Erik Ernander, Uppsala 1793.
155. BÄGARE, silver. Erik Ernander, Uppsala 1793.
Klubbat pris 
6 500 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
151. REGISSÖRSSTOLAR, ett par, 1900-talets andra hälft.
151. REGISSÖRSSTOLAR, ett par, 1900-talets andra hälft.
Klubbat pris 
5 500 SEK
Utropspris
2 000 - 2 500 SEK
152. MATGRUPP, Paolo Barracheli, 'Roman Deco', ca 1980.
152. MATGRUPP, Paolo Barracheli, 'Roman Deco', ca 1980.
Klubbat pris 
8 300 SEK
Utropspris
10 000 - 15 000 SEK
153. SOCKERSKÅLAR MED LOCK, ett par, M.Fryberg, Jönköping 1835.
153. SOCKERSKÅLAR MED LOCK, ett par, M.Fryberg, Jönköping 1835.
Klubbat pris 
13 000 SEK
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
143. LÉON BUREAU, skulptur, brons, sign.
143. LÉON BUREAU, skulptur, brons, sign.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
2. INDUSTRILAMPA, järn. 1900-talets första hälft.
2. INDUSTRILAMPA, järn. 1900-talets första hälft.
Klubbat pris 
3 000 SEK
Utropspris
1 500 SEK
29. Niklas Anderberg, "Inte mitt i prick".
29. Niklas Anderberg, "Inte mitt i prick".
Klubbat pris 
4 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
26. VASER, 5 st samt SKÅL, keramik. Sydostasien, bl a Ming.
26. VASER, 5 st samt SKÅL, keramik. Sydostasien, bl a Ming.
Klubbat pris 
4 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
30. YTTERFODER, porslin. Qing dynastin, 1800-tal.
30. YTTERFODER, porslin. Qing dynastin, 1800-tal.
Klubbat pris 
1 500 SEK
Utropspris
3 000 - 5 000 SEK
25. TUSCHSTEN, troligen sen Qing dynasti.
25. TUSCHSTEN, troligen sen Qing dynasti.
Klubbat pris 
1 800 SEK
Utropspris
3 000 - 4 000 SEK
126. PG Thelander, Naken kvinna med tomte.
126. PG Thelander, Naken kvinna med tomte.
Klubbat pris 
2 800 SEK
Utropspris
2 000 - 3 000 SEK
128. Salvador Dalí, "Femme à l 'escargot" ur "Poèms secrets d ' Apollinaire".
128. Salvador Dalí, "Femme à l 'escargot" ur "Poèms secrets d ' Apollinaire".
Klubbat pris 
4 000 SEK
Utropspris
5 000 - 6 000 SEK
130. PARTI EROTICA, 9 delar, Orientaliskt, 1900-tal.
130. PARTI EROTICA, 9 delar, Orientaliskt, 1900-tal.
Klubbat pris 
2 600 SEK
Utropspris
1 500 - 2 000 SEK
129. PARTI EROTISK LITTERATUR/TIDSKRIFTER,  12 st.
129. PARTI EROTISK LITTERATUR/TIDSKRIFTER, 12 st.
Klubbat pris 
800 SEK
Utropspris
1 500 - 2 000 SEK
138. FIGURIN, porslin. Kongl Dansk. Gerhard Henning.
138. FIGURIN, porslin. Kongl Dansk. Gerhard Henning.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
3 000 - 4 000 SEK
139. Carin Nilson, Sittande kvinna.
139. Carin Nilson, Sittande kvinna.
Klubbat pris 
2 400 SEK
Utropspris
3 000 - 4 000 SEK
118. BRODERAD TAVLA, sk petit point. 1800-talets slut.
118. BRODERAD TAVLA, sk petit point. 1800-talets slut.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
4 000 SEK
119. CECILIA EDEFALK, silvergelatinfotografi, 2 st, sign o dat 2004 a tergo.
119. CECILIA EDEFALK, silvergelatinfotografi, 2 st, sign o dat 2004 a tergo.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
122. IKON, med silverinfattning, Moskva 1818, Maria och Jesusbarnet. 33x27 cm.
122. IKON, med silverinfattning, Moskva 1818, Maria och Jesusbarnet. 33x27 cm.
Klubbat pris 
26 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
123. TRÄSNITT, Japan, 1800-talets mitt.
123. TRÄSNITT, Japan, 1800-talets mitt.
Klubbat pris 
600 SEK
Utropspris
1 000 - 2 000 SEK
134. KARMSTOL, gustaviansk, 1700-talets slut.
134. KARMSTOL, gustaviansk, 1700-talets slut.
Klubbat pris 
6 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
135. SPEGEL, rokoko, 1700-talets andra hälft.
135. SPEGEL, rokoko, 1700-talets andra hälft.
Klubbat pris 
7 000 SEK
Utropspris
5 000 - 4 000 SEK
125. Anders Zorn, "Dalälven".
125. Anders Zorn, "Dalälven".
Klubbat pris 
7 500 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
132. CIGARETTETUI, troligen Gustav Klingert, Moskva 1888.
132. CIGARETTETUI, troligen Gustav Klingert, Moskva 1888.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
3 000 - 4 000 SEK
133. FIGURIN, mässing. Orientalisk, 1900-tal.
133. FIGURIN, mässing. Orientalisk, 1900-tal.
Klubbat pris 
1 300 SEK
Utropspris
1 500 SEK
83. ASK, koppar, Sydostasien.
83. ASK, koppar, Sydostasien.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
3 000 SEK
84. SKULPTUR, silver och bergkristall, sent 1900-tal.
84. SKULPTUR, silver och bergkristall, sent 1900-tal.
Klubbat pris 
3 800 SEK
Utropspris
1 200 - 1 500 SEK
86. TALLRIKAR, 6 st. Qing dynastin Qianlong (1736-95).
86. TALLRIKAR, 6 st. Qing dynastin Qianlong (1736-95).
Klubbat pris 
5 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
77. Erotiskt motiv.
77. Erotiskt motiv.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
2 000 - 2 500 SEK
90. FAT, porslin. Qing dynastin, Kangxi (1662-1722).
90. FAT, porslin. Qing dynastin, Kangxi (1662-1722).
Klubbat pris 
4 000 SEK
Utropspris
3 000 - 4 000 SEK
93. MÅNSKENSLAMPA, glas och mässing. 1800-talets andra hälft.
93. MÅNSKENSLAMPA, glas och mässing. 1800-talets andra hälft.
Klubbat pris 
2 700 SEK
Utropspris
2 000 - 2 500 SEK
94. BORDSPENDYL. Frankrike 1830/40-tal.
94. BORDSPENDYL. Frankrike 1830/40-tal.
Klubbat pris 
12 000 SEK
Utropspris
5 000 - 6 000 SEK
95. BORDSPENDYL. Frankrike 1830-40-tal.
95. BORDSPENDYL. Frankrike 1830-40-tal.
Klubbat pris 
13 500 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
75. Albin Josef Åkerblom, "Sittande yngling mot grön fond".
75. Albin Josef Åkerblom, "Sittande yngling mot grön fond".
Klubbat pris 
7 500 SEK
Utropspris
3 000 - 4 000 SEK