Eclectic Auktion S197

586 föremål
549. JOHN KANDELL
Skåp, "Solitär", för Källemo AB, Värnamo 1981.
549. JOHN KANDELL Skåp, "Solitär", för Källemo AB, Värnamo 1981.
Klubbat pris
7 500 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
209. HJÄLM sk "Khula Khud", Indopersisk 1800-tal.
Klubbat pris
2 800 SEK
Utropspris
1 800 - 2 000 SEK
212. VINKANNA, porslin. Japan, 1700-tal.
Klubbat pris
1 030 SEK
Utropspris
2 000 - 2 500 SEK
208. Carin Nilson, Flicka på tå.
Klubbat pris
3 200 SEK
Utropspris
1 000 - 2 000 SEK
277. JARDINJÄR, silver. K. Andersson, Stockholm  1896.
Klubbat pris
15 000 SEK
Utropspris
15 000 - 18 000 SEK
279. TAZZA, silver och glas, Tyskland 1890-tal.
Klubbat pris
14 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
282. MATTA. Semiantik Anatol. 168 x 115,5.
Klubbat pris
Utropspris
4 000 - 5 000 SEK
259. SKRIVSTÄLL, brons, empirestil, 1800-tal.
Klubbat pris
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
262. SKULPTUR, trä. Afrika 1900-tal.
Klubbat pris
Utropspris
2 500 - 3 000 SEK
263. DANSMASKER, 2 st. Afrika, 1900-tal.
Klubbat pris
Utropspris
2 000 - 2 500 SEK
271. PARTI VAPEN, 6 delar, Afrika 1900-tal.
Klubbat pris
200 SEK
Utropspris
1 500 SEK
268. SPEGELLAMPETTER för ett ljus, ett par. 1700-talets andra hälft. Gustavianska.
Klubbat pris
22 000 SEK
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
270. DANSMASK, Afrika, 1900-tal.
Klubbat pris
700 SEK
Utropspris
1 500 - 2 000 SEK
272. Ernst Josephson, "Kärleksmöte".
Klubbat pris
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
Klubbat pris
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
261. SKULPTURER, 2 stycken, trä. Afrika, 1900-tal.
Klubbat pris
Utropspris
4 000 - 5 000 SEK
264. DANSMASKER, 2 st,  Afrika, 1900-tal.
Klubbat pris
Utropspris
2 000 - 2 500 SEK
265. BYRÅ, 1700-talets slut. Gustaviansk.
Klubbat pris
7 500 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
266. KARMSTOL, 1700-tal. Barock.
Klubbat pris
Utropspris
5 000 - 7 000 SEK
250. SPEGEL, senempire, 1800-tal.
Klubbat pris
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
257. BORDSLAMPA,  senempire. Frankrike 1800-talets första del.
Klubbat pris
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
Klubbat pris
5 000 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
252. KARMSTOL, sengustavianskt Stockholmsarbete, ca år 1800.
Klubbat pris
20 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
253. KARMSTOLAR, ett par. Ca år 1800. Sengustavianska.
Klubbat pris
38 000 SEK
Utropspris
30 000 - 35 000 SEK
254. SPEGEL, 1700-talets slut. Sengustavianskt Stockholmsarbete.
Klubbat pris
18 000 SEK
Utropspris
18 000 - 20 000 SEK
255. URNA, keramik, 1800-tal.
255. URNA, keramik, 1800-tal.
Klubbat pris
2 000 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
256. BORDSLAMPA,  Frankrike. 1800-talets första del. Senempire.
Klubbat pris
8 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
258. LJUSSTAKAR, ett par, 1800-talets första del. Empire.
Klubbat pris
12 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
343. PORSLINSPLAKETT, troligen Tyskland. Sekelskiftet 1900.
Klubbat pris
Utropspris
5 000 - 7 000 SEK
346. VICTOR VASARELY. Färgserigrafi, signerad i blyerts och numrerad 195/250.
Klubbat pris
Utropspris
5 000 - 7 000 SEK
348. SIMON GATE, skål med underfat, Orrefors 1930.
Klubbat pris
14 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
349. TALLRIKAR, 4 st, porslin, Qing dynastin, Qianlong (1736-95).
Klubbat pris
2 600 SEK
Utropspris
2 000 - 3 000 SEK
350. TALLRIK, porslin. Qing dynastin, Qianlong (1736-95).
Klubbat pris
2 400 SEK
Utropspris
1 500 - 2 000 SEK
353. Bengt Lindström, Utan titel.
Klubbat pris
18 500 SEK
Utropspris
20 000 - 30 000 SEK
357. FAT, ett par, porslin. "Sévres", troligen 1800-tal.
Klubbat pris
6 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
Klubbat pris
7 600 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
230. RALPH RILTON, olja på duk. Sign.
Klubbat pris
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
342. RALPH RILTON, olja på duk. Sign.
Klubbat pris
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
344. BÄGARE, Lorens Stabeus, Stockholm 1749.
Klubbat pris
10 000 SEK
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
345. PALL, mahogny ca 1900.
345. PALL, mahogny ca 1900.
Klubbat pris
5 000 SEK
Utropspris
5 000 SEK
351. DOSOR, 2 st. sköldpadd, 1800-talets förra hälft.
Klubbat pris
3 600 SEK
Utropspris
2 000 - 2 500 SEK
359. KOPP med FAT och LOCK, porslin. Meissen, 1700-tal.
Klubbat pris
2 500 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
361. TREMBLEUSE, porslin. Wien, 1700-tal.
Klubbat pris
1 500 SEK
Utropspris
2 000 - 4 000 SEK
362. KOPP med FAT, porslin. "Sevres", 1800-tal.
Klubbat pris
7 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
365. GALLERIMATTA. Semiantik Kayseri Saff. 246 x 86,5 cm.
Klubbat pris
4 500 SEK
Utropspris
4 000 - 5 000 SEK
366. Isaac Grünewald, Sommarlandskap.
Klubbat pris
78 000 SEK
Utropspris
30 000 - 40 000 SEK
367. Carlo Maderno Efter, "Hercules och Antaeus".
Klubbat pris
7 500 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
570. JARDINIERE, silver 800/1000, Tyskland.
Klubbat pris
22 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
572. Isaac Grünewald, Utan titel.
Klubbat pris
Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
563. FIGURIN, porslin, trol republik. Kina 1900-tal.
Klubbat pris
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
578. GUNNAR CYRÉN, Popglas, ett par, Orrefors 1967.
Klubbat pris
5 000 SEK
Utropspris
4 000 - 5 000 SEK
557. Roj Friberg, "Sammankomsten".
Klubbat pris
14 000 SEK
Utropspris
10 000 - 15 000 SEK
558. Roj Friberg, "Kupol".
558. Roj Friberg, "Kupol".
Klubbat pris
10 000 SEK
Utropspris
5 000 - 7 000 SEK
560. Rikard Lindström, "Vinterstudie".
Klubbat pris
1 500 SEK
Utropspris
3 000 - 4 000 SEK
561. SKÅL med hänkel, silver. Icke identif stmplr, Moskva 1899-1908.
Klubbat pris
6 500 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
573. SALTKAR, Ephim Sidorov, S:t Petersburg 1832.
Klubbat pris
2 000 SEK
Utropspris
3 000 - 4 000 SEK
Klubbat pris
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
577. POKAL med hänklar, silver. W&R Peaston, London 1771.
Klubbat pris
2 500 SEK
Utropspris
3 000 - 5 000 SEK
576. SUPSKED, silver. Christoffer Bauman, Hudiksvall 1776.
Klubbat pris
3 200 SEK
Utropspris
4 000 SEK
551. TALLRIKAR, ett par, porslin. Kangxi (1662-1722) Kina.
Klubbat pris
2 200 SEK
Utropspris
2 000 - 3 000 SEK
564. SKÅL, porslin. Sen Qing dynasti, Kina.
Klubbat pris
10 500 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
565. RÖKELSEKAR med LOCK. Brons och trä. Kina, Qing dynastin.
Klubbat pris
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
568. URNA, porslin, Qing dynastin. Kina.
Klubbat pris
7 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
566. BUDDHA, brons. 1800-tal. Tibet.
Klubbat pris
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
567. OKIMONO, 2 st. Tidigt 1900-tal. Japan.
Klubbat pris
4 000 SEK
Utropspris
3 000 - 4 000 SEK
466. Denise Grünstein, "21 maj", 2007.
Klubbat pris
9 500 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
434. ERLING ÄRLINGSSON, olja på pannå. Sign EÄ o dat -46.
Klubbat pris
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
340. Erling Ärlingsson, Utan titel.
Klubbat pris
14 500 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
559. Erling Ärlingsson, Landskap.
Klubbat pris
2 000 SEK
Utropspris
4 000 - 5 000 SEK
260. Nathalia Edenmont, "Pelican".
Klubbat pris
4 500 SEK
Utropspris
5 000 - 7 000 SEK