Kan inte nå servern

Eclectic Auktion S197

 
586 föremål
355. Jules Schyl, "Vid fönstret".
355. Jules Schyl, "Vid fönstret".
Klubbat pris 
15 000 SEK
Utropspris
15 000 - 18 000 SEK
427. JULES SCHYL, olja på duk, sign.
427. JULES SCHYL, olja på duk, sign.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
18 000 - 20 000 SEK
449. Louis Cane, Blommor i blå vas.
449. Louis Cane, Blommor i blå vas.
Klubbat pris 
15 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
450. Louis Cane, Kärleksakt.
450. Louis Cane, Kärleksakt.
Klubbat pris 
3 500 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
432. APPLIQUER, för två ljus, ett par. Regecystil, 1800-tal.
432. APPLIQUER, för två ljus, ett par. Regecystil, 1800-tal.
Klubbat pris 
6 000 SEK
Utropspris
7 000 - 10 000 SEK
435. Ragnar Person, "Folksamling".
435. Ragnar Person, "Folksamling".
Klubbat pris 
15 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
406. Arthur Boué, Sommarpromenad.
406. Arthur Boué, Sommarpromenad.
Klubbat pris 
3 600 SEK
Utropspris
5 000 - 7 000 SEK
447. PIERO FORNASETTI, bricka, Milano, Italien.
447. PIERO FORNASETTI, bricka, Milano, Italien.
Klubbat pris 
700 SEK
Utropspris
1 500 SEK
475. BUDDHAFIGUR, brunpatierad  brons, trol Thailand 1800/1900-tal.
475. BUDDHAFIGUR, brunpatierad brons, trol Thailand 1800/1900-tal.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
460. Christo & Jeanne-Claude Efter, Running Fence.
460. Christo & Jeanne-Claude Efter, Running Fence.
Klubbat pris 
5 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
461. Christo & Jeanne-Claude Efter, Vally Curtain.
461. Christo & Jeanne-Claude Efter, Vally Curtain.
Klubbat pris 
5 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
463. Christo & Jeanne-Claude Efter, Wrapped Coast.
463. Christo & Jeanne-Claude Efter, Wrapped Coast.
Klubbat pris 
4 600 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
469. VÄGGLAMPETT, mässing. 1900-talets mitt.
469. VÄGGLAMPETT, mässing. 1900-talets mitt.
Klubbat pris 
700 SEK
Utropspris
1 500 - 2 000 SEK
471. RENÉ GENIS, olja på duk. Sign.
471. RENÉ GENIS, olja på duk. Sign.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
10 000 - 15 000 SEK
476. SKULPTUR, gjutjärn.  Anders Jönsson, Svenskt Tenn. "Jönssons katt".
476. SKULPTUR, gjutjärn. Anders Jönsson, Svenskt Tenn. "Jönssons katt".
Klubbat pris 
4 000 SEK
Utropspris
2 000 - 3 000 SEK
477. ELDHUNDAR, ett par, mässing. Rokokostil.
477. ELDHUNDAR, ett par, mässing. Rokokostil.
Klubbat pris 
1 000 SEK
Utropspris
2 000 - 3 000 SEK
470. Fanizani Akuda, "Father and son".
470. Fanizani Akuda, "Father and son".
Klubbat pris 
6 200 SEK
Utropspris
5 000 SEK
472. EVERT LUNDQUIST, torrnålsgravyr. Sign och numrerad 9/50.
472. EVERT LUNDQUIST, torrnålsgravyr. Sign och numrerad 9/50.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
3 500 - 4 500 SEK
473. EVERT LUNDQUIST, torrnålsgravyr. Sign o numr 7/50.
473. EVERT LUNDQUIST, torrnålsgravyr. Sign o numr 7/50.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
3 500 - 4 500 SEK
454. TRÄSNITT, Japan. Kunisada, Ansei period 1854-59.
454. TRÄSNITT, Japan. Kunisada, Ansei period 1854-59.
Klubbat pris 
3 000 SEK
Utropspris
3 000 - 4 000 SEK
453. TALLRIK, porslin. Qing dynastin. Jiaqing (1796-1820).
453. TALLRIK, porslin. Qing dynastin. Jiaqing (1796-1820).
Klubbat pris 
1 300 SEK
Utropspris
1 200 - 1 500 SEK
455. BOJAN, porslin. Qing dynastin. Qianlong (1736-95).
455. BOJAN, porslin. Qing dynastin. Qianlong (1736-95).
Klubbat pris 
6 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
456. URNA, porslin. Sen Qing dynastin.
456. URNA, porslin. Sen Qing dynastin.
Klubbat pris 
6 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
458. VAS, porslin. Troligen Samson sent 1800-tal.
458. VAS, porslin. Troligen Samson sent 1800-tal.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
3 000 - 4 000 SEK
457. PICKNICKKORG/MATLÅDA, trä. Kina 1900-tal.
457. PICKNICKKORG/MATLÅDA, trä. Kina 1900-tal.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
3 000 - 4 000 SEK
459. BUDDHAHUVUD, vit sten, 1900-tal.
459. BUDDHAHUVUD, vit sten, 1900-tal.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
462. Christo & Jeanne-Claude Efter, Surrounded Islands.
462. Christo & Jeanne-Claude Efter, Surrounded Islands.
Klubbat pris 
4 800 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
465. GUNGSTOL, Jacob & Josef Kohn, Wien, omkring 1900.
465. GUNGSTOL, Jacob & Josef Kohn, Wien, omkring 1900.
Klubbat pris 
1 000 SEK
Utropspris
2 000 - 2 500 SEK
190. LJUSSTAKAR, ett par. Frankrike, 1700-tal.
190. LJUSSTAKAR, ett par. Frankrike, 1700-tal.
Klubbat pris 
4 000 SEK
Utropspris
4 000 - 5 000 SEK
192. BORDSLAMPOR, ett par, glas. Venini, Murano 1935-43.
192. BORDSLAMPOR, ett par, glas. Venini, Murano 1935-43.
Klubbat pris 
2 000 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
189. LJUSSTAKAR, ett par. Frankrike, 1800-tal.
189. LJUSSTAKAR, ett par. Frankrike, 1800-tal.
Klubbat pris 
6 000 SEK
Utropspris
3 000 - 4 000 SEK
191. LJUSSTAKAR, ett par. Frankrike, 1800-talets första hälft. Empire.
191. LJUSSTAKAR, ett par. Frankrike, 1800-talets första hälft. Empire.
Klubbat pris 
11 500 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
194. KIMONO, siden. Längd 172 cm. Japan 1900-tal.
194. KIMONO, siden. Längd 172 cm. Japan 1900-tal.
Klubbat pris 
4 500 SEK
Utropspris
2 000 - 3 000 SEK
196. KIMONO, siden. Längd 173 cm. Japan 1900-tal.
196. KIMONO, siden. Längd 173 cm. Japan 1900-tal.
Klubbat pris 
4 800 SEK
Utropspris
2 000 - 3 000 SEK
225. Lars Lerin, "Fönster och tunna".
225. Lars Lerin, "Fönster och tunna".
Klubbat pris 
37 000 SEK
Utropspris
30 000 - 40 000 SEK
226. Lars Lerin, "Snowhill".
226. Lars Lerin, "Snowhill".
Klubbat pris 
42 000 SEK
Utropspris
30 000 - 40 000 SEK
227. BYRÅ. Senbarock, 1700-talets första hälft.
227. BYRÅ. Senbarock, 1700-talets första hälft.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
15 000 SEK
182. BÄGARE,silver. C.G.Råström, Stockholm 1946. Design Eric Råström.
182. BÄGARE,silver. C.G.Råström, Stockholm 1946. Design Eric Råström.
Klubbat pris 
2 400 SEK
Utropspris
2 500 - 3 000 SEK
214. TALLRIKAR, ett par, porslin. Imari, Japan omkring år 1800.
214. TALLRIKAR, ett par, porslin. Imari, Japan omkring år 1800.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
3 000 - 4 000 SEK
215. SKÅL, porslin. Qing dynastin, Qianlong (1736-95).
215. SKÅL, porslin. Qing dynastin, Qianlong (1736-95).
Klubbat pris 
4 800 SEK
Utropspris
3 000 - 4 000 SEK
216. SPEGELLAMPETT, för två ljus. Gustaviansk, 1700-talets slut.
216. SPEGELLAMPETT, för två ljus. Gustaviansk, 1700-talets slut.
Klubbat pris 
8 000 SEK
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
217. SÄNGHIMMEL. Gustaviansk, 1700-talets slut.
217. SÄNGHIMMEL. Gustaviansk, 1700-talets slut.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
15 000 - 18 000 SEK
218. BORDSLAMPA, brons, Kina 1900-tal.
218. BORDSLAMPA, brons, Kina 1900-tal.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
222. KARMSTOLAR ett par. provinsarbeten ca år 1800. Gustavianska.
222. KARMSTOLAR ett par. provinsarbeten ca år 1800. Gustavianska.
Klubbat pris 
11 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
220. KONSOLBORD, 1800-talets första hälft. Empire.
220. KONSOLBORD, 1800-talets första hälft. Empire.
Klubbat pris 
13 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
156. Nils Fougstedt, Leda och svanen.
156. Nils Fougstedt, Leda och svanen.
Klubbat pris 
2 200 SEK
Utropspris
3 000 - 4 000 SEK
157. Gösta Werner, "Tatueringar".
157. Gösta Werner, "Tatueringar".
Klubbat pris 
20 000 SEK
Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
158. Edouard Boubat, "Hommage à Douanier Rousseau".
158. Edouard Boubat, "Hommage à Douanier Rousseau".
Klubbat pris 
15 000 SEK
Utropspris
15 000 - 18 000 SEK
159. Andreas Eriksson, Almanacka 2011.
159. Andreas Eriksson, Almanacka 2011.
Klubbat pris 
1 030 SEK
Utropspris
1 500 - 2 000 SEK
160. Andreas Eriksson, Almanacka 2011.
160. Andreas Eriksson, Almanacka 2011.
Klubbat pris 
1 200 SEK
Utropspris
1 500 - 2 000 SEK
161. ULF RAHMBERG, färglitografier, 3 st, en sign och numr 6/200.
161. ULF RAHMBERG, färglitografier, 3 st, en sign och numr 6/200.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
2 000 - 2 500 SEK
163. Gerda Palm, Naken modell.
163. Gerda Palm, Naken modell.
Klubbat pris 
2 000 SEK
Utropspris
2 500 - 3 000 SEK
221. TABURETTER ett par, provinsarbeten ca år 1800. Sengustavianska.
221. TABURETTER ett par, provinsarbeten ca år 1800. Sengustavianska.
Klubbat pris 
6 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
219. ERNST JOSEPHSON, tuschteckning, sign.
219. ERNST JOSEPHSON, tuschteckning, sign.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
223. KONSOLBORD. Empire. Sverige, 1800-talets början.
223. KONSOLBORD. Empire. Sverige, 1800-talets början.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
10 000 - 15 000 SEK
224. KARMSTOL. Sverige, omkring 1700. Barock.
224. KARMSTOL. Sverige, omkring 1700. Barock.
Klubbat pris 
17 000 SEK
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
183. KAFFEKANNA, silver. G.Hofstedt, Örebro 1825.
183. KAFFEKANNA, silver. G.Hofstedt, Örebro 1825.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
184. TALLRIKAR, 6 st, silver. C.G.Hallberg, Stockholm 1933-43.
184. TALLRIKAR, 6 st, silver. C.G.Hallberg, Stockholm 1933-43.
Klubbat pris 
11 500 SEK
Utropspris
3 000 - 4 000 SEK
335. STOLAR, ett par, Charles och Ray Eames, 1960-tal.
335. STOLAR, ett par, Charles och Ray Eames, 1960-tal.
Klubbat pris 
6 500 SEK
Utropspris
3 000 SEK
336. TALLRIKAR, ett par. Qing dynastin (Qianlong 1736-95).
336. TALLRIKAR, ett par. Qing dynastin (Qianlong 1736-95).
Klubbat pris 
1 600 SEK
Utropspris
2 000 SEK
337. PLAKETT, emalj på koppar. Indien 1900-talets början.
337. PLAKETT, emalj på koppar. Indien 1900-talets början.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
5 000 SEK
334. BORD, Afrika, 1900-talets andra hälft.
334. BORD, Afrika, 1900-talets andra hälft.
Klubbat pris 
1 500 SEK
Utropspris
1 500 SEK
324. Christo & Jeanne-Claude, Project for the Arc de Triomphe, Paris.
324. Christo & Jeanne-Claude, Project for the Arc de Triomphe, Paris.
Klubbat pris 
5 000 SEK
Utropspris
5 000 - 7 000 SEK
325. CHRISTO, färglitografi, sign o numr 158/300. Utförd 1970.
325. CHRISTO, färglitografi, sign o numr 158/300. Utförd 1970.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
5 000 - 7 000 SEK
326. BORDSLAMPA, brons.
326. BORDSLAMPA, brons.
Klubbat pris 
2 600 SEK
Utropspris
2 500 - 3 000 SEK
327. PRAKTVAS, Nyrenässans, 1800-talets andra hälft.
327. PRAKTVAS, Nyrenässans, 1800-talets andra hälft.
Klubbat pris 
2 200 SEK
Utropspris
3 000 - 4 000 SEK
328. BYRÅ. Frankrike, Louis XV-stil. 1800-tal.
328. BYRÅ. Frankrike, Louis XV-stil. 1800-tal.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
338. DEKORDELAR, 2 st, snidat trä. Barock, 1600/1700-tal.
338. DEKORDELAR, 2 st, snidat trä. Barock, 1600/1700-tal.
Klubbat pris 
4 200 SEK
Utropspris
2 000 - 3 000 SEK
341. C Göran Karlsson, Komposition.
341. C Göran Karlsson, Komposition.
Klubbat pris 
3 000 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
329. JOSEF FRANK, soffa, Firma Svenskt Tenn, modell 968.
329. JOSEF FRANK, soffa, Firma Svenskt Tenn, modell 968.
Klubbat pris 
8 000 SEK
Utropspris
10 000 - 15 000 SEK
330. JOSEF FRANK, pall, Firma Svenskt Tenn, modell 647.
330. JOSEF FRANK, pall, Firma Svenskt Tenn, modell 647.
Klubbat pris 
2 200 SEK
Utropspris
4 000 - 5 000 SEK
534. STOLAR, 2 st. Rokoko 1700-talets andra hälft.
534. STOLAR, 2 st. Rokoko 1700-talets andra hälft.
Klubbat pris 
12 000 SEK
Utropspris
5 000 - 7 000 SEK
535. KARMSTOLAR, ett par. Louis XV, 1700-tal.
535. KARMSTOLAR, ett par. Louis XV, 1700-tal.
Klubbat pris 
9 500 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
44. LJUSSTAKER, ett par, silver. Barockstil, CG Råström, Stockholm 1946.
44. LJUSSTAKER, ett par, silver. Barockstil, CG Råström, Stockholm 1946.
Klubbat pris 
4 000 SEK
Utropspris
2 000 - 3 000 SEK
509. YTTERFODER, brons. Sen Qingdynasti (1644-1912).
509. YTTERFODER, brons. Sen Qingdynasti (1644-1912).
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
3 000 - 4 000 SEK
511. Ansel Adams, Hus.
511. Ansel Adams, Hus.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
10 000 - 15 000 SEK
510. Ansel Adams, Edward Weston.
510. Ansel Adams, Edward Weston.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
10 000 - 15 000 SEK
513. SALVADOR DALÍ, bok med 18 etsningar, sign.
513. SALVADOR DALÍ, bok med 18 etsningar, sign.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
15 000 SEK
536. Charles Friberg, Kvinna med blomstergirlang.
536. Charles Friberg, Kvinna med blomstergirlang.
Klubbat pris 
4 500 SEK
Utropspris
4 000 - 5 000 SEK
538. Enrico Baj, "Baj chez Baj".
538. Enrico Baj, "Baj chez Baj".
Klubbat pris 
22 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
539. ZEBRASKINN, 1900-talets första hälft.
539. ZEBRASKINN, 1900-talets första hälft.
Klubbat pris 
10 000 SEK
Utropspris
5 000 - 6 000 SEK
540. Paul René Gauguin, "Hilsen".
540. Paul René Gauguin, "Hilsen".
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
2 000 - 3 000 SEK
541. POKAL med lock, Melchior Burtenbach, Augsburg 1637-1640.
541. POKAL med lock, Melchior Burtenbach, Augsburg 1637-1640.
Klubbat pris 
7 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
292. Robert Wlerick, Nakenstudie.
292. Robert Wlerick, Nakenstudie.
Klubbat pris 
1 500 SEK
Utropspris
3 000 - 5 000 SEK
112. TOILETTSPEGEL, orientalisk stil, 1900-tal.
112. TOILETTSPEGEL, orientalisk stil, 1900-tal.
Klubbat pris 
2 200 SEK
Utropspris
1 500 - 2 000 SEK
89. BORDSPENDYL, brons. 1800-tal.
89. BORDSPENDYL, brons. 1800-tal.
Klubbat pris 
8 000 SEK
Utropspris
6 000 - 7 000 SEK
78. KRUKOR, ett par, mässing. Märkt Edvard Johansson, Norrköping.
78. KRUKOR, ett par, mässing. Märkt Edvard Johansson, Norrköping.
Klubbat pris 
2 000 SEK
Utropspris
1 000 - 1 500 SEK
440. JOHN JACOBSON, olja på trä, sign och dat à tergo, -90.
440. JOHN JACOBSON, olja på trä, sign och dat à tergo, -90.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
18 000 - 20 000 SEK
186. Vas, porslin. Qing dynastin, Kangxi (1662-1722).
186. Vas, porslin. Qing dynastin, Kangxi (1662-1722).
Klubbat pris 
3 000 SEK
Utropspris
2 000 - 3 000 SEK
198. TAZZA, porslin. Qing dynastin, Kanton, 1800-tal.
198. TAZZA, porslin. Qing dynastin, Kanton, 1800-tal.
Klubbat pris 
1 200 SEK
Utropspris
1 500 - 2 000 SEK
11. PENSELSTÄLL, porslin. Sen Qing dynasti.
11. PENSELSTÄLL, porslin. Sen Qing dynasti.
Klubbat pris 
4 500 SEK
Utropspris
1 500 - 2 000 SEK
175. VASER, tre stycken, elefenben, lack samt ben. Japan, Meiji, ca 1900.
175. VASER, tre stycken, elefenben, lack samt ben. Japan, Meiji, ca 1900.
Klubbat pris 
10 000 SEK
Utropspris
10 000 - 15 000 SEK
514. Salvador Dalí, "Les Rois Mages".
514. Salvador Dalí, "Les Rois Mages".
Klubbat pris 
8 000 SEK
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK