Kan inte nå servern

Eclectic Auktion S197

 
586 föremål
516. EDUARD WIIRALT, torrnålsgravyr, signerad i bläck Eduard Wiiralt.
516. EDUARD WIIRALT, torrnålsgravyr, signerad i bläck Eduard Wiiralt.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
517. Eduard Wiiralt, "Okaapid".
517. Eduard Wiiralt, "Okaapid".
Klubbat pris 
10 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
518. GRAVYRER, ett par efter J.B Massé.
518. GRAVYRER, ett par efter J.B Massé.
Klubbat pris 
1 000 SEK
Utropspris
4 000 - 5 000 SEK
523. SKÅP, tandläkarskåp, 1900-talets mitt.
523. SKÅP, tandläkarskåp, 1900-talets mitt.
Klubbat pris 
7 000 SEK
Utropspris
4 000 SEK
526. CARL LUDWIG BILLE, olja på duk, sign och dat 1869.
526. CARL LUDWIG BILLE, olja på duk, sign och dat 1869.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
527. OTTO LUDVIG RICHARDE, olja på duk, sign och dat -89.
527. OTTO LUDVIG RICHARDE, olja på duk, sign och dat -89.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
15 000 - 18 000 SEK
525. Anton Melbye, Fartyg i månsken.
525. Anton Melbye, Fartyg i månsken.
Klubbat pris 
8 000 SEK
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
519. CARL FREDRIK KIÖRBOE, olja på duk, sign.
519. CARL FREDRIK KIÖRBOE, olja på duk, sign.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
7 000 - 10 000 SEK
521. Ernst Nilsson, Kvällsvy över Uppsala Slott.
521. Ernst Nilsson, Kvällsvy över Uppsala Slott.
Klubbat pris 
5 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
520. Esther Kjerner, Blomsterstilleben.
520. Esther Kjerner, Blomsterstilleben.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
30 000 - 40 000 SEK
522. Olof Hermelin, Vårlandskap.
522. Olof Hermelin, Vårlandskap.
Klubbat pris 
22 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
530. Hugo Zuhr, Fartyg med segel.
530. Hugo Zuhr, Fartyg med segel.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
529. Sven Jonson, "Den blå hatten".
529. Sven Jonson, "Den blå hatten".
Klubbat pris 
13 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
531. SPEGEL, Karl Johan 1800-talets första hälft.
531. SPEGEL, Karl Johan 1800-talets första hälft.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
3 000 - 5 000 SEK
532. KONSOLBORD, Karl Johan 1800-talets första hälft.
532. KONSOLBORD, Karl Johan 1800-talets första hälft.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
5 000 - 7 000 SEK
533. STOLAR, 6 st. S. k Göteborgsmodell, 1800-tal.
533. STOLAR, 6 st. S. k Göteborgsmodell, 1800-tal.
Klubbat pris 
6 500 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
273. SPELBORD, rokoko. 1700-talets andra hälft.
273. SPELBORD, rokoko. 1700-talets andra hälft.
Klubbat pris 
5 500 SEK
Utropspris
7 000 - 10 000 SEK
604. FÄLLBORD. Alrot, Mälardalen, 1800-tal.
604. FÄLLBORD. Alrot, Mälardalen, 1800-tal.
Klubbat pris 
4 600 SEK
Utropspris
3 000 - 4 000 SEK
605. SPELBORD. Sverige, Rokoko. 1700-talets mitt.
605. SPELBORD. Sverige, Rokoko. 1700-talets mitt.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
193. KIMONO, siden. Längd 152 cm. Japan 1900-tal.
193. KIMONO, siden. Längd 152 cm. Japan 1900-tal.
Klubbat pris 
2 100 SEK
Utropspris
2 000 - 3 000 SEK
5. JOSEF LORENZL
Figurin, Goldscheider, Wien ca 1936.
5. JOSEF LORENZL Figurin, Goldscheider, Wien ca 1936.
Klubbat pris 
5 500 SEK
Utropspris
3 000 - 4 000 SEK
200. ROCK, siden. Längd 131 cm. Kina 1900-talets förra hälft.
200. ROCK, siden. Längd 131 cm. Kina 1900-talets förra hälft.
Klubbat pris 
32 000 SEK
Utropspris
4 000 - 5 000 SEK
228. Lars Henning Boman, Ekivok salongsinteriör.
228. Lars Henning Boman, Ekivok salongsinteriör.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
30 000 - 40 000 SEK
231. TALLRIKAR, 6 st, Josef Frank, Firma Svenskt Tenn, Reijmyre och Gullaskruf.
231. TALLRIKAR, 6 st, Josef Frank, Firma Svenskt Tenn, Reijmyre och Gullaskruf.
Klubbat pris 
1 700 SEK
Utropspris
1 500 - 2 000 SEK
233. KANNA med LOCK, porslin. Qing dynastin, Qianlong (1736-95).
233. KANNA med LOCK, porslin. Qing dynastin, Qianlong (1736-95).
Klubbat pris 
1 200 SEK
Utropspris
2 000 - 2 500 SEK
235. Paul Enoe Johansson, "Pause".
235. Paul Enoe Johansson, "Pause".
Klubbat pris 
23 000 SEK
Utropspris
18 000 - 20 000 SEK
239. FIGURIN, s k Wienerbrons, omkring 1900.
239. FIGURIN, s k Wienerbrons, omkring 1900.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
3 000 SEK
240. BORD, Gustaviansk stil, ca år 1900.
240. BORD, Gustaviansk stil, ca år 1900.
Klubbat pris 
10 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
241. SIDEBORD, Art Deco, 1900-talets första del.
241. SIDEBORD, Art Deco, 1900-talets första del.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
236. PAUL ENOE JOHANSSON, olja på duk, sign.
236. PAUL ENOE JOHANSSON, olja på duk, sign.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
237. Pie Gould, "En ny början".
237. Pie Gould, "En ny början".
Klubbat pris 
8 000 SEK
Utropspris
10 000 - 15 000 SEK
238. PIE GOULD, olja på duk. Sign o dat 2007.
238. PIE GOULD, olja på duk. Sign o dat 2007.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
243. VÄGGKONSOL, papier machè,  barockstil, 1800-talets slut.
243. VÄGGKONSOL, papier machè, barockstil, 1800-talets slut.
Klubbat pris 
3 500 SEK
Utropspris
2 000 - 3 000 SEK
205. TERRIN med LOCK, vapenporslin. Qing dynastin, Qianlong (1736-95).
205. TERRIN med LOCK, vapenporslin. Qing dynastin, Qianlong (1736-95).
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
206. SKÅL PÅ FOT, opalinglas, Frankrike, ca 1880-tal.
206. SKÅL PÅ FOT, opalinglas, Frankrike, ca 1880-tal.
Klubbat pris 
2 400 SEK
Utropspris
1 800 SEK
201. YTTERFODER, keramik. Sverige. Sign VN. Omkr 1920.
201. YTTERFODER, keramik. Sverige. Sign VN. Omkr 1920.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
4 000 - 5 000 SEK
203. TÄCKE, två delar. Rölakan. 171 x 61 cm vardera. Skåne 1800-tal.
203. TÄCKE, två delar. Rölakan. 171 x 61 cm vardera. Skåne 1800-tal.
Klubbat pris 
5 500 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
204. BRODERI. Antikt Suzani. 208 x 176 cm. Uzbekistan.
204. BRODERI. Antikt Suzani. 208 x 176 cm. Uzbekistan.
Klubbat pris 
17 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
202. VAS, keramik. Sverige. Sign VN. 1920-tal.
202. VAS, keramik. Sverige. Sign VN. 1920-tal.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
2 000 - 3 000 SEK
242. RELIEF, brons, Bacchanale. 1800-tal.
242. RELIEF, brons, Bacchanale. 1800-tal.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
244. SKÅP, morisk stil. Troligen Syrien, ca år 1900.
244. SKÅP, morisk stil. Troligen Syrien, ca år 1900.
Klubbat pris 
66 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
246. FAT, porslin, Qingdynastin. Qianlong (1736-1795).
246. FAT, porslin, Qingdynastin. Qianlong (1736-1795).
Klubbat pris 
1 500 SEK
Utropspris
2 000 - 2 500 SEK
247. Takarmaturer, ett par. mässing. 1800-tal.
247. Takarmaturer, ett par. mässing. 1800-tal.
Klubbat pris 
3 000 SEK
Utropspris
2 000 - 4 000 SEK
248. BORDSLAMPA, glas. Müller Frères, Luneville, Frankrike.
248. BORDSLAMPA, glas. Müller Frères, Luneville, Frankrike.
Klubbat pris 
4 500 SEK
Utropspris
4 000 - 5 000 SEK
394. BYRÅ. Sverige, 1700-talets andra hälft. Rokoko.
394. BYRÅ. Sverige, 1700-talets andra hälft. Rokoko.
Klubbat pris 
17 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
395. Eric Detthow, Utan titel.
395. Eric Detthow, Utan titel.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
368. Helmer Osslund, Landskapsmotiv.
368. Helmer Osslund, Landskapsmotiv.
Klubbat pris 
11 500 SEK
Utropspris
15 000 - 18 000 SEK
369. LEJONFAMILJ, 4 delar. Tyskland/Frankrike, 1900-talets början.
369. LEJONFAMILJ, 4 delar. Tyskland/Frankrike, 1900-talets början.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
30 000 - 40 000 SEK
392. KYRKDOSA, Jeremias Wallbom, Uddevalla 1786.
392. KYRKDOSA, Jeremias Wallbom, Uddevalla 1786.
Klubbat pris 
2 400 SEK
Utropspris
2 000 - 3 000 SEK
397. GOLVLAMPA, brunpatinerad brons och cloissoné. Sekelskifte 1900.
397. GOLVLAMPA, brunpatinerad brons och cloissoné. Sekelskifte 1900.
Klubbat pris 
8 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
400. SAMUEL PRITCHETT, olja på duk. Sign.
400. SAMUEL PRITCHETT, olja på duk. Sign.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
401. Joseph Sylvestre, Interiör.
401. Joseph Sylvestre, Interiör.
Klubbat pris 
8 000 SEK
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
402. Steven Sorman, "Good Bridges and Bad Bridges".
402. Steven Sorman, "Good Bridges and Bad Bridges".
Klubbat pris 
8 000 SEK
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
403. Claes Oldenburg, "Figure and phallus I".
403. Claes Oldenburg, "Figure and phallus I".
Klubbat pris 
5 000 SEK
Utropspris
5 000 - 7 000 SEK
404. Terrence La Noue, "Divisions of the heaven".
404. Terrence La Noue, "Divisions of the heaven".
Klubbat pris 
15 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
398. TRÅGSOFFA. Sverige, 1700-talets andra hälft. Rokoko.
398. TRÅGSOFFA. Sverige, 1700-talets andra hälft. Rokoko.
Klubbat pris 
17 000 SEK
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
405. RAGNAR PERSON, olja på duk. Sign.
405. RAGNAR PERSON, olja på duk. Sign.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
396. Richard Ansdell Hans art, Två små hundar.
396. Richard Ansdell Hans art, Två små hundar.
Klubbat pris 
19 000 SEK
Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
370. LJUSSTAKAR, ett par, silver. Carlson , Göteborg 1962. Design Tore Eldh.
370. LJUSSTAKAR, ett par, silver. Carlson , Göteborg 1962. Design Tore Eldh.
Klubbat pris 
14 500 SEK
Utropspris
4 000 - 5 000 SEK
378. FIGURIN, brons. Qing dynastin (1644-1914).
378. FIGURIN, brons. Qing dynastin (1644-1914).
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
5 000 - 7 000 SEK
379. ANKELRING, silver. Qing dynastin (1644-1914).
379. ANKELRING, silver. Qing dynastin (1644-1914).
Klubbat pris 
2 200 SEK
Utropspris
1 500 SEK
380. SKULPTURER, två stycken, elfenben. Japan, ca 1900.
380. SKULPTURER, två stycken, elfenben. Japan, ca 1900.
Klubbat pris 
3 600 SEK
Utropspris
3 000 - 4 000 SEK
381. MATTA. Old Silke Ghom. 206 x 135 cm.
381. MATTA. Old Silke Ghom. 206 x 135 cm.
Klubbat pris 
6 500 SEK
Utropspris
4 000 - 5 000 SEK
383. KANDELABRAR, ett par, nysilver. CG Hallberg.
383. KANDELABRAR, ett par, nysilver. CG Hallberg.
Klubbat pris 
6 500 SEK
Utropspris
3 000 - 4 000 SEK
384. GRÄDDSNÄCKA, Anders Schotte, Uddevalla 1797.
384. GRÄDDSNÄCKA, Anders Schotte, Uddevalla 1797.
Klubbat pris 
10 500 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
386. SKED med kronknopp, Christoffer Bauman, Hudiksvall 1760.
386. SKED med kronknopp, Christoffer Bauman, Hudiksvall 1760.
Klubbat pris 
4 600 SEK
Utropspris
3 500 - 4 500 SEK
382. JEAN LOUIS GRÉGOIRE. Skulptur, brons. Signerad J Gregoire.
382. JEAN LOUIS GRÉGOIRE. Skulptur, brons. Signerad J Gregoire.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
385. KALKAR, ett par, Adam Tillström, Växjö 1815.
385. KALKAR, ett par, Adam Tillström, Växjö 1815.
Klubbat pris 
2 600 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
387. SKED med kronknopp, Nils Grubb, Hudiksvall 1775.
387. SKED med kronknopp, Nils Grubb, Hudiksvall 1775.
Klubbat pris 
4 200 SEK
Utropspris
3 500 - 4 500 SEK
388. SKED, Johan Wickman, Hudiksvall (verksam 1750-1755 (1758)).
388. SKED, Johan Wickman, Hudiksvall (verksam 1750-1755 (1758)).
Klubbat pris 
4 200 SEK
Utropspris
4 500 - 5 500 SEK
389. SKED med kronknopp, Christoffer Bauman, Hudiksvall 1789.
389. SKED med kronknopp, Christoffer Bauman, Hudiksvall 1789.
Klubbat pris 
5 800 SEK
Utropspris
3 500 - 4 500 SEK
391. KYRKDOSA, Anders Schotte, Uddevalla 1774.
391. KYRKDOSA, Anders Schotte, Uddevalla 1774.
Klubbat pris 
4 000 SEK
Utropspris
3 000 - 4 000 SEK
372. URNA, porslin. Kanton sen Qing dynasti (1644-1914).
372. URNA, porslin. Kanton sen Qing dynasti (1644-1914).
Klubbat pris 
9 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
373. PILGRIMSFLASKA, porslin. Sen Qing dynasti (1644-1914).
373. PILGRIMSFLASKA, porslin. Sen Qing dynasti (1644-1914).
Klubbat pris 
6 500 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
374. RÖKELSEHÅLLARE, ett par, lergods. Qing dynastin (1644-1914).
374. RÖKELSEHÅLLARE, ett par, lergods. Qing dynastin (1644-1914).
Klubbat pris 
1 500 SEK
Utropspris
3 000 - 4 000 SEK
375. BUDDAHUVUD, brons med stenar. Troligen Nepal.
375. BUDDAHUVUD, brons med stenar. Troligen Nepal.
Klubbat pris 
3 500 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
376. FIGURINER, 3 st, brons. Qing dynastin (1644-1914).
376. FIGURINER, 3 st, brons. Qing dynastin (1644-1914).
Klubbat pris 
2 000 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
377. FIGURIN, brons. Qing dynastin (1644-1914).
377. FIGURIN, brons. Qing dynastin (1644-1914).
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
3 000 - 4 000 SEK
550. Bengt Lindström, Utan titel.
550. Bengt Lindström, Utan titel.
Klubbat pris 
17 500 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
542. TALLRIKAR 10st, porslin. Sevres-stil, ca 1900.
542. TALLRIKAR 10st, porslin. Sevres-stil, ca 1900.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
543. WILHELM KÅGE, fat, Argenta, Gustavsberg.
543. WILHELM KÅGE, fat, Argenta, Gustavsberg.
Klubbat pris 
2 500 SEK
Utropspris
1 500 - 2 000 SEK
545. ASK med LOCK, röd lack. Sen Qing.
545. ASK med LOCK, röd lack. Sen Qing.
Klubbat pris 
2 000 SEK
Utropspris
2 000 - 4 000 SEK
546. BESTICKUPPSÄTTNING, 240 delar, C.G. Hallberg, Stockholm 1916-1919.
546. BESTICKUPPSÄTTNING, 240 delar, C.G. Hallberg, Stockholm 1916-1919.
Klubbat pris 
48 000 SEK
Utropspris
40 000 - 45 000 SEK
547. ÖDLA, Franz Bergmann, Wien, 1900-talets början.
547. ÖDLA, Franz Bergmann, Wien, 1900-talets början.
Klubbat pris 
16 000 SEK
Utropspris
7 000 - 10 000 SEK
553. BRICKA, plåt 1800-tal.
553. BRICKA, plåt 1800-tal.
Klubbat pris 
1 800 SEK
Utropspris
1 000 SEK
554. DUBBBELKAROTTER, 2 st, pläter. England 1800-tal.
554. DUBBBELKAROTTER, 2 st, pläter. England 1800-tal.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
4 000 - 5 000 SEK
548. JOSEF FRANK
Skrivbord/sideboard, Firma Svenskt Tenn, modell 2115.
548. JOSEF FRANK Skrivbord/sideboard, Firma Svenskt Tenn, modell 2115.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
555. MORTEL med PISTILL, mässing. Barock 1700-tal.
555. MORTEL med PISTILL, mässing. Barock 1700-tal.
Klubbat pris 
4 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK