Eclectic Auktion S197

586 föremål
81. INROS, 2 st, ben, Japan 1900-tal.
Klubbat pris
1 300 SEK
Utropspris
2 000 SEK
82. DEKORPLATTOR, 12 st, ben. Kina 1900-tal.
Klubbat pris
1 300 SEK
Utropspris
2 000 SEK
76. SKÅLFAT, 5 st, porslin, Japan 1800-tal.
Klubbat pris
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
80. NETSUKES, 2 st, ben samt ÄGG (trä), Japan, 1900-tal.
Klubbat pris
2 400 SEK
Utropspris
2 000 SEK
87. VAS, porslin. Japan 1600-tal.
Klubbat pris
2 200 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
91. FAT, porslin. Qing dynastin, Kangxi (1662-1722).
Klubbat pris
3 000 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
92. KANNA, glas och silver. Österrike 1901-21.
Klubbat pris
2 200 SEK
Utropspris
3 000 SEK
140. Mona Huss Walin, Erotisk scen.
Klubbat pris
1 500 SEK
Utropspris
3 000 - 4 000 SEK
141. Peter Dahl, Utan titel.
141. Peter Dahl, Utan titel.
Klubbat pris
1 600 SEK
Utropspris
1 500 - 2 000 SEK
Klubbat pris
29 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
23. Willy Weber, "Conception".
Klubbat pris
9 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
24. SIMON GATE, skål med fat, Orrefors 1929.
Klubbat pris
Utropspris
2 000 - 3 000 SEK
104. Monika Larsen Dennis, " From the painting series, Outing", 2000.
Klubbat pris
2 000 SEK
Utropspris
4 000 SEK
111. FIGURINER, 8 st, elfenben, Kina 1900-talets början.
Klubbat pris
11 000 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
Klubbat pris
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
102. GLADYS NILSSON, akvarell.
Klubbat pris
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
105. TRÄSNITT, 2 st av okänd konstnär. Japan, 1800-tal.
Klubbat pris
2 800 SEK
Utropspris
1 500 - 2 000 SEK
109. KOLORERADE GRAVYRER, 2 st, 1800-tal.
Klubbat pris
1 000 SEK
Utropspris
2 000 - 2 500 SEK
Klubbat pris
1 800 SEK
Utropspris
4 000 - 5 000 SEK
107. FIGURINER, 2 st, porslin. Kina, 1900-tal.
Klubbat pris
2 400 SEK
Utropspris
1 500 SEK
108. FIGURIN, porslin. Kina, 1900-tal.
Klubbat pris
900 SEK
Utropspris
800 SEK
116. Karl Witholm, Orientalisk kvinna.
Klubbat pris
5 500 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
117. SKÅL, porslin. Qing dynastin. Qianlong 1736-95.
Klubbat pris
5 000 SEK
Utropspris
5 000 - 7 000 SEK
121. TIMO SOLIN, blandteknik på pappannå. Sign o dat -76.
Klubbat pris
Utropspris
3 000 - 4 000 SEK
97. BYRÅ, Sverige, 1700-talets sista del. Sengustaviansk.
Klubbat pris
16 800 SEK
Utropspris
15 000 - 18 000 SEK
99. BÄGARE, silver. Ryssland 1798.
Klubbat pris
5 000 SEK
Utropspris
4 000 SEK
96. STOLAR, 12 stycken, rokokostil, 1900-tal.
Klubbat pris
24 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
98. BYRÅ. Sverige, 1700-talets andra hälft. Rokoko.
Klubbat pris
27 000 SEK
Utropspris
30 000 - 35 000 SEK
100. MATTA. Antik Turkmensk Ensi. 149,5 x 121.
Klubbat pris
Utropspris
5 000 - 6 000 SEK
101. MATTA. SEMIANTIK KINA. 203 x 122 cm.
Klubbat pris
2 200 SEK
Utropspris
3 000 - 4 000 SEK
114. AXEL NILSSON, olja på duk, sign.
Klubbat pris
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
115. Einar Jolin, Nakenstudie.
Klubbat pris
9 500 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
16. GÖSTA ADRIAN-NILSSON,  akvarell och gouache, sign GAN.
Klubbat pris
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
20. Lennart Berglund, "Klondyke".
Klubbat pris
4 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
21. JÜRGEN BRODWOLF. Blandteknik, collage. Sign o dat 1973.
Klubbat pris
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
17. Utan titel.
17. Utan titel.
Klubbat pris
5 500 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
22. JÜRGEN BRODWOLF, blandteknik, sign o dat 1973.
Klubbat pris
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
7. KNAPPAR, ett par samt SPÄNNE, nefrit. Trol sen Qing.
Klubbat pris
6 500 SEK
Utropspris
2 000 SEK
6. SKÅLFAT, porslin. Ming. Swatow.
Klubbat pris
2 000 SEK
Utropspris
3 000 - 5 000 SEK
67. PRAKTVAS, brons. Arkaiserande, Troligen Qing dynastin (1644-1911).
Klubbat pris
5 800 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
Klubbat pris
Utropspris
1 500 - 2 000 SEK
69. HUVUDJÄGARSVÄRD med KNIV. Borneo. Sent 1800-tal.
Klubbat pris
2 200 SEK
Utropspris
2 000 SEK
70. BJÖRNSKINNSMÖSSA för Grenadjärer.
Klubbat pris
300 SEK
Utropspris
1 200 - 1 500 SEK
Klubbat pris
Utropspris
10 000 SEK
71. ROCK. siden. Längd 133 cm. Kina omkring 1900.
Klubbat pris
11 000 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
72. JACKA, siden. Längd 107 cm. Kina omkring 1900.
Klubbat pris
9 000 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
73. VAS, majolika 1800-talets andra hälft.
Klubbat pris
2 000 SEK
Utropspris
1 200 - 1 500 SEK
59. FIGURIN, porslin. Meissen, 1800-tal.
Klubbat pris
4 000 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
60. STEKFAT, porslin. Qingdynastin, Qianlong 1736-95.
Klubbat pris
3 400 SEK
Utropspris
3 000 - 4 000 SEK
62. BOJAN, porslin. Qing dynastin, tidigt 1700-tal.
Klubbat pris
2 700 SEK
Utropspris
2 000 - 3 000 SEK
63. VAS, porslin, Qing dynastin, 1800-tal.
Klubbat pris
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
65. Oscar Reutersvärd, Egyptiska erotiska motiv.
Klubbat pris
3 600 SEK
Utropspris
2 000 - 3 000 SEK
Klubbat pris
Utropspris
2 000 - 3 000 SEK
187. BERNHARD PRINZ, fotografi.
Klubbat pris
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
188. MASK, Afrika 1900-tal.
188. MASK, Afrika 1900-tal.
Klubbat pris
Utropspris
1 500 - 2 000 SEK
168. AFFISCH samt KATALOG, "Erotic art", Lunds konsthall 1968.
Klubbat pris
1 800 SEK
Utropspris
2 000 SEK
169. DAMKÄPP, KÄPP samt VANDRINGSSTAV, trä, 1900-tal.
Klubbat pris
2 400 SEK
Utropspris
2 000 SEK
170. KÄPPAR, 4 st, 1900-tal.
170. KÄPPAR, 4 st, 1900-tal.
Klubbat pris
1 600 SEK
Utropspris
2 000 SEK
171. KÄPPAR, 3 st, trä, 1900-tal.
Klubbat pris
2 000 SEK
Utropspris
2 000 SEK
172. KÄPP, malacka och knopp av guld, stmplr A.Ekholm, Stockholm 1784-1801.
Klubbat pris
3 200 SEK
Utropspris
2 000 - 2 500 SEK
173. DÖRRPAR, Burma, 1900-talets första hälft.
Klubbat pris
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
174. BRICKA, lack, Burma, 1900-tal.
Klubbat pris
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
177. LOCKPOKAL, silver, ryska fantasistmplr. Barockstil, 1800-tal.
Klubbat pris
15 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
179. Allen Jones, "Magic Moment".
Klubbat pris
1 600 SEK
Utropspris
3 000 - 4 000 SEK
180. MATTA. Semiantik Isfahan. 316 x 206.
Klubbat pris
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
176. FIGURIN, elfenben. Kina sekelskifte 1900.
Klubbat pris
14 500 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
178. SPEGELLAMPETT,  B Prechts art. Senbarock, 1700-tal.
Klubbat pris
6 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
306. Albin Amelin, "Tjuv och halsband".
Klubbat pris
5 000 SEK
Utropspris
5 000 - 7 000 SEK
307. MATTA. Täbris. "Livet i byn". 278,5 x 216,5 cm.
Klubbat pris
4 200 SEK
Utropspris
5 000 - 6 000 SEK
308. SKÅP. Sverige, omkring år 1900.
Klubbat pris
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
309. PIEDESTALSKÅP, ett par. 1800-talets slut.
Klubbat pris
12 000 SEK
Utropspris
4 000 - 5 000 SEK
316. KÅSOR, 2 st, silver, bl a Johan Leffler, Falun 1778.
Klubbat pris
5 200 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
315. MATTA, semiantik/ Old Azerbadjan. 212 x 122 cm.
Klubbat pris
6 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
320. IKON, förgylld mässing. Ryssland 1800-talets slut 1900-talets början.
Klubbat pris
10 500 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
322. ÄMBETSMANNAVÄRJA, Sverige, 1800-tal.
Klubbat pris
750 SEK
Utropspris
1 500 SEK
323. DRÄKTVÄRJA modell 1893.
323. DRÄKTVÄRJA modell 1893.
Klubbat pris
750 SEK
Utropspris
1 500 SEK
318. DRYCKESKANNA, silver. saknar stmplr. Barockstil.
Klubbat pris
4 500 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
319. SKÅL/TROFE, silver, Danmark 1911,  867g.
Klubbat pris
23 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
317. BRICKA, silver. Ryssland 1809.
Klubbat pris
8 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
486. Fredrik Wretman, "Minitrans".
Klubbat pris
9 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
464. Färgträsnitt med olika motiv 9 st.
Klubbat pris
6 500 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
468. NETSUKES, 4 st, ben och elfenben, Meiji, Japan.
Klubbat pris
3 600 SEK
Utropspris
5 000 SEK
488. NETSUKSE, 4 st, ben och elfenben, Meiji, Japan.
Klubbat pris
3 600 SEK
Utropspris
5 000 SEK
489. NETSUKES, 4 st, ben och elfenben, Meiji, Japan.
Klubbat pris
3 600 SEK
Utropspris
5 000 SEK
490. NETSUKES, 4 st, ben och elfenben, Meiji, Japan.
Klubbat pris
3 600 SEK
Utropspris
5 000 SEK
492. FIGURIN samt FIGURGRUPP, blanc de chine. Trol sen Qing.
Klubbat pris
2 000 SEK
Utropspris
3 000 - 4 000 SEK
493. FIGURIN, patinerad brons. Kina, 1700-tal.
Klubbat pris
Utropspris
5 000 - 6 000 SEK
496. DUK/VÄGGTEXTIL. Sverige 1800-tal. 123 x 138 cm.
Klubbat pris
4 000 SEK
Utropspris
4 000 - 5 000 SEK
500. KOHUD. Argentina 1970-tal. 226,5 x 198,5 cm.
Klubbat pris
1 000 SEK
Utropspris
2 000 - 3 000 SEK
442. Charles Baxter Tillskriven, Dam med äpplen.
Klubbat pris
15 000 SEK
Utropspris
10 000 - 15 000 SEK
467. Anders Zorn, "Tre systrar".
Klubbat pris
6 400 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
485. Dubbelt flickporträtt.
485. Dubbelt flickporträtt.
Klubbat pris
4 000 SEK
Utropspris
5 000 - 6 000 SEK
487. Jean Baptiste Monnoyer Kopia efter, Blomsterstilleben.
Klubbat pris
12 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
494. FOTOGENLAMPA/PARFYMBRÄNNARE, 1800-talets andra hälft.
Klubbat pris
9 000 SEK
Utropspris
2 000 - 3 000 SEK
495. Anders Zorn, "Svanen".
495. Anders Zorn, "Svanen".
Klubbat pris
8 000 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
497. Eric Detthow, Kvinna i röd klänning.
Klubbat pris
Utropspris
25 000 - 30 000 SEK