Släpp in våren

118 föremål
YRJÖ EDELMANN, färglitografi, signerad 22/150.
Klubbat pris
2 200 SEK
Utropspris
2 000 SEK
ANDERS MOHAMMAR, skulptur, gips, signerad, 1/2.
Klubbat pris
1 300 SEK
Utropspris
1 500 SEK
PABLO PICASSO, EFTER, torrnålsetsning, tryckt signatur.
Klubbat pris
1 600 SEK
Utropspris
4 000 SEK
GUNNAR CYRÈN, skulptur av tenn, 1980-/90-tal. Signerad.
Klubbat pris
1 700 SEK
Utropspris
2 000 SEK
ERLAND CULLBERG, pastell, signerad.
Klubbat pris
3 600 SEK
Utropspris
2 000 SEK
Klubbat pris
1 900 SEK
Utropspris
3 000 SEK
PER HASSELBERG, figurin parian Gustavsberg signerad 1912.
Klubbat pris
2 404 SEK
Utropspris
3 000 SEK
Klubbat pris
12 000 SEK
Utropspris
10 000 SEK
CÉSAR BALDACCINI, skulptur, signerad och numrerad 27/150.
Klubbat pris
17 560 SEK
Utropspris
10 000 SEK
ALICE NORDIN, figurin parian Gustavsberg 1923.
Klubbat pris
1 900 SEK
Utropspris
2 000 SEK
WILLIE WEBERG, olja på duk, signerad.
Klubbat pris
5 600 SEK
Utropspris
4 000 SEK
ULF LUNDELL, färglitografi, signerad.
Klubbat pris
2 000 SEK
Utropspris
2 000 SEK
C GÖRAN KARLSSON, gouache, signerad och daterad -99.
Klubbat pris
3 900 SEK
Utropspris
2 000 SEK
OLAVI MARTTILA, pastell, signerad och daterad 2011.
Klubbat pris
182 EUR
Utropspris
250 EUR
GEORGES BRAQUE, efter, utställningsaffisch.
Klubbat pris
1 400 SEK
Utropspris
2 000 SEK
Fotoböcker, 11 st, Walker Evans.
Klubbat pris
2 100 SEK
Utropspris
3 000 SEK
HENRI MATISSE, efter färglitografi.
Klubbat pris
800 SEK
Utropspris
2 000 SEK
Klubbat pris
15 500 SEK
Utropspris
10 000 SEK
INGE SCHIÖLER, Akvarell, signerad.
Klubbat pris
13 500 SEK
Utropspris
8 000 SEK
LARS DROUGGE, olja på duk, signerad.
Klubbat pris
6 600 SEK
Utropspris
4 000 SEK
PABLO PICASSO, litografi, efter. Signerad i trycket.
Klubbat pris
5 810 SEK
Utropspris
5 000 SEK
AGNES CLEVE, akvarell, signerad.
Klubbat pris
10 001 SEK
Utropspris
2 500 SEK
LARS NORRMAN, olja på pannå, signerad.
Klubbat pris
1 700 SEK
Utropspris
3 000 SEK
JOHAN JOHANSON, teckning, signerad.
Klubbat pris
1 105 SEK
Utropspris
2 000 SEK
CARIN NILSON, skulptur signerad och daterad 1930.
Klubbat pris
7 200 SEK
Utropspris
8 000 SEK
LENA CRONQVIST, etsning, signerad och numrerad 45/75.
Klubbat pris
2 300 SEK
Utropspris
1 500 SEK
JULES SCHYL, Rödkrita, signerad och daterad febr. 1943.
Klubbat pris
1 500 SEK
Utropspris
3 000 SEK
KELLY ELLSWORTH, litografi, ur Derrière le Miroir no 110.
Klubbat pris
2 000 SEK
Utropspris
3 000 SEK
ERLAND CULLBERG, olja på duk, signerad.
Klubbat pris
58 000 SEK
Utropspris
12 000 SEK
Klubbat pris
42 100 SEK
Utropspris
20 000 SEK
PIERRE OLOFSSON, blandteknik, signerad olofsson.
Klubbat pris
6 300 SEK
Utropspris
5 000 SEK
VICTOR VASARELY, serigrafi signerad och numrerad, 44/200.
Klubbat pris
3 200 SEK
Utropspris
2 500 SEK
PER OLOF ULTVEDT, färglitografi, "c", signerad.
Klubbat pris
1 802 SEK
Utropspris
1 500 SEK
EDDIE FIGGE, olja på duk, signerad och daterad 1960.
Klubbat pris
11 500 SEK
Utropspris
10 000 SEK
SIRI DERKERT, Teckning "Eva", signerad.
Klubbat pris
3 201 SEK
Utropspris
3 000 SEK
LENNART RODHE, färglitografi, signerad och daterad 1958.
Klubbat pris
1 000 SEK
Utropspris
1 800 SEK
JACK SANGWILL, olja på duk, signerad.
Klubbat pris
2 700 SEK
Utropspris
4 000 SEK
MANUEL ROS, akryl på duk, 1999.
Klubbat pris
6 200 SEK
Utropspris
5 000 SEK
CHRISTIAN ERIKSSON, Skulptur, gips, signerad.
Klubbat pris
1 100 SEK
Utropspris
1 500 SEK
MAX ERNST, färgetsning, numrerad 78/100 och signerad.
Klubbat pris
4 700 SEK
Utropspris
4 000 SEK
ELLINOR TAUBE, olja på duk signerad och daterad -67.
Klubbat pris
1 200 SEK
Utropspris
2 000 SEK
ERNST METHER-BORGSTRÖM, gouache, signerad, 1960-tal.
Klubbat pris
2 505 EUR
Utropspris
2 000 EUR
PIERRE OLOFSSON, FÄRGLITOGRAFI, signerad o numrerad 24/210.
Klubbat pris
2 800 SEK
Utropspris
2 000 SEK
Klubbat pris
1 100 SEK
Utropspris
2 000 SEK
TORA VEGA HOLMSTRÖM, olja på pannå.
Klubbat pris
11 000 SEK
Utropspris
10 000 SEK
Klubbat pris
2 200 SEK
Utropspris
3 000 SEK
ERLING JOHANSSON, olja på duk, signerad.
Klubbat pris
4 100 SEK
Utropspris
2 000 SEK
TORA VEGA HOLMSTRÖM, pastell monogramisgnerad.
Klubbat pris
3 200 SEK
Utropspris
4 000 SEK
LAGE LINDELL, litografi, provtryck.
Klubbat pris
500 SEK
Utropspris
1 500 SEK
ENRICO BAJ, blandteknik, signerad.
Klubbat pris
2 000 SEK
Utropspris
4 000 SEK
LISA LARSON, brons, "Myran", No 890.
Klubbat pris
28 254 SEK
Utropspris
18 000 SEK
IVAN JORDELL, olja på pannå, signerad.
Klubbat pris
4 700 SEK
Utropspris
2 000 SEK
Klubbat pris
2 000 SEK
Utropspris
4 000 SEK