Vårens Klassiska 562

Ändringar

Nr.FöremålÄndringar
64OLOF THUNMAN, Bränningar vid kusten.1879-1944 är korrekt födelse och dödsår.
135WILHELM VON GEGERFELT, "Fisktorg från Chioggia".Uppfodrad duk.
144CARL WILHELMSON, Vadande pojke.Akvarell förhöjd med täckvitt.
145CARL OSKAR BORG. Signerad Carl Oscar Borg. Gouache.Ingen följerätt (d)
160PER HASSELBERG, Gerda Hagborg.Signerad P Hasselberg Paris. Gjutarstämplar Herman Bergman Fud 1916. / Signed P Hasselberg Paris. Foundry marks Herman Bergman Fud 1916.
219SANTI CORSI, Salongsinteriör.Ingen följerätt (d)
229RALPH HEDLEY, Läsande kvinna.Uppfodrad duk / Relined canvas.
232LUIGI NONO, ”Sjuklägret”.Uppfodrad duk uppklistrad på pannå. / Relined canvas laid down on panel.
244SEMIANTIK DAGESTAN troligen. 209,5 x 93 cm.1339 AH/1920-1921 AD.
277ANTIK MARESALI. 182 x 126,5 cm.1328 AH/1910 AD.
294SEMIANTIK TÄBRIS SOUF PART SILK (i relief). 286 x 212 cm.Ändrat utropspris: 18.-20.000kr.
297SEMIANTIK TÄBRIS, signerad PETAG. 556 x 390,5 cm.Signerad med PETAG:s märke. (Persische Teppich Aktiengesellschaft).
316LORENS PASCH D Y, "Eva Katarina Swedenstierna" (1759-1836).Porträttet föreställer Eva Katarina Swedenstierna (1759-1836) gift med överläkaren och assessorn Henrik Gahn. En mindre odaterad replik av målningen finns upptagen i förteckningen över konstnären, Sixten Strömbom, "Porträttmålaren Lorens Pasch dy, Hans liv och konst", 1915, kat nr 123. (SPA 1923:1106). Auktionens porträtt finns också registrerat på porträttarkivet.
328MARTIN DAVID ROTH, "Nils Svensson" (1741-1815) makan"Nilla Olufsdotter" (1743-1811) samt dottern "Kierstina Nilsdotter" (1779-.Utropspriset skall vara 80-100.000 kr.
351GUSTAF WILHELM PALM Tillskriven, Vy från Monte Pellegrino och Palermo.Vy från Monte Pellegrino och Palermo
372JAN HARMENSZ. VAN BIJLERT (VAN BYLERT), Evangelisten Markus."Evangelisten Markus" Litt: Paul Huys Janssen, "Jan van Bijlert (1597/98-1671, Schilder in Utrecht", upptagen i katalogen, kat nr 26, sid 95.
409JACOB WILLEMSZ. DE WET Hans efterföljd, Scener ur Esters bok.Scener ur Esters bok
411Nymf lekande med en liten faun i ett berglandskap.Utropet skall vara 110-120.000 kr. Målningen har med största säkerhet tillkommit till C A Tamms samlingar efter Österby samlingens skingrande.
414CARLE VAN LOO Tillskriven, Sittande manlig modell, helfigur.Utropet skall vara 30-35.000 kr
426ABRAHAM JANSSENS Hans efterföljd, Sta Helena.Möjligen föreställande Louise de La Vallière (1644-1710), Ludvig XIV:s älskarinna.
431GIOVANNI PAOLO PANINI Hans krets, Ruinlandskap med figurstaffage.Tillskriven Langmatt mästaren. Attributed to the Langmatt Master (Apollonio Domenichini)
436FLAMLÄNDSK SKOLA 15/1600-TAL; Olja på duk, ej signerad.Motivet är Herdarna på besök.
445THEODORE GUDIN, Fartyg vid kusten.Fransk konstnär ej rysk.
459DOMENICO BOSSI, "Carolina Susanna Oxelgren" (1773-1802).Miniatyren föreställer Carolina Susanna Oxelgren (1773-1802). Proveniens: Tidigare i samlingarna på Sjögetorp, Södermanland.
529MATBORD. England, omkring år 1800 och senare.Två mässingshållare saknas/Two brass leave-holders missing.
530MATBORD, tre delar. England, 1800/1900-tal.Två mässingshållare saknas/Two brass leave-holders missing.
531KONSOLBORD, ett par. Stockholmsarbeten, 1700-talets slut. Gustavianska.Renoverade, kompletterade.
549BERGERE, av Johan Lindgren (mästare i Stockholm 1770-1800). Gustaviansk.Proveniens Zarah Leander (1907-81).
634GOLVUR, av Daniel Quare. London omkring 1710. Queen Anne.Fodralets rygg senare och gjord av barrträd/The back of the longcase later and made of pine.
640VÄGGPENDYL, Nils Berg (verksam i Stockholm 1751-1794). Gustaviansk.Enstaka dekorelement saknas.
715SVENSKA AKTIEBREV 1728-1899, en samling om 1198 aktiebrev samt diverse dokument rörande Göta kanal bolaget såsom regler.Rätt antal 1198
720SPETSGLAS, sex (3+3) stycken. Sverige, 1700-tal.
758FIGURGRUPP, porslin. Meissen, 1700/1800-tal.1700/1800-tal.
767SERVISDELAR, fem stycken, porslin. Berlin, 1700-tal.Notera att det är fel bild i den tryckta katalogen men rätt bild på nätet.
770FAT, porslin. Berlin, 1700-tal.Notera att det är fel bild i den tryckta katalogen men rätt bild på nätet.
797GALLERSKÅL med FAT. "Flora Danica", Kungl Dansk, 1900-tal.
830KÅSA, förmodlingen av Pjotr Loskutov, Moskva 1896-1908.Lagad vid tuppens huvud.
844CIGARETTETUI, av Ivan Chlebnikov, Moskva 1908-1917. Hovleverantörsstämpel.De två infattade cabochonslipade stenarna är bägge safirer.
915CHANUKKASTAKE, av Antoni Riedel, Warzawa (verksam sent 1800-tal).Två lösa delar, tänkta för ett ljus eller olja att tända med samt ett litet påfyllnadskärl, saknas.
944RING, kvinnoporträtt av skuren smaragd med briljantslipade diamanter, tot. ca 1.20 ct. 1930-tal.Smaragd med litet slitage.
962COLLIER, antikslipade diamanter, tot. ca 1.0 ct, rubiner och orientaliska pärlor. Ca 1890-tal.Liten del fattas, samt pärla fattas.
1033GARNITYR, fasettslipade citriner, hänge och ett par örhängen, 1800-talets mitt.Enl. familje tradition en gåva från Oscar II, efter att ha uppskattat ett måleri av Mamsell Erika Seldener.
1052ÖRHÄNGEN, briljantslipade diamanter, tot. ca 0.50 ct, med vardera orientalisk pärla, ca 8,6 mm.Bukowskis kan ej garantera att pärlorna är orientaliska, dvs naturliga. Möjligtvis odlade barocka men mest troligt naturliga. Ej stift, skruvmakanism.
1059ÖRHÄNGEN, turkoser med briljantslipade diamanter, tot. ca 1.70 ct.Möjligen behandlade turkoser.
1183RING, briljantslipade diamanter, tot. ca 1.30 ct.Ringen är i platina.
1208FICKUR, svenskt spindelur i guld, Öhman, ca 1790-1810.Ombyggd till cylindergång.
1211FICKUR, Gustav Adolph Adamson. Paris, 1700-talets slut.Cylindergång och dumb (stum) repeter.
1214MUSIKUR, Piquet & Meylan, kvartsrepetition, för den kinesiska marknaden, ca 1820.Emaljbilden har en äldre omfattande och välgjord reparation samt en ny 12 mm skärva har lossnat.
1222FICKUR, Robert & Courvoisier, minutrepeter. 1800-talets mitt.Typ av repetion ej bekräftad, möjligtvis kvartsrepetition.
1232SPINDELUR, Graham, London, repousséboett, 1700-talets mitt.Låsfjäder ur läge.
1280FIGURIN, agat. Qing dynastin.Agat/Agate
1314THANGKA, Tibet eller Mongoliet, sannolikt 1800-tal.Osignerad. Unsigned.
1383FAT, ett par, porslin. Qing dynastin, Kangxi (1662-1722).Lagningar, spricka./One restored. One with repair and crack.
1408FAT, ett par, porslin. Qing dynastin, Qianlongs sex karaktärers märke.Qianlongs six character mark.
1461TRÄDGÅRDSPALL, keramik. Qing dynastin, omkring 1800.
1470KOPPAR, ett par, porslin. Sen Qing dynastin med Yongzhengs sex karaktärers märke .late Qing dynasty, with Yongzhengs six character mark.
1472VASER, två stycken, äggskalsporslin. Qing dynastin, med Yongzhengs sigillmärke.
1515TREMBLEUSE, porslin. Troligen Samson. 1800-tal.Presumably Samson.
1541BOJAN, porslin. Ming dynastin, 1600-tal.Kanten slipad, liten bränningsspricka./Rim polished, small firing crack.

Utdragna föremål

Nr.Föremål
11ANNA PALM DE ROSA, "Gripsholm".
38PRINS EUGEN, "Trädgrupp vid Vättern".
77NILS KREUGER, Norrbro en höstafton.
185AXEL PETERSSON DÖDERHULTARN, Stående ko.
188AXEL PETERSSON DÖDERHULTARN, Stående ko.
209EDVARD MUNCH, "Den lystige ektemann".
212HELENE SCHJERFBECK, Landskapsskiss.
282MATTA, Semiantik/old semnan. 202 x 141,5.
303semiantik täbris.
304OLD TÄBRIS. 567 x 389 cm.
307SEMIANTIK ZEICHUR. 141,5 x 106 cm.
339CARL JOHAN FAHLCRANTZ, Fortunadalen.
353PEHR GUSTAF VON HEIDEKEN, Italienskt landskap med utsikt mot ett torn vid en viadukt.
388JAN VONCK, Stilleben med döda fåglar.
419CORNELIS PIETERSZ. BEGA Hans art, Värdshusinteriör.
478JOHAN BAPTISTA HOMANN, karta. Kolorerat kopparstick, Nürnberg troligen 1716.
550BERGERE. Frankrike, 1700-tal. Louis XVI.
575TABURETTER, ett par. Stockholmsarbeten, 1700-talets andra hälft. Rokoko.
582SPEGEL. Senbarock, 1700-talets mitt.
596SPEGEL, sengustaviansk, 1700-talets slut.
613LJUSKRONA, empirestil, 1900-tal. H ca 120.
614LJUSKRONA, empirestil, 1900-tal. H ca 90.
618KANDELABRAR, för två ljus, fyra stycken. Stockholmsarbeten, 1700-talets mitt. Rokoko.
622LJUSSTAKAR, ett par. Frankrike, 1800-talets början. Empire.
686JORDGLOB GLOBUS TERRAQUEUS, Fredrik Akrel 1780, Erik Åkerland 1804.
772TALLRIK, porslin. Berlin, Empire.
789GLASSKÖLJARE, porslin. Nast à Paris, tidigt 1800-tal.
853TALLRIK, porslin. Ryssland, Kejserliga porslinsmanufakturen, Alexander II period.
858FIGURIN, biskvi. Ryssland, Kuznetsov, 1800-talets slut.
912SALTKAR, 4 st., av Gustaf Folcker, Stockholm 1822. Empire.
942BREVKNIV, jade, omärkt, troligen Cartier 1925-1930. Art Deco.
943CIGARETTETUI, silver med plaquetter av guld.
961BROSCH, guld med korall och turkoser, i form av sköldpaddsmor med sitt barn. 1950-tal.
972RING, blå Ceylon safir, ca 8 ct, infattad med briljantslipade diamanter, tot. ca 1.50 cts. 1920-tal.
978COLLIER/HÄNGSMYCKE, gammal- och antikslipade diamanter, tot. ca 7.50 ct. Sekelskifte 1900.
991RING, oval fasettslipad blå safir, 9.06 ct, med briljantslipade diamanter, tot. 2.29 ct.
1004HÄNGSMYCKE, colombiansk trappslipad smaragd, 32.31 ct, med 44 briljantslipade diamanter, tot. ca 8.70 ct.
1013ÖRHÄNGEN, antik- och droppslipade diamanter, tot. ca 6.50 ct. Ca 1925.
1014ÖRHÄNGEN, odlade Tahiti- och South sea pärlor med baguette- och navetteslipade diamanter, tot. ca 4 ct, 1970-tal.
1055ÖRHÄNGEN, briljantslipade diamanter, ca 3.10 ct resp 3.30 ct, tot. ca 6.40 ct.
1056COLLIER, 31 odlade South sea pärlor, 17,5-12,5 mm, briljantbesatt lås, tot. ca 1.50 ct.
1065COLLIER, briljant- och carréslipade diamanter, tot. ca 35 ct. 1930-40-tal.
1071RING, kuddslipad blå safir, ca 6.20 ct med briljantslipade diamanter, tot. ca 1.20 ct.
1075BROSCH, Tiffany & Co, smaragder och briljantslipade diamanter, tot. ca 0.50 ct. 1960-tal.
1079RING, briljantslipad diamant, tot. ca 0.95 ct.
1080COLLIER, briljantslipade diamanter, tot. 14.45 ct.
1110ARMRING, onyx med briljant- och navettslipade diamanter. tot. 4 ca ct.
1179COLLIER, kulor av bergkristall med droppformad smaragd och briljantslipade diamanter, tot. ca 1.50 ct.
1186RING, smargadslipade diamanter, tot. 1.53 ct, varav mittsten 0.98 ct.
1192HÄNGE, briljant- och smaragdslipade diamanter, tot. ca 4 ct.
1196RING, briljantslipade diamanter, ca 2 ct samt mindre briljanter ca 1.60 ct.
1360VAS, porslin. Japan, Hirado omkring 1700.
1361VAS, porslin. Japan, signerad Genroku Ko.
1505FAT, vapenporslin. Qing dynastin, Qianlong (1736-95).
1506TALLRIK, vapenporslin. Qing dynastin, Qianlong (1736-95).
1514TERRIN med LOCK, porslin. Qing dynastin, Qianlong (1736-95).

Föremål med exportförbud

Nr.Föremål
482MÄSTERSTYCKE, av Carl Flygare, mästare i Jönköping 8 juli 1809. Sengustavianskt.
484SKRIVSKÅP. Sverige, 1700-talets andra hälft Rokoko.
490SKRIVBORD, av Daniel Sehfbom (mästare i Stockholm 1800-1837). Karl Johan.
494BYRÅ. Stockholmsarbete, 1700-talets förra del. Régence.
496BYRÅ av Lars Nordin (mästare i Stockholm 1743-1773). Rokoko.
499BYRÅ. Sverige, 1700-talets andra hälft. Jacob Sjölins art. Rokoko.
502BYRÅ, av Gottlieb Iwersson 1781 (mästare i Stockholm 1778-1813). Gustaviansk.
503BYRÅ, av Fredrich Iwersson (mästare i Stockholm 1780-1801), ej signerad. Gustaviansk.
509BYRÅ, av Nils Petter Stenström (mästare i Stockholm 1781-1790), ej signerad. Gustaviansk.
533KONSOLBORD. Sengustavianskt, 1700-talets slut. Ritat av Louis Masreliez, utfört av Jean Baptiste Masreliez.
536KONSOLBORD. Sverige, 1800-talets början. Empire.
542SALONGSMÖBEL, sju delar. Sengustavianskt stockholmsarbete, omkring år 1800. Ephraim Ståhls art.
558KARMSTOLAR, ett par. Troligen av Joseph Ruste, för kronprins Gustav (IV) Adolfs hovstat 1778. Gustavianska.
563KARMSTOLAR, ett par. Sengustavianska stockholmsarbeten, omkring år 1800. Ephraim Ståhls art.
569STOLAR, fyra stycken. Carl Wilhelm Carlberg för Gunnebo. Sengustavianska, 1700-talets slut.
570STOLAR, fem stycken. Carl Wilhelm Carlberg för Gunnebo. Sengustavianska, 1700-talets slut.
580SPEGLAR, ett par. Stockholmsarbeten, 1700-talets andra hälft. Rokoko.
589SPEGEL, av Johan Åkerblad (mästare i Stockholm 1758-1799). Gustaviansk.
590SPEGEL, av Johan Åkerblad (mästare i Stockholm 1758-1799). Gustaviansk.
595SPEGEL. Stockholmsarbete i Pehr Ljungs art, 1700-talets slut. Gustaviansk.
597SPEGEL. Sengustavianskt Stockholmsarbete, 1700-talets slut.
650BORDSUR, av Anders Forssman, Jönköping (f. 1690, d. 1767). Senbarock.
651BORDSUR, av Adolph Fredrik Bjurman, Norrköping, omkring år 1800. Sengustavianskt.
685JORDGLOB GLOBUS TERRAQUEUS OCH HIMMELSGLOB GLOBUS COELESTIS, av Anders Åkerman 1766 och Fredrik Akrel 1791.
687SKÅL på FOT. Älvdalen, 1800-talets första hälft. Karl Johan.
731KALLSKÅLSKÅL med LOCK, fajans. Rörstrand 1700-tal.
732TALLRIKAR, tre stycken, fajans. Rörstrand, daterade 21/11-1758, 2/10-58 samt 3/12-58.
733TALLRIKAR, tre stycken, fajans. Rörstrand 1750-tal.
735FAT, fajans, Marieberg, 1700-tal. Ehrenreichs period.
738KANNA med LOCK, fajans. Rörstrand, (17)73.
740TERASSVAS, fajans. Marieberg, Berthevins period, daterad 1/2-(17)69.