Vårens Klassiska 568

41 föremål
843. KANDELABRAR, ett par. Empire, 1800-talets första hälft. Troligen Ryssland.
Klubbat pris
42 000 SEK
Utropspris
30 000 - 40 000 SEK
844. KANDELABRAR, för fyra ljus, ett par. Moskva, 1830-tal.
Klubbat pris
48 000 SEK
Utropspris
40 000 - 45 000 SEK
845. FAT, porslin. Ryssland, 1700-tal. Märkt "Pridvordnaja kontora".
Klubbat pris
2 200 SEK
Utropspris
3 000 - 4 000 SEK
852. FAT, porslin. Ryssland, Kusnetzov omkring 1900.
Klubbat pris
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
853. BRÄNNVINSPLUNTA, Ryssland, 1700-tal.
Klubbat pris
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
855. MEDALJONGER, 3 ST. BRONS. EMPIRE.
Klubbat pris
44 000 SEK
Utropspris
10 000 - 15 000 SEK
857. KOVSH, 6 st, av Feodor Rückert, Fabergé, Moskva 1908-1917.
Klubbat pris
Utropspris
260 000 - 280 000 SEK
858. KÅSA, av Pavel Ovchinnikov, Moskva 1899-1908. Hovleverantörsmärke.
Klubbat pris
13 000 SEK
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
859. SKED, icke identifierad mästare, Moskva 1899-1908.
Klubbat pris
Utropspris
10 000 - 15 000 SEK
860. KOVSH, av Pavel Ovchinnikov, Ryssland 1800-tal. Märkt i emaljen.
Klubbat pris
29 000 SEK
Utropspris
3 000 - 5 000 SEK
861. KÄPP/PARAPLYSKAFT, Moskva 1908-1917.
Klubbat pris
7 100 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
862. TEGLASHÅLLARE, av Chlebnikov, Moskva 1892. Hovleverantörsmärke.
Klubbat pris
52 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
863. TAZZA, av Gustav Klingert, Moskva 1895.
Klubbat pris
37 000 SEK
Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
864. KAVIARSKEDAR, ett par, av Alexander Lubavin, S:t Petersburg 1908-1917.
Klubbat pris
Utropspris
35 000 - 40 000 SEK
865. CIGARETTETUI, av Nikolas Strulyev, Moskva 1883-1908.
Klubbat pris
8 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
867. BÄGARE, Moskva 1804.
867. BÄGARE, Moskva 1804.
Klubbat pris
44 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
868. KALK, sannolikt av Ivan Sujew, Wologda 1840-tal.
Klubbat pris
55 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
869. MUGG med LOCK, icke identifierad mästare, Moskva 1857.
Klubbat pris
72 000 SEK
Utropspris
40 000 - 45 000 SEK
870. MUGG med LOCK, icke identifierad mästarstäpel, Moskva1850-tal.
Klubbat pris
68 000 SEK
Utropspris
40 000 - 45 000 SEK
871. MUGG med LOCK, icke identifierad mästarstämpel, Moskva 1850.
Klubbat pris
40 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
872. MUGG med LOCK, icke identifierad mästare, Moskva 1836.
Klubbat pris
24 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
873. BÄGARE, icke identifierad mästare, Moskva 1800-talets mitt.
Klubbat pris
8 000 SEK
Utropspris
5 000 - 7 000 SEK
875. TESKEDAR, 12 st, av Gustav Klingert, Moskva 1899-1908.
Klubbat pris
17 000 SEK
Utropspris
15 000 - 18 000 SEK
876. TEBURK, av Grachev, S:t Petersburg 1880.
Klubbat pris
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
877. CIGARRSKRIN, av Adrian T. Ivanov, Moskva 1908-1917.
Klubbat pris
46 000 SEK
Utropspris
38 000 - 40 000 SEK
878. BRÖDKORG, av Anton Christian Iwersen, S:t Petersburg 1820-tal.
Klubbat pris
20 000 SEK
Utropspris
15 000 - 18 000 SEK
879. BÄGARE med lock, icke identifierad mästarstämpel, Baltikum, 1700-tal.
Klubbat pris
50 000 SEK
Utropspris
20 000 - 30 000 SEK
880. BÄGARE, av Grigorij Lakomkin, Moskva 1760-tal.
Klubbat pris
5 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK