Höstens Contemporary 570

Slutpriser

Nr.FöremålKlubbat pris
528BAKALOWITS & SOHNE, takarmatur, "Miracle", Wien 1960-tal.38 000 SEK
529EMIL STEJNAR, takarmatur, "Snowball / Sputnik Pusteblume", Wien 1960-70-tal.11 000 SEK
530EMIL STEJNAR, takarmatur, "Snowball / Sputnik Pusteblume", Wien 1960-70-tal.16 000 SEK
531CHARLOTTE PERRIAND, stolar, 4 st, "Les Arcs", Frankrike ca 1970.12 000 SEK
532JORGE PENSI, fåtöljer, 1 par "Bkai", Nueva Linea, Spanien.6 000 SEK
533NORMAN FOSTER, bord "Nomos", Tecno.22 000 SEK
534RON ARAD, "Little Albert Outdoor Armchair", Moroso, Italien 2001.5 000 SEK
535Robert Indiana, MATTA. "Red on Blue", Chosen love. Tuftad 1995. 181,5 x 183,5 cm. Robert Indiana, USA, född 1928.36 000 SEK
536Robert Indiana, MATTA. "Black on white", Chosen love. Tuftad 1995. 181,5 x 183,5 cm. Robert Indiana, USA, född 1928.40 000 SEK
537MATTA, 4 delar. Handtuftad i relief. 118,5 x 119 samt tre delar 74,5 x 74 cm var. Berit Woelfer, Kasthall Ateljé AB.Återrop
538Olle Bærtling, MATTA. "Yoy". Handtuftad. Baertling/Asplund. 200 x 101,5 cm.20 000 SEK
539MATTA. Tuftad. Signerad PW (Pia Wallén). 225 x 148,5 cm.6 000 SEK
540Torkel Dahlstedt, MATTA. "Swiss Window". Tuftad. 177 x 236,5 cm. Torkel Dahlstedt, Sverige, född 1942.6 000 SEK
541Ulf Rollof, MATTA. "THE ART OF WAR SUN TZU". Tuftad 2010. 248 x 352 cm. Ulf Rollof, Sverige, född 1961.36 000 SEK
542MATTA. "The Pond". Thomas Eriksson Arkitekter. Ca 300 x 200 cm.24 000 SEK
543MATTA. Monica Förster. Ca 310 x 210 cm.22 000 SEK
544MATTA. HOPE Designer Duo. ”Black Sea”. Ca 250 x 250 cm.19 000 SEK
545MATTA. Bernadotte & Kylberg. ”Middle of Nowhere”. Ca 300 x 200 cm.25 200 SEK
546LUDWIG MIES VAN DER ROHE, karmstol, "MR 20", Berliner Metallgewerbe Josef Müller eller Bamberg Metallwerkstätten,Återrop
547LUDWIG MIES VAN DER ROHE, fåtölj, "Barcelona", Knoll International, troligen ca 1950.20 000 SEK
548WALTER GROPIUS för S.A. Loevy, Berlin, möjligen, dörrhandtag, ett par, Tyskland 1920-30-tal.1 500 SEK
549HANS & VASSILI LUCKHARDT eller ANTON LORENZ, fåtölj "LS 21", ursprungligen DESTA, Berlin.9 500 SEK
550TESERVIS, Mässing, 4 delar på bricka, tillskriven Jan Eisenlöffel, Wien efter 1902.Återrop
551WILHELM WAGENFELD, förvaringskärl för kylskåp, "Kubus", 10 st, Vereinigte Lausitzer Glaswerke AG, Tyskland ca 1938.4 000 SEK
552GERHARD MARCKS och WILHELM WAGENFELD, perkulator, "Sintrax", underlägg, kanna med lock, raguskålar, 3 st och äggkokare,3 500 SEK
553MARGARETE HEYMANN-MARKS, kaffeservis 9 delar, Die Haël-Werkstätten für künstlerische Keramik, Marwitz, Tyskland ca 1930.Återrop
554MARGARETE HEYMANN-MARKS, vas, Die Haël-Werkstätten für künstlerische Keramik, Marwitz, Tyskland ca 1929.4 000 SEK
555VASER, 3 st, Marguerite Friedlaender-Wildenhain samt TEKOPP MED FAT OCH ASSIETT, Staatliche Porzellanmanufaktur, Berlin,Återrop
556MARIANNE BRANDT & HIN BREDENDIECK, bordslampa, Kandem, Tyskland ca 1928.2 800 SEK
557MARIANNE BRANDT & HIN BREDENDIECK, bordslampa, Kandem, Tyskland ca 1928.2 200 SEK
558MARIANNE BRANDT & HIN BREDENDIECK, skrivbordslampa, Kandem, Tyskland ca 1927, modell nr 756.2 000 SEK
559CHRISTIAN DELL, bordslampa, modell 6556, Gebr. Kaiser & Co, Tyskland.3 000 SEK
560OKÄND FORMGIVARE, golvarmatur, Tyskland 1950-60-tal.14 000 SEK
561MARIANNE BRANDT, bläckställ, läskare och bokstöd Ruppelwerk, Gotha, Tyskland 1930-tal.2 500 SEK
562BRICKA OCH KAKBURK, Marianne Brandt, Ruppelwerk Metallwarenfabrik, Gotha, Tyskland 1930-tal.Återrop
563MARIANNE BRANDT, servetthållare, 4 st, Ruppelwerk Metallwarenfabrik, Gotha, Tyskland ca 1930-32.9 000 SEK
565ALVAR AALTO, garderob, Huonekalu-ja Rakennustyötehdas Oy, Finland 1930-tal.Återrop
566ALVAR AALTO, säng, till patientrum i Paimio-sanatoriet, Finland ca 1932.Återrop
567ALVAR AALTO, läslampor, ett par, för Paimio-sanatoriet, Taito Oy, Finland 1933, modell 5267.Återrop
568AINO AALTO, hurts, till patientrum i Paimio-sanatoriet, Huoneakalu-ja Rakennustyötehdas Oy, Finland 1930-tal.Återrop
569ALVAR & AINO AALTO, bord, för patientrum i Paimio-sanatoriet, Huoneakalu-ja Rakennustyötehdas Oy, Finland 1930-tal.Återrop
570ALVAR AALTO, pall, Rakennustyötehdas Oy, för Paimio Sanatoriet, Finland ca 1932.Återrop
571ALVAR AALTO, arbetsbänk, för patientrum i Paimio-sanatoriet, Finland 1929-32.Återrop
572ALVAR AALTO, tvättställ, för Paimio-Sanatoriet, Arabia, Finland 1930-tal.Återrop
573ALVAR AALTO, badrumshylla, till patientrum i Paimio-sanatoriet, Finland ca 1932.Återrop
574ALVAR AALTO, väggarmatur, för Paimio-sanatoriet, Taito Oy, Finland ca 1932.Återrop
575ALVAR AALTO, väggarmatur, för Paimio-sanatoriet, Taito Oy, Finland ca 1932.Återrop
576ALVAR AALTO, väggarmaturer, 5+1 st, för Paimio-sanatoriet, Taito Oy, Finland ca 1933, modell 7239.Återrop
577ALVAR AALTO, innerdörr, till patientrum på Paimio-sanatoriet, Finland ca 1932.Återrop
577AALVAR & AINO AALTO, katalognr 565-577, inredning till patientrum i Paimio-sanatoriet.157 200 SEK
578ALVAR AALTO, stol, modell 21, Huonekalu-ja Rakennustyötehdas Oy, Finland 1930-40-tal.12 000 SEK
579ALVAR AALTO, karmstol, modell 31, Huonekalu-ja Rakennustyötehdas Oy, Finland 1930-40-tal.34 000 SEK
580ALVAR AALTO, fåtölj, modell 41, "Paimio", Finmar Ltd, Finland ca 1932.135 000 SEK
581ALVAR AALTO, vilstol, modell 39, sannolikt för Artek, Finland, 1940-50-tal.16 000 SEK
582ALVAR AALTO, takarmatur, "A 331, Bikupa", Valaistustyö Ky, Finland.34 000 SEK
583ALVAR AALTO, takarmatur, modell "A 205", Valaistustyö Ky, Finland, sannolikt 1950-tal.17 000 SEK
584ALVAR AALTO, takarmatur, "A 201", Valaistustyö Ky, Finland 1950-tal.17 000 SEK
585ALVAR AALTO, takarmatur, "A 330", sannolikt för Valaistustyö Ky, Finland 1950-tal.9 500 SEK
586ALVAR AALTO, takarmatur, "A 334", Valaistustyö Ky, Finland 1950-tal.20 000 SEK
587ALVAR AALTO, takarmatur, "A 110, Handgranat", sannolikt för Valaistustyö Ky, Finland.4 000 SEK
588ALVAR AALTO, fåtölj, Finland, Huonekalu-ja Rakennustyötehdas Oy, Finland.Återrop
589ALVAR AALTO, karmstol, modell 51, Huoneakalu-ja Rakennustyötehdas Oy, Artek, Finland.4 500 SEK
590ALVAR AALTO, pall, "X600", Artek, Finland.6 500 SEK
591ALVAR AALTO, bord, modell 75, Huoneakalu-ja Rakennustyötehdas Oy, Finland.32 000 SEK
592ALVAR AALTO, "Restaurant Chair", Artek, Finland 1954.50 000 SEK
593ILMARI TAPIOVAARA, karmstolar, ett par, "Domus", Keravan Puuteollisuus, Finland.1 800 SEK
594LOUISE ADELBORG, servisdelar, 11 st, Rörstrand 1930.1 200 SEK
595BJÖRN TRÄGÅRDH eller NILS FOUGSTEDT, vas, Firma Svenskt Tenn, Stockholm 1930.15 000 SEK
596BJÖRN TRÄGÅRDH, tillskriven, vas, Firma Svenskt Tenn, Stockholm 1932.4 000 SEK
597EDVIN OLLERS, vaser, 2 st, Schreuder & Olssons Tenngjuteri, Stockholm 1937 och 1960.5 500 SEK
598EDWARD HALD, vas, Karlskrona ca 1930.2 800 SEK
599JOHAN PETTER JOHANSSON, "Triplex-pendel", ASEA, Enköping 1920-30-tal.10 000 SEK
600ESKIL SUNDAHL, karmstol, Sverige 1930-tal.7 500 SEK
601HARALD ELOF NOTINI, golvarmatur, Böhlmarks Lampvarufabrik, Stockholm 1930-tal.18 000 SEK
602BRUNO MATHSSON, liggstol, Firma Karl Mathsson, Värnamo 1930-40-tal.9 000 SEK
603BRUNO MATHSSON, vilstol, Firma Karl Mathsson, Värnamo 1941.8 000 SEK
604BRUNO MATHSSON, arbetsstol, Firma Karl Mathsson, Värnamo 1940-tal.6 000 SEK
605BRUNO MATHSSON, klaffbord, Firma Karl Mathsson, Värnamo 1940-tal.5 500 SEK
606AXEL LARSSON, vilstol, Svenska Möbelfabrikerna, Bodafors, ca 1937.18 000 SEK
607TORE AHLSÉN, golvarmatur, "Napoleon vid Nilen", sannolikt Nordiska Kompaniet, 1940-tal.20 000 SEK
608CARL-AXEL ACKING, karmstol, Svenska möbelfabrikerna, Bodafors 1940-tal.11 000 SEK
609YNGVE EKSTRÖM, fåtölj, "Lamino", Swedese.5 500 SEK
610BRUNO MATHSSON, fåtölj "Jetson", DUX.5 500 SEK
611JOHN KANDELL, vilstol, "Vilan", Källemo.5 500 SEK
612POUL HENNINGSEN, bordslampa, Louis Poulsen, Danmark 1930-40-tal.11 000 SEK
613STOL, Arne Jacobsen, Fritz Hansen, Danmark 1930-tal.Återrop
614ARNE JACOBSEN, golvarmatur, "Royal", Louis Poulsen, Danmark.15 000 SEK
615ARNE JACOBSEN, fåtölj, "Svanen", Fritz Hansen, Danmark 1960-tal.10 000 SEK
616ARNE JACOBSEN, bordslampa, "AJ", Louis Poulsen, Danmark, 1960-tal.4 500 SEK
617ARNE JACOBSEN, väggarmaturer, 2 st, "AJ", Louis Poulsen, Danmark, ca 1960.2 800 SEK
618ARNE JACOBSEN, stol, "Oxford", Fritz Hansen, Danmark.4 500 SEK
619ARNE JACOBSEN, "Grand Prix", stol, Fritz Hansen, Danmark, 1950-60-tal.4 500 SEK
620PETER HVIDT & ORLA MØLGAARD NIELSEN, karmstol, "Ax-stolen", Fritz Hansen, Danmark 1950-60-tal.2 400 SEK
621PETER HVIDT & ORLA MØLGAARD NIELSEN, stol, "X-stolen", Fritz Hansen, Danmark 1950-tal.8 500 SEK
622HANS J WEGNER, "Swivel chair", Johannes Hansen, Danmark ca 1960.70 000 SEK
623HANS J WEGNER, "Lufthavnstolen", AP-stolen, Danmark.1 700 SEK
624POUL KJAERHOLM, stol. "PK-9", E Kold Christensen, Danmark.22 000 SEK
625POUL KJAERHOLM, fåtölj, "PK-20", E Kold Christensen, Danmark.24 000 SEK
626POUL KJAERHOLM, taburett, "PK-41", E Kold Christensen, Danmark.35 000 SEK
627POUL KJAERHOLM, fåtölj, "PK-22", E Kold Christensen, Danmark.20 000 SEK