Kan inte nå servern

Vårens Klassiska 574

 
1803 föremål
1690. VASER, ett par, porslin. Qing dynastin, Kangxi (1662-1722).
1690. VASER, ett par, porslin. Qing dynastin, Kangxi (1662-1722).
Klubbat pris 
9 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
381. Peter Adolf Hall, Man iförd blå frack.
381. Peter Adolf Hall, Man iförd blå frack.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
111. ANDERS ZORN, Etsning (III état av III), 1908, signerad.
111. ANDERS ZORN, Etsning (III état av III), 1908, signerad.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
451. SPELBORD. Stockholmsarbete 1700-talets andra hälft. Rokoko.
451. SPELBORD. Stockholmsarbete 1700-talets andra hälft. Rokoko.
Klubbat pris 
9 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
1491. SKÅL och FAT, porslin. Qing dynastin, Kangxi (1662-1722).
1491. SKÅL och FAT, porslin. Qing dynastin, Kangxi (1662-1722).
Klubbat pris 
7 500 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
1253. ROCK, broderad. Kina omkring 1900. Höjd 133 cm.
1253. ROCK, broderad. Kina omkring 1900. Höjd 133 cm.
Klubbat pris 
9 500 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
1469. SILVERTACKOR, två stycken. Qingdynastin.
1469. SILVERTACKOR, två stycken. Qingdynastin.
Klubbat pris 
10 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
1754. SKÅL, porslin. Qing dynastin med Qianlongs märke.
1754. SKÅL, porslin. Qing dynastin med Qianlongs märke.
Klubbat pris 
50 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
1259. SEMIANTIK DJOZAN. 203,5 x 127 cm.
1259. SEMIANTIK DJOZAN. 203,5 x 127 cm.
Klubbat pris 
6 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
1450. SNUSFLASKOR, sex stycken, sten. Kina, tidigt 1900-tal.
1450. SNUSFLASKOR, sex stycken, sten. Kina, tidigt 1900-tal.
Klubbat pris 
7 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
1254. ANTIK ANATOLISK KELIM. 174 x 134 cm.
1254. ANTIK ANATOLISK KELIM. 174 x 134 cm.
Klubbat pris 
17 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
796. PROGRAM för KRÖNINGSFESTLIGHETER, Khodynka A. A. Levenson: Moskva, Maj 1896.
796. PROGRAM för KRÖNINGSFESTLIGHETER, Khodynka A. A. Levenson: Moskva, Maj 1896.
Klubbat pris 
5 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
1521. TALLRIKAR, sex stycken, kompaniporslin. Qing dynastin, Qianlong (1736-95).
1521. TALLRIKAR, sex stycken, kompaniporslin. Qing dynastin, Qianlong (1736-95).
Klubbat pris 
22 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
1650. VAS, porslin. Sen Qing dynasti.
1650. VAS, porslin. Sen Qing dynasti.
Klubbat pris 
10 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
1405. FIGURIN, nefrit. Kina.
1405. FIGURIN, nefrit. Kina.
Klubbat pris 
34 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
1404. BÄGARE, mossgrön nefrit. Kina.
1404. BÄGARE, mossgrön nefrit. Kina.
Klubbat pris 
7 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
1270. SEMIANTIK ISFAHAN. 214,5 x 140,5 cm.
1270. SEMIANTIK ISFAHAN. 214,5 x 140,5 cm.
Klubbat pris 
6 000 SEK
Utropspris
8 000 - 9 000 SEK
1261. SEMIANTIK GHOM. 205 x 138 cm.
1261. SEMIANTIK GHOM. 205 x 138 cm.
Klubbat pris 
12 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
458. BORD. Sengustavianskt, omkring år 1800.
458. BORD. Sengustavianskt, omkring år 1800.
Klubbat pris 
13 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
1821. OKIMONO, elfenben. Japan, Meiji (1868-1912).
1821. OKIMONO, elfenben. Japan, Meiji (1868-1912).
Klubbat pris 
6 500 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
1822. OKIMONO, elfenben. Japan, Meiji (1868-1912). Signerad.
1822. OKIMONO, elfenben. Japan, Meiji (1868-1912). Signerad.
Klubbat pris 
6 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
1799. VAS med LOCK, agat. Kina.
1799. VAS med LOCK, agat. Kina.
Klubbat pris 
6 500 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
1803. RÖKELSEKAR, brons. Qing dynastin.
1803. RÖKELSEKAR, brons. Qing dynastin.
Klubbat pris 
10 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
123. Carl Eldh, "Brita".
123. Carl Eldh, "Brita".
Klubbat pris 
17 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
617. KABINETTSKÅP. Barock, omkring år 1700.
617. KABINETTSKÅP. Barock, omkring år 1700.
Klubbat pris 
12 500 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
979. ÖRHÄNGEN, odlade pärlor, 8.3 mm, samt gammalslipade diamanter tot. ca 0.65 ct.
979. ÖRHÄNGEN, odlade pärlor, 8.3 mm, samt gammalslipade diamanter tot. ca 0.65 ct.
Klubbat pris 
11 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
541. AMPEL, för fyra ljus. Empire, 1800-talets första hälft.
541. AMPEL, för fyra ljus. Empire, 1800-talets första hälft.
Klubbat pris 
9 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
1763. SKÅLFAT, porslin. Republik, med Daoguangs sigillmärke.
1763. SKÅLFAT, porslin. Republik, med Daoguangs sigillmärke.
Klubbat pris 
30 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
1012. RING, Cartier, år 1994.
1012. RING, Cartier, år 1994.
Klubbat pris 
8 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
956. BROSCH/HÄNGE, skuren grön sten.
956. BROSCH/HÄNGE, skuren grön sten.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
341. Elias Martin Hans krets, Olivehult.
341. Elias Martin Hans krets, Olivehult.
Klubbat pris 
12 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
1696. FLASKA, porslin. Qing dynastin, Kangxi (1662-1722).
1696. FLASKA, porslin. Qing dynastin, Kangxi (1662-1722).
Klubbat pris 
11 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
1541. FAT, fyra stycken, kompaniporslin. Qing dynastin, Qianlong (1736-95).
1541. FAT, fyra stycken, kompaniporslin. Qing dynastin, Qianlong (1736-95).
Klubbat pris 
8 500 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
1493. SKÅL, porslin. Qing dynastin, Kangxi (1662-1722).
1493. SKÅL, porslin. Qing dynastin, Kangxi (1662-1722).
Klubbat pris 
6 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
1665. URNA, porslin. Ming dynastin, Wanli (1572-1620).
1665. URNA, porslin. Ming dynastin, Wanli (1572-1620).
Klubbat pris 
11 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
118. ANDERS ZORN, Etsning (III état av III), 1895, signerad.
118. ANDERS ZORN, Etsning (III état av III), 1895, signerad.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
1315. SEMIANTIK SAROUK sannolikt. 230 x 132,5 cm.
1315. SEMIANTIK SAROUK sannolikt. 230 x 132,5 cm.
Klubbat pris 
7 000 SEK
Utropspris
8 000 - 9 000 SEK
1391. BUDDHA, bronserad och bemålad brons. Thailand, omkring 1900.
1391. BUDDHA, bronserad och bemålad brons. Thailand, omkring 1900.
Klubbat pris 
5 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
1362. SKÅL, cloisonné. Ming dynastin, 1600-tal.
1362. SKÅL, cloisonné. Ming dynastin, 1600-tal.
Klubbat pris 
9 500 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
1718. VASER, ett par, porslin. Qing dynastin, Kangxi (1662-1722).
1718. VASER, ett par, porslin. Qing dynastin, Kangxi (1662-1722).
Klubbat pris 
30 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
1337. SKÅL, keramik. Song dynastin (960-1279).
1337. SKÅL, keramik. Song dynastin (960-1279).
Klubbat pris 
8 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
595. SMÖRASK MED LOCK. Sverige, 1800-talets början. Empire.
595. SMÖRASK MED LOCK. Sverige, 1800-talets början. Empire.
Klubbat pris 
26 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
586. BORDSPENDYL. Frankrike, 1800-tal. Nyrokoko.
586. BORDSPENDYL. Frankrike, 1800-tal. Nyrokoko.
Klubbat pris 
8 500 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
1209. HÄNGE, två cabochonslipade stjärnsafirer, Ceylon.
1209. HÄNGE, två cabochonslipade stjärnsafirer, Ceylon.
Klubbat pris 
7 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
722. TALLRIKAR, 12 stycken, porslin. Ludwigsburg, 1700-tal.
722. TALLRIKAR, 12 stycken, porslin. Ludwigsburg, 1700-tal.
Klubbat pris 
6 500 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
464. KONSOLBORD. Sverige, 1800-talets första hälft. Empire.
464. KONSOLBORD. Sverige, 1800-talets första hälft. Empire.
Klubbat pris 
16 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
1202. RING, topas, med antikslipade diamanter.
1202. RING, topas, med antikslipade diamanter.
Klubbat pris 
9 500 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
949. RING, fasettslipad safir samt två briljantslipade diamanter.
949. RING, fasettslipad safir samt två briljantslipade diamanter.
Klubbat pris 
8 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
1129. HÄNGE, orientaliska pärlor samt rubiner.
1129. HÄNGE, orientaliska pärlor samt rubiner.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
1195. MANSCHETTKNAPPAR, art déco.
1195. MANSCHETTKNAPPAR, art déco.
Klubbat pris 
7 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
1813. TSUBAS, fem stycken, brons. Japan, bl.a. Edo perioden (1603-1868).
1813. TSUBAS, fem stycken, brons. Japan, bl.a. Edo perioden (1603-1868).
Klubbat pris 
6 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
1794. ASK med LOCK, lack. Qing dynastin.
1794. ASK med LOCK, lack. Qing dynastin.
Klubbat pris 
6 100 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
1814. FAT, porslin. Japan, Edo (1603-1868). Ko Kutani.
1814. FAT, porslin. Japan, Edo (1603-1868). Ko Kutani.
Klubbat pris 
6 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
1804. SPEGEL, brons. Sen Qing dynasti med sigillmärke.
1804. SPEGEL, brons. Sen Qing dynasti med sigillmärke.
Klubbat pris 
17 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
1789. THANGKA, porträtt av, Gelugpa Lama, Qing dynastin, 1800-tal.
1789. THANGKA, porträtt av, Gelugpa Lama, Qing dynastin, 1800-tal.
Klubbat pris 
390 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
1787. BODHISATTVA, brons. Sen Ming-/tidig Qing dynasti.
1787. BODHISATTVA, brons. Sen Ming-/tidig Qing dynasti.
Klubbat pris 
6 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
1509. RÖKELSEKAR, porslin. Qing dynastin (1644-1912).
1509. RÖKELSEKAR, porslin. Qing dynastin (1644-1912).
Klubbat pris 
6 500 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
1698. SKÅL, porslin. Qing dynastin, Kangxi (1662-1722.
1698. SKÅL, porslin. Qing dynastin, Kangxi (1662-1722.
Klubbat pris 
6 500 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
1502. VAS, keramik. 1700-tal eller äldre.
1502. VAS, keramik. 1700-tal eller äldre.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
1233. Chopard - Genève. Guld. Manuell. 1960-tal. 19 x 25mm.
1233. Chopard - Genève. Guld. Manuell. 1960-tal. 19 x 25mm.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
1647. BRICKA, porslin. Qing dynastin, 1800-tal.
1647. BRICKA, porslin. Qing dynastin, 1800-tal.
Klubbat pris 
6 500 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
1632. SKÅL, porslin. Troligen sen Qing dynastin.
1632. SKÅL, porslin. Troligen sen Qing dynastin.
Klubbat pris 
8 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
1336. SKÅL, keramik. Song dynastin (960-1279).
1336. SKÅL, keramik. Song dynastin (960-1279).
Klubbat pris 
20 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
1301. ANTIK KIRMAN LAVER FIGURAL. 220,5 x 140 cm.
1301. ANTIK KIRMAN LAVER FIGURAL. 220,5 x 140 cm.
Klubbat pris 
7 000 SEK
Utropspris
9 000 - 12 000 SEK
1291. SEMIANTIK KESHAN, möjligen Dabir. 205,5 x 131,5 cm.
1291. SEMIANTIK KESHAN, möjligen Dabir. 205,5 x 131,5 cm.
Klubbat pris 
9 500 SEK
Utropspris
9 000 - 10 000 SEK
1293. SEMIANTIK KESHAN. 203 x 136 cm.
1293. SEMIANTIK KESHAN. 203 x 136 cm.
Klubbat pris 
4 500 SEK
Utropspris
9 000 - 10 000 SEK
1296. SEMIANTIK KINA FIGURAL. 228 x 156 cm.
1296. SEMIANTIK KINA FIGURAL. 228 x 156 cm.
Klubbat pris 
17 000 SEK
Utropspris
9 000 - 11 000 SEK
1268. MATTA. Semiantik Isfahan. Ca 204,5 x 145,5 cm.
1268. MATTA. Semiantik Isfahan. Ca 204,5 x 145,5 cm.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
9 000 - 10 000 SEK
1316. ANTIK/SEMIANTIK SHIRVAN-MOGAN. 189 x 123 cm.
1316. ANTIK/SEMIANTIK SHIRVAN-MOGAN. 189 x 123 cm.
Klubbat pris 
16 000 SEK
Utropspris
9 000 - 10 000 SEK
1314. SEMIANTIK SAROUK/MISHAN MALAJIR. 183,5 x 124 cm.
1314. SEMIANTIK SAROUK/MISHAN MALAJIR. 183,5 x 124 cm.
Klubbat pris 
14 000 SEK
Utropspris
9 000 - 10 000 SEK
1292. SEMIANTIK KESHAN. 203,5 x 134 cm.
1292. SEMIANTIK KESHAN. 203,5 x 134 cm.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
9 000 - 10 000 SEK
1269. SEMIANTIK ISFAHAN. 214 x 140,5 cm.
1269. SEMIANTIK ISFAHAN. 214 x 140,5 cm.
Klubbat pris 
6 000 SEK
Utropspris
9 000 - 10 000 SEK
1272. SEMIANTIK KASHGAI GALLERI. 340,5 x 111,5 cm.
1272. SEMIANTIK KASHGAI GALLERI. 340,5 x 111,5 cm.
Klubbat pris 
16 000 SEK
Utropspris
9 000 - 10 000 SEK
1290. SEMIANTIK KESHAN. 197,5 x 133 cm.
1290. SEMIANTIK KESHAN. 197,5 x 133 cm.
Klubbat pris 
9 500 SEK
Utropspris
9 000 - 11 000 SEK
703. GLAS, tre stycken. 1700-tal.
703. GLAS, tre stycken. 1700-tal.
Klubbat pris 
8 500 SEK
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
569. LÄSLAMPA, för ett ljus. Sengustaviansk, omkring år 1800.
569. LÄSLAMPA, för ett ljus. Sengustaviansk, omkring år 1800.
Klubbat pris 
8 000 SEK
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
1384. BUDDHA, koppar. Tibet, troligen 1800-tal.
1384. BUDDHA, koppar. Tibet, troligen 1800-tal.
Klubbat pris 
11 000 SEK
Utropspris
10 000 - 15 000 SEK
1715. FAT, ett par, kompaniporslin. Qing dynastin, 1700-tal.
1715. FAT, ett par, kompaniporslin. Qing dynastin, 1700-tal.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
10 000 - 15 000 SEK
1458. GLASMÅLNING. Qing dynastin, omkring 1800.
1458. GLASMÅLNING. Qing dynastin, omkring 1800.
Klubbat pris 
7 000 SEK
Utropspris
10 000 - 15 000 SEK
837. TE- och SOCKERDOSA, av George Ibbot, London 1754.
837. TE- och SOCKERDOSA, av George Ibbot, London 1754.
Klubbat pris 
10 000 SEK
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
522. SPEGEL. Sengustavianskt stockholmsarbete, omkring år 1800.
522. SPEGEL. Sengustavianskt stockholmsarbete, omkring år 1800.
Klubbat pris 
8 600 SEK
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
1496. VINOFFERSKÅL, blanc de chine. Qing dynastin.
1496. VINOFFERSKÅL, blanc de chine. Qing dynastin.
Klubbat pris 
17 000 SEK
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
1495. VINOFFERSKÅL, blanc de chine. Qing dynastin,  Kangxi (1662-1722).
1495. VINOFFERSKÅL, blanc de chine. Qing dynastin, Kangxi (1662-1722).
Klubbat pris 
15 000 SEK
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK