Nr. | Föremål | Klubbat pris |
716 | JOSEF FRANK, couch, Firma Svenskt Tenn, modell 775. | 36 000 SEK |
717 | JOSEF FRANK, soffbord, Firma Svenskt Tenn, modell 2125. | 13 000 SEK |
718 | JOSEF FRANK, fåtöljer, ett par, Firma Svenskt Tenn, modell 969. | 42 000 SEK |
719 | JOSEF FRANK, bord, Firma Svensk Tenn, modell nr 961. | 18 000 SEK |
720 | JOSEF FRANK, bord, Firma Svenskt Tenn, modell 961. | 16 000 SEK |
721 | JOSEF FRANK, vitrinskåp, Firma Svenskt Tenn, modell 2077. | 65 000 SEK |
722 | JOSEF FRANK, fåtölj, Firma Svenskt Tenn, modell 336. | 6 000 SEK |
723 | JOSEF FRANK, soffbord, "Diplomat", Firma Svenskt Tenn, modell 2073. | 26 000 SEK |
724 | JOSEF FRANK, skrivbord, Firma Svenskt Tenn, modell 1022. | 36 000 SEK |
725 | JOSEF FRANK, sideboard, Firma Svenskt Tenn, modell 848, ca 1939. | 8 000 SEK |
726 | JOSEF FRANK, golvarmaturer, ett par, Firma Svenskt Tenn, modell G1842. | 26 000 SEK |
727 | JOSEF FRANK, soffa, Firma Svenskt Tenn, modell 703. | 48 000 SEK |
728 | JOSEF FRANK, soffbord "Diplomat", Firma Svenskt Tenn, modell 2073, sannolikt 1950-tal. | 22 000 SEK |
729 | JOSEF FRANK, skrivbord, Firma Svenskt Tenn, modell 1022. | 40 000 SEK |
730 | JOSEF FRANK, vitrinskåp, Firma Svenskt Tenn, modell 649. | 28 000 SEK |
731 | JOSEF FRANK, golvlampor, ett par, Firma Svenskt Tenn, modell 2368/2148. | 17 000 SEK |
732 | JOSEF FRANK, bokhyllor, 2 sektioner, Firman Svenskt Tenn, modell 2112. | 26 000 SEK |
733 | JOSEF FRANK, byrå, Firma Svenskt Tenn. | 22 000 SEK |
734 | JOSEF FRANK, bordsspegel, Firma Svenskt Tenn, modell 2214. | 18 000 SEK |
735 | JOSEF FRANK, matbord, Firma Svenskt Tenn, modell 771. | 38 000 SEK |
736 | JOSEF FRANK, serveringsvagn, Firma Svenskt Tenn sannolikt 1950-tal. | 13 000 SEK |
737 | JOSEF FRANK, soffbord, Firma Svenskt Tenn, variant av "Diplomat". | 16 000 SEK |
738 | JOSEF FRANK, bord, Firma Svenskt Tenn. | 19 000 SEK |
739 | JOSEF FRANK, bord, Firma Svenskt Tenn. | 16 000 SEK |
740 | JOSEF FRANK, pall, Firma Svenskt Tenn, modell 647. | 11 000 SEK |
741 | HENRY FUGÈRE (1872-1944), "Salome", Frankrike ca 1925. | 60 000 SEK |
742 | EMILE GALLÉ, bord, Art Nouveau, Frankrike ca 1900. | 5 000 SEK |
743 | LOUIS MAJORELLE, étagere, Art Nouveau, Frankrike ca 1900. | 5 000 SEK |
744 | MAURICE DUFRENE, matsalsmöbel, åtta delar, Paris, Frankrike 1921. | 135 000 SEK |
745 | ALFRED GRENANDER, tebord/rökbord, Tyskland ca 1909, jugend. | 17 000 SEK |
746 | IVAR JOHNSSON, "Venusurnan", ett par, Näfveqvarns Bruk. | 90 000 SEK |
747 | FOLKE BENSOW, parksoffa, "Trädgårdsmöbeln Näfveqvarn n:r 3", Näfveqvarns Bruk. | 17 000 SEK |
748 | EMY WAHLSTRÖM, vas, AB Hugo Elmqvist gjuteri, Stockholm, jugend. | 8 000 SEK |
749 | ALFRED OHLSON (1868-1949), bordslampa, Herman Bergmans konstgjuteri, Stockholm 1910-20-tal. | Återrop |
750 | TAKLAMPA, Carl Westman, tillskriven, Sverige, ca 1902-05, arts and crafts/ jugend. | Återrop |
751 | MATTS ERIKSSON (Matts i Taserud), appliquer, ett par, Swedish Grace. | 12 000 SEK |
752 | AXEL EINAR HJORTH, sannolikt, bord, Svenska Möbelfabrikerna Bodafors samt S:t Erik, Uppsala 1923. | Återrop |
753 | AXEL EINAR HJORTH, tillskrivna, fåtöljer, ett par "Bellman", Nordiska Kompaniet, 1929-30. | 90 000 SEK |
754 | AXEL EINAR HJORTH, tillskriven, byrå, Hjalmar Wikström Möbelsnickare, Stockholm 1920-30-tal. | Återrop |
755 | OKÄND FORMGIVARE, plafond, sannolikt Sverige, 1920-30-tal. | 12 000 SEK |
756 | SWEDISH GRACE, spegel, daterad 1930. | 15 000 SEK |
757 | LARS HOLMSTRÖM, ljuskrona, Arvika, Swedish Grace 1920-tal. | 140 000 SEK |
758 | LARS HOLMSTRÖM, ljuskrona, Arvika, Swedish Grace 1920-tal. | 185 000 SEK |
759 | LARS HOLMSTRÖM, lampetter, ett par, Arvika, Swedish Grace 1920-tal. | 90 000 SEK |
760 | LARS HOLMSTRÖM, lampetter, ett par, Arvika, Swedish Grace, 1920-tal. | 85 000 SEK |
761 | ATELIER TORNDAHL, takarmatur, Perstorp 1920-30-tal. | 4 600 SEK |
762 | GÖSTA THORELL & S. PERSSON, takarmatur, silver, Sverige 1923. | Återrop |
763 | C G HALLBERG, takarmatur, Stockholm, 1920-30-tal. | 38 000 SEK |
764 | MELCHIOR WERNSTEDT, ljusstakar, ett par, Herman Bergman 1925-26. | Återrop |
765 | FOLKE BENSOW, "Taburett Nr 1", Näfveqvarns Bruk ca 1925. | 95 000 SEK |
766 | FOLKE BENSOW, "Taburett Nr 1", Näfveqvarns Bruk, ca 1925. | 90 000 SEK |
767 | GUNNAR ASPLUND, fåtölj, Nordiska Kompaniets verkstäder, Swedish Grace, ca 1922-23. | 100 000 SEK |
768 | GUNNAR ASPLUND, fåtölj, Nordiska Kompaniets verkstäder, Swedish Grace, ca 1922-23. | 95 000 SEK |
769 | AXEL EINAR HJORTH, bord "Utö", Nordiska Kompaniet, 1930-tal. | 160 000 SEK |
770 | AXEL EINAR HJORTH, vilstol, "Utö", Nordiska Kompaniet 1930-tal. | 145 000 SEK |
771 | AXEL EINAR HJORTH, soffa "Lovö", Nordiska Kompaniet, 1930-tal. | 115 000 SEK |
772 | AXEL EINAR HJORTH, fåtölj, "Lovö", Nordiska Kompaniet, 1930-tal. | 42 000 SEK |
773 | AXEL EINAR HJORTH, fåtölj, "Lovö", Nordiska Kompaniet. | 40 000 SEK |
774 | AXEL EINAR HJORTH, stolar, 4 st "Lovö", Nordiska Kompaniet, 1930-tal. | 85 000 SEK |
775 | AXEL EINAR HJORTH, fåtöljer, ett par "Lovö", Nordiska Kompaniet, 1930-tal. | 70 000 SEK |
776 | AXEL EINAR HJORTH, fåtöljer, ett par, "Lovö", Nordiska Kompaniet, 1930-tal. | 46 000 SEK |
777 | CARL-OSCAR AVÉN, fontänskulptur, Näfveqvarns Bruk, ca 1930. | 15 000 SEK |
778 | FOLKE BENSOW, "Parkbänk n:r 2", ett par, Näfveqvarns Bruk. | 26 000 SEK |
779 | ANNA PETRUS, trädgårdsurna, "Blomkruka nr 1", Näfveqvarns Bruk, Swedish Grace 1920-tal. | 12 000 SEK |
780 | JOHANNES DAHL, kolonn, Näfveqvarns Bruk, 1920-tal. | 16 000 SEK |
781 | EDWARD HALD, takarmatur, Orrefors 1920-tal. | 60 000 SEK |
782 | KARL WOJTECH, spegel, nysilver, 1930-40-tal. | 5 000 SEK |
783 | AXEL EINAR HJORTH, soffa, "Utö", Nordiska Kompaniet, 1930-tal. | 75 000 SEK |
784 | AXEL EINAR HJORTH, skåp, "Lovö", Nordiska Kompaniet, 1930-tal. | 130 000 SEK |
785 | AXEL EINAR HJORTH, stolar 4 stycken "Lovö", Nordiska Kompaniet 1930-tal. | 95 000 SEK |
786 | AXEL EINAR HJORTH, stolar, 4 st, "Lovö", Nordiska Kompaniet, 1930-tal. | 80 000 SEK |
787 | AXEL EINAR HJORTH, soffa, "Library", Nordiska Kompaniet, 1931. | 155 000 SEK |
788 | AXEL EINAR HJORTH, biblioteksbord "Library", Nordiska Kompaniet 1931. | 20 000 SEK |
789 | SKÅP, Axel Bäck, Eksjö, 1949. | Återrop |
790 | AXEL EINAR HJORTH, 4 stolar och ett par karmstolar "Östanå", Nordiska Kompaniet, 1929, Swedish Grace. | 42 000 SEK |
791 | AXEL EINAR HJORTH, bord, "Utö", Nordiska Kompaniet, 1930-tal. | 105 000 SEK |
792 | AXEL EINAR HJORTH, bord, "Utö", Nordiska Kompaniet, 1930-tal. | 95 000 SEK |
793 | CARL MALMSTEN, sideboard, Stockholm, 1935. | 38 000 SEK |
794 | CARL MALMSTEN, hängskåp, "Pluntan", dekormålat av Liselotte Malmsten. | 17 000 SEK |
795 | CARL MALMSTEN, byrå, Hjalmar Jackson, Stockholm 1934. | 45 000 SEK |
796 | CARL MALMSTEN, bord, Sverige 1935. | 14 000 SEK |
797 | TAKPLAFOND, Birger Ekman, sannolikt, Mjölby Intarsia 1930-40-tal. | Återrop |
798 | CARL MALMSTEN, golvur, "Tidlösa", Sverige. | 15 000 SEK |
799 | AXEL EINAR HJORTH eller DAVID ROSÉN, sannolikt, fåtölj, Nordiska Kompaniet, ca 1932. | 26 000 SEK |
800 | AXEL EINAR HJORTH eller DAVID ROSÉN, sannolikt, fåtölj, Nordiska Kompaniet, ca 1932. | 22 000 SEK |
801 | AXEL EINAR HJORTH, bord "Lovö", Nordiska Kompaniet 1930-tal. | 40 000 SEK |
802 | AXEL EINAR HJORTH, tillskrivet, matbord, Nordiska Kompaniet, 1930-tal. | 70 000 SEK |
803 | AXEL GUTE, bokstöd, ett par, 1922. | 30 000 SEK |
804 | CARL-EINAR BORGSTRÖM, bokstöd, ett par, Ystad metall, Art Déco. | 9 500 SEK |
805 | ORREFORS, spegel, 1940-50-tal. | 30 000 SEK |
806 | OKÄND FORMGIVARE, serveringsvagn, 1940-50-tal. | 9 500 SEK |
807 | OKÄND FORMGIVARE, spegel, sannolikt Sverige. | 7 500 SEK |
808 | OTTO SCHULZ, soffa, "Schulz", Jio Möbler, Jönköping 1940-50-tal. | 70 000 SEK |
809 | OTTO SCHULZ, fåtöljer, ett par, "Schulz", Jio Möbler, Jönköping 1940-50-tal. | 95 000 SEK |
810 | OTTO SCHULZ, fåtöljer, ett par, "Schulz", Jio Möbler. | 37 000 SEK |
811 | SIGURD PERSSON, ljusstakar, ett par, Sverige. | 11 000 SEK |
812 | BRUNO MATHSSON, stolar, ett par, Firma Karl Mathsson, Värnamo, ca 1931. | 15 000 SEK |
813 | BRUNO MATHSSON, stol, Firma Karl Mathsson, Värnamo 1940-tal. | 13 000 SEK |
814 | BRUNO MATHSSON, vilstol, Firma Karl Mathsson, Värnamo 1940-tal. | 30 000 SEK |
815 | SKÅP, "Björkhagen", Carl Malmsten, snickarmästare Tage Bjarnehall, Stockholm 1943. | Återrop |