Klassiska 586

82 föremål
1206. BORD. Nordtyskland, 1700-talets slut.
Klubbat pris
13 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
1205. BRICKBORD. Sengustavianskt, omkring år 1800.
Klubbat pris
Utropspris
30 000 - 40 000 SEK
1179. BYRÅ, gustavianskt stockholmsarbete, 1700-talets slut.
Klubbat pris
Utropspris
40 000 - 50 000 SEK
1180. BYRÅ. Gustavianskt stockholmsarbete, 1700-talets slut.
Klubbat pris
Utropspris
50 000 - 60 000 SEK
1169. BYRÅ. Stockholmsarbete, 1700-talets andra hälft. Rokoko.
Klubbat pris
50 000 SEK
Utropspris
40 000 - 50 000 SEK
1167. BYRÅ. Stockholmsarbete, 1700-talets andra hälft. Rokoko.
Klubbat pris
20 000 SEK
Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
1170. BYRÅ. Stockholmsarbete, 1700-talets andra hälft. Rokoko.
Klubbat pris
Utropspris
35 000 - 40 000 SEK
1171. BYRÅ. Stockholmsarbete, 1700-talets andra hälft. Rokoko.
Klubbat pris
24 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
1207. Damarbetsbord. Sengustavianskt, 1700-talets slut.
Klubbat pris
15 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
1208. Damarbetsbord. Sengustavianskt, 1700-talets slut.
Klubbat pris
34 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
1210. FÄLLBORD, av Jacob Sjölin (mästare i Köping och Kungsör 1767-1785).
Klubbat pris
17 000 SEK
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
1209. FÄLLBORD, av Jacob Sjölin (mästare i Köping och Kungsör 1767-1785).
Klubbat pris
26 000 SEK
Utropspris
18 000 - 20 000 SEK
1230. FÅTÖLJ, s.k. Gripsholmsmodell. Gustaviansk, 1700-talets andra hälft.
Klubbat pris
10 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
1211. GUERIDONER, ett par. Sengustavianska, 1800-talets början.
Klubbat pris
26 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
1189. KABINETTSKÅP. Barockstil, omkring år 1900.
Klubbat pris
25 000 SEK
Utropspris
40 000 - 60 000 SEK
1232. KARMSTOL. Empire, 1800-tal.
Klubbat pris
17 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
1229. KARMSTOL. Louis XV, 1700-talets andra hälft.
Klubbat pris
16 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
1222. KARMSTOLAR, ett par. Sengustavianska, 1800-talets början.
Klubbat pris
32 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
1226. KARMSTOLAR, ett par. Sverige, 1700-talets andra hälft. Rokoko.
Klubbat pris
21 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
1223. KARMSTOLAR, fyra stycken. Karl Johan, 1800-första hälft.
Klubbat pris
55 000 SEK
Utropspris
60 000 - 70 000 SEK
1228. KARMSTOLAR, tre stycken. Gustavianska, 1700-talets slut.
Klubbat pris
22 000 SEK
Utropspris
15 000 - 18 000 SEK
1227. KARMSTOLAR, två snarlika. Frankrike, 1700-talets mitt. Louis XV.
Klubbat pris
26 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
1201. KONSOLBORD. Frankrike, 1800-talets början. Empire.
Klubbat pris
60 000 SEK
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
1199. KONSOLBORD. Gustavianskt stockholmsarbete, 1700-talets slut.
Klubbat pris
55 000 SEK
Utropspris
30 000 - 40 000 SEK
1194. SEKRETÄR, av Lars Nordin (mästare i Stockholm 1743-1773). Rokoko.
Klubbat pris
45 000 SEK
Utropspris
75 000 - 100 000 SEK
1191. SEKRETÄR. Empire, 1800-talets början.
Klubbat pris
60 000 SEK
Utropspris
80 000 - 100 000 SEK
1196. SEKRETÄR. Stockholmsarbete, 1700-talets andra hälft. Rokoko.
Klubbat pris
Utropspris
30 000 - 40 000 SEK
1193. SEKRETÄR. Sverige, 1800-talets första hälft. Karl Johan.
Klubbat pris
28 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
1197. SKRIVBORD MED UPPSATS. Sverige, 1700-talets andra hälft. Rokoko.
Klubbat pris
55 000 SEK
Utropspris
40 000 - 50 000 SEK
1198. SKRIVBORD. Frankrike, 1700-talets mitt. Louis XV.
Klubbat pris
125 000 SEK
Utropspris
125 000 - 150 000 SEK
1212. SKÄRMAR, ett par. Directoire, troligen Ryssland, omkring år 1800.
Klubbat pris
21 000 SEK
Utropspris
30 000 - 40 000 SEK
1188. SKÅP. Jämtland, daterat Anno 1796.
Klubbat pris
75 000 SEK
Utropspris
50 000 - 75 000 SEK
1214. SOFFA. Frankrike, 1700-talets mitt. Rokoko.
Klubbat pris
Utropspris
45 000 - 50 000 SEK
1215. SOFFA. Gustavianskt stockholmsarbete, 1700-talets slut.
Klubbat pris
Utropspris
18 000 - 20 000 SEK
1217. SOFFA. Sengustavianskt stockholmsarbete, 1800-talets början.
Klubbat pris
18 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
1216. SOFFA. Sengustavianskt stockholmsarbete, 1800-talets början.
Klubbat pris
40 000 SEK
Utropspris
40 000 - 50 000 SEK
1213. SOFFA. Tyskland, 1700-talets mitt. Rokoko.
Klubbat pris
Utropspris
45 000 - 50 000 SEK
1233. STOLAR, 11 stycken. Västsvensk rokoko, 1700-talets andra hälft. Rokoko.
Klubbat pris
55 000 SEK
Utropspris
55 000 - 60 000 SEK
1237. STOLAR, fem stycken (4+1). Stockholmsarbeten, 1700-talets andra hälft. Rokoko.
Klubbat pris
55 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
1234. STOLAR, tio stycken. Västsvensk rokoko, 1700-talets andra hälft.
Klubbat pris
50 000 SEK
Utropspris
50 000 - 60 000 SEK
1239. STOLAR, tolv stycken (8+4). Sengustavianska, 1800-talets början.
Klubbat pris
55 000 SEK
Utropspris
50 000 - 70 000 SEK
1243. STOLAR, åtta stycken. Sengustavianska, 1800-talets början.
Klubbat pris
22 000 SEK
Utropspris
30 000 - 35 000 SEK
1235. STOLAR, åtta stycken. Stockholmsarbeten, 1700-talets andra hälft. Rokoko.
Klubbat pris
80 000 SEK
Utropspris
40 000 - 50 000 SEK
1246. TABURETT, av Eric Levin (mästare i Stockholm -1782). Gustaviansk.
Klubbat pris
20 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
1247. TABURETTER, ett par. Sengustavianska, omkring år 1800.
Klubbat pris
16 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
1203. TEBORD, med fajansbricka. Gustavianskt, 1700-talets slut.
Klubbat pris
42 000 SEK
Utropspris
40 000 - 50 000 SEK