Kan inte nå servern

Klassiska 586

 
1424 föremål
948. Axel Nordgren, Månbelyst kustlandskap, Bohuslän.
948. Axel Nordgren, Månbelyst kustlandskap, Bohuslän.
Klubbat pris 
20 000 SEK
Utropspris
20 000 - 30 000 SEK
981. Axel Petersson Döderhultarn, "Fingerkrok".
981. Axel Petersson Döderhultarn, "Fingerkrok".
Klubbat pris 
22 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
982. Axel Petersson Döderhultarn, Kofösargrupp (8).
982. Axel Petersson Döderhultarn, Kofösargrupp (8).
Klubbat pris 
22 000 SEK
Utropspris
30 000 - 35 000 SEK
523. BEGRAVNINGSSKED, av Herman Hermansson, Göteborg 1705.
523. BEGRAVNINGSSKED, av Herman Hermansson, Göteborg 1705.
Klubbat pris 
14 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
527. BEGRAVNINGSSKED, av Johan Dragman, Arboga (verksam 1701-1746).
527. BEGRAVNINGSSKED, av Johan Dragman, Arboga (verksam 1701-1746).
Klubbat pris 
5 000 SEK
Utropspris
5 000 - 7 000 SEK
342. BOJAN med LOCK, porslin. Qingdynastin, 1800-tal.
342. BOJAN med LOCK, porslin. Qingdynastin, 1800-tal.
Klubbat pris 
18 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
371. BOJAN med LOCK, porslin. Sen Qingdynastin (1644-1912).
371. BOJAN med LOCK, porslin. Sen Qingdynastin (1644-1912).
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
425. BOJAN, porslin. Qingdynastin 1700-tal.
425. BOJAN, porslin. Qingdynastin 1700-tal.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
53. BOJAN, porslin. Qingdynastin 1800-tal.
53. BOJAN, porslin. Qingdynastin 1800-tal.
Klubbat pris 
20 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
412. BOJAN, porslin. Qingdynastin, Kangxi (1662-1722).
412. BOJAN, porslin. Qingdynastin, Kangxi (1662-1722).
Klubbat pris 
26 000 SEK
Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
49. BOJAN, porslin. Qingdynastin, Kangxi (1662-1722).
49. BOJAN, porslin. Qingdynastin, Kangxi (1662-1722).
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
30 000 - 40 000 SEK
410. BOJAN, porslin. Qingdynastin, Kangxi (1662-1722).
410. BOJAN, porslin. Qingdynastin, Kangxi (1662-1722).
Klubbat pris 
4 000 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
409. BOJAN, porslin. Qingdynastin, Kangxi (1662-1722).
409. BOJAN, porslin. Qingdynastin, Kangxi (1662-1722).
Klubbat pris 
6 500 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
406. BOJAN, porslin. Qingdynastin, Kangxi (1662-1722).
406. BOJAN, porslin. Qingdynastin, Kangxi (1662-1722).
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
443. BOJAN, porslin. Qingdynastin, Qianlong (1736-95).
443. BOJAN, porslin. Qingdynastin, Qianlong (1736-95).
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
461. BOJANER med LOCK, ett par, porslin. Qingdynastin 1800-tal.
461. BOJANER med LOCK, ett par, porslin. Qingdynastin 1800-tal.
Klubbat pris 
16 000 SEK
Utropspris
10 000 - 15 000 SEK
181. BOK med TRÄSNITT, 4 volymer, "Shi zhu zhai jian pu" av Hu Zhengyan.
181. BOK med TRÄSNITT, 4 volymer, "Shi zhu zhai jian pu" av Hu Zhengyan.
Klubbat pris 
16 000 SEK
Utropspris
18 000 - 20 000 SEK
1206. BORD. Nordtyskland, 1700-talets slut.
1206. BORD. Nordtyskland, 1700-talets slut.
Klubbat pris 
13 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
1282. BORDSLYSTRAR, för fyra ljus, ett par. Gustavianska, 1700-talets slut.
1282. BORDSLYSTRAR, för fyra ljus, ett par. Gustavianska, 1700-talets slut.
Klubbat pris 
36 000 SEK
Utropspris
35 000 - 40 000 SEK
1345. BORDSPENDYL. Frankrike, 1700-talets slut. Louis XVI.
1345. BORDSPENDYL. Frankrike, 1700-talets slut. Louis XVI.
Klubbat pris 
14 000 SEK
Utropspris
18 000 - 20 000 SEK
1344. BORDSPENDYL. Frankrike, 1700-talets slut. Louis XVI.
1344. BORDSPENDYL. Frankrike, 1700-talets slut. Louis XVI.
Klubbat pris 
70 000 SEK
Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
1347. BORDSPENDYL. Frankrike, 1800-talets början. Empire.
1347. BORDSPENDYL. Frankrike, 1800-talets början. Empire.
Klubbat pris 
44 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
1348. BORDSPENDYL. Frankrike, 1800-talets början. Empire.
1348. BORDSPENDYL. Frankrike, 1800-talets början. Empire.
Klubbat pris 
15 000 SEK
Utropspris
15 000 - 18 000 SEK
1346. BORDSPENDYL. Frankrike, 1800-talets början. Empire.
1346. BORDSPENDYL. Frankrike, 1800-talets början. Empire.
Klubbat pris 
9 500 SEK
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
485. BORDSPINGLA, av Pehr Zethelius, Stockholm 1798.
485. BORDSPINGLA, av Pehr Zethelius, Stockholm 1798.
Klubbat pris 
11 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
1325. BORDSSKULPTURER, ett par. Empire, 1800-talets början.
1325. BORDSSKULPTURER, ett par. Empire, 1800-talets början.
Klubbat pris 
55 000 SEK
Utropspris
40 000 - 50 000 SEK
1359. BREVSAMLING, främst från Anders och Emma Zorn. 1910-20-tal.
1359. BREVSAMLING, främst från Anders och Emma Zorn. 1910-20-tal.
Klubbat pris 
20 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
124. BRICKA, keramik. Liaodynastin (907-1125).
124. BRICKA, keramik. Liaodynastin (907-1125).
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
452. BRICKA, porslin. Qing dynastin, 1800-tal.
452. BRICKA, porslin. Qing dynastin, 1800-tal.
Klubbat pris 
11 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
107. BRICKA, troligen Zitanträ. Qingdynastin (1662-1912).
107. BRICKA, troligen Zitanträ. Qingdynastin (1662-1912).
Klubbat pris 
7 500 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
1205. BRICKBORD. Sengustavianskt, omkring år 1800.
1205. BRICKBORD. Sengustavianskt, omkring år 1800.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
30 000 - 40 000 SEK
748. BROSCH i form av ett lejon, med briljantslipade diamanter samt rubiner.
748. BROSCH i form av ett lejon, med briljantslipade diamanter samt rubiner.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
22 000 - 24 000 SEK
693. BROSCH i form av löv med gammalslipade diamanter totalt ca 4.00 ct.
693. BROSCH i form av löv med gammalslipade diamanter totalt ca 4.00 ct.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
36 000 - 40 000 SEK
799. BROSCH med diamanter totalt ca 4.00 ct.
799. BROSCH med diamanter totalt ca 4.00 ct.
Klubbat pris 
26 000 SEK
Utropspris
28 000 - 30 000 SEK
660. BROSCH med rosenslipade diamanter.
660. BROSCH med rosenslipade diamanter.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
633. BROSCH med rävhuvud, rosenslipade diamanter samt rubiner.
633. BROSCH med rävhuvud, rosenslipade diamanter samt rubiner.
Klubbat pris 
1 000 SEK
Utropspris
2 000 - 4 000 SEK
636. BROSCH med troligen orientalisk pärla samt rosenslipade diamanter.
636. BROSCH med troligen orientalisk pärla samt rosenslipade diamanter.
Klubbat pris 
11 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
670. BROSCH med äldre slipade diamanter totalt ca 9.00 ct. 
Kvalitet I-J/SI.
670. BROSCH med äldre slipade diamanter totalt ca 9.00 ct. Kvalitet I-J/SI.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
200 000 - 250 000 SEK
829. BROSCH, Art Deco, med åttkantsslipade diamanter.
829. BROSCH, Art Deco, med åttkantsslipade diamanter.
Klubbat pris 
20 000 SEK
Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
833. BROSCH/HÄNGE med folierat glas samt rosenslipade diamanter, 1800-tal.
833. BROSCH/HÄNGE med folierat glas samt rosenslipade diamanter, 1800-tal.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
12 000 - 14 000 SEK
688. BROSCH/HÄNGE med gammalslipade diamanter totalt ca 16.00 ct.
688. BROSCH/HÄNGE med gammalslipade diamanter totalt ca 16.00 ct.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
200 000 - 250 000 SEK
910. BRUNO LILJEFORS, olja på duk, signerad Bruno Liljefors och daterad 1918.
910. BRUNO LILJEFORS, olja på duk, signerad Bruno Liljefors och daterad 1918.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
100 000 - 125 000 SEK
472. BRÄNNVINSSKÅL, av Anders Biörsson Muus (Borås 1665-1672). Barock.
472. BRÄNNVINSSKÅL, av Anders Biörsson Muus (Borås 1665-1672). Barock.
Klubbat pris 
34 000 SEK
Utropspris
30 000 - 35 000 SEK
509. BRÄNNVINSSKÅL, av Nils Grubb, Hudiksvall troligen 1785.
509. BRÄNNVINSSKÅL, av Nils Grubb, Hudiksvall troligen 1785.
Klubbat pris 
24 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
510. BRÄNNVINSSKÅL, av Olof Grubb, Hudiksvall 1793.
510. BRÄNNVINSSKÅL, av Olof Grubb, Hudiksvall 1793.
Klubbat pris 
18 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
144. BUDDHA som barn, brons. Mingdynastin (1368-1644).
144. BUDDHA som barn, brons. Mingdynastin (1368-1644).
Klubbat pris 
16 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
142. BUDDHA, brons. Mingdynastin (1368-1644).
142. BUDDHA, brons. Mingdynastin (1368-1644).
Klubbat pris 
880 000 SEK
Utropspris
500 000 - 700 000 SEK
152. BUDDHA, brons. Sydkina. Mingdynastin (1368-1644).
152. BUDDHA, brons. Sydkina. Mingdynastin (1368-1644).
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
43. BUDDHA, patinerad brons. Mingdynastin (1368-1644).
43. BUDDHA, patinerad brons. Mingdynastin (1368-1644).
Klubbat pris 
40 000 SEK
Utropspris
50 000 - 60 000 SEK
221. BUDDHA, trä och lack. Japan, Meiji (1868-1912).
221. BUDDHA, trä och lack. Japan, Meiji (1868-1912).
Klubbat pris 
6 500 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
413. BURK med LOCK, porslin. Qingdynastin, Kangxi (1662-1722).
413. BURK med LOCK, porslin. Qingdynastin, Kangxi (1662-1722).
Klubbat pris 
6 500 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
1179. BYRÅ, gustavianskt stockholmsarbete, 1700-talets slut.
1179. BYRÅ, gustavianskt stockholmsarbete, 1700-talets slut.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
40 000 - 50 000 SEK
1180. BYRÅ. Gustavianskt stockholmsarbete, 1700-talets slut.
1180. BYRÅ. Gustavianskt stockholmsarbete, 1700-talets slut.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
50 000 - 60 000 SEK
1169. BYRÅ. Stockholmsarbete, 1700-talets andra hälft. Rokoko.
1169. BYRÅ. Stockholmsarbete, 1700-talets andra hälft. Rokoko.
Klubbat pris 
50 000 SEK
Utropspris
40 000 - 50 000 SEK
1167. BYRÅ. Stockholmsarbete, 1700-talets andra hälft. Rokoko.
1167. BYRÅ. Stockholmsarbete, 1700-talets andra hälft. Rokoko.
Klubbat pris 
20 000 SEK
Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
1170. BYRÅ. Stockholmsarbete, 1700-talets andra hälft. Rokoko.
1170. BYRÅ. Stockholmsarbete, 1700-talets andra hälft. Rokoko.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
35 000 - 40 000 SEK
1171. BYRÅ. Stockholmsarbete, 1700-talets andra hälft. Rokoko.
1171. BYRÅ. Stockholmsarbete, 1700-talets andra hälft. Rokoko.
Klubbat pris 
24 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
1062. Baldassaro Franceschini (Il Volterrano) Tillskriven, Bebådelseängeln.
1062. Baldassaro Franceschini (Il Volterrano) Tillskriven, Bebådelseängeln.
Klubbat pris 
27 000 SEK
Utropspris
30 000 - 40 000 SEK
1050. Bengt Nordenberg, Kvinna med barn i vagga.
1050. Bengt Nordenberg, Kvinna med barn i vagga.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
40 000 - 50 000 SEK
1009. Berndt Lindholm, Kustlandskap med bränningar.
1009. Berndt Lindholm, Kustlandskap med bränningar.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
30 000 - 35 000 SEK
1006. Berndt Lindholm, Skärgårdsklippor.
1006. Berndt Lindholm, Skärgårdsklippor.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
30 000 - 35 000 SEK
896. Bruno Liljefors, "Duvhök".
896. Bruno Liljefors, "Duvhök".
Klubbat pris 
500 000 SEK
Utropspris
600 000 - 800 000 SEK
930. Bruno Liljefors, "Sädgäss".
930. Bruno Liljefors, "Sädgäss".
Klubbat pris 
90 000 SEK
Utropspris
100 000 - 125 000 SEK
890. Bruno Liljefors, Enkelbeckasin vid sitt bo.
890. Bruno Liljefors, Enkelbeckasin vid sitt bo.
Klubbat pris 
850 000 SEK
Utropspris
300 000 - 400 000 SEK
918. Bruno Liljefors, Flygande morkullor.
918. Bruno Liljefors, Flygande morkullor.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
200 000 - 250 000 SEK
911. Bruno Liljefors, Rapphöns i snö.
911. Bruno Liljefors, Rapphöns i snö.
Klubbat pris 
95 000 SEK
Utropspris
100 000 - 125 000 SEK