Kan inte nå servern

Klassiska 589

 
1400 föremål
431. Sven Pihlgren, Jönköping 1798. Saltkar, ett par, gustavianska.
431. Sven Pihlgren, Jönköping 1798. Saltkar, ett par, gustavianska.
Klubbat pris 
15 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
1364. TALLRIKAR, sex stycken, porslin. Frankrike, 1800-tals första hälft.
1364. TALLRIKAR, sex stycken, porslin. Frankrike, 1800-tals första hälft.
Klubbat pris 
12 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
134. FIGURIN, bärnsten. Qingdynastin (1644-1912).
134. FIGURIN, bärnsten. Qingdynastin (1644-1912).
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
325. YTTERFODER, ett par, porslin. Kina, 1900-talets första hälft.
325. YTTERFODER, ett par, porslin. Kina, 1900-talets första hälft.
Klubbat pris 
14 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
119. VAS, brons. Qingdynastin (1644-1912).
119. VAS, brons. Qingdynastin (1644-1912).
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
278. TEDOSA, porslin. Qingdynastin, 1800-tal.
278. TEDOSA, porslin. Qingdynastin, 1800-tal.
Klubbat pris 
12 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
22. PARTI, riturella objekt samt smycken. Tibet/Nepal, 1800-tal eller äldre.
22. PARTI, riturella objekt samt smycken. Tibet/Nepal, 1800-tal eller äldre.
Klubbat pris 
6 400 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
37. DOSA med LOCK, sköldpadd. Qingdynastin, 1800-tal.
37. DOSA med LOCK, sköldpadd. Qingdynastin, 1800-tal.
Klubbat pris 
12 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
35. TEXT, på papper. Thailand, 1800-tal eller äldre.
35. TEXT, på papper. Thailand, 1800-tal eller äldre.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
268. VASER, ett par, kompaniporslin. Qing dynastin, Qianlong (1736-95).
268. VASER, ett par, kompaniporslin. Qing dynastin, Qianlong (1736-95).
Klubbat pris 
8 500 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
223. PRAKTFAT, porslin. Qingdynastin, Kangxi (1662-1722).
223. PRAKTFAT, porslin. Qingdynastin, Kangxi (1662-1722).
Klubbat pris 
7 500 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
365. TERRIN med LOCK, porslin. Qingdynastin, Qianlong (1736-95).
365. TERRIN med LOCK, porslin. Qingdynastin, Qianlong (1736-95).
Klubbat pris 
7 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
819. MATTA semiantik Keshan 205,5 x 132,5 cm.
819. MATTA semiantik Keshan 205,5 x 132,5 cm.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
283. FOHUND, keramik. Mingdynastin, 1600-tal.
283. FOHUND, keramik. Mingdynastin, 1600-tal.
Klubbat pris 
6 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
120. VAS, brons. Qingdynastin (1662-1912).
120. VAS, brons. Qingdynastin (1662-1912).
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
219. FAT, keramik. Mingdynastin (1368-1644).
219. FAT, keramik. Mingdynastin (1368-1644).
Klubbat pris 
8 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
32. SKULPTUR, alabaster. Indien, 1800-talets slut.
32. SKULPTUR, alabaster. Indien, 1800-talets slut.
Klubbat pris 
8 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
356. SÅSSNIPOR, ett par, porslin. Qingdynastin, Yongzheng (1723-35).
356. SÅSSNIPOR, ett par, porslin. Qingdynastin, Yongzheng (1723-35).
Klubbat pris 
6 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
127. GUANYIN, bergkristall. Qingdynastin (1644-1912).
127. GUANYIN, bergkristall. Qingdynastin (1644-1912).
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
514. RING med odlade saltvattenspärlor samt briljantslipade diamanter.
514. RING med odlade saltvattenspärlor samt briljantslipade diamanter.
Klubbat pris 
12 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
571. HÄNGE med citrin och briljantslipade diamanter, totalt ca 0.08 ct.
571. HÄNGE med citrin och briljantslipade diamanter, totalt ca 0.08 ct.
Klubbat pris 
7 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
207. RULLMÅLNING, Korea, Joseondynastin, sent 1800-tal.
207. RULLMÅLNING, Korea, Joseondynastin, sent 1800-tal.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
145. VAS, cloisonné. Qingdynastin, sent 1700-tal.
145. VAS, cloisonné. Qingdynastin, sent 1700-tal.
Klubbat pris 
6 500 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
310. VÄGGVASER, ett par, porslin. Sen Qingdynasti, omkring 1900.
310. VÄGGVASER, ett par, porslin. Sen Qingdynasti, omkring 1900.
Klubbat pris 
11 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
798. SKÅL. Lergods. Nishapur, Iran 800-900-tal. Diameter 25,5 cm.
798. SKÅL. Lergods. Nishapur, Iran 800-900-tal. Diameter 25,5 cm.
Klubbat pris 
4 000 SEK
Utropspris
7 000 - 9 000 SEK
825. MATTA. Semiantik Kirman Figural. 225 x 141 cm.
825. MATTA. Semiantik Kirman Figural. 225 x 141 cm.
Klubbat pris 
15 000 SEK
Utropspris
7 000 - 9 000 SEK
77. VAS, cloisonné. Mingdynastin (1368-1644).
77. VAS, cloisonné. Mingdynastin (1368-1644).
Klubbat pris 
34 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
833. BRODERI. Antikt Rascht Broderi. Persien (Iran). 107 x 123 cm.
833. BRODERI. Antikt Rascht Broderi. Persien (Iran). 107 x 123 cm.
Klubbat pris 
10 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
194. MÅLNING, Ming-stil, sen Qingdynastin, (1644-1912).
194. MÅLNING, Ming-stil, sen Qingdynastin, (1644-1912).
Klubbat pris 
12 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
1304. ELDHUND, Frankrike, 1800-talets andra hälft, Empirestil.
1304. ELDHUND, Frankrike, 1800-talets andra hälft, Empirestil.
Klubbat pris 
6 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
1338. FAT, majolika. Italien, Castelli, 1700-tal.
1338. FAT, majolika. Italien, Castelli, 1700-tal.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
1340. KOPP, majolika. Italien, Castelli, 16/1700-tal.
1340. KOPP, majolika. Italien, Castelli, 16/1700-tal.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
199. ALBUMBLAD, signerat Liao Shiqin, sen Qingdynastin (1644-1912), lekande barn.
199. ALBUMBLAD, signerat Liao Shiqin, sen Qingdynastin (1644-1912), lekande barn.
Klubbat pris 
3 200 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
197. ALBUMBLAD, signerat Liao Shiqin, sen Qingdynastin (1644-1912), lekande barn.
197. ALBUMBLAD, signerat Liao Shiqin, sen Qingdynastin (1644-1912), lekande barn.
Klubbat pris 
3 200 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
535. ÖRHÄNGEN, 1800-tal.
535. ÖRHÄNGEN, 1800-tal.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
388. BRÄNNVINSSKÅL, ostämplad, Sverige 1600-talets slut.
388. BRÄNNVINSSKÅL, ostämplad, Sverige 1600-talets slut.
Klubbat pris 
6 500 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
236. VAS, porslin. Qingdynastin (1644-1912).
236. VAS, porslin. Qingdynastin (1644-1912).
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
1303. ELDHUND, Frankrike, 1800-talets mitt.
1303. ELDHUND, Frankrike, 1800-talets mitt.
Klubbat pris 
4 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
1353. KOPP med FAT, porslin. Meissen, Marcolini (1774-1814).
1353. KOPP med FAT, porslin. Meissen, Marcolini (1774-1814).
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
390. RESEBESTICK, 3 delar, av Erhard Warnberger II, Augsburg (1694-1733). Barock.
390. RESEBESTICK, 3 delar, av Erhard Warnberger II, Augsburg (1694-1733). Barock.
Klubbat pris 
16 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
357. TALLRIKAR, 12 stycken, kompaniporslin. Qingdynastin, Qianlong (1736-95).
357. TALLRIKAR, 12 stycken, kompaniporslin. Qingdynastin, Qianlong (1736-95).
Klubbat pris 
6 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
198. ALBUMBLAD, signerat Liao Shiqin, sen Qingdynastin (1644-1912), lekande barn.
198. ALBUMBLAD, signerat Liao Shiqin, sen Qingdynastin (1644-1912), lekande barn.
Klubbat pris 
3 200 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
225. VAS, porslin. Qingdynastin, Kangxi (1662-1722).
225. VAS, porslin. Qingdynastin, Kangxi (1662-1722).
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
85. RÖKELSEKAR, brons. Qingdynasty (1644-1912).
85. RÖKELSEKAR, brons. Qingdynasty (1644-1912).
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
51. SNUSFLASKA med PROPP, agat och korall. Qingdynastin (1644-1912).
51. SNUSFLASKA med PROPP, agat och korall. Qingdynastin (1644-1912).
Klubbat pris 
8 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
765. BROSCH, med akvamarin, ca 15 ct, och diamanter.
765. BROSCH, med akvamarin, ca 15 ct, och diamanter.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
154. FIGURIN, trä. Kina, 1900-tal.
154. FIGURIN, trä. Kina, 1900-tal.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
308. SKÅLAR, ett par, porslin. Republik med Guangxus märke.
308. SKÅLAR, ett par, porslin. Republik med Guangxus märke.
Klubbat pris 
10 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
358. KANNA, kompaniporslin. Qingdynastin, Qianlong (1736-95).
358. KANNA, kompaniporslin. Qingdynastin, Qianlong (1736-95).
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
1356. TALLRIKAR, sex stycken, porslin. Berlin, 1800-tal.
1356. TALLRIKAR, sex stycken, porslin. Berlin, 1800-tal.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
380. FAT på FOT, porslin. Sen Qingdynasti (1644-1912).
380. FAT på FOT, porslin. Sen Qingdynasti (1644-1912).
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
1323. VINGLAS, två stycken. 1700-tal.
1323. VINGLAS, två stycken. 1700-tal.
Klubbat pris 
5 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
1326. VINGLAS, två stycken. 1700-tal.
1326. VINGLAS, två stycken. 1700-tal.
Klubbat pris 
5 300 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
771. ÖRHÄNGEN med svarta opaler och briljantslipade diamanter.
771. ÖRHÄNGEN med svarta opaler och briljantslipade diamanter.
Klubbat pris 
6 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
309. TULPANVASER, två stycken, porslin. Sen Qingdynasti, omkring 1900.
309. TULPANVASER, två stycken, porslin. Sen Qingdynasti, omkring 1900.
Klubbat pris 
7 500 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
991. Sigrid Fridman, "Havshästen".
991. Sigrid Fridman, "Havshästen".
Klubbat pris 
4 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
148. BRICKA, cloisonné. Qingdynastin (1644-1912).
148. BRICKA, cloisonné. Qingdynastin (1644-1912).
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
459. TEGLASHÅLLARE, av Vasily Ivanov, S:t Petersburg 1894.
459. TEGLASHÅLLARE, av Vasily Ivanov, S:t Petersburg 1894.
Klubbat pris 
11 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
338. KENDI, kraakporslin. Mingdynastin, Wanli (1572-1620).
338. KENDI, kraakporslin. Mingdynastin, Wanli (1572-1620).
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
363. FAT, kompaniporslin. Qingdynasti, Qianlong (1736-95).
363. FAT, kompaniporslin. Qingdynasti, Qianlong (1736-95).
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
370. FAT, ett par, kompaniporslin. Qingdynastin, Qianlong (1736-96).
370. FAT, ett par, kompaniporslin. Qingdynastin, Qianlong (1736-96).
Klubbat pris 
6 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
533. HÄNGSMYCKE/BROSCH med fasettslipade citriner och en seedpärla.
533. HÄNGSMYCKE/BROSCH med fasettslipade citriner och en seedpärla.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
155. PENSELMUGG, bambu. Skuren dekor, tidigt 1900-tal.
155. PENSELMUGG, bambu. Skuren dekor, tidigt 1900-tal.
Klubbat pris 
6 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
353. BOJAN, porslin. Qingdynastin, Kangxi (1662-1722).
353. BOJAN, porslin. Qingdynastin, Kangxi (1662-1722).
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
335. FAT, kraakporslin. Mingdynastin, Wanli (1572-1620).
335. FAT, kraakporslin. Mingdynastin, Wanli (1572-1620).
Klubbat pris 
5 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
248. BUDDHAFIGUR, brons. Japan, Meiji (1868-1912).
248. BUDDHAFIGUR, brons. Japan, Meiji (1868-1912).
Klubbat pris 
11 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
273. TEKANNA med LOCK, porslin. Kanton, Qingdynastin, 1800-tal.
273. TEKANNA med LOCK, porslin. Kanton, Qingdynastin, 1800-tal.
Klubbat pris 
4 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
95. HUVUD, sten. Gandhara, troligen 200/300-tal.
95. HUVUD, sten. Gandhara, troligen 200/300-tal.
Klubbat pris 
8 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
318. GOLVVAS, porslin. Kina, tidigt 1900-tal.
318. GOLVVAS, porslin. Kina, tidigt 1900-tal.
Klubbat pris 
5 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
14. VOTIVSTEN. Tibet.
14. VOTIVSTEN. Tibet.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
89. BORD, ett par, lackerat trä. Kina, tidigt 1900-tal.
89. BORD, ett par, lackerat trä. Kina, tidigt 1900-tal.
Klubbat pris 
4 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
20. BUDDHISTISKT MANUSCRIPT, 25 sidor, lackerat papper. Tibet, 17/1800-tal.
20. BUDDHISTISKT MANUSCRIPT, 25 sidor, lackerat papper. Tibet, 17/1800-tal.
Klubbat pris 
5 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
316. URNA med LOCK, porslin. Qingdynastin, 1800-tal.
316. URNA med LOCK, porslin. Qingdynastin, 1800-tal.
Klubbat pris 
4 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
94. BODHISATTVA, sten. Gandhara, troligen 200/300-tal.
94. BODHISATTVA, sten. Gandhara, troligen 200/300-tal.
Klubbat pris 
5 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
9. HANDVÄRMARE, kopper alloy. Qingdynastin, 1800-tal.
9. HANDVÄRMARE, kopper alloy. Qingdynastin, 1800-tal.
Klubbat pris 
5 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK