Important Winter Sale 605

Slutpriser

Nr.FöremålKlubbat pris
198Märta Måås-Fjetterström, MATTA, "Ängarna", flossa, ca 250 x 173 cm, signerad AB MMF.Återrop
199Märta Måås-Fjetterström, MATTA, "Tusenskönan" ("Bellis"), flossa, ca 495 x 256,5 cm, signerad MMF.110 000 SEK
200Märta Måås-Fjetterström, MATTA, "Älgö", flossa, ca 127,5 x 95,5 cm, signerad MMF.7 000 SEK
201Märta Måås-Fjetterström, MATTA, "Örtagården", flossa, ca 361,5 x 300,5 cm, signerad MMF.65 000 SEK
202Märta Måås-Fjetterström, MATTA, "Svarta fällen med grönt", flossa, ca 173 x 134 cm, signerad MMF.6 000 SEK
203Märta Måås-Fjetterström, MATTA, "Vita spetsporten", reliefflossa, ca 177,5 x 121 cm, signerad MMF.6 000 SEK
204Barbro Nilsson, MATTA, "Gyllenrutan grön", reliefflossa, ca 288,5 x 204,5 cm, signerad AB MMF BN.40 000 SEK
205Sigvard Bernadotte, MATTA, reliefflossa, ca 178 x 112 cm, signerad SB (Sigvard Bernadotte).10 000 SEK
206MATTA, reliefflossa, ca 301 x 235,5 cm, signerad SH SA (Svensk Hemslöjd sannolikt).42 000 SEK
207Ulla Brandt, MATTA, "Tjärn", rya, ca 177 x 125 cm, signerad AB MMF UB BS.Återrop
208MATTA, "Röda Åttan", rölakan, ca 298,5 x 204,5 cm, signerad MMF.Återrop
209Märta Måås-Fjetterström, MATTA, "Röd grön äng", rölakan, ca 301 x 202,5 cm, signerad AB MMF.30 000 SEK
210MÄRTA MÅÅS-FJETTERSTRÖM, MATTA, "Bruna heden", rölakan, ca 287,5 x 153 cm, signerad AB MMF.Återrop
211Märta Måås-Fjetterström, MATTA, "Bruna heden", rölakan, ca 451,5 x 317 cm, signerad MMF.85 000 SEK
212Marianne Richter, MATTA, "Villemo, rosa", rölakan, ca 246,5 x 177 cm, signerad AB MMF MR.30 000 SEK
213Barbro Nilsson, MATTA, "Salerno grå" ("Kristianstad"), rölakan, ca 270 x 179,5 cm, signerad AB MMF BN.60 000 SEK
214Barbro Nilsson, MATTA, "Salerno blå med enkel bård", rölakan, ca 259,5 x 203,5 cm, signerad AB MMF BN.70 000 SEK
215Barbro Nilsson, MATTA, "Falurutan gul", rölakan, ca 390 x 201 cm, signerad AB MMF BN.125 000 SEK
216Barbro Nilsson, MATTA, "Falurutan mellanblå", rölakan, ca 307 x 220 cm, signerad AB MMF BN.85 000 SEK
217Agda Österberg, MATTA, "Drömsyn", rölakan, ca 256,5 x 164,5 cm, signerad AÖ (Agda Österberg).55 000 SEK
218Barbro Nilsson, MATTA, "Ostia, grön", rölakan, ca 234,5 x 141,5 cm, signerad AB MMF BN.40 000 SEK
219Josef Frank, MATTA, "Matta nr 1", handtuftad, ca 395 x 297,5 cm. Tillverkad av Hitex för Svenskt Tenn.105 000 SEK
220POKALGLAS Tyskland, troligen Potsdam, tidigt 1700-tal.8 000 SEK
221VINGLAS, ett par. Sverige 1700-tal.3 500 SEK
222POKALGLAS. England, 1700-tal.5 500 SEK
223VINGLAS, fyra stycken. Sverige, 1700-tal.5 500 SEK
224BÄGARE, glas. Nordeuropa, 1700-tal.20 000 SEK
225SERVISDELAR, 21 stycken, glas. Ryssland, 1800-tal.Återrop
226TEDOSA med LOCK, fajans. Rörstrand, Stockholm, 1730-tal.16 000 SEK
227TERRIN med LOCK, fajans. Marieberg, märkt 27/10 (17)63 samt målarsignatur för Erik Aspegren.26 000 SEK
228SÅSSNIPA, fajans. Rörstrand, 1700-tal.7 000 SEK
229BONBONIERE, fajans. 1700-tal.Återrop
230STOP, fajans. Marieberg, målarsignatur och datering 28/8 (17)66.4 000 SEK
231POTPURRIURNA, fajans. Marieberg, 1700-tal.3 500 SEK
232TERRIN med LOCK, fajans. Marieberg, 1700-tal.15 000 SEK
233FAT, fajans. Ryssland, 1700-tal.Återrop
234SKULPTUR, porslin. Meissenliknande märke, 1900-tal.9 500 SEK
235SERVIS, porslin, 70 delar. Paris, omkring 1800. En del delar märkta märkt MF Guerhard & Dahl.26 000 SEK
236URNOR, två stycken, porslin. Frankrike, Empire, 1800-tal.10 000 SEK
237DESSERTALLRIKAR, två stycken, porslin. Kejserliga porslinsmanufakturen, St Petersburg, 1700-talets andra hälft.4 000 SEK
238FAT, porslin. Kejserliga porslinsmanufakturen, St Petersburg, 1700-talets andra hälft.Återrop
239TALLRIK, porslin. Ryssland, Empire, Popovs manufaktur, tidigt 1800-tal.4 500 SEK
240VINKYLARE, ett par, porslin. Ryssland, Kejserliga porslinmanufakturen, St Petersburg. Empire.Återrop
241TALLRIKAR, ett par, porslin. Ryssland, Popovs porslins, Empire, 1800-talets första hälft.3 000 SEK
242SKÅLFAT, porslin. Ryssland, Popov, 1800-talets först hälft.2 000 SEK
243KOPPAR med FAT, 12 stycken samt KANNA, porslin. Ryssland, Kejserliga Porslinsmanufakturen, St Petersburg, 1800-tal.32 000 SEK
244ÄGG, porslin. Ryssland, omkring 1900.Återrop
245FIGURIN, porslin. Gardner, Ryssland, omkring år 1900.20 000 SEK
246FAT, porslin. Ryssland, Dulevo, 1959. Luna 1.Återrop
247TALLRIKAR/FAT, åtta stycken, porslin. "Flora Danica", Kungl. Dansk, 1900-tal.24 000 SEK
248Carl Wilhelmson, "Fiskarflicka".2 700 000 SEK
249Bruno Liljefors, "Steglitsor".2 300 000 SEK
250Eugène Jansson, "Afton".1 800 000 SEK
251Anders Zorn, "Loppan".3 450 000 SEK
252Harald Sohlberg, HARALD SOHLBERG,900 000 SEK
253Nils Nilsson Skum, Fjällandskap med renar.38 000 SEK
254Helmer Osslund, "Sommardag (Häggviken)".50 000 SEK
255Helmer Osslund, "Lapporten om våren".150 000 SEK
256Ingeborg Westfelt-Eggertz, Vy över Nizza (Nice), franska rivieran.15 000 SEK
257Alfred Thörne, Blommande sommaräng.55 000 SEK
258Ivar Nyberg, Eleganta flanörer -motiv från Kungsklyftan, Fjällbacka.28 000 SEK
259Nils Kreuger, Landskapsutsnitt med väg.15 000 SEK
260Carl Skånberg, "Sommarmotiv från Arild I".32 000 SEK
261Carl Skånberg, "Veneziansk utsikt med Canal Grande".48 000 SEK
262Axel Lindman, Strandmotiv från Helsingör.19 000 SEK
263Nils Kreuger, "Halmstack på åkern".Återrop
264Bruno Liljefors, Landskap med gäss.130 000 SEK
265Gustaf Fjaestad, Vinterlandskap med gärdsgård.180 000 SEK
266Bruno Liljefors, Vinterlandskap med räv och jakthundar.115 000 SEK
267Bruno Liljefors, Vinterlandskap med räv och byte.135 000 SEK
268Niclas Lafrensen d.ä., "Karl XII" (1682-1718).Återrop
269Louis Belanger, Borg på en klippa i landskap.18 100 SEK
270Louis Belanger, Fiskare vid flod och tornruin.19 000 SEK
271Niclas Lafrensen d.ä., "Adolf Fredrik" (1710-1771).15 000 SEK
272Lorens Pasch d y, "Carl Erik Wadenstierna" (1723-1787).48 000 SEK
273ADOLF ULRIK WERTMÜLLER, olja på duk, signerad och daterad Bordeaux 1789.Återrop
274Jakob Björck Tillskriven, Brukspatron Jean Frederic Bedoire (1745-1830).75 000 SEK
275Johan Henrik Scheffel, "Jakobina Sofia Psilanderhielm" (1733-1768), gift Wadenstierna.32 000 SEK
276Carl Milles, "Tiggerska".28 000 SEK
277Ruth Milles, Flicka i blåst.46 000 SEK
278Carl Eldh, "Brita".14 000 SEK
279Alice Nordin, Kvinna som spelar tennis.19 000 SEK
280Ivar Johnsson, "Kungen rider Eriksgata".11 000 SEK
281Arvid Knöppel, "Blomsterflickan".15 000 SEK
282Ruth Milles, Holländsk flicka med blomsterbukett.17 000 SEK
283Carl Milles, "Folke Filbyter".32 000 SEK
284Elsa Beskow, Förlaga till "Jultomten", 1898.22 000 SEK
285Gösta Adrian-Nilsson, Mytologisk scen.24 000 SEK
286Carl Larsson, "Ansgar och Botvid".100 000 SEK
287Anders Zorn, "Omnibus".46 000 SEK
288Anton Genberg, Sommarlandskap från Åre.38 000 SEK
289HELMER OSSLUND, akvarell, signerad Helmer Osslund och daterad -94 med dedikation: "Vänligast till Anna Bäcklund".Återrop
290Julia Beck, Flodlandskap, Frankrike.190 000 SEK
291Anders Zorn, ”Skärgårdsstudie med två nakna”.2 100 000 SEK
292Li Jin, "Lyckofull och lyckobringande målning".40 000 SEK
293Tsuguharu Foujita, "Paysage d'Akita sous la neige".240 000 SEK
294Stephan Balkenhol, Utan titel.300 000 SEK
294AStephan Balkenhol, Utan titel.300 000 SEK
296Bernardino Luini Hans art, Madonnan med barnet samt S:ta Katarina och S:ta Barbara.50 000 SEK
297UTRECHT SKOLA, 1600-TALETS SLUT. Olja på uppfodrad duk.Återrop