Important Winter Sale 613

1123 föremål
25. BORD, sengustavianskt, 1700-talets slut.
Klubbat pris
17 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
186. Chas Woodward, varmvattenkanna, silver, London 1773.
Klubbat pris
9 500 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
908. URNA, porslin. Qingdynastin, 1700-tal.
Klubbat pris
15 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
691. BUDDHA, brons. Sen Mingdynasti (1368-1644).
Klubbat pris
10 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
783. VAS med LOCK, porslin. Qingdynastin, Kangxi (1662-1722).
Klubbat pris
9 600 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
761. ELEFANT, nefrit. Kina, troligen 1900-tal.
Klubbat pris
10 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
382. Jonas Forsslund Tillskriven, ”Reinhold Antonsson” (1717-1800).
Klubbat pris
9 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
914. FAT, ett par, vapenporslin. Qingdynastin, 1700-tal.
Klubbat pris
30 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
992. Armring med en cabochonslipad granat.
Klubbat pris
17 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
837. BOJAN, porslin. Qingdynastin, 1700-tal.
Klubbat pris
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
833. BÅLSKÅL, kompaniporslin. Qingdynastin, Qianlong (1736-95).
Klubbat pris
15 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
143. BORDSLAMPA, Frankrike, 1800-talets början, empire.
Klubbat pris
14 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
961. Opalring med runda briljantslipade diamanter total vikt ca 1.20 ct.
Klubbat pris
14 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
235. Ivan Grigorjev, bägare på kulfötter, silver, Moskva 1743.
Klubbat pris
14 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
784. VINOFFERBÄGARE, blanc de chine. Kina, 1600-tal.
Klubbat pris
9 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
379. Jakob Björck Tillskriven, "Fru Werner (född Keilhorn).
Klubbat pris
9 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
Klubbat pris
10 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
271. MATTA, semiantik Keshan Dabir, ca 294 x 206 cm.
Klubbat pris
13 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
736. OKÄND KONSTNÄR, olja på duk. Kanton, sent 1800-tal /1900-tal.
Klubbat pris
36 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
322. LÖVFAT, tre stycken, porslin. Berlin, omkring 1775.
Klubbat pris
10 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
317. TALLRIKAR, ett par, fajans. Reval, 1700-tal.
Klubbat pris
28 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
1132. Ett par örhängen med gammalslipade diamanter total vikt ca 2.80 ct.
Klubbat pris
34 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
265. MATTA, semiantik Isfahan, ca 219 x 140,5-147,5 cm.
Klubbat pris
9 500 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
286. MATTA, semiantik Täbris, ca 342 x 269 cm.
Klubbat pris
13 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
316. TALLRIKAR, ett par, fajans. Reval, 1700-tal.
Klubbat pris
30 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
266. MATTA, semiantik Isfahan, ca 214,5 x 145-149 cm.
Klubbat pris
13 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
655. SKÅL, porslin. Qingdynastin, 1700-tal.
Klubbat pris
9 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
1049. H Stern collier och armband 18K guld.
Klubbat pris
Utropspris
13 000 - 15 000 SEK
128. LJUSSTAKAR, ett par, sengustavianska, omkring år 1800.
Klubbat pris
23 000 SEK
Utropspris
15 000 - 18 000 SEK
261. MATTA, antik Bidjar kelly, ca 587 x 230 cm.
Klubbat pris
11 000 SEK
Utropspris
14 000 - 16 000 SEK
1006. G Dahlgren & Co collier 18K guld.
Klubbat pris
13 000 SEK
Utropspris
14 000 - 16 000 SEK
1084. Björn Weckström collier 18K guld.
Klubbat pris
15 000 SEK
Utropspris
14 000 - 16 000 SEK
1109. Hängsmycke med gammal-, åttkant- och rosenslipade diamanter.
Klubbat pris
15 000 SEK
Utropspris
14 000 - 16 000 SEK
1011. Armband med gammalslipade diamanter och pärlor.
Klubbat pris
11 000 SEK
Utropspris
14 000 - 16 000 SEK
157. BORDSPENDYL, Frankrike 1800-talets början, empire.
Klubbat pris
Utropspris
15 000 - 18 000 SEK
851. FIGURINER, ett par, porslin. Qingdynastin, 1800-tal.
Klubbat pris
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
156. BORDSPENDYL, Frankrike, 1800-talets början, empire.
Klubbat pris
Utropspris
15 000 - 18 000 SEK
651. VAS, brunglaserad. Songdynastin (960–1279).
Klubbat pris
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
647. SKÅL, porslin. Songdynastin (960-1279).
Klubbat pris
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
909. VAS, porslin. Qingdynastin, 1700-tal.
Klubbat pris
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
771. FIGURIN, lergods. Tang dynastin (618-907 e.Kr.).
Klubbat pris
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
154. BORDSPENDYL, Frankrike, 1800-talets början, empire.
Klubbat pris
Utropspris
15 000 - 18 000 SEK
238. Gratchev firma, kovsh, silver och glas, Moskva 1899-1908.
Klubbat pris
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
649. SKÅL, porslin. Songdynastin (960-1279).
Klubbat pris
15 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
980. Cartier ring 18K guld med runda briljantslipade diamanter.
Klubbat pris
14 000 SEK
Utropspris
15 000 - 18 000 SEK
96. SPEGEL, svensk barock, 1600-talets slut.
Klubbat pris
24 000 SEK
Utropspris
15 000 - 18 000 SEK
323. SERVIS, 266 delar, porslin. Berlin. 1800-tal.
Klubbat pris
34 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
864. VASER, ett par, porslin. Qingdynastin, 1800-tal.
Klubbat pris
12 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
241. Syskrin, stål, Tula, troligen tidigt 1800-tal.
Klubbat pris
15 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
699. GUDOM, lackerat trä, Qingdynastin, 16/1700-tal.
Klubbat pris
12 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
346. Victor Forssell, "Från Pålsundet V".
Klubbat pris
15 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
240. Syskrin, stål, Tula, troligen tidigt 1800-tal.
Klubbat pris
12 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
82. KARMSTOLAR, ett par, sengustavianska, omkring år 1800.
Klubbat pris
18 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
20. KONSOLBORD, nyrokoko, 1800-talets andra hälft.
Klubbat pris
28 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
857. VÄRMEFAT, två stycken, porslin. Qingdynastin, Kanton, 1800-tal.
Klubbat pris
26 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
785. VAS, porslin. Qingdynastin, Kangxi (1662-1722).
Klubbat pris
24 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
363. Carl Milles, Kvinna som böjer sig ner (salt- och pepparkar).
Klubbat pris
16 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
362. Carl Milles, Vattenbärerska (salt- och pepparkar).
Klubbat pris
16 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
361. Carl Milles, Vattenbärerska (salt- och pepparkar).
Klubbat pris
18 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK