Kan inte nå servern

Important Spring Sale 617

 
1155 föremål
304. FIGURIN, mjukt porslin. Marieberg, 1700-tal.
304. FIGURIN, mjukt porslin. Marieberg, 1700-tal.
Klubbat pris 
3 500 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
306. FIGURIN, porslin. Meissen, 1700-tal.
306. FIGURIN, porslin. Meissen, 1700-tal.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
307. KOPP med FAT; porslin. Meissen, 1700-tal.
307. KOPP med FAT; porslin. Meissen, 1700-tal.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
308. TEKANNA med LOCK, porslin. Troligen Samson, 1800-tal.
308. TEKANNA med LOCK, porslin. Troligen Samson, 1800-tal.
Klubbat pris 
4 000 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
309. KOPP med FAT, mjukt porslin. "Sèvres", 1700-tal.
309. KOPP med FAT, mjukt porslin. "Sèvres", 1700-tal.
Klubbat pris 
11 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
310. KOPP med FAT, mjukt porslin. "Sèvres", 1700-tal.
310. KOPP med FAT, mjukt porslin. "Sèvres", 1700-tal.
Klubbat pris 
10 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
311. KOPP med FAT, porslin. "Sévrès", 1700-tal.
311. KOPP med FAT, porslin. "Sévrès", 1700-tal.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
317. ÄGG, porslin. Ryssland, Empire, 1800-talets första hälft.
317. ÄGG, porslin. Ryssland, Empire, 1800-talets första hälft.
Klubbat pris 
44 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
318. ÄGG, porslin. Ryssland, Empire, 1800-talets första hälft.
318. ÄGG, porslin. Ryssland, Empire, 1800-talets första hälft.
Klubbat pris 
15 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
319. ÄGG, porslin, två stycken. Ryssland, 1800-tal.
319. ÄGG, porslin, två stycken. Ryssland, 1800-tal.
Klubbat pris 
8 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
320. ÄGG, fyra stycken, porslin. Ryssland, 1800-tal.
320. ÄGG, fyra stycken, porslin. Ryssland, 1800-tal.
Klubbat pris 
3 500 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
321. FAT, porslin. Ryssland, daterat 1921.
321. FAT, porslin. Ryssland, daterat 1921.
Klubbat pris 
720 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
328. Axel Lindman, Friluftsmålarinna på Sandhamn.
328. Axel Lindman, Friluftsmålarinna på Sandhamn.
Klubbat pris 
60 000 SEK
Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
329. Olof Arborelius, "Utsikt från Smedsudden över Riddarfjärden".
329. Olof Arborelius, "Utsikt från Smedsudden över Riddarfjärden".
Klubbat pris 
30 000 SEK
Utropspris
30 000 - 40 000 SEK
331. Jenny Nyström, Vänskapsporträtt.
331. Jenny Nyström, Vänskapsporträtt.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
80 000 - 100 000 SEK
332. Jenny Nyström, Flicka i tallskog.
332. Jenny Nyström, Flicka i tallskog.
Klubbat pris 
40 000 SEK
Utropspris
40 000 - 50 000 SEK
333. Alfred Wahlberg, "Partie de Stockholm (Clair de Lune)".
333. Alfred Wahlberg, "Partie de Stockholm (Clair de Lune)".
Klubbat pris 
100 000 SEK
Utropspris
50 000 - 60 000 SEK
334. Gunnar Berndtson, Elegant dam i rosa.
334. Gunnar Berndtson, Elegant dam i rosa.
Klubbat pris 
95 000 SEK
Utropspris
100 000 - 125 000 SEK
335. Wilhelm von Gegerfelt, Regnmoln över Paris.
335. Wilhelm von Gegerfelt, Regnmoln över Paris.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
125 000 - 150 000 SEK
336. John Bauer, "-Nej se, sån tomtefar, och sånt skägg han har! sade pojken".
336. John Bauer, "-Nej se, sån tomtefar, och sånt skägg han har! sade pojken".
Klubbat pris 
80 000 SEK
Utropspris
80 000 - 100 000 SEK
337. Carl Fredrik Hill, "Parafras över Jesu dop I".
337. Carl Fredrik Hill, "Parafras över Jesu dop I".
Klubbat pris 
48 000 SEK
Utropspris
30 000 - 40 000 SEK
338. Carl Fredrik Hill, "I grottan skyddas eken mot floden".
338. Carl Fredrik Hill, "I grottan skyddas eken mot floden".
Klubbat pris 
160 000 SEK
Utropspris
40 000 - 50 000 SEK
339. Carl Fredrik Hill, Bergslandskap.
339. Carl Fredrik Hill, Bergslandskap.
Klubbat pris 
55 000 SEK
Utropspris
35 000 - 40 000 SEK
340. Carl Larsson, "Elof" / "Lille Elof".
340. Carl Larsson, "Elof" / "Lille Elof".
Klubbat pris 
880 000 SEK
Utropspris
1 000 000 - 1 200 000 SEK
341. Carl Larsson, "Kvinnofigur och himmel".
341. Carl Larsson, "Kvinnofigur och himmel".
Klubbat pris 
90 000 SEK
Utropspris
100 000 - 125 000 SEK
342. Gunnar Åberg, En confidence.
342. Gunnar Åberg, En confidence.
Klubbat pris 
95 000 SEK
Utropspris
40 000 - 60 000 SEK
343. JENNY NYSTRÖM, signerad Jenny Nyström och daterad 1922.
343. JENNY NYSTRÖM, signerad Jenny Nyström och daterad 1922.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
100 000 - 125 000 SEK
344. Gerda Roosval-Kallstenius, I trädgårdslandet.
344. Gerda Roosval-Kallstenius, I trädgårdslandet.
Klubbat pris 
22 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
345. Johan Tirén, Kyrkfärd.
345. Johan Tirén, Kyrkfärd.
Klubbat pris 
55 000 SEK
Utropspris
35 000 - 40 000 SEK
346. Axel Petersson Döderhultarn, "Äktenskapet".
346. Axel Petersson Döderhultarn, "Äktenskapet".
Klubbat pris 
20 000 SEK
Utropspris
20 000 - 30 000 SEK
347. Axel Petersson Döderhultarn, "Auktion".
347. Axel Petersson Döderhultarn, "Auktion".
Klubbat pris 
24 000 SEK
Utropspris
30 000 - 40 000 SEK
348. Axel Petersson Döderhultarn, "Fingerkrok".
348. Axel Petersson Döderhultarn, "Fingerkrok".
Klubbat pris 
15 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
349. Axel Petersson Döderhultarn, "Prosten Arbman".
349. Axel Petersson Döderhultarn, "Prosten Arbman".
Klubbat pris 
23 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
350. Axel Petersson Döderhultarn, "Lantlig idyll - kobröllop".
350. Axel Petersson Döderhultarn, "Lantlig idyll - kobröllop".
Klubbat pris 
34 000 SEK
Utropspris
30 000 - 35 000 SEK
351. Axel Petersson Döderhultarn, "Bondspelman" (Spelman stående).
351. Axel Petersson Döderhultarn, "Bondspelman" (Spelman stående).
Klubbat pris 
28 000 SEK
Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
352. Julia Beck, Kvinna i rosa i blommande landskap.
352. Julia Beck, Kvinna i rosa i blommande landskap.
Klubbat pris 
75 000 SEK
Utropspris
50 000 - 60 000 SEK
353. Anna Palm de Rosa, Vy över Kungliga slottet, Stockholm.
353. Anna Palm de Rosa, Vy över Kungliga slottet, Stockholm.
Klubbat pris 
35 000 SEK
Utropspris
40 000 - 60 000 SEK
354. Oskar Bergman, "Stadsgården, Stockholm".
354. Oskar Bergman, "Stadsgården, Stockholm".
Klubbat pris 
20 000 SEK
Utropspris
30 000 - 35 000 SEK
355. Helene Schjerfbeck, "Ung kvinna".
355. Helene Schjerfbeck, "Ung kvinna".
Klubbat pris 
6 000 000 SEK
Utropspris
4 000 000 - 4 500 000 SEK
356. Georg Pauli, Ponte Santa Trinita, Florens, skymning.
356. Georg Pauli, Ponte Santa Trinita, Florens, skymning.
Klubbat pris 
15 000 SEK
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
357. Anders Zorn, "Valsen" ("La Valse").
357. Anders Zorn, "Valsen" ("La Valse").
Klubbat pris 
50 000 SEK
Utropspris
50 000 - 60 000 SEK
361. Adolf Ulrik Wertmüller, Ung kvinna i blått livstycke och fischy.
361. Adolf Ulrik Wertmüller, Ung kvinna i blått livstycke och fischy.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
150 000 - 200 000 SEK
362. Okänd konstnär 1700-tal. Oval, uppfodrad duk 35 x 31 cm. Samtida ram.
362. Okänd konstnär 1700-tal. Oval, uppfodrad duk 35 x 31 cm. Samtida ram.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
364. Johan Krouthén, Klippor vid  havet, Marstrand.
364. Johan Krouthén, Klippor vid havet, Marstrand.
Klubbat pris 
155 000 SEK
Utropspris
150 000 - 175 000 SEK
365. Bruno Liljefors, Räv i höstlandskap.
365. Bruno Liljefors, Räv i höstlandskap.
Klubbat pris 
105 000 SEK
Utropspris
80 000 - 100 000 SEK
366. Johan Krouthén, Insjölandskap i sommarskrud.
366. Johan Krouthén, Insjölandskap i sommarskrud.
Klubbat pris 
75 000 SEK
Utropspris
100 000 - 125 000 SEK
367. Johan Krouthén, Sommarlandskap med kor.
367. Johan Krouthén, Sommarlandskap med kor.
Klubbat pris 
95 000 SEK
Utropspris
100 000 - 125 000 SEK
368. Bruno Liljefors, Smygande räv med orrpar.
368. Bruno Liljefors, Smygande räv med orrpar.
Klubbat pris 
150 000 SEK
Utropspris
150 000 - 175 000 SEK
370. Gustaf Wilhelm Palm, "Vue af slottet Colonna i Genazzano".
370. Gustaf Wilhelm Palm, "Vue af slottet Colonna i Genazzano".
Klubbat pris 
50 000 SEK
Utropspris
40 000 - 50 000 SEK
371. HENRIC ANKARCRONA, olja på duk, signerad och daterad (18)75.
371. HENRIC ANKARCRONA, olja på duk, signerad och daterad (18)75.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
372. Henric Ankarcrona, Beduiner i öknen.
372. Henric Ankarcrona, Beduiner i öknen.
Klubbat pris 
18 000 SEK
Utropspris
18 000 - 20 000 SEK
373. Marcus Larsson, Figurer i båt på stormigt hav.
373. Marcus Larsson, Figurer i båt på stormigt hav.
Klubbat pris 
24 000 SEK
Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
374. Carl Johan Fahlcrantz, Uppsala domkyrka i månsken.
374. Carl Johan Fahlcrantz, Uppsala domkyrka i månsken.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
375. Carl Abraham Rothstén, Älvkarlebyfallen.
375. Carl Abraham Rothstén, Älvkarlebyfallen.
Klubbat pris 
26 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
376. Lars Lerin, Utan titel.
376. Lars Lerin, Utan titel.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
100 000 - 150 000 SEK
377. Gerhard Nordström, Monets trädgårdar.
377. Gerhard Nordström, Monets trädgårdar.
Klubbat pris 
105 000 SEK
Utropspris
80 000 - 100 000 SEK
378. Lars Lerin, Utan titel.
378. Lars Lerin, Utan titel.
Klubbat pris 
80 000 SEK
Utropspris
80 000 - 100 000 SEK
379. Carl Larsson, "Sommar i Sundborn" / "Flicka i trädgård".
379. Carl Larsson, "Sommar i Sundborn" / "Flicka i trädgård".
Klubbat pris 
4 550 000 SEK
Utropspris
3 000 000 - 3 500 000 SEK
380. Gottfrid Kallstenius, Förälskat par, trädgårdsmotiv från Grez.
380. Gottfrid Kallstenius, Förälskat par, trädgårdsmotiv från Grez.
Klubbat pris 
130 000 SEK
Utropspris
125 000 - 150 000 SEK
381. Karl Nordström, Kustlandskap.
381. Karl Nordström, Kustlandskap.
Klubbat pris 
44 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
382. David Klöcker Ehrenstrahl Hans ateljé, Karl XI med familj.
382. David Klöcker Ehrenstrahl Hans ateljé, Karl XI med familj.
Klubbat pris 
380 000 SEK
Utropspris
400 000 - 450 000 SEK
383. Pehr Hilleström, "Gustaf Vasa i Ornäs".
383. Pehr Hilleström, "Gustaf Vasa i Ornäs".
Klubbat pris 
27 000 SEK
Utropspris
30 000 - 40 000 SEK
386. Pehr Hilleström, "Wingåkers-boer".
386. Pehr Hilleström, "Wingåkers-boer".
Klubbat pris 
70 000 SEK
Utropspris
60 000 - 70 000 SEK
388. Carl Milles, Vattenbärerska (salt- och pepparkar).
388. Carl Milles, Vattenbärerska (salt- och pepparkar).
Klubbat pris 
44 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
390. Carl Milles, "La petite Boudeuse".
390. Carl Milles, "La petite Boudeuse".
Klubbat pris 
36 000 SEK
Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
391. Carl Milles, "Skridskoprinsessan".
391. Carl Milles, "Skridskoprinsessan".
Klubbat pris 
230 000 SEK
Utropspris
150 000 - 200 000 SEK
393. Carl Milles, "Dans med Flätor".
393. Carl Milles, "Dans med Flätor".
Klubbat pris 
19 000 SEK
Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
394. Louis Michel van Loo, Förnäm flicka i rokokokarmstol.
394. Louis Michel van Loo, Förnäm flicka i rokokokarmstol.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
80 000 - 100 000 SEK
395. Salvator Rosa Hans krets, Bartolomeus.
395. Salvator Rosa Hans krets, Bartolomeus.
Klubbat pris 
50 000 SEK
Utropspris
50 000 - 60 000 SEK
397. Giambettino Cignaroli Hans krets, Josef och Potifars hustru.
397. Giambettino Cignaroli Hans krets, Josef och Potifars hustru.
Klubbat pris 
70 000 SEK
Utropspris
80 000 - 100 000 SEK
398. Giovanni Francesco Barbieri kallad Il Guercino Hans ateljé, Ecce homo.
398. Giovanni Francesco Barbieri kallad Il Guercino Hans ateljé, Ecce homo.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
50 000 - 60 000 SEK
399. Ruth Milles, "Flicka i blåst".
399. Ruth Milles, "Flicka i blåst".
Klubbat pris 
36 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
401. Prins Eugen, "Sädesfält mot Vättern", motiv från Örgården.
401. Prins Eugen, "Sädesfält mot Vättern", motiv från Örgården.
Klubbat pris 
43 000 SEK
Utropspris
40 000 - 50 000 SEK
402. Hans am Ende, "Winter".
402. Hans am Ende, "Winter".
Klubbat pris 
190 000 SEK
Utropspris
50 000 - 60 000 SEK
403. Eilif Peterssen, Afton, övre Ask.
403. Eilif Peterssen, Afton, övre Ask.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
40 000 - 50 000 SEK