Kan inte nå servern

Modern Art + Design 632

 
794 föremål
351. Otto Schulz, fåtölj, Boet, Göteborg, Swedish Modern, 1940-tal.
351. Otto Schulz, fåtölj, Boet, Göteborg, Swedish Modern, 1940-tal.
Klubbat pris 
44 000 SEK
Utropspris
20 000 - 30 000 SEK
396. Alvar Aalto, taklampa, modell A331, "Bikupa", Valaistustyö, Finland.
396. Alvar Aalto, taklampa, modell A331, "Bikupa", Valaistustyö, Finland.
Klubbat pris 
48 000 SEK
Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
289. Gunnar Asplund, sideboard, Swedish Grace, 1910-20-tal.
289. Gunnar Asplund, sideboard, Swedish Grace, 1910-20-tal.
Klubbat pris 
36 000 SEK
Utropspris
40 000 - 50 000 SEK
639. Baltasar Lobo, "Lèda".
639. Baltasar Lobo, "Lèda".
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
250 000 - 300 000 SEK
554. Wilhelm Freddie, Utan titel.
554. Wilhelm Freddie, Utan titel.
Klubbat pris 
12 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
627. Nils von Dardel, Porträtt av Sonja Jablonska.
627. Nils von Dardel, Porträtt av Sonja Jablonska.
Klubbat pris 
560 000 SEK
Utropspris
800 000 - 1 000 000 SEK
273. Hugo Elmqvist, vas, Florens, ca 1900.
273. Hugo Elmqvist, vas, Florens, ca 1900.
Klubbat pris 
10 000 SEK
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
272. Hugo Elmqvist, vas, Stockholm, jugend, 1900-talets början.
272. Hugo Elmqvist, vas, Stockholm, jugend, 1900-talets början.
Klubbat pris 
11 000 SEK
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
271. Hugo Elmqvist, vas, Stockholm, jugend, 1900-talets början.
271. Hugo Elmqvist, vas, Stockholm, jugend, 1900-talets början.
Klubbat pris 
12 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
357. Josef Frank, "Liljevalchssoffan", Firma Svenskt Tenn, 2018.
357. Josef Frank, "Liljevalchssoffan", Firma Svenskt Tenn, 2018.
Klubbat pris 
80 000 SEK
Utropspris
60 000 - 80 000 SEK
146. Georg Jensen, skrin, Köpenhamn 1920, 830/1000 silver designnr 317.
146. Georg Jensen, skrin, Köpenhamn 1920, 830/1000 silver designnr 317.
Klubbat pris 
36 000 SEK
Utropspris
35 000 - 40 000 SEK
173. Atelier Borgila, skål, Stockholm 1953, sterling.
173. Atelier Borgila, skål, Stockholm 1953, sterling.
Klubbat pris 
40 000 SEK
Utropspris
10 000 - 15 000 SEK
683. Olivier Debré, "Blanche pale rose (Loire)".
683. Olivier Debré, "Blanche pale rose (Loire)".
Klubbat pris 
46 000 SEK
Utropspris
50 000 - 70 000 SEK
667. Inge Schiöler, "Hemma vid Ekenäs".
667. Inge Schiöler, "Hemma vid Ekenäs".
Klubbat pris 
400 000 SEK
Utropspris
400 000 - 450 000 SEK
673. Gösta Adrian-Nilsson, Madonnna.
673. Gösta Adrian-Nilsson, Madonnna.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
30 000 - 40 000 SEK
441. Gösta Adrian-Nilsson, Folkvisa - "Jungfrun i blå skogen".
441. Gösta Adrian-Nilsson, Folkvisa - "Jungfrun i blå skogen".
Klubbat pris 
24 000 SEK
Utropspris
30 000 - 35 000 SEK
705. Salvador Dalí, "The surrealist eye".
705. Salvador Dalí, "The surrealist eye".
Klubbat pris 
75 000 SEK
Utropspris
30 000 - 40 000 SEK
174. Atelier Borgila, skålar, ett par, Stockholm 1953, sterling.
174. Atelier Borgila, skålar, ett par, Stockholm 1953, sterling.
Klubbat pris 
34 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
171. Atelier Borgila, cocktailshaker, Stockholm 1953, sterling.
171. Atelier Borgila, cocktailshaker, Stockholm 1953, sterling.
Klubbat pris 
19 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
170. Atelier Borgila, bricka, Stockholm 1938, sterling.
170. Atelier Borgila, bricka, Stockholm 1938, sterling.
Klubbat pris 
19 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
761. Lucio Fontana, "L'Épée dans l'eau" ur "Dix eaux-fortes" (Alain Jouffroy).
761. Lucio Fontana, "L'Épée dans l'eau" ur "Dix eaux-fortes" (Alain Jouffroy).
Klubbat pris 
30 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
743. Lennart Jirlow, Målare vid sitt staffli.
743. Lennart Jirlow, Målare vid sitt staffli.
Klubbat pris 
90 000 SEK
Utropspris
100 000 - 125 000 SEK
659. Bror Hjorth, "Margit och röda blommor".
659. Bror Hjorth, "Margit och röda blommor".
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
1 400 000 - 1 800 000 SEK
64. Ruben Rising, vas, Rörstrand, Art Nouveau, ca 1900.
64. Ruben Rising, vas, Rörstrand, Art Nouveau, ca 1900.
Klubbat pris 
28 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
65. Harald Almström, vas, Rörstrand daterad 1900, Art Nouveau.
65. Harald Almström, vas, Rörstrand daterad 1900, Art Nouveau.
Klubbat pris 
24 000 SEK
Utropspris
15 000 - 18 000 SEK
589. Gerhard Nordström, "Från näckrosdammarna - Giverny".
589. Gerhard Nordström, "Från näckrosdammarna - Giverny".
Klubbat pris 
115 000 SEK
Utropspris
80 000 - 100 000 SEK
449. Gösta Adrian-Nilsson, "Slutad badsäsong".
449. Gösta Adrian-Nilsson, "Slutad badsäsong".
Klubbat pris 
60 000 SEK
Utropspris
30 000 - 35 000 SEK
758. Max Ernst, "Festin" (Pierre Hebey).
758. Max Ernst, "Festin" (Pierre Hebey).
Klubbat pris 
30 000 SEK
Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
793. Bok, "Les Ballets Suédois dans l'Art Contemporain".
793. Bok, "Les Ballets Suédois dans l'Art Contemporain".
Klubbat pris 
5 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
381. Bertil Brisborg, vägglampetter, ett par, Nordiska Kompaniet 1940-tal.
381. Bertil Brisborg, vägglampetter, ett par, Nordiska Kompaniet 1940-tal.
Klubbat pris 
6 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
654. Lage Lindell, Utan titel.
654. Lage Lindell, Utan titel.
Klubbat pris 
55 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
350. Otto Schulz, fåtölj, Boet, Göteborg, Swedish Modern, 1940-tal.
350. Otto Schulz, fåtölj, Boet, Göteborg, Swedish Modern, 1940-tal.
Klubbat pris 
44 000 SEK
Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
522. Hans Hartung, "P1959-99".
522. Hans Hartung, "P1959-99".
Klubbat pris 
180 000 SEK
Utropspris
260 000 - 280 000 SEK
709. El Anatsui, "Migrants and illusion".
709. El Anatsui, "Migrants and illusion".
Klubbat pris 
540 000 SEK
Utropspris
250 000 - 300 000 SEK
67. Anders & Bess Wissler, urna, ateljé Solklinten, Mariefred 1915.
67. Anders & Bess Wissler, urna, ateljé Solklinten, Mariefred 1915.
Klubbat pris 
16 000 SEK
Utropspris
10 000 - 15 000 SEK
550. Wilhelm Freddie, "Nögne og tragiske kroppe".
550. Wilhelm Freddie, "Nögne og tragiske kroppe".
Klubbat pris 
16 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
114. Hans Hedberg, burkar, 3 st, Biot, Frankrike.
114. Hans Hedberg, burkar, 3 st, Biot, Frankrike.
Klubbat pris 
36 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
85. Berndt Friberg, vas, stengods, Gustavsbergs studio 1976.
85. Berndt Friberg, vas, stengods, Gustavsbergs studio 1976.
Klubbat pris 
20 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
103. Carl-Harry Stålhane, vas, Rörstrand, 1950-tal.
103. Carl-Harry Stålhane, vas, Rörstrand, 1950-tal.
Klubbat pris 
10 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
93. Stig Lindberg, golvvas, Gustavsbergs studio 1967.
93. Stig Lindberg, golvvas, Gustavsbergs studio 1967.
Klubbat pris 
16 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
679. Mårten Andersson, Räv med byte.
679. Mårten Andersson, Räv med byte.
Klubbat pris 
200 000 SEK
Utropspris
150 000 - 175 000 SEK
674. Knut Lundström, "Musikabstraktion".
674. Knut Lundström, "Musikabstraktion".
Klubbat pris 
360 000 SEK
Utropspris
350 000 - 400 000 SEK
115. Hans Hedberg, vas, Biot, Frankrike.
115. Hans Hedberg, vas, Biot, Frankrike.
Klubbat pris 
28 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
69. Ewald Dahlskog, vaser, 2 stycken, Bo Fajans,
69. Ewald Dahlskog, vaser, 2 stycken, Bo Fajans,
Klubbat pris 
8 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
113. Hans Hedberg, vas, Biot, Frankrike.
113. Hans Hedberg, vas, Biot, Frankrike.
Klubbat pris 
28 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
337. Axel Einar Hjorth, skåp, "Lovö", Nordiska Kompaniet, 1930-tal.
337. Axel Einar Hjorth, skåp, "Lovö", Nordiska Kompaniet, 1930-tal.
Klubbat pris 
165 000 SEK
Utropspris
100 000 - 125 000 SEK
311. Axel Einar Hjorth, skåp, "Lovö", Nordiska Kompaniet, 1930-tal.
311. Axel Einar Hjorth, skåp, "Lovö", Nordiska Kompaniet, 1930-tal.
Klubbat pris 
190 000 SEK
Utropspris
100 000 - 125 000 SEK
291. Guldsmedsaktiebolaget, bordsur, Stockholm 1930.
291. Guldsmedsaktiebolaget, bordsur, Stockholm 1930.
Klubbat pris 
7 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
707. Erró (Gudmundur Gudmundsson), Mao vid Piccadilly Circus.
707. Erró (Gudmundur Gudmundsson), Mao vid Piccadilly Circus.
Klubbat pris 
330 000 SEK
Utropspris
100 000 - 150 000 SEK
682. Mårten Andersson, Liggande lejon vid lusthuset.
682. Mårten Andersson, Liggande lejon vid lusthuset.
Klubbat pris 
300 000 SEK
Utropspris
150 000 - 175 000 SEK
672. Gösta Adrian-Nilsson, "Handbollsspelare".
672. Gösta Adrian-Nilsson, "Handbollsspelare".
Klubbat pris 
2 000 000 SEK
Utropspris
1 500 000 - 2 000 000 SEK
689. Fernand Léger, "Les ballons".
689. Fernand Léger, "Les ballons".
Klubbat pris 
350 000 SEK
Utropspris
400 000 - 500 000 SEK
588. C Göran Karlsson, "Ställverk".
588. C Göran Karlsson, "Ställverk".
Klubbat pris 
30 000 SEK
Utropspris
30 000 - 40 000 SEK
32. Alvar Aalto, vas, "Savoy/ modell 3030", Iittala glasbruk ca 1950.
32. Alvar Aalto, vas, "Savoy/ modell 3030", Iittala glasbruk ca 1950.
Klubbat pris 
42 000 SEK
Utropspris
30 000 - 40 000 SEK
319. Axel Einar Hjorth, stol, "Lovö", Nordiska Kompaniet, 1930-tal.
319. Axel Einar Hjorth, stol, "Lovö", Nordiska Kompaniet, 1930-tal.
Klubbat pris 
110 000 SEK
Utropspris
40 000 - 50 000 SEK
313. Axel Einar Hjorth, bord "Lovö", Nordiska Kompaniet, 1930-tal.
313. Axel Einar Hjorth, bord "Lovö", Nordiska Kompaniet, 1930-tal.
Klubbat pris 
75 000 SEK
Utropspris
30 000 - 40 000 SEK
315. Axel Einar Hjorth, bord, "Utö", Nordiska Kompaniet 1930-tal.
315. Axel Einar Hjorth, bord, "Utö", Nordiska Kompaniet 1930-tal.
Klubbat pris 
340 000 SEK
Utropspris
150 000 - 200 000 SEK
100. Carl-Harry Stålhane, vas, Rörstrand 1950-tal.
100. Carl-Harry Stålhane, vas, Rörstrand 1950-tal.
Klubbat pris 
24 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
353. Otto Schulz, fåtöljer ett par, Swedish Modern, Boet Göteborg 1940-tal.
353. Otto Schulz, fåtöljer ett par, Swedish Modern, Boet Göteborg 1940-tal.
Klubbat pris 
55 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
511. Vilhelm Bjerke-Petersen, "Dubbelt center".
511. Vilhelm Bjerke-Petersen, "Dubbelt center".
Klubbat pris 
26 000 SEK
Utropspris
15 000 - 18 000 SEK