Important Spring Sale 633

133 föremål
114. Kandelabrar ett par, för två ljus, 1800-talets början, Empire.
Klubbat pris
40 000 SEK
Utropspris
40 000 - 60 000 SEK
45. Karmstolar, fyra stycken, 1700-talets andra hälft, Rokoko.
Klubbat pris
46 000 SEK
Utropspris
40 000 - 50 000 SEK
75. Ljuskrona, för sex ljus. Sverige, 1800-tal, Barockstil.
Klubbat pris
30 000 SEK
Utropspris
40 000 - 50 000 SEK
76. Ljuskrona, för sex ljus. Sverige, 1800-tal, Barockstil.
Klubbat pris
30 000 SEK
Utropspris
40 000 - 50 000 SEK
96. Speglar ett par, troligen Tyskland sent 1700-tal, Louis XVI.
Klubbat pris
50 000 SEK
Utropspris
50 000 - 75 000 SEK
9. Byrå, av Johan Neijber, mästare i Stockholm 1768-1795, Rokoko.
Klubbat pris
50 000 SEK
Utropspris
60 000 - 80 000 SEK
1. Mästerstyckeskåp, för Mathias Wilhelm, Stockholm 1755, Rokoko.
Klubbat pris
70 000 SEK
Utropspris
75 000 - 100 000 SEK
19. Byrå, Niclas Korp (mästare i Stockholm 1763-1800), Gustaviansk.
Klubbat pris
140 000 SEK
Utropspris
80 000 - 120 000 SEK
20. Byrå, Niclas Korp (mästare i Stockholm 1763-1800), Gustaviansk.
Klubbat pris
85 000 SEK
Utropspris
80 000 - 120 000 SEK
99. Biblioteksur, George Prior (1765-1812) London.
Klubbat pris
80 000 SEK
Utropspris
100 000 - 150 000 SEK
14. Byrå, av Lars Nordin (mästare i Stockholm 1743-1773), Rokoko.
Klubbat pris
270 000 SEK
Utropspris
125 000 - 150 000 SEK
121. Urnor, ett par, Älvdalen, 1800-talets början, Sengustavianska.
Klubbat pris
270 000 SEK
Utropspris
300 000 - 400 000 SEK