Important Winter Sale 669

Se katalogen för liveauktionen med det bästa av det bästa

Liveauktion: 10–12 december, start kl. 10.00, Arsenalsgatan 2, Stockholm

Liveauktion – Så lägger du bud

Bekanta dig med köpvillkoren för liveauktioner här.

Registrera dig Skapa ett konto

1441 föremål
238. Selbåge, Allmoge, troligen Gästrikland, 1700-tal.
Klubbat pris
4 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
1189. Sidenbrokad, sen Qingdynasti/tidigt 1900-tal.
Klubbat pris
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
1190. Sidenvåder, Qingdynastin, 1800-tal.
Klubbat pris
55 000 SEK
Utropspris
10 000 - 15 000 SEK
278. Simson Ryberg, bägare, silver, Stockholm 1797.
Klubbat pris
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
1245. Sitatapathra, brons, Tibet, 1700-tal.
Klubbat pris
115 000 SEK
Utropspris
30 000 - 50 000 SEK
817. Sivert Lindblom, "Kofes".
Klubbat pris
Utropspris
18 000 - 20 000 SEK
972. Sivert Lindblom, "Nike".
972. Sivert Lindblom, "Nike".
Klubbat pris
Utropspris
80 000 - 100 000 SEK
247. Sked, förgyllt silver, sannolikt Skandinavisk 1600-tal.
Klubbat pris
14 000 SEK
Utropspris
10 000 - 15 000 SEK
246. Sked, förgyllt silver, sannolikt svensk 1600-tal.
Klubbat pris
20 000 SEK
Utropspris
10 000 - 15 000 SEK
198. Skrin, troligen Frankrike, sent 1800-tal.
Klubbat pris
14 000 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
1031. Skrivschatull, lack. Japan, Meiji (1868-1912).
Klubbat pris
3 500 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
1283. Skulptur, Zhenwu, blanc de Chine, 1600-tal.
Klubbat pris
Utropspris
40 000 - 60 000 SEK
1026. Skulptur, brons. Qing dynastin, 1800-tal.
Klubbat pris
4 000 SEK
Utropspris
5 000 - 7 000 SEK
1234. Skulptur, nefrit. Kina, 1900-tal.
Klubbat pris
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
215. Skulptur, tillskriven Johan August Gustafsson (1852-1932).
Klubbat pris
10 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
394. Skål lergods, Minai, centrala Persien omkring 1200 e.Kr.
Klubbat pris
26 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
1028. Skål med lock, emalj på koppar. Qingdynastin, 1700-tal.
Klubbat pris
6 500 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
1110. Skål samt fat, porslin. Mingdynastin (1368-1644).
Klubbat pris
8 500 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
1021. Skål, cloisonné. Mingdynastin (1368-1644).
Klubbat pris
20 000 SEK
Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
1091. Skål, keramik. Korea, Goryeo, 1100/1200-tal.
Klubbat pris
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
1090. Skål, keramik. Korea, Goryeo, 1100/1200-tal.
Klubbat pris
48 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
1048. Skål, keramik. Songdynastin (960-1279).
Klubbat pris
11 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
400. Skål, lergods, Keshan, Persien, 1200-tal.
Klubbat pris
3 000 SEK
Utropspris
4 000 - 5 000 SEK
397. Skål, lergods, Keshan, Persien, omkring 1200 e.Kr.
Klubbat pris
3 500 SEK
Utropspris
4 000 - 5 000 SEK
396. Skål, lergods, Keshan, Persien, omkring 1200 e.Kr.
Klubbat pris
4 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
405. Skål, lergods, Keshan, centrala Persien, 1200-tal.
Klubbat pris
26 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
406. Skål, lergods, Keshan, centrala Persien, 1200-tal.
Klubbat pris
8 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
402. Skål, lergods, Keshan, centrala Persien, 1200-talet.
Klubbat pris
4 500 SEK
Utropspris
4 000 - 5 000 SEK
1108. Skål, porslin, 1600-tal.
Klubbat pris
48 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
1166. Skål, porslin, lacque burgaute. Qingdynastin, 1700-tal.
Klubbat pris
65 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
1102. Skål, porslin. Mingdynastin, Wanli (1572-1620).
Klubbat pris
2 600 SEK
Utropspris
3 000 - 3 500 SEK
1313. Skål, porslin. Qingdynastin med Qianlongs märke.
Klubbat pris
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
1173. Skål, porslin. Qingdynastin, 1600-tal.
Klubbat pris
3 500 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
1015. Skål, porslin. Qingdynastin, 1700-tal.
Klubbat pris
32 000 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
1285. Skål, porslin. Qingdynastin, 1700-tal.
Klubbat pris
7 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
1343. Skål, porslin. Qingdynastin, Kangxi (1662-1722).
Klubbat pris
50 000 SEK
Utropspris
40 000 - 60 000 SEK
1350. Skål, porslin. Qingdynastin, Kangxi (1662-1722).
Klubbat pris
11 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
1042. Skål, porslin. Qingdynastin, Kangxi (1662-1722).
Klubbat pris
6 500 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
1181. Skål, porslin. Qingdynastin, Kangxi (1662-1722).
Klubbat pris
11 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
1348. Skål, porslin. Qingdynastin, Kangxi (1662-1722).
Klubbat pris
10 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
1347. Skål, porslin. Qingdynastin, Kangxi (1662-1722).
Klubbat pris
10 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
1179. Skål, porslin. Qingdynastin, Yongzheng (1723-35).
Klubbat pris
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
1294. Skål, porslin. Qingdynastin, tidigt 1700-tal.
Klubbat pris
165 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
1311. Skål, porslin. Qingdynastin.
Klubbat pris
170 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
1142. Skål, porslin. Qingdynastin.
Klubbat pris
12 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
1115. Skål, porslin. Tianqi/Chongzhen 1620/30-tal.
Klubbat pris
12 000 SEK
Utropspris
16 000 - 20 000 SEK
1036. Skål, porslin. Transition, 1600-tal.
Klubbat pris
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
1265. Skål, silver. Shanghai, omkring 1900.
Klubbat pris
15 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
1335. Skålar, ett par, porslin, 1600-tal.
Klubbat pris
11 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
1323. Skålar, ett par, porslin. Sen Qingdynasti.
Klubbat pris
7 500 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
1093. Skålar, två stycken, keramik. Korea, Goryeodynastin, 11/1200-tal.
Klubbat pris
3 000 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
1111. Skålar, två stycken, porslin. Mingdynastin (1368-1644).
Klubbat pris
9 500 SEK
Utropspris
5 000 - 7 000 SEK
1146. Skålfat, keramik. Songdynastin (960-1279).
Klubbat pris
9 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
221. Skåp, Sverige, 1700-talets första hälft, Senbarock.
Klubbat pris
26 000 SEK
Utropspris
30 000 - 40 000 SEK
4. Skåp, Sverige, 1700-talets slut, Rokoko.
Klubbat pris
55 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
1222. Skåp, lack, sent 1800-tal.
Klubbat pris
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
34. Slagbord, England, sent 1700-tal, George III.
Klubbat pris
17 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
1123. Sleevevas, porslin. Transition, 1600-tal.
Klubbat pris
6 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK