Important Winter Sale 669

Se katalogen för liveauktionen med det bästa av det bästa

Liveauktion: 10–12 december, start kl. 10.00, Arsenalsgatan 2, Stockholm

Liveauktion – Så lägger du bud

Bekanta dig med köpvillkoren för liveauktioner här.

Registrera dig Skapa ett konto

1441 föremål
1315. Trädgårdspall, porslin. Qingdynastin, 1800-tal.
Klubbat pris
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
218. Trädgårdsurna, Hellefors styckebruk, daterad 1791.
Klubbat pris
9 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
244. Trädgårdsurnor, ett par, Sverige, 1700-tal.
Klubbat pris
24 000 SEK
Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
723. Ulrik Samuelson, Utan titel.
Klubbat pris
30 000 SEK
Utropspris
40 000 - 50 000 SEK
526. Urna med lock, fajans. Delft, 1700-tal.
Klubbat pris
9 000 SEK
Utropspris
10 000 - 15 000 SEK
Klubbat pris
13 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
1148. Urna med lock, porslin. Transition, 1600-tal. .
Klubbat pris
70 000 SEK
Utropspris
40 000 - 60 000 SEK
191. Urna med lock, Älvdalen, 1800-talets början, Sengustaviansk.
Klubbat pris
55 000 SEK
Utropspris
40 000 - 50 000 SEK
190. Urna, England, 1700-talets slut, George III.
Klubbat pris
12 000 SEK
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
1333. Urna, porslin. Mingdynastin, Wanli (1572-1620).
Klubbat pris
12 000 SEK
Utropspris
10 000 - 15 000 SEK
1144. Urna, porslin. Qingdynastin, 1700-tal.
Klubbat pris
5 500 SEK
Utropspris
3 000 - 4 000 SEK
1364. Urna, porslin. Qingdynastin, 1800-tal.
Klubbat pris
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
1272. Urna, porslin. Transition, 1600-tal.
Klubbat pris
17 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
1274. Urna, porslin. Transition, 1600-talets mitt.
Klubbat pris
10 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
192. Urna, Älvdalen 1800-talets början, Empire.
Klubbat pris
46 000 SEK
Utropspris
30 000 - 35 000 SEK
533. Urnor med lock, ett par, flintgods. Sverige, 1790-tal.
Klubbat pris
12 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
1065. Urnor med lock, ett par, porslin. Kina, 1900-tal.
Klubbat pris
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
1062. Urnor med lock, ett par, porslin. Kina, 1900-tal.
Klubbat pris
8 500 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
1317. Urnor, ett par, porslin. Qingdynastin, 1800-tal.
Klubbat pris
12 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
1033. Vas med lock, nefrit. Kina, 1900-tal.
Klubbat pris
6 000 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
1067. Vas med lock, porslin. Sen Qingdynasti/Republik.
Klubbat pris
7 500 SEK
Utropspris
3 000 - 4 000 SEK
1020. Vas, Fanghu, cloisonne. Sen Mingdynasti (1368-1644).
Klubbat pris
16 000 SEK
Utropspris
20 000 - 30 000 SEK
1240. Vas, brons. Mingdynastin (1368-1644).
Klubbat pris
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
1024. Vas, brons. Sen Mingdynasti/tidig Qingdynasti.
Klubbat pris
Utropspris
10 000 - 15 000 SEK
1259. Vas, cloisonné. Ming dynasty (1368-1644).
Klubbat pris
1 100 000 SEK
Utropspris
40 000 - 60 000 SEK
1049. Vas, dehua. Qingdynastin.
Klubbat pris
12 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
1261. Vas, emalj på koppar. Qingdynastin, 1700-tal.
Klubbat pris
6 500 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
1022. Vas, fanggu, cloisonné. Sen Mingdynasti (1368-1644).
Klubbat pris
18 000 SEK
Utropspris
20 000 - 30 000 SEK
1023. Vas, förgylld brons, 1600-/1700-tal.
Klubbat pris
30 000 SEK
Utropspris
40 000 - 60 000 SEK
1291. Vas, ge-glasyr. Qingdynastin, 1800-tal.
Klubbat pris
9 000 SEK
Utropspris
10 000 - 15 000 SEK
401. Vas, lergods, Keshan, centrala Persien, 1200-tal.
Klubbat pris
6 000 SEK
Utropspris
4 000 - 5 000 SEK
1069. Vas, porslin. Kina, 1900-tal.
Klubbat pris
165 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
1070. Vas, porslin. Kina, 1900-tal.
Klubbat pris
220 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
1327. Vas, porslin. Kina, tidigt 1900-tal.
Klubbat pris
5 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
1063. Vas, porslin. Kina, troligen Republik, 1900-tal.
Klubbat pris
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
1187. Vas, porslin. Korea, Joseon, 1800-tal.
Klubbat pris
6 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
1105. Vas, porslin. Mingdynastin, Wanli (1572-1620).
Klubbat pris
14 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
1345. Vas, porslin. Qingdynastin, 1600-tal.
Klubbat pris
34 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
1159. Vas, porslin. Qingdynastin, 1700-tal.
Klubbat pris
7 500 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
1160. Vas, porslin. Qingdynastin, 1700-tal.
Klubbat pris
14 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
1143. Vas, porslin. Qingdynastin, 1700/1800-tal.
Klubbat pris
42 000 SEK
Utropspris
30 000 - 50 000 SEK
1046. Vas, porslin. Qingdynastin, 1800-tal.
Klubbat pris
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
1059. Vas, porslin. Qingdynastin, 1800-tal.
Klubbat pris
Utropspris
10 000 - 15 000 SEK
1366. Vas, porslin. Qingdynastin, 1800-tal.
Klubbat pris
7 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
1287. Vas, porslin. Qingdynastin, 1800-tal.
Klubbat pris
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
1365. Vas, porslin. Qingdynastin, 1800-tal.
Klubbat pris
5 000 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
1178. Vas, porslin. Qingdynastin, Kangxi (1662-1722).
Klubbat pris
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
1284. Vas, porslin. Qingdynastin, Kangxi (1662-1722).
Klubbat pris
11 000 SEK
Utropspris
10 000 - 15 000 SEK
1045. Vas, porslin. Qingdynastin, Kangxi (1662-1722).
Klubbat pris
24 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
1342. Vas, porslin. Qingdynastin, Kangxi (1662-1722).
Klubbat pris
90 000 SEK
Utropspris
50 000 - 75 000 SEK
1043. Vas, porslin. Qingdynastin, Kangxi (1662-1722).
Klubbat pris
6 500 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
1041. Vas, porslin. Qingdynastin, Kangxi (1662-1722).
Klubbat pris
10 000 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
1066. Vas, porslin. Republik, 1900-tal.
Klubbat pris
36 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
1180. Vas, porslin. Sen Mingdynasti/tidig Qingdynasti.
Klubbat pris
16 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
1273. Vas, porslin. Transition, 1600-tal.
Klubbat pris
14 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
1118. Vas, porslin. Transition, 1600-tal.
Klubbat pris
12 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
1039. Vas, porslin. Transition, 1600-tal.
Klubbat pris
8 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
1124. Vas, porslin. Transition, 1630/40-tal.
Klubbat pris
26 000 SEK
Utropspris
10 000 - 15 000 SEK
1025. Vas/Zhadou, brons. Qingdynastin.
Klubbat pris
6 500 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
1326. Vaser, ett par, porslin. Qingdynastin, 1800-tal.
Klubbat pris
30 000 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
1057. Vaser, ett par, porslin. Sen Qingdynasti.
Klubbat pris
Utropspris
20 000 - 30 000 SEK
1058. Vaser, ett par, porslin. Sen Qingdynasti.
Klubbat pris
24 000 SEK
Utropspris
30 000 - 50 000 SEK
1064. Vaser, två stycken, porslin. Kina, 1900-tal.
Klubbat pris
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
1094. Vaser, två stycken, porslin. Korea, Joseon.
Klubbat pris
3 000 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
925. Venny Soldan-Brofeldt, Tallört.
Klubbat pris
50 000 SEK
Utropspris
60 000 - 80 000 SEK
994. Victor Forssell, "Motiv från Stockholms utkanter".
Klubbat pris
8 500 SEK
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
910A. Victor Vasarely, ”Nill".
Klubbat pris
Utropspris
900 000 - 1 200 000 SEK
737. Viggo Pedersen, "Flicka vid vagga".
Klubbat pris
17 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK