Important Winter Sale 669

Se katalogen för liveauktionen med det bästa av det bästa

Liveauktion: 10–12 december, start kl. 10.00, Arsenalsgatan 2, Stockholm

Liveauktion – Så lägger du bud

Bekanta dig med köpvillkoren för liveauktioner här.

Registrera dig Skapa ett konto

1441 föremål
527. Smörask med lock, fajans. Rörstrand, 1700-tal.
Klubbat pris
2 200 SEK
Utropspris
2 500 - 3 000 SEK
89. Fotpall, Stockholmsarbete, 1700-talets slut, Sengustaviansk.
Klubbat pris
5 000 SEK
Utropspris
3 000 - 4 000 SEK
1295. Värmehuv, porslin. Qingdynastin, 1700-tal.
Klubbat pris
3 000 SEK
Utropspris
3 000 - 3 500 SEK
578. Fingerborg 18K guld med karneol.
Klubbat pris
4 000 SEK
Utropspris
3 000 - 4 000 SEK
327. Äggkopp, delvis förgyllt silver, Danmark sent 1800-tal.
Klubbat pris
2 000 SEK
Utropspris
3 000 - 5 000 SEK
531. Potpurriurna/kaninvas, fajans. Marieberg, 1700-tal.
Klubbat pris
6 000 SEK
Utropspris
3 000 - 3 500 SEK
1144. Urna, porslin. Qingdynastin, 1700-tal.
Klubbat pris
5 500 SEK
Utropspris
3 000 - 4 000 SEK
528. Fat, fajans. Rörstrand, daterat 22/2 (17)65.
Klubbat pris
7 000 SEK
Utropspris
3 000 - 3 500 SEK
1102. Skål, porslin. Mingdynastin, Wanli (1572-1620).
Klubbat pris
2 600 SEK
Utropspris
3 000 - 3 500 SEK
1137. Tallrik, porslin. Qingdynastin, Kangxi (1662-1722).
Klubbat pris
17 000 SEK
Utropspris
3 000 - 4 000 SEK
1067. Vas med lock, porslin. Sen Qingdynasti/Republik.
Klubbat pris
7 500 SEK
Utropspris
3 000 - 4 000 SEK
529. Fat, fajans. Sverige, 1700-tal.
Klubbat pris
4 000 SEK
Utropspris
3 000 - 3 500 SEK
383. Dosa, porslin, Meissen-stil, troligen Tyskland 1800-tal.
Klubbat pris
7 500 SEK
Utropspris
3 000 - 4 000 SEK
1029. Bricka, lack. Qingdynastin, 1700-tal.
Klubbat pris
3 000 SEK
Utropspris
3 000 - 3 500 SEK
1055. Bålskål, porslin. Qingdynastin, Qianlong (1736-95).
Klubbat pris
3 000 SEK
Utropspris
3 500 - 4 000 SEK
176. Ljusstakar ett par, Sverige 1800-talets början, Empire.
Klubbat pris
3 500 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
1033. Vas med lock, nefrit. Kina, 1900-tal.
Klubbat pris
6 000 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
1261. Vas, emalj på koppar. Qingdynastin, 1700-tal.
Klubbat pris
6 500 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
1075. Krage, broderat siden. Qingdynastin, 1800-tal.
Klubbat pris
5 500 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
1076. Pall/ställ, hardwood. Qingdynastin, 1800-tal.
Klubbat pris
4 500 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
1147. Rökelsekar, porslin. Sen Mingdynasti, 1600-tal.
Klubbat pris
3 000 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
520. Pokalglas, två stycken, Tyskland, 1700-tal.
Klubbat pris
4 000 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
1097. Fat, porslin. Mingdynastin, Jiajing  (1521–1566).
Klubbat pris
3 000 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
1372. Plakett, porslin. Kina, 1900-tal.
Klubbat pris
20 000 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
1352. Fat, porslin. Qingdynastin, Kangxi (1662-1722).
Klubbat pris
5 500 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
402. Skål, lergods, Keshan, centrala Persien, 1200-talet.
Klubbat pris
4 500 SEK
Utropspris
4 000 - 5 000 SEK
1178. Vas, porslin. Qingdynastin, Kangxi (1662-1722).
Klubbat pris
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
1031. Skrivschatull, lack. Japan, Meiji (1868-1912).
Klubbat pris
3 500 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
410. Kakelplatta, lergods, Osmanska riket, 1700-tal.
Klubbat pris
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
1038. Fat, porslin. Qingdynastin, Kangxi (1662-1722).
Klubbat pris
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
1159. Vas, porslin. Qingdynastin, 1700-tal.
Klubbat pris
7 500 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
441. Matta, antik Kazak, södra Kaukasus, ca 172 x 125 cm.
Klubbat pris
5 500 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
400. Skål, lergods, Keshan, Persien, 1200-tal.
Klubbat pris
3 000 SEK
Utropspris
4 000 - 5 000 SEK
397. Skål, lergods, Keshan, Persien, omkring 1200 e.Kr.
Klubbat pris
3 500 SEK
Utropspris
4 000 - 5 000 SEK
401. Vas, lergods, Keshan, centrala Persien, 1200-tal.
Klubbat pris
6 000 SEK
Utropspris
4 000 - 5 000 SEK
404. Albarello, lergods, Keshan, Persien, 1200-tal.
Klubbat pris
4 000 SEK
Utropspris
4 000 - 5 000 SEK
1290. Kopp, porslin. Qingdynasty, 1700-/1800-tal.
Klubbat pris
5 500 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
1015. Skål, porslin. Qingdynastin, 1700-tal.
Klubbat pris
32 000 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
202. Hänge, guld och ben, möjligen Hellenistiskt.
Klubbat pris
5 500 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
411. Kakelplatta, lergods, Iznik, Osmanska riket, 1600-tal.
Klubbat pris
3 000 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
1316. Bålskål, porslin. Kanton, Qingdynastin, 1800-tal.
Klubbat pris
10 000 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
1365. Vas, porslin. Qingdynastin, 1800-tal.
Klubbat pris
5 000 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
382. Dosa, porslin, Meissen-stil, troligen Tyskland 1800-tal,
Klubbat pris
12 000 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
1326. Vaser, ett par, porslin. Qingdynastin, 1800-tal.
Klubbat pris
30 000 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
1131. Tedosa, porslin. Qingdynastin, Kangxi (1662-1722).
Klubbat pris
10 000 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
1164. Fat, porslin. Qingdynastin, Kangxi (1662-1722).
Klubbat pris
3 000 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
198. Skrin, troligen Frankrike, sent 1800-tal.
Klubbat pris
14 000 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
1041. Vas, porslin. Qingdynastin, Kangxi (1662-1722).
Klubbat pris
10 000 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
1171. Kopp, porslin. Qingdynastin, 1800-tal.
Klubbat pris
3 000 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
1323. Skålar, ett par, porslin. Sen Qingdynasti.
Klubbat pris
7 500 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
1369. Ytterfoder, ett par, porslin. Qingdynastin, 1800-tal.
Klubbat pris
20 000 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
1173. Skål, porslin. Qingdynastin, 1600-tal.
Klubbat pris
3 500 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
523. Pokalglas, tre stycken, Ryssland, sent 1800-tal.
Klubbat pris
4 000 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
1060. Fat, 10 stycken (8+2), porslin. Sen Qingdynasti.
Klubbat pris
15 000 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
1093. Skålar, två stycken, keramik. Korea, Goryeodynastin, 11/1200-tal.
Klubbat pris
3 000 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
1094. Vaser, två stycken, porslin. Korea, Joseon.
Klubbat pris
3 000 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
1032. Penselbad och bältesspänne, nefrit.  Qingdynastin.
Klubbat pris
8 500 SEK
Utropspris
5 000 - 7 000 SEK
1302. Tallrik, porslin. Qingdynastin, Qianlong (1736-95).
Klubbat pris
13 000 SEK
Utropspris
5 000 - 7 000 SEK