On trend – designföremål för ett modernt hem!

495 föremål
BYSTER, 2 st, konstmassa, 1900-tal.
Klubbat pris
3 644 SEK
Utropspris
2 000 SEK
VIKSKÄRM/RUMSAVDELARE, Rajastan, samtida.
Klubbat pris
3 000 SEK
Utropspris
5 000 SEK
SOFFBORD, troligen DUX, 1900-talets andra hälft.
Klubbat pris
3 000 SEK
Utropspris
3 000 SEK
MATS THESELIUS, skrivbord, "Herbarium", Källemo.
Klubbat pris
4 800 SEK
Utropspris
6 000 SEK
FAT, trä, Kalinga stam Luzon Phillipinerna.
Klubbat pris
2 000 SEK
Utropspris
4 000 SEK
STOLAR, 4 st, Faldsled, Danmark, 1900-talets andra hälft.
Klubbat pris
3 060 SEK
Utropspris
2 500 SEK
BORDSLAMPOR, ett par, modern tillverkning.
Klubbat pris
1 800 SEK
Utropspris
2 000 SEK
AIMO TUKIAINEN, UNG DAM.
AIMO TUKIAINEN, UNG DAM.
Klubbat pris
780 EUR
Utropspris
700 EUR
KARMSTOLAR, ett par 1900-talets andra hälft.
Klubbat pris
900 SEK
Utropspris
2 000 SEK
VASER, ett par, Kina, 1900-tal.
Klubbat pris
1 500 SEK
Utropspris
1 500 SEK
MATTA, Old Spanien, ca 250 x 172 cm.
Klubbat pris
2 800 SEK
Utropspris
3 000 SEK
SPEGLAR 2 st, 1900-talets mitt.
Klubbat pris
2 200 SEK
Utropspris
3 000 SEK
JOSEF FRANK, taklampa, modell 2353, Firma Svenskt Tenn.
Klubbat pris
4 100 SEK
Utropspris
3 000 SEK
SOFFA/DAGBÄDD, 1900-talets andra hälft.
Klubbat pris
12 700 SEK
Utropspris
10 000 SEK
HATTHYLLA, 1900-talets mitt.
HATTHYLLA, 1900-talets mitt.
Klubbat pris
3 400 SEK
Utropspris
1 500 SEK
Klubbat pris
11 209 SEK
Utropspris
6 000 SEK
CLAUS BONDERUP, "Semipendel", 1900-talets andra hälft.
Klubbat pris
661 SEK
Utropspris
1 500 SEK
LISA LARSON, mask, stengods, K-Studion, Gustavsberg.
Klubbat pris
5 000 SEK
Utropspris
4 000 SEK
MONICA FÖRSTER, soffa "Wood", Swedese.
Klubbat pris
14 000 SEK
Utropspris
20 000 SEK
TIDNINGSBORD/SATSBORD, 3 delar, 1960-70-tal.
Klubbat pris
2 850 SEK
Utropspris
2 000 SEK
LISA LARSON, mask, keramik, 1900-talets andra hälft.
Klubbat pris
2 625 SEK
Utropspris
4 000 SEK
JOSEF FRANK, soffbord, modell 2139, Firma Svenskt Tenn.
Klubbat pris
24 000 SEK
Utropspris
15 000 SEK
KORGSTOL, rotting, 1900-talets andra hälft.
Klubbat pris
3 400 SEK
Utropspris
2 000 SEK
HÅKAN URDELL, soffa, "Edward", Fogia, 2000-tal.
Klubbat pris
8 200 SEK
Utropspris
5 000 SEK
VAS/GOLVVAS, 1900-talets mitt.
Klubbat pris
350 SEK
Utropspris
1 500 SEK
MADELEINE PYK, gouache, signerad.
Klubbat pris
1 650 SEK
Utropspris
3 000 SEK
ERLAND CULLBERG, olja på pannå, signerad.
Klubbat pris
4 000 SEK
Utropspris
5 000 SEK
PAAVO TYNELL,  taklampa, Idman, 1900-talets mitt.
Klubbat pris
2 450 EUR
Utropspris
3 000 EUR
SOFFBORD, Italien 1900-talets mitt.
Klubbat pris
550 SEK
Utropspris
2 500 SEK
STOLAR, 6 st, Frankrike, 1960-tal,
Klubbat pris
2 000 SEK
Utropspris
4 000 SEK
LUKAS GÖTHMAN, olja på duk, signerad o daterad 2002 atergo.
Klubbat pris
9 600 SEK
Utropspris
12 000 SEK
SOFFBORD, 1900-talets slut.
SOFFBORD, 1900-talets slut.
Klubbat pris
1 200 SEK
Utropspris
2 500 SEK
SITTPUFF, Gubi, 2000-tal.
SITTPUFF, Gubi, 2000-tal.
Klubbat pris
4 500 SEK
Utropspris
7 000 SEK
TAKLAMPA, 1960-tal. Höjd ca 18 cm.
Klubbat pris
450 SEK
Utropspris
1 500 SEK
STOLAR 6 st, Arne Jacobsen, "Sjuan", Fritz Hansen, Danmark,
Klubbat pris
19 500 SEK
Utropspris
18 000 SEK
SIGGE BERGGREN, skulptur, brons. Signerad, numrerad 2/10.
Klubbat pris
3 800 SEK
Utropspris
2 000 SEK
PALLAR, 3 st, 1900-talets andra hälft.
Klubbat pris
750 SEK
Utropspris
1 500 SEK
BORDSLAMPOR, ett par, 1900-talets mitt.
Klubbat pris
2 700 SEK
Utropspris
1 500 SEK
TAKLAMPA, 1900-TALETS ANDRA HÄLFT.
Klubbat pris
1 500 SEK
Utropspris
2 000 SEK
BARNSTOL, 1900-talets andra hälft.
Klubbat pris
700 SEK
Utropspris
1 500 SEK
STOLAR, sex stycken, ASS Tyskland 2004 & 2006.
Klubbat pris
1 600 SEK
Utropspris
2 000 SEK
P.O STRÖM, troligen, taklampa, omkring 1970-tal.
Klubbat pris
400 SEK
Utropspris
1 500 SEK
ARNE JACOBSEN, 6 stolar, "Sjuan", Fritz Hansen.
Klubbat pris
17 500 SEK
Utropspris
18 000 SEK
GUSUM, ljusstake, 1900-tal.
GUSUM, ljusstake, 1900-tal.
Klubbat pris
350 SEK
Utropspris
1 500 SEK
JOSEF FRANK, fotpall, modell 647, Firma Svenskt Tenn.
Klubbat pris
7 200 SEK
Utropspris
4 000 SEK
REY URBAN, fat, sterlingsilver, Stockholm, 1985.
Klubbat pris
650 SEK
Utropspris
1 500 SEK
THONET, karmstolar, 4 st, 1900-talets första hälft.
Klubbat pris
5 400 SEK
Utropspris
4 000 SEK