Plastic Fantastic E295

Här kan du följa plastens utveckling från den tidiga bakeliten med föremål från 1920-talet till designklassiker från 1900-talets senare hälft. Plasten gav formgivare och arkitekter nya möjligheter att skapa nya former och föremål som tidigare varit omöjliga att framställa. Samlingen har delvis visats på utställningen "Plastics" på Kulturhuset i Stockholm 1993 och visar hur stort inflytande plasten har haft på 1900-talets formgivning och hur vi som användare har präglats av nya typer av föremål.

Visar alla 41 föremål som matchar din sökning.