Plastic Fantastic

Här kan du följa plastens utveckling från den tidiga bakeliten med föremål från 1920-talet till designklassiker från 1900-talets senare hälft. Plasten gav formgivare och arkitekter nya möjligheter att skapa nya former och föremål som tidigare varit omöjliga att framställa. Samlingen har delvis visats på utställningen "Plastics" på Kulturhuset i Stockholm 1993 och visar hur stort inflytande plasten har haft på 1900-talets formgivning och hur vi som användare har präglats av nya typer av föremål.

40 föremål
LM ERICSSON, telefon, 1930-tal.
Klubbat pris
4 600 SEK
Utropspris
1 500 SEK
SIVERT LINDBLOM, objekt, 4 delar, 1968.
Klubbat pris
4 000 SEK
Utropspris
4 000 SEK
LJUSSTAKAR, "Saturnus" 1 par, bakelit 1930-tal.
Klubbat pris
2 870 SEK
Utropspris
3 000 SEK
BUSH RADIO, TV, bakelit, England, 1950-tal.
Klubbat pris
2 200 SEK
Utropspris
2 000 SEK
BORDSLAMPOR, 3 st, Bakelit, Frankrike, omkring 1930.
Klubbat pris
1 510 SEK
Utropspris
3 000 SEK
PHILIPS, högtalare, 4 st, 1930-tal.
Klubbat pris
1 450 SEK
Utropspris
3 000 SEK
ANATOMISKA MODELLER, plast, 1900-talets mitt.
Klubbat pris
1 400 SEK
Utropspris
1 500 SEK
JVC, TV, "Videophere", Japan, 1970-tal.
Klubbat pris
1 200 SEK
Utropspris
1 500 SEK
ARMBAND, 8 st, bakelit och plast, 1900-tal.
Klubbat pris
750 SEK
Utropspris
1 500 SEK
SABA, rörradio, 1930-tal.
SABA, rörradio, 1930-tal.
Klubbat pris
660 SEK
Utropspris
2 000 SEK
KAMEROR, 11 st, bakelit och plast, 1900-tal.
Klubbat pris
600 SEK
Utropspris
1 500 SEK
TERMOSAR, 5 st, bakelit, England, formgivna 1925.
Klubbat pris
600 SEK
Utropspris
2 000 SEK
ISIS, klocka och radio, plast, USA, 1980-tal.
Klubbat pris
505 SEK
Utropspris
1 500 SEK