Design + Art Helsinki F188

279 föremål
OILI MÄKI, bildväv, signerad och daterad -72.
Klubbat pris
400 EUR
Utropspris
600 - 800 EUR
TAPIO WIRKKALA, HÄNGE, "Äppel", 14K guld. Kultakeskus 1977.
Klubbat pris
720 EUR
Utropspris
400 - 500 EUR
KYLLIKKI SALMENHAARA, skålfat, stämpelsignatur KS.
Klubbat pris
400 EUR
Utropspris
600 - 800 EUR
BJÖRN WECKSTRÖM, BROSCH, "Drivved", 14K guld. Lapponia 1971.
Klubbat pris
411 EUR
Utropspris
400 - 500 EUR
LIISA VITALI, RING, 14K guld. Kultakeskus, Helsingfors 1970.
Klubbat pris
980 EUR
Utropspris
400 - 500 EUR
ALVAR AALTO, vas, signerad Alvar Aalto 3030.
Klubbat pris
420 EUR
Utropspris
500 - 700 EUR
RING, odlade pärlor, 14K guld. Westerback, 1972.
Klubbat pris
360 EUR
Utropspris
300 - 400 EUR
RUT BRYK, relief, keramik, signerad Bryk.
Klubbat pris
7 700 EUR
Utropspris
2 300 - 2 500 EUR
BIRGER KAIPIAINEN, STILLEBEN.
BIRGER KAIPIAINEN, STILLEBEN.
Klubbat pris
1 791 EUR
Utropspris
1 200 - 1 400 EUR
DORA JUNG, provväv / studie, linnedamast, 1961.
Klubbat pris
760 EUR
Utropspris
700 - 900 EUR
BJÖRN WECKSTRÖM, ARMBAND, "Fantasi", 14K guld. Lapponia 1972.
Klubbat pris
1 702 EUR
Utropspris
1 800 - 2 000 EUR
RUT BRYK, brickbord, stengods, signerad Bryk.
Klubbat pris
3 500 EUR
Utropspris
4 500 - 5 000 EUR
Klubbat pris
4 600 EUR
Utropspris
2 500 - 3 000 EUR
YRJÖ KUKKAPURO, fåtölj, "Karusell", Haimi, 1970-tal.
Klubbat pris
2 100 EUR
Utropspris
2 000 - 2 500 EUR
Klubbat pris
3 805 EUR
Utropspris
3 000 - 3 500 EUR
CHRISTINA SNELLMAN, KYRKA I PYRINÉERNA.
Klubbat pris
1 650 EUR
Utropspris
600 - 800 EUR
TOINI MUONA, vas, stengods, signerad TM.
Klubbat pris
800 EUR
Utropspris
1 000 - 1 200 EUR
LIISA VITALI, RING, 14K guld.
LIISA VITALI, RING, 14K guld.
Klubbat pris
471 EUR
Utropspris
400 - 500 EUR
VAS, keramik, Fennia-serien, Arabia 1917-1927.
Klubbat pris
913 EUR
Utropspris
600 - 800 EUR
NANNY STILL, RING, silver, titan. Kultakeskus 1976.
Klubbat pris
251 EUR
Utropspris
200 - 300 EUR
Klubbat pris
4 200 EUR
Utropspris
2 500 - 3 000 EUR
OILI MÄKI, rya. Ca 165x249 cm.
Klubbat pris
1 061 EUR
Utropspris
600 - 800 EUR
NANNY STILL, HÄNGE, silver, titan.  Kultakeskus 1976.
Klubbat pris
250 EUR
Utropspris
300 - 400 EUR
Klubbat pris
1 600 EUR
Utropspris
1 200 - 1 500 EUR
GÖRAN HONGELL, VAS, glas, signerad Karhula GH -35.
Klubbat pris
670 EUR
Utropspris
400 - 600 EUR
KAIJA AARIKKA, HÄNGE, silver, månsten, 1962.
Klubbat pris
290 EUR
Utropspris
400 - 500 EUR
BIRGER KAIPIAINEN, relief, stengods, signerad Kaipiainen.
Klubbat pris
1 550 EUR
Utropspris
2 500 - 3 000 EUR
DORA JUNG, provväv / studie, linne, 1968.
Klubbat pris
400 EUR
Utropspris
600 - 800 EUR
ALFRED WILLIAM FINCH, vas, keramik, signerad A.W.F.
Klubbat pris
310 EUR
Utropspris
400 - 600 EUR
KAJ FRANCK, skål, signerad Kaj Franck, Nuutajärvi, Notsjö.
Klubbat pris
740 EUR
Utropspris
800 - 1 000 EUR
Klubbat pris
3 000 EUR
Utropspris
4 000 - 4 500 EUR
PAAVO TYNELL, golvlampa, Idman, 1900-talets mitt.
Klubbat pris
3 100 EUR
Utropspris
3 500 - 4 000 EUR
GÖRAN HONGELL, skål, signerad, G.H Karhula -46.
Klubbat pris
350 EUR
Utropspris
400 - 600 EUR