Kan inte nå servern

Helsinki Design + Contemporary Art F201

 
290 föremål
TAPIO NYYSSÖNEN, "FALLANDE ÄNGEL".
TAPIO NYYSSÖNEN, "FALLANDE ÄNGEL".
Klubbat pris 
1 800 EUR
Utropspris
2 000 - 2 500 EUR
PAAVO TYNELL, takkrona, Idman 1900-talets mitt.
PAAVO TYNELL, takkrona, Idman 1900-talets mitt.
Klubbat pris 
1 760 EUR
Utropspris
3 000 - 4 000 EUR
TOPI RUOTSALAINEN, "MEETING".
TOPI RUOTSALAINEN, "MEETING".
Klubbat pris 
1 750 EUR
Utropspris
1 200 - 1 500 EUR
BIRGER KAIPIAINEN, relief, stengods, signerad Kaipiainen.
BIRGER KAIPIAINEN, relief, stengods, signerad Kaipiainen.
Klubbat pris 
1 750 EUR
Utropspris
1 000 - 1 200 EUR
PAAVO TYNELL, spegel, Taito 1930-tal.
PAAVO TYNELL, spegel, Taito 1930-tal.
Klubbat pris 
1 750 EUR
Utropspris
1 000 - 1 200 EUR
PAAVO TYNELL, bordslampa, Taito 1930-tal.
PAAVO TYNELL, bordslampa, Taito 1930-tal.
Klubbat pris 
1 700 EUR
Utropspris
1 000 - 1 200 EUR
MAARIA OIKARINEN, "FEBER".
MAARIA OIKARINEN, "FEBER".
Klubbat pris 
1 600 EUR
Utropspris
2 000 - 3 000 EUR
CRIS AF ENEHIELM, "BÄSTISAR".
CRIS AF ENEHIELM, "BÄSTISAR".
Klubbat pris 
1 600 EUR
Utropspris
2 000 - 2 500 EUR
GIO PONTI, vas, "a canne", Venini Murano 1950-tal.
GIO PONTI, vas, "a canne", Venini Murano 1950-tal.
Klubbat pris 
1 600 EUR
Utropspris
1 000 - 1 200 EUR
PEKKA BARMAN, "VISION".
PEKKA BARMAN, "VISION".
Klubbat pris 
1 570 EUR
Utropspris
1 500 - 2 000 EUR
GOLVLAMPOR, 2 st, modell G-076, för Bergboms 1960/1970-tal.
GOLVLAMPOR, 2 st, modell G-076, för Bergboms 1960/1970-tal.
Klubbat pris 
1 551 EUR
Utropspris
1 000 - 1 200 EUR
ALVAR AALTO, taklampa, modell A 333 Valaistustyö.
ALVAR AALTO, taklampa, modell A 333 Valaistustyö.
Klubbat pris 
1 550 EUR
Utropspris
1 000 - 1 200 EUR
TIMO SARPANEVA,  glasskulptur, signerad Timo Sarpaneva, Iittala -84 C.
TIMO SARPANEVA, glasskulptur, signerad Timo Sarpaneva, Iittala -84 C.
Klubbat pris 
1 550 EUR
Utropspris
1 000 - 1 200 EUR
ALVAR AALTO, dörrhandtag, tillverkare Taito oy, Finland.
ALVAR AALTO, dörrhandtag, tillverkare Taito oy, Finland.
Klubbat pris 
1 550 EUR
Utropspris
800 - 1 000 EUR
ERIC HYNYNEN, "GANG".
ERIC HYNYNEN, "GANG".
Klubbat pris 
1 500 EUR
Utropspris
2 000 - 3 000 EUR
TAPIO WIRKKALA, Soffbord, Asko, 1900-talets mitt.
TAPIO WIRKKALA, Soffbord, Asko, 1900-talets mitt.
Klubbat pris 
1 400 EUR
Utropspris
1 000 - 1 200 EUR
GEORG JENSEN, SKRIN, silver, 195B, Köpenhamn 1919.
GEORG JENSEN, SKRIN, silver, 195B, Köpenhamn 1919.
Klubbat pris 
1 400 EUR
Utropspris
800 - 1 000 EUR
CARL-JOHAN BOMAN, Fåtölj, Oy Boman Ab, 1940-tal.
CARL-JOHAN BOMAN, Fåtölj, Oy Boman Ab, 1940-tal.
Klubbat pris 
1 400 EUR
Utropspris
400 - 600 EUR
MARI SUNNA, "HOOKED".
MARI SUNNA, "HOOKED".
Klubbat pris 
1 350 EUR
Utropspris
1 200 - 1 500 EUR
HELENA TYNELL,  flaska "Solflaskan" Riihimäen Lasi Oy.
HELENA TYNELL, flaska "Solflaskan" Riihimäen Lasi Oy.
Klubbat pris 
1 300 EUR
Utropspris
1 000 - 1 200 EUR
ASTA CAPLAN, "RUMMET HADE DOFTEN AV SOLEN".
ASTA CAPLAN, "RUMMET HADE DOFTEN AV SOLEN".
Klubbat pris 
1 300 EUR
Utropspris
1 000 - 1 500 EUR
BJÖRN WECKSTRÖM, COLLIER, "Mariehand", 14K guld, Lapponia 1968.
BJÖRN WECKSTRÖM, COLLIER, "Mariehand", 14K guld, Lapponia 1968.
Klubbat pris 
1 300 EUR
Utropspris
1 300 - 1 500 EUR
ALVAR AALTO, vilstol, modell 43, Artek 1980-tal.
ALVAR AALTO, vilstol, modell 43, Artek 1980-tal.
Klubbat pris 
1 259 EUR
Utropspris
1 000 - 1 200 EUR
JANNE RÄISÄNEN, "REMU ROMULUS".
JANNE RÄISÄNEN, "REMU ROMULUS".
Klubbat pris 
1 250 EUR
Utropspris
500 - 600 EUR
MAARIA MÄRKÄLÄ, UR SERIEN "JAG HAR MÅLAD LJUS".
MAARIA MÄRKÄLÄ, UR SERIEN "JAG HAR MÅLAD LJUS".
Klubbat pris 
1 250 EUR
Utropspris
1 800 - 2 200 EUR
MARIA LAINE, "PIMENTONI".
MARIA LAINE, "PIMENTONI".
Klubbat pris 
1 250 EUR
Utropspris
1 800 - 2 200 EUR
RUT BRYK, relief, stengods, signerad BRYK.
RUT BRYK, relief, stengods, signerad BRYK.
Klubbat pris 
1 210 EUR
Utropspris
1 000 - 1 200 EUR
JAAN ELKEN, "WRITING ON THE WALL IV".
JAAN ELKEN, "WRITING ON THE WALL IV".
Klubbat pris 
1 210 EUR
Utropspris
1 000 - 1 500 EUR
PAAVO TYNELL, takkrona, Idman 1900-talets mitt.
PAAVO TYNELL, takkrona, Idman 1900-talets mitt.
Klubbat pris 
1 210 EUR
Utropspris
1 000 - 1 200 EUR
BJÖRN WECKSTRÖM, ARMBAND "Bali", 14K guld. Lapponia 1975.
BJÖRN WECKSTRÖM, ARMBAND "Bali", 14K guld. Lapponia 1975.
Klubbat pris 
1 202 EUR
Utropspris
1 000 - 1 200 EUR
YRJÖ KUKKAPURO, bordslampa, modell 100, Haimi, 1960-tal.
YRJÖ KUKKAPURO, bordslampa, modell 100, Haimi, 1960-tal.
Klubbat pris 
1 200 EUR
Utropspris
800 - 1 000 EUR
KAJ FRANCK, pokal, signerad Kaj Franck Nuutajärvi Notsjö.
KAJ FRANCK, pokal, signerad Kaj Franck Nuutajärvi Notsjö.
Klubbat pris 
1 200 EUR
Utropspris
600 - 800 EUR
ALVAR AALTO, taklampa, modell 330, Valaistustyö.
ALVAR AALTO, taklampa, modell 330, Valaistustyö.
Klubbat pris 
1 200 EUR
Utropspris
1 400 - 1 600 EUR
MAARIA MÄRKÄLÄ, "UTAN TITEL FÖR TILLFÄLLET".
MAARIA MÄRKÄLÄ, "UTAN TITEL FÖR TILLFÄLLET".
Klubbat pris 
1 200 EUR
Utropspris
2 000 - 3 000 EUR
ALVAR AALTO, vas, 3031, signerad Alvar Aalto. Iittala 1961-1973.
ALVAR AALTO, vas, 3031, signerad Alvar Aalto. Iittala 1961-1973.
Klubbat pris 
1 150 EUR
Utropspris
1 000 - 1 200 EUR
TIINA LAASONEN, "NORDIC WALK - FLYKTIG".
TIINA LAASONEN, "NORDIC WALK - FLYKTIG".
Klubbat pris 
1 150 EUR
Utropspris
700 - 900 EUR
MAARIA MÄRKÄLÄ, UR SERIEN "JAG HAR MÅLAT LJUS" (VIT).
MAARIA MÄRKÄLÄ, UR SERIEN "JAG HAR MÅLAT LJUS" (VIT).
Klubbat pris 
1 150 EUR
Utropspris
1 800 - 2 200 EUR
SKÄNK, Finland 1930-tal.
SKÄNK, Finland 1930-tal.
Klubbat pris 
1 150 EUR
Utropspris
600 - 800 EUR
LARS-GUNNAR NORDSTRÖM, golvlampa, Metallimestarit 1970-tal.
LARS-GUNNAR NORDSTRÖM, golvlampa, Metallimestarit 1970-tal.
Klubbat pris 
1 100 EUR
Utropspris
1 000 - 1 200 EUR
BIRGER HAHL, skänk, "Ruutu 154" Asko 1930-tal.
BIRGER HAHL, skänk, "Ruutu 154" Asko 1930-tal.
Klubbat pris 
1 050 EUR
Utropspris
600 - 800 EUR
TUOMO SAALI, "MELANKOLI".
TUOMO SAALI, "MELANKOLI".
Klubbat pris 
1 050 EUR
Utropspris
1 000 - 1 500 EUR
MÄRTA BLOMSTEDT, soffa, 1900-talets mitt.
MÄRTA BLOMSTEDT, soffa, 1900-talets mitt.
Klubbat pris 
1 050 EUR
Utropspris
1 500 - 2 000 EUR
MAARIA MÄRKÄLÄ, UR SERIEN "JAG HAR MÅLAT LJUS" (GRÖN).
MAARIA MÄRKÄLÄ, UR SERIEN "JAG HAR MÅLAT LJUS" (GRÖN).
Klubbat pris 
1 000 EUR
Utropspris
1 800 - 2 200 EUR
PAUNO ANTERO POHJOLAINEN,  "DAG OCH NATT".
PAUNO ANTERO POHJOLAINEN, "DAG OCH NATT".
Klubbat pris 
960 EUR
Utropspris
700 - 800 EUR
RIITTA NELIMARKKA, "AQUATIC CHARICTERS IN WINTER JACKETS".
RIITTA NELIMARKKA, "AQUATIC CHARICTERS IN WINTER JACKETS".
Klubbat pris 
945 EUR
Utropspris
1 500 - 2 000 EUR
PAUL OSIPOW, UTAN TITEL.
PAUL OSIPOW, UTAN TITEL.
Klubbat pris 
880 EUR
Utropspris
800 - 1 200 EUR
LAURI LAINE, UTAN TITEL.
LAURI LAINE, UTAN TITEL.
Klubbat pris 
850 EUR
Utropspris
800 - 1 200 EUR
MARIKA MÄKELÄ, "STIGANDE MELODI".
MARIKA MÄKELÄ, "STIGANDE MELODI".
Klubbat pris 
820 EUR
Utropspris
800 - 1 200 EUR
ANNE TOMPURI, "LANDSKAP (UGGLOR)".
ANNE TOMPURI, "LANDSKAP (UGGLOR)".
Klubbat pris 
800 EUR
Utropspris
1 200 - 1 500 EUR
SOFFA, 1900-talets mitt.
SOFFA, 1900-talets mitt.
Klubbat pris 
800 EUR
Utropspris
1 000 - 1 200 EUR
HANNAH HAMBERG, "WC".
HANNAH HAMBERG, "WC".
Klubbat pris 
800 EUR
Utropspris
600 - 800 EUR
 Dölj
 Visa mer

Modern Art & Design 656

295. Axel Einar Hjorth, pall, "Skoga", Nordiska Kompaniet 1930-tal.
Utropspris
30 000 - 40 000 SEK
Budhistorik
32 000
 
SEK
ditt bud
30 000
 
SEK
ditt bud
28 000
 
SEK
ditt bud
26 000
 
SEK
ditt bud
24 000
 
SEK
ditt bud
22 000
 
SEK
ditt bud
Aktuellt bud:
32 000 SEK