Lilla Bukowskis S192

42 föremål
534. KANDELABRAR, för nio små ljus, ett par. Svenskt Tenn.
Klubbat pris
1 200 SEK
Utropspris
1 000 - 1 500 SEK
300. SPEGEL. Nordiska Kompaniet, 1950-tal.
Klubbat pris
3 800 SEK
Utropspris
2 000 - 2 500 SEK
314. SPEGELLAMPETTER, för ett ljus, ett par, tenn. Firma Svenskt Tenn, 1928.
Klubbat pris
1 400 SEK
Utropspris
2 000 - 2 500 SEK
556. KRÖNINGSMUGG, emalj på koppar.
Ryssland 1896.
556. KRÖNINGSMUGG, emalj på koppar. Ryssland 1896.
Klubbat pris
5 000 SEK
Utropspris
2 000 - 3 000 SEK
226. BORDSLAMPA, enl uppg inköpt på Svenskt Tenn 1955.
Klubbat pris
Utropspris
2 000 SEK
212. LJUSSTAKAR, två stycken. Blybergs- och Gammalklittporfyr, samt tenn.
Klubbat pris
3 000 SEK
Utropspris
2 000 - 3 000 SEK
271. SMÖRTERRIN med LOCK, kolmårdsmarmor, 1800-talets förra hälft.
Klubbat pris
3 200 SEK
Utropspris
2 000 - 3 000 SEK
3. KLÄDHÄNGARE, 1900-tal.
3. KLÄDHÄNGARE, 1900-tal.
Klubbat pris
1 600 SEK
Utropspris
2 000 - 3 000 SEK
255. FIGURER, 3 st, trä, Kay Bojesen, Danmark.
Klubbat pris
3 000 SEK
Utropspris
2 500 SEK
601. BORDSUPPSATS. Märkt "Exhibition of Industry of all Nations in London 1851".
Klubbat pris
2 500 SEK
Utropspris
3 000 - 4 000 SEK
559. DÖRRÖVERSTYCKE. Italiensk barockstil, 1800-tal.
Klubbat pris
5 800 SEK
Utropspris
3 000 - 4 000 SEK
144. BORDSARMATUR. Empire, 1800-talets första hälft.
Klubbat pris
3 200 SEK
Utropspris
3 000 - 4 000 SEK
123. JARDINIERE, glas och vitmetall. Jugend.
Klubbat pris
2 000 SEK
Utropspris
3 000 SEK
242. FIGURER, 2 st, trä. Kay Bojesen, Danmark.
Klubbat pris
2 000 SEK
Utropspris
3 000 SEK
256. LUNNEFÅGEL, bemålat trä, Kay Bojesen, Danmark.
Klubbat pris
3 800 SEK
Utropspris
3 000 - 4 000 SEK
622. SKRIVBORDSLAMPA, vitmetall. Danmark 1930-tal.
Klubbat pris
8 800 SEK
Utropspris
3 000 - 4 000 SEK
53. BORDSPENDYL. Nyrokoko.
53. BORDSPENDYL. Nyrokoko.
Klubbat pris
3 000 SEK
Utropspris
3 000 - 3 500 SEK
463. LJUSSTAKAR, ett par, argent haché. Rokokostil.
Klubbat pris
6 600 SEK
Utropspris
3 000 - 4 000 SEK
477. ELDGALLER, 1800-tal.
477. ELDGALLER, 1800-tal.
Klubbat pris
3 000 SEK
Utropspris
3 000 - 4 000 SEK
333. SPEGEL. Sverige, 1800-talets första hälft. Empire.
Klubbat pris
2 600 SEK
Utropspris
4 000 - 5 000 SEK
166. Ljusstakar, ett par. Louis XVI-stil, 1800-talets andra hälft.
Klubbat pris
9 500 SEK
Utropspris
4 000 - 5 000 SEK
604. SPEGEL, 1700-tal.
604. SPEGEL, 1700-tal.
Klubbat pris
Utropspris
4 000 SEK
180. SPEGELLAMPETT, för ett ljus. 1700-tal.
Klubbat pris
7 500 SEK
Utropspris
5 000 - 6 000 SEK
471. BORDSLAMPA. Louis XVI-stil, omkring år 1900.
Klubbat pris
12 000 SEK
Utropspris
5 000 - 6 000 SEK
173. BORDSPENDYL. Svensk empire.
Klubbat pris
5 600 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
656. SPEGEL. Sengustaviansk.
656. SPEGEL. Sengustaviansk.
Klubbat pris
7 200 SEK
Utropspris
6 000 SEK
664. ELDHUNDAR, ett par. Louis XVI-stil, 1800-talets slut.
Klubbat pris
3 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
464. BORDSPENDYL. Fransk senempire, 1820-40-tal.
Klubbat pris
9 500 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
603. BOUILLOTTELAMPA, för tre ljus. Empirestil.
Klubbat pris
6 200 SEK
Utropspris
6 000 SEK
646. SPEGEL. Sengustaviansk. 1700-talets slut.
Klubbat pris
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
297. SPEGELLAMPETT, för två ljus. Gustaviansk, 1700/1800-tal.
Klubbat pris
15 500 SEK
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
362. LJUSKRONA, för 24 ljus. Oscariansk, 1800-talets andra hälft.
Klubbat pris
27 000 SEK
Utropspris
10 000 - 15 000 SEK
527. KANDELABRAR, ett par, för sju ljus.
Trol Frankrike, 1800-tal.
527. KANDELABRAR, ett par, för sju ljus. Trol Frankrike, 1800-tal.
Klubbat pris
9 500 SEK
Utropspris
10 000 SEK
626. BORDSPENDYL. Empire, 1800-talets början.
Klubbat pris
11 000 SEK
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
476. LYKTA, för ett ljus. Empirestil, 1900-tal.
Klubbat pris
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
475. LJUSSTAKAR, ett par. Empirestil, 1800/1900-tal.
Klubbat pris
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
473. KANDELABRAR, ett par. 1800-tal.
Klubbat pris
18 000 SEK
Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
470. OBELISKER, ett par. Empirestil, 1900-tal.
Klubbat pris
30 000 SEK
Utropspris
30 000 - 35 000 SEK