Bukowskis Julauktion S195

33 föremål
381. MAT- OCH KAFFESERVIS, 101 delar, porslin. Berlin, 1900-talets början.
Klubbat pris
11 000 SEK
Utropspris
10 000 - 15 000 SEK
64. TERRIN med LOCK, porslin. Meissen, 1800-tal.
Klubbat pris
6 200 SEK
Utropspris
5 000 - 6 000 SEK
14. CREMEKOPPAR MED LOCK OCH FAT, ett par, "Flora Danica", Kungl.Dansk.
Klubbat pris
5 500 SEK
Utropspris
5 000 - 6 000 SEK
430. ULLA & GUSTAV KRAITZ Skålfat, Fogdarp, Förslövsholm 1994.
Klubbat pris
3 800 SEK
Utropspris
4 000 - 5 000 SEK
363. PRAKTFAT, porslin. Meissen, sekelskifte 1900.
Klubbat pris
5 000 SEK
Utropspris
4 000 - 5 000 SEK
206. PLAKETT, majolika. Historismus, 1800-tal.
Klubbat pris
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
133. FAT, majolika. Pallisys art, Historismus.
Klubbat pris
2 000 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
98. GALLERSKÅL, flintgods, Rörstrand, ca 1800.
Klubbat pris
6 000 SEK
Utropspris
3 000 - 4 000 SEK
355. TERRIN med LOCK och FAT, porslin. Meissen, Marolinis period omkring 1800.
Klubbat pris
3 700 SEK
Utropspris
3 000 - 4 000 SEK
660. TERRIN, porslin. Meissenmodell, ca 1900.
Klubbat pris
Utropspris
3 000 - 4 000 SEK
556. FAT, fajans Hans Hedberg, Biot Frankrike.
Klubbat pris
1 500 SEK
Utropspris
3 000 - 4 000 SEK
266. KREDENSFAT, majolika. Historismus, Pallisys art.
Klubbat pris
2 000 SEK
Utropspris
3 000 - 5 000 SEK
249. FAT, fajans. Trol Kellinghusen 1700-tal.
Klubbat pris
1 500 SEK
Utropspris
3 000 SEK
44. FIGURGRUPP, porslin. Christian Thomsen, Konglig dansk.
Klubbat pris
2 600 SEK
Utropspris
3 000 - 4 000 SEK
501. FAT, porslin. Frankenthal, Paul Hannong (1755-9).
Klubbat pris
Utropspris
3 000 - 4 000 SEK
768. KAFFEKANNA med LOCK, porslin. 1700-tal troligen Meissen.
Klubbat pris
Utropspris
2 500 - 3 500 SEK
375. TALLRIKAR, 3 st, porslin. Berlin, 1800-tal.
Klubbat pris
1 025 SEK
Utropspris
2 000 - 3 000 SEK
326. KREDENSFAT, majolika. Historismus, 1800-tal, daterat 1545.
Klubbat pris
11 500 SEK
Utropspris
2 000 - 3 000 SEK
482. KRUS, fajans och tenn 1700-tal.
Klubbat pris
2 400 SEK
Utropspris
2 000 - 2 500 SEK
644. FAT, majolika. Italien 17/1800-tal.
Klubbat pris
3 000 SEK
Utropspris
2 000 - 3 000 SEK
52. OBJEKT, keramik. Ulla Kraitz.
Klubbat pris
1 300 SEK
Utropspris
1 500 - 2 000 SEK
389. OBJEKT, keramik. Ulla Kraitz.
Klubbat pris
1 800 SEK
Utropspris
1 500 - 2 000 SEK
495. BRICKA, flintgods "Exotica" Arthur Percy, Gefle.
Klubbat pris
2 400 SEK
Utropspris
1 500 SEK
114. BURK MED LOCK, porslin. Fornasetti, Milano Italien.
Klubbat pris
2 200 SEK
Utropspris
1 500 SEK
253. VAS, fajans. Stig Lindberg. Gustavsberg. "Karneval".
Klubbat pris
2 000 SEK
Utropspris
1 500 SEK
385. TALLRIK, porslin. Meissen 1800/1900-tal.
Klubbat pris
1 300 SEK
Utropspris
1 500 - 2 000 SEK
32. ASKFAT samt STÄLL, porslin. Fornasetti.
Klubbat pris
2 600 SEK
Utropspris
1 200 - 1 500 SEK
415. DOCKSERVISDELAR, 8 st. Porslin. England, 1800-tal.
Klubbat pris
Utropspris
1 000 - 2 000 SEK
324. TERRIN, flintgods. 1800-tal.
Klubbat pris
3 000 SEK
Utropspris
1 000 - 1 500 SEK
687. TULPANVAS, flintgods. Arthur Percy, Gefle.
Klubbat pris
1 200 SEK
Utropspris
1 000 - 2 000 SEK