Inred sommarhuset

270 föremål
CARL FAGERLUND, bordslampor, ett par, Orrefors.
Klubbat pris
3 800 SEK
Utropspris
4 000 SEK
FOLKE OHLSSON, soffa, "USA 75" för Dux.
Klubbat pris
7 000 SEK
Utropspris
10 000 SEK
FOLKE OHLSSON, fåtöljer, ett par, "USA-75", Dux.
Klubbat pris
17 000 SEK
Utropspris
15 000 SEK
GUNNAR ASPLUND, stolar 10 st, för Gemla, 1930/40-tal.
Klubbat pris
8 200 SEK
Utropspris
10 000 SEK
ARNE NORELL, fåtöljer, ett par, "Sirocco", 1960-tal.
Klubbat pris
14 000 SEK
Utropspris
10 000 SEK
ILMARI TAPIOVAARA, stolar 4 st, "Fanett", Edsbyverken.
Klubbat pris
2 900 SEK
Utropspris
3 000 SEK
JOSEF FRANK, stolar, 4 st modell 970, Svenskt Tenn.
Klubbat pris
10 500 SEK
Utropspris
10 000 SEK
HANS J WEGNER, fåtölj "GE-240"/"Cigarren", Danmark.
Klubbat pris
13 001 SEK
Utropspris
5 000 SEK
Klubbat pris
10 901 SEK
Utropspris
5 000 SEK
JOSEF FRANK. Golvlampa, typ 2148. Firma Svenskt Tenn.
Klubbat pris
3 200 SEK
Utropspris
4 000 SEK
BERTIL VALLIEN, väggljusstake, Boda Smide, 1960-tal.
Klubbat pris
1 200 SEK
Utropspris
2 500 SEK
UNO & ÖSTEN KRISTIANSSON, vägglampa, Luxus, 1950/60-tal.
Klubbat pris
4 200 SEK
Utropspris
2 500 SEK
HANS-AGNE JAKOBSSON, taklampa, Markaryd, 1960-70-tal.
Klubbat pris
1 800 SEK
Utropspris
2 500 SEK
HANS J. WEGNER, soffbord "CH 008", Carl Hansen.
Klubbat pris
2 000 SEK
Utropspris
3 000 SEK
BRUNO MATHSSON, fåtölj med fotpall, "Pernilla", Dux.
Klubbat pris
4 500 SEK
Utropspris
5 000 SEK
SKÅP, E. Pettersson Gefle, 1930-tal.
Klubbat pris
300 SEK
Utropspris
3 000 SEK
SPEGEL, Swedish Modern, Glas&Trä, Hovmantorp, daterad 1957.
Klubbat pris
2 800 SEK
Utropspris
2 500 SEK
JOSEF FRANK, golvlampa, modell G2326, Firma Svenskt Tenn.
Klubbat pris
5 200 SEK
Utropspris
3 500 SEK
PER SUNDSTEDT, gungpall, ”Ving”, Pyra.
Klubbat pris
1 800 SEK
Utropspris
2 500 SEK
CHARLES & RAY EAMES, stolar, 6 st, "DSR", för Vitra.
Klubbat pris
5 600 SEK
Utropspris
6 000 SEK
MAX BILL, taklampa, Temde, Schweiz, 1960/70-tal.
Klubbat pris
1 505 SEK
Utropspris
3 000 SEK
MAURI ALMARI, vägglampa, Idman, Finland, 1900-talets mitt.
Klubbat pris
1 800 SEK
Utropspris
2 500 SEK
JOSEF FRANK, taklampa, modell 2444, Firma Svenskt Tenn.
Klubbat pris
3 000 SEK
Utropspris
3 000 SEK
ALVAR AALTO, BÄNKAR, 2 st, modell 153B, Artek.
Klubbat pris
3 400 SEK
Utropspris
3 000 SEK
TAKLAMPA, sannolikt Orrefors, 1900-talets mitt.
Klubbat pris
950 SEK
Utropspris
2 000 SEK
CARL MALMSTEN, fåtölj, "Oscar".
Klubbat pris
240 EUR
Utropspris
400 EUR
JOSEF FRANK, karmstol, "Modell 969", Firma Svenskt Tenn.
Klubbat pris
4 400 SEK
Utropspris
4 000 SEK
BERTIL FRIDHAGEN, matbord, Bodafors, 1958.
Klubbat pris
7 500 SEK
Utropspris
6 000 SEK
CARL MALMSTEN, fåtöljer, ett par, "Farmor".
Klubbat pris
3 610 SEK
Utropspris
5 000 SEK
KJELL ENGMAN, skulptur, "Snapshot" glas Kosta Boda.
Klubbat pris
650 SEK
Utropspris
2 000 SEK
MONICA BACKSTRÖM, 8 st glasblock, Kosta Boda signerade.
Klubbat pris
1 000 SEK
Utropspris
1 500 SEK
ALVAR AALTO, serveringsvagn modell 900 Artek.
Klubbat pris
7 800 SEK
Utropspris
8 000 SEK
SPEGEL, Glasmäster Markaryd, 1960-tal.
Klubbat pris
1 000 SEK
Utropspris
2 000 SEK
GUNGSTOL,Italien, 1900-talets andra hälft.
Klubbat pris
2 100 SEK
Utropspris
2 000 SEK
BYRÅ, Sverige, 1950/1960-tal.
BYRÅ, Sverige, 1950/1960-tal.
Klubbat pris
2 000 SEK
Utropspris
3 000 SEK
ERIK HANSEN, vägglampa, modell 223-2/17, Le klint, Danmark.
Klubbat pris
2 500 SEK
Utropspris
2 000 SEK
GUNNAR NYLUND, bordslampor, 2 st, chamotte, Rörstrand.
Klubbat pris
3 500 SEK
Utropspris
3 000 SEK
BERTIL VALLIEN, skål, glas, Boda Åfors.
Klubbat pris
1 500 SEK
Utropspris
2 500 SEK
JOSEF FRANK, taklampa, modell 2560, Firma Svenskt Tenn.
Klubbat pris
5 311 SEK
Utropspris
3 000 SEK
CARL MALMSTEN, soffa.
CARL MALMSTEN, soffa.
Klubbat pris
6 600 SEK
Utropspris
6 000 SEK
SOFFBORD, 1900-talets andra hälft.
Klubbat pris
3 400 SEK
Utropspris
3 000 SEK
GUNNAR CYRÉN, figuriner, 2 st, Dansk Designs, Japan.
Klubbat pris
2 600 SEK
Utropspris
3 000 SEK
AXEL LARSSON, karmstol, 1950-tal.
Klubbat pris
2 000 SEK
Utropspris
3 000 SEK
HANS-AGNE JAKOBSSON, handspegel, Markaryd, 1960-tal.
Klubbat pris
600 SEK
Utropspris
1 500 SEK
HYLLSYSTEN, Danmark, 1900-talets andra hälft.
Klubbat pris
3 000 SEK
Utropspris
4 000 SEK
SOFFBORD, Fritz Hansen.
SOFFBORD, Fritz Hansen.
Klubbat pris
1 675 SEK
Utropspris
2 000 SEK