Inred sommarhuset

270 föremål
SPEGEL, Swedish Modern, 1940-tal.
Klubbat pris
7 900 SEK
Utropspris
2 000 SEK
SLAGBORD, 1900-talets mitt.
SLAGBORD, 1900-talets mitt.
Klubbat pris
4 100 SEK
Utropspris
2 000 SEK
BENGT ORUP, servis  Johansfors 1900-talets andra hälft.
Klubbat pris
3 600 SEK
Utropspris
2 000 SEK
BENGT RUDA, fåtölj, "Cikada", Möbel-Ikea, formgiven 1964.
Klubbat pris
3 400 SEK
Utropspris
2 000 SEK
HANS J WEGNER, fåtölj "GE-240"/"Cigarren", Danmark.
Klubbat pris
13 001 SEK
Utropspris
5 000 SEK
SAM LARSSON, fåtöljer, ett par "Mona", Dux, 1970-tal.
Klubbat pris
4 800 SEK
Utropspris
2 000 SEK
CARL MALMSTEN, satsbord, 3 delar, "Släden".
Klubbat pris
12 500 SEK
Utropspris
6 000 SEK
BENGT ORUP, glas, 6 st, "Strikt", Johansfors, 1950-tal.
Klubbat pris
2 400 SEK
Utropspris
2 000 SEK
VICKE LINDSTRAND, vas, glas, Kosta, signerad.
Klubbat pris
3 200 SEK
Utropspris
2 000 SEK
SVANTE SKOGH, fåtölj, "Pallas" Asko 1950-tal.
Klubbat pris
5 200 SEK
Utropspris
2 000 SEK
FÅTÖLJ, 1960/70-tal.
FÅTÖLJ, 1960/70-tal.
Klubbat pris
10 800 SEK
Utropspris
4 000 SEK
SKÅP, Swedish Modern, AB Westbergs Möbelfabrik, 1950-tal.
Klubbat pris
15 500 SEK
Utropspris
10 000 SEK
WILHELM KÅGE, vaser, 2 st, stengods, Gustavsberg.
Klubbat pris
1 700 SEK
Utropspris
2 000 SEK
ARNE NORELL, fåtöljer, ett par, "Sirocco", 1960-tal.
Klubbat pris
14 000 SEK
Utropspris
10 000 SEK
ULRICA HYDMAN-VALLIEN, vas, glas, Kosta Boda, signerad.
Klubbat pris
2 200 SEK
Utropspris
1 500 SEK
ERIK HANSEN, vägglampa, modell 223-2/17, Le klint, Danmark.
Klubbat pris
2 500 SEK
Utropspris
2 000 SEK
GUNNAR NYLUND, figuriner, 4 stycken. Rörstrand.
Klubbat pris
2 200 SEK
Utropspris
2 000 SEK
WILHELM KÅGE, vas, stengods, "Argenta", Gustavsberg.
Klubbat pris
1 600 SEK
Utropspris
2 000 SEK
BERTIL FRIDHAGEN, matbord, Bodafors, 1958.
Klubbat pris
7 500 SEK
Utropspris
6 000 SEK
PAUL HOFF, figurin, stengods, Gustavsberg för WWF.
Klubbat pris
2 000 SEK
Utropspris
2 000 SEK
PETER OPSVIK, skrivbordsstol, "Capisco", HÅG.
Klubbat pris
3 002 SEK
Utropspris
2 000 SEK
Klubbat pris
1 600 SEK
Utropspris
2 000 SEK
SIGURD PERSSON, ljusstake, mässing.
Klubbat pris
2 800 SEK
Utropspris
1 500 SEK
CARL MALMSTEN, stolar, 5 stycken, "Lilla Åland", 1960-tal.
Klubbat pris
7 300 SEK
Utropspris
6 000 SEK
FOLKE OHLSSON, fåtöljer, ett par, "USA-75", Dux.
Klubbat pris
17 000 SEK
Utropspris
15 000 SEK
KJELL ENGMAN, karaff, glas, Kosta Boda,
Klubbat pris
1 800 SEK
Utropspris
2 000 SEK
SNAPSGLAS, 9 st, "Gustav III", Reijmyre Glasbruk.
Klubbat pris
1 200 SEK
Utropspris
1 500 SEK
CARL FAGERLUND, taklampa, Orrefors.
Klubbat pris
1 500 SEK
Utropspris
1 500 SEK
FÅTÖLJ, omkring 1900-talets mitt.
Klubbat pris
3 200 SEK
Utropspris
1 500 SEK
WILKE ADOLFSSON, skål på fot signerad.
Klubbat pris
2 200 SEK
Utropspris
2 000 SEK
ALVAR AALTO, pall, "X602", Artek.
Klubbat pris
3 600 SEK
Utropspris
3 000 SEK
JOSEF FRANK, taklampa, modell 2560, Firma Svenskt Tenn.
Klubbat pris
5 311 SEK
Utropspris
3 000 SEK
SÄNGBORD, ett par, 1900-talets mitt.
Klubbat pris
1 600 SEK
Utropspris
2 000 SEK
SPEGEL, Swedish Modern, Glas&Trä, Hovmantorp, daterad 1957.
Klubbat pris
2 800 SEK
Utropspris
2 500 SEK
SERVERINGSVAGN, 1940-tal.
SERVERINGSVAGN, 1940-tal.
Klubbat pris
1 300 SEK
Utropspris
1 500 SEK
CARL MALMSTEN, fåtölj, "Jättepaddan", omkring år 2000.
Klubbat pris
14 000 SEK
Utropspris
10 000 SEK
Klubbat pris
10 901 SEK
Utropspris
5 000 SEK
MONICA FÖRSTER, brickbord, "Tray", Offecct, 2006.
Klubbat pris
1 100 SEK
Utropspris
1 500 SEK
Klubbat pris
1 200 SEK
Utropspris
2 000 SEK
ALVAR AALTO, serveringsvagn modell 900 Artek.
Klubbat pris
7 800 SEK
Utropspris
8 000 SEK
GUNNAR CYRÉN, figuriner, 2 st, Dansk Designs, Japan.
Klubbat pris
2 600 SEK
Utropspris
3 000 SEK
SIMON GATE, vas, glas, Orrefors, signerad, 1930-tal.
Klubbat pris
1 601 SEK
Utropspris
2 000 SEK
UNO & ÖSTEN KRISTIANSSON, vägglampa, Luxus, 1950/60-tal.
Klubbat pris
4 200 SEK
Utropspris
2 500 SEK
SIDEBOARD, 1950/60-tal.
SIDEBOARD, 1950/60-tal.
Klubbat pris
3 657 SEK
Utropspris
3 000 SEK