Höstens Klassiska 565

Ändringar

Nr.FöremålÄndringar
57Anders Zorn, "En Eva".Felaktigt angiven proveniens ingenjör E. Starwing.
87HELMER OSSLUND, olja på duk, sign Helmer Åslund och dat -99.Ursprungligen gåva från konstnären till nuvarande ägares mormor. / Originally gift directly from the artist to the current owners grandmother.
111Oscar Törnå, "Landskap med kor, Grez".Litteratur: Bo Lindwall, "Då och Nu. Svenskt konstliv under 150", SAK, 1982, omnämnd sid 58 samt avbildad halvsida, sid 59. / Literature: Bo Lindwall, "Då och Nu. Svenskt konstliv under 150", SAK, 1982, mentioned page 58 and illustrated half page, page 59.
112Carl Fredrik Hill, Skogsbacke med björkar.Uppfodrad duk. / Relined canvas.
137John Bauer, "Troll".Felaktigt utrop i den tryckta katalogen./Wrong estimate in printed catalogue.
211Joseph Noêl Paton, "Dionysus and sea nymphs".Målning på papper uppklistrad på duk.
219Nils (Niclas) Hagelberg, "Anna Kajsa Viberg" (ca 1780-?).Porträttet föreställer "Anna Kajsa Viberg" (ca 1780-?). Hon var gift med 1. bergsfogden Ekvall. 2. Kjellerstedt. Proveniens: Tidigare i fröken Gertrud Falcks samling, Bokhaga. (SPA 1977:324)
262Madonnan med barnet.Troligen bysantinsk Gudsmodersikon.
277Melchior de Hondecoeter Hans efterföljd, Hök attackerande hönsfamilj.Utrop 80-100.000 kr
297Pieter Casteels III Hans art, Blomsterstilleben.Utrop 70-75.000 kr
352Johan Tobias Sergel, "Drottning Hedvig Elisabeth Charlotta" (1759-1818).Exportförbud/ Not allowed for export
368ANDREW PLIMER. HANS ART. Miniatyr. Gouache på ben, oval. Sign Plimer.Hans art/In the manner of
370NICOLAS BEATRIZET, kopparstick (I état av II), 1553.Ej avbildad i katalogen/Not illustrated in catalogue.
371Rembrandt Harmensz van Rijn, "Beggar man and woman conversing".Etsning 1630. Ej avbildad i katalogen/ Etching 1630. Not illustrated in catalogue.
424KONSOLBORD. Karl Johan, 1800-talets början.Skivan märkt "Frisk No 4" med rödkrita.
428KONSOLBORD, s.k. Console dessert. Frankrike, 1700-talets slut. Louis XVI.Nedre hyllplanet möjligen ursprungligen med marmorskiva.
494LJUSKRONA, för sex ljus. Gustaviansk stil, 1800/1900-tal.LJUSKRONA, för sex ljus. Gustaviansk stil, 1800/1900-tal. Omarbetad, kompletterad, flertalet prismor äldre. Nytt utrop 75000-100000 kr
503AMPEL, för åtta ljus. Empire, 1800-talets början.En ljuspipa med ljusmanschett saknas.
621VINGLAS. 1700-tal, troligen England.Fel bild i tryckt katalog.
622VINGLAS. England, 1700-talets slut.Fel bild i tryckt katalog.
658FAT, fajans. Rörstrand daterad 19/1 (17)71.Nagg.
683PRESENTERFAT, okänd mästare, Hamburg 1698-1708. Barock.Mitten av fatet med liten lagning.
736SALTKAR, 2 st olika, ett av Silwester Wohlgemut, Celle 1730-tal, ett av ACW, Wien 1784.Marks underneath fair, interior gilding good, overall some wear.
768SKED med kronknopp, Skandinavien 1500-talets slut/1600-talets början.Ej Vä. Skandinavien 1500-talets slut/1600-talets början.
818BROSCH, Cartier, gammalslipade diamanter, tot. ca 0.50 ct.En sten med skada/ one stone with damage.
820RING, briljantslipad diamant ca 1.60 ct. 1950-tal.Stenens storlek ca 1.60 ct.
829RING, blå fasettslipad safir, 9.02 ct, med droppslipade diamanter, tot. 1.28 ct.Safiren är troligtvis diffusionsbehandad, dvs coated. The sapphire is probably diffusion treated, ie coated.
836RING, gammalslipad diamant, ca 1,30 ct, samt mindre åttkantslipade diamanter, ca 1910.Skenan med tennlödning/leadrepair to the shank.
910COLLIER, W.A. Bolin, diamanthänge, tot. ca 3 ct, med två rader orientaliska samt odlade pärlor. 8,8-3,3 mm.Pärlorna består av naturliga samt odlade pärlor, de större är mestadels odlade.
1046COLLIER, briljantslipad diamant, 3.77 ct, infattad i guldcollier.Kvalitet ca H-J/VS. Quality app H-J/VS.
1084RING, smaragdslipad diamant, ca 2 ct med droppslipade smaragder.Kvalitet ca J/Inclusion.
1129VÄVNAD, gobelängteknik. 37,5 x 44,5 cm. Sverige 1785. Förmodligen vävd av en medlem av den berömda småländska prästsläkten Rogberg-Oxelgren.Sverige 1785. Förmodligen vävd av en medlem av den berömda småländska prästsläkten Rogberg-Oxelgren. Litteratur: Jämför Fataburen 1931, sid 157; Kulturens årsbok 1939, sid 50-51.
1131ROCK, vävd och broderad. Höjd 147 cm. Kina 1930-tal.Några gyllene trådar är lösa, en ögla för knapp är sönder.
1156SEMIANTIK HERIS. 461,5 x 374 cm.Huvudbården med två små hål
1173MATTA, semiantik Jamshidi slätväv. 450x185.SEMIANTIK JAMSHIDI SLÄTVÄV.
1347RULLMÅLNING, Qing dynastin.Samling/Collection Karl Wilhelm Gerdhem.
1397PENSELKOPP, porslin. Qing dynastin, 1800-tal.: En
1405FAT, porslin. Qing dynastin.Qing dynasty.
1408FIGURIN, porslin. Qing dynastin, 1700-tal.Skador, lagningar.
1423SKÅLFAT, porslin. Japan, Edo.Edo.
1426URNA, med LOCK, porslin. Qing dynastin, Kangxi (1662-1722).Base replaced (presumably very old repair). Cover original
1511SKÅL, porslin. Qing dynastin, Yongzhengs sex karaktärers märke.Qing dynastin.
1534TRÄDGÅRDSPALLAR, två stycken, porslin. Sen Qing dynasti.Nagg på en sida.
1564URNA, porslin. Qing dynastin, Kangxi (1662-1722).Halsen avkortad.
1565URNA, porslin. Qing dynastin, Kangxi (1662-1722).Avkortad hals.
1582URNA, porslin. Qing dynastin med Xuandes sex karaktärers märke.Purchased by the present owner in Beijing 1962.
1585SERVIS, 175 delar, kompaniporslin. Qing dynastin, Qianlong (1736-95).Det skall vara 175 delar.

Utdragna föremål

Nr.
26
36
76
92
93
105
184
186
196
209
221
232
265
278
282
284
294
305
321
336
358
369
381
437
450
520
603
671
730
742
793
798
870
896
897
949
992
1004
1008
1074
1075
1093
1104
1110
1111
1191
1192
1195
1197
1199
1206
1260
1277
1317
1504

Föremål med exportförbud

Nr.Föremål
352Johan Tobias Sergel, "Drottning Hedvig Elisabeth Charlotta" (1759-1818).
385SEKRETÄR, tillskriven Eric N Lindström (mästare i Stockholm 1795-1819). Sengustaviansk.
390BYRÅ, av Johan Hugo Fürloh (mästare i Stockholm 1724-1745). Senbarock.
402BYRÅ, av Fredrich Iwersson (mästare i Stockholm 1780-1801), ej signerad. Gustaviansk.
415BORD, tillskrivet Daniel Sehfbom (mästare i Stockholm 1800-1837). Karl Johan.
417TEBORD, med fajansbricka. Stockholmsarbete 1780-tal från Marieberg eller Rörstrand. Gustavianskt.
420KONSOLBORD, av Pehr Ljung (1743-1819) bildhuggare i Stockholm, samt en SPEGEL. Sengustavianska.
424KONSOLBORD. Karl Johan, 1800-talets början.
426BORD, ett par, av Anders Lundelius 1785 (mästare i Stockholm 1778-1823). Gustavianska.
433SPELBORD, möjligen mästerstycke av Christopher Tietze 1764 (mästare i Stockholm 1764-1791). Rokoko.
440STENBORD, Skåne, 1800-tal.
444SÄNG. Sverige, 1700-tal. Barock.
445HEDVIG ELEONORAS AUDIENSSTOL 1709. Troligen tillverkad av BURCHARDT PRECHT. Karolinsk guldbarock.
451HÖRNSTOL, sannolikt av Erik Öhrmark och Jean Baptiste Masreliez. Sengustaviansk, omkring 1790.
456KARMSTOLAR, ett par, s.k Sullastolar, av Ephraim Ståhl (stolmakare i Stockholm 1794-1820). Sengustavianska.
457KARMSTOLAR, fyra stycken, s.k. sullastolar. Sengustavianska, omkring år 1800.
476SPEGEL. Burchardt Prechts verkstad (verksam Stockholm 1674-1738). Senbarock.
487SPEGELLAMPETTER, för ett ljus, ett par. Burchard Prechts verkstad, omkring 1720. Senbarock.
488SPEGELLAMPETTER, för två ljus, ett par, av Nils Meunier (mästare i Stockholm 1754-1797). Gustavianska.
529GOLVUR, av Petter Ernst (verksam i Stockholm 1753-84).
531VÄGGPENDYL, av Joachim Hovenschiöld d ä (urmakare i Stockholm 1767-1800). Rokoko.
533VÄGGPENDYL, av Johan Nyberg (mästare i Stockholm 1787-1800). Rokoko.
535VÄGGPENDYL, av Jonas Cederlund (verksam i Stockholm 1799-1825). Empire.
552BORDSPENDYL, av Wilhelm Pauli, (urmakare i Stockholm 1795-1809). Sengustaviansk.
554BORDSPENDYL, av Per Henrik Beurling (urmakare i Stockholm 1783 -1830). Sengustaviansk.
559JORD- OCH HIMMELSGLOB, av Anders Åkerman 1762.
561URNA MED LOCK. Älvdalen, 1800-talets början. Empire.
562SKÅL PÅ FOT. Älvdalen, 1800-talets första hälft.
563URNA. Älvdalen, 1800-talets första hälft.
657TVÅLFODER, fajans. Rörstrand, märkt Stockholm 18/10 (17)52.
658FAT, fajans. Rörstrand daterad 19/1 (17)71.
659GALLERKORG med FAT, fajans. 1700-tal. Marieberg, daterad 5/6 resp. 6/6 (17)71.
660VAS med LOCK, fajans. Marieberg, daterad 30/6 (17)72.
661KANINVAS, fajans. Marieberg, 1700-talets andra hälft.
662URNA med LOCK, fajans. Marieberg, 1700-tal.
1120ÅKDYNA (agedyna) och KUDDAR (jynnen), 1 par. Rölakan. Skåne omkring 1830-40.

Föremål med införselmoms

Nr.Föremål
49Anders Zorn, "Märta".