Kan inte nå servern

Höstens Klassiska 577

 
1741 föremål
1598. VAS, porslin. Qing dynastin (1644-1912).
1598. VAS, porslin. Qing dynastin (1644-1912).
Klubbat pris 
12 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
1346. MYNT/SILVERVIKTER, tre stycken, silver. Qing-dynastin, (1644-1912).
1346. MYNT/SILVERVIKTER, tre stycken, silver. Qing-dynastin, (1644-1912).
Klubbat pris 
9 000 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
1288. SPEGEL och PLAKETT, brons. Bl.a. Jin-dynastin (1115-1234).
1288. SPEGEL och PLAKETT, brons. Bl.a. Jin-dynastin (1115-1234).
Klubbat pris 
5 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
1440. Zao Wou-ki, "La théière".
1440. Zao Wou-ki, "La théière".
Klubbat pris 
30 000 SEK
Utropspris
40 000 - 50 000 SEK
1168. Jaeger-LeCoultre - Atmos. Mässing.
1168. Jaeger-LeCoultre - Atmos. Mässing.
Klubbat pris 
12 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
456. STOLAR, ett par. Gustavianska stockholmsarbeten, 1700-talets slut.
456. STOLAR, ett par. Gustavianska stockholmsarbeten, 1700-talets slut.
Klubbat pris 
15 000 SEK
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
407. KONSOLBORD. Stockholmsarbete, 1700-talets slut. Gustavianskt.
407. KONSOLBORD. Stockholmsarbete, 1700-talets slut. Gustavianskt.
Klubbat pris 
34 000 SEK
Utropspris
30 000 - 40 000 SEK
70. Bruno Liljefors, Änder mot rodnande himmel.
70. Bruno Liljefors, Änder mot rodnande himmel.
Klubbat pris 
125 000 SEK
Utropspris
125 000 - 150 000 SEK
69. Bruno Liljefors, "Räf som lurar på trastar".
69. Bruno Liljefors, "Räf som lurar på trastar".
Klubbat pris 
4 200 000 SEK
Utropspris
3 500 000 - 4 000 000 SEK
387. SKÅP. Jämtland, 1800-tal.
387. SKÅP. Jämtland, 1800-tal.
Klubbat pris 
32 000 SEK
Utropspris
40 000 - 50 000 SEK
1271. VAS, keramik, s.k. Cizhou. Troligen Södra Song/Yuan (1127-1368).
1271. VAS, keramik, s.k. Cizhou. Troligen Södra Song/Yuan (1127-1368).
Klubbat pris 
6 500 SEK
Utropspris
5 000 - 7 000 SEK
413. KONSOLBORD. Sengustavianskt stockholmsarbete, tidigt 1800-tal.
413. KONSOLBORD. Sengustavianskt stockholmsarbete, tidigt 1800-tal.
Klubbat pris 
32 000 SEK
Utropspris
40 000 - 50 000 SEK
2. Julia Beck, "Fin d'Octobre, Vaucresson".
2. Julia Beck, "Fin d'Octobre, Vaucresson".
Klubbat pris 
90 000 SEK
Utropspris
60 000 - 80 000 SEK
72. Bruno Liljefors, Svanar.
72. Bruno Liljefors, Svanar.
Klubbat pris 
75 000 SEK
Utropspris
60 000 - 80 000 SEK
1089. COLLIER med orange safirer totalt ca 21.00 ct samt diamanter totalt ca 7.50 ct.
1089. COLLIER med orange safirer totalt ca 21.00 ct samt diamanter totalt ca 7.50 ct.
Klubbat pris 
80 000 SEK
Utropspris
100 000 - 120 000 SEK
604. GALJONSFIGUR, 1800-tal.
604. GALJONSFIGUR, 1800-tal.
Klubbat pris 
27 000 SEK
Utropspris
30 000 - 40 000 SEK
365. BYRÅ. Stockholmsarbete, 1700-talets andra hälft. Rokoko.
365. BYRÅ. Stockholmsarbete, 1700-talets andra hälft. Rokoko.
Klubbat pris 
24 000 SEK
Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
425. KARMSTOL. Stockholmsarbete, 1700-talets mitt. Rokoko.
425. KARMSTOL. Stockholmsarbete, 1700-talets mitt. Rokoko.
Klubbat pris 
32 000 SEK
Utropspris
30 000 - 40 000 SEK
1301. BUDDHA, brons. Sakyamuni, Ming dynastin (1368-1644).
1301. BUDDHA, brons. Sakyamuni, Ming dynastin (1368-1644).
Klubbat pris 
40 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
1325. URNA, brons. Arkaiserande, Qing dynastin (1644-1912).
1325. URNA, brons. Arkaiserande, Qing dynastin (1644-1912).
Klubbat pris 
10 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
597. ÖLGÅS. Norge. Daterad 1845.
597. ÖLGÅS. Norge. Daterad 1845.
Klubbat pris 
16 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
363. BYRÅ. Stockholmsarbete, 1700-talets andra hälft. Rokoko.
363. BYRÅ. Stockholmsarbete, 1700-talets andra hälft. Rokoko.
Klubbat pris 
32 000 SEK
Utropspris
40 000 - 50 000 SEK
556. BORDSPENDYL. Frankrike, 1800-talets början. Empire.
556. BORDSPENDYL. Frankrike, 1800-talets början. Empire.
Klubbat pris 
10 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
420. FÅTÖLJER, ett par. Frankrike, 1700-talets mitt. Louis XV.
420. FÅTÖLJER, ett par. Frankrike, 1700-talets mitt. Louis XV.
Klubbat pris 
25 000 SEK
Utropspris
30 000 - 40 000 SEK
419. BERGERE. Gustavianskt stockholmsarbete, 1700-talets slut.
419. BERGERE. Gustavianskt stockholmsarbete, 1700-talets slut.
Klubbat pris 
37 000 SEK
Utropspris
30 000 - 40 000 SEK
431. KARMSTOL. Frankrike, 1700-talets mitt. Louis XV.
431. KARMSTOL. Frankrike, 1700-talets mitt. Louis XV.
Klubbat pris 
12 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
469. SPEGEL, av Nils Meunier (mästare i Stockholm 1754-97). Gustaviansk.
469. SPEGEL, av Nils Meunier (mästare i Stockholm 1754-97). Gustaviansk.
Klubbat pris 
34 000 SEK
Utropspris
15 000 - 18 000 SEK
599. ÖLGÅS. Norge, daterad 1776.
599. ÖLGÅS. Norge, daterad 1776.
Klubbat pris 
13 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
481. LJUSPLÅTAR, för ett ljus, ett par. Sverige, 1700-tal.
481. LJUSPLÅTAR, för ett ljus, ett par. Sverige, 1700-tal.
Klubbat pris 
17 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
598. ÖLGÅS. Norge, daterad 1832.
598. ÖLGÅS. Norge, daterad 1832.
Klubbat pris 
9 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
600. ÖLGÅS. Norge, daterad 1838.
600. ÖLGÅS. Norge, daterad 1838.
Klubbat pris 
13 000 SEK
Utropspris
10 000 - 15 000 SEK
524. LJUSSTAKE, för två ljus. Sverige, 17/1800-tal.
524. LJUSSTAKE, för två ljus. Sverige, 17/1800-tal.
Klubbat pris 
8 500 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
523. LJUSSTAKE, för två ljus. Sverige, 1700-tal.
523. LJUSSTAKE, för två ljus. Sverige, 1700-tal.
Klubbat pris 
46 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
1465. BÖCKER, 16 stycken. Främst Kinesisk konst och konsthantverk.
1465. BÖCKER, 16 stycken. Främst Kinesisk konst och konsthantverk.
Klubbat pris 
5 000 SEK
Utropspris
5 000 - 6 000 SEK
505. BORDSLAMPA. Frankrike, 1800-talets andra hälft. Louis XVI-stil.
505. BORDSLAMPA. Frankrike, 1800-talets andra hälft. Louis XVI-stil.
Klubbat pris 
6 000 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
1464. BÖCKER, 16 stycken. Främst Kinesiskt konsthantverk.
1464. BÖCKER, 16 stycken. Främst Kinesiskt konsthantverk.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
5 000 - 6 000 SEK
1197. SEMIANTIK/OLD SILKE GHOM. 217,5 x 140,5 cm. En av ett par.
1197. SEMIANTIK/OLD SILKE GHOM. 217,5 x 140,5 cm. En av ett par.
Klubbat pris 
14 000 SEK
Utropspris
14 000 - 20 000 SEK
1198. SEMIANTIK/OLD SILKE GHOM. 210 x 139,5 cm. En av ett par.
1198. SEMIANTIK/OLD SILKE GHOM. 210 x 139,5 cm. En av ett par.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
14 000 - 20 000 SEK
1737. URNOR, två stycken, porslin. Qing dynastin, 17/1800-tal.
1737. URNOR, två stycken, porslin. Qing dynastin, 17/1800-tal.
Klubbat pris 
15 000 SEK
Utropspris
18 000 - 20 000 SEK
1693. KANNA, porslin. Transition, 1600-tal.
1693. KANNA, porslin. Transition, 1600-tal.
Klubbat pris 
5 500 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
1750. URNA, porslin. Japan, 1600-tal.
1750. URNA, porslin. Japan, 1600-tal.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
1692. KANNA, porslin. Transition, 1600-tal.
1692. KANNA, porslin. Transition, 1600-tal.
Klubbat pris 
14 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
1698. URNOR, ett par, porslin. Qing dynastin, Kangxi (1662-1722).
1698. URNOR, ett par, porslin. Qing dynastin, Kangxi (1662-1722).
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
75 000 - 100 000 SEK
1685. FLASKA, kraakporslin. Ming dynastin, Wanli (1572-1620).
1685. FLASKA, kraakporslin. Ming dynastin, Wanli (1572-1620).
Klubbat pris 
15 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
1684. FLASKA, kraakporslin. Ming dynastin, Wanli (1572-1620).
1684. FLASKA, kraakporslin. Ming dynastin, Wanli (1572-1620).
Klubbat pris 
22 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
1694. KANNA, porslin. Transition, 1600-tal.
1694. KANNA, porslin. Transition, 1600-tal.
Klubbat pris 
5 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
509. BORDSLAMPOR, ett par. Frankrike, 1800-talets slut. Empirestil.
509. BORDSLAMPOR, ett par. Frankrike, 1800-talets slut. Empirestil.
Klubbat pris 
9 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
1672. KRUKA, porslin. Ming dynastin, Wanli (1572-1620).
1672. KRUKA, porslin. Ming dynastin, Wanli (1572-1620).
Klubbat pris 
32 000 SEK
Utropspris
20 000 - 30 000 SEK
361. BYRÅ, av Lars Nordin (mästare i Stockholm 1743-1773). Rokoko.
361. BYRÅ, av Lars Nordin (mästare i Stockholm 1743-1773). Rokoko.
Klubbat pris 
200 000 SEK
Utropspris
200 000 - 250 000 SEK
1091. ÖRHÄNGEN med olikslipade diamanter totalt ca 4.05 ct.
1091. ÖRHÄNGEN med olikslipade diamanter totalt ca 4.05 ct.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
90 000 - 100 000 SEK
898. RING med briljantslipade diamanter totalt ca 2.52 ct.
898. RING med briljantslipade diamanter totalt ca 2.52 ct.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
20 000 - 22 000 SEK
1009. HÄNGE i form av en fjäril med smaragder, rubiner, safir och diamanter.
1009. HÄNGE i form av en fjäril med smaragder, rubiner, safir och diamanter.
Klubbat pris 
9 500 SEK
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
924. HÄNGE, "hjärta" med 22 st briljantslipade diamanter, totalt 2.20 ct.
924. HÄNGE, "hjärta" med 22 st briljantslipade diamanter, totalt 2.20 ct.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
22 000 - 25 000 SEK
987. HÄNGE i form av ett ägg med 57 st diamanter totalt ca 0.30 ct.
987. HÄNGE i form av ett ägg med 57 st diamanter totalt ca 0.30 ct.
Klubbat pris 
9 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
1072. ARMBAND med briljantslipade diamanter totalt ca 2.73 ct.
1072. ARMBAND med briljantslipade diamanter totalt ca 2.73 ct.
Klubbat pris 
32 000 SEK
Utropspris
25 000 - 28 000 SEK
928. HÄNGSMYCKE med briljantslipade diamanter totalt ca 1.47 ct.
928. HÄNGSMYCKE med briljantslipade diamanter totalt ca 1.47 ct.
Klubbat pris 
28 000 SEK
Utropspris
28 000 - 30 000 SEK
923. MANSCHETTKNAPPAR, med ryska kronan, emalj, rubiner och diamanter.
923. MANSCHETTKNAPPAR, med ryska kronan, emalj, rubiner och diamanter.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
15 000 - 18 000 SEK
1075. HÄNGE i form av ägg, rosa emalj samt 21 st briljanter 0.30 ct.
1075. HÄNGE i form av ägg, rosa emalj samt 21 st briljanter 0.30 ct.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
1135. MANSCHETTKNAPPAR, blå emalj samt diamanter totalt 0.11 ct.
1135. MANSCHETTKNAPPAR, blå emalj samt diamanter totalt 0.11 ct.
Klubbat pris 
9 000 SEK
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
1427. VAS med LOCK, bergkristall. Kina.
1427. VAS med LOCK, bergkristall. Kina.
Klubbat pris 
5 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
1425. SKULPTUR, bergkristall. Kina.
1425. SKULPTUR, bergkristall. Kina.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
1071. DIAMANT, oinfattad,  6.55 ct, Light Yellow/VVS2-VS1.
1071. DIAMANT, oinfattad, 6.55 ct, Light Yellow/VVS2-VS1.
Klubbat pris 
560 000 SEK
Utropspris
580 000 - 600 000 SEK
1081. ÖRHÄNGEN med rosenslipade diamanter. Troligen 1800 tal.
1081. ÖRHÄNGEN med rosenslipade diamanter. Troligen 1800 tal.
Klubbat pris 
18 000 SEK
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
166. Otto Pilz, Vargar i kamp.
166. Otto Pilz, Vargar i kamp.
Klubbat pris 
15 000 SEK
Utropspris
18 000 - 20 000 SEK
1059. HÄNGE i form av ett ägg med vit emalj, rubin och safir.
1059. HÄNGE i form av ett ägg med vit emalj, rubin och safir.
Klubbat pris 
3 500 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
494. AMPEL, för sex ljus. Empire, 1800-talets början.
494. AMPEL, för sex ljus. Empire, 1800-talets början.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
1128. RING med gammalslipad diamant, ca 2.50 ct. Kvalitet ca G-H/SI.
1128. RING med gammalslipad diamant, ca 2.50 ct. Kvalitet ca G-H/SI.
Klubbat pris 
95 000 SEK
Utropspris
80 000 - 100 000 SEK
872. RING med kuddslipad Fancy Yellow diamant, 1.73 ct, VVS2 enligt certifikat.
872. RING med kuddslipad Fancy Yellow diamant, 1.73 ct, VVS2 enligt certifikat.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
120 000 - 150 000 SEK
1146. Tudor - Oysterdate. Stål. Automatisk. Ø 40 mm. 1980.
1146. Tudor - Oysterdate. Stål. Automatisk. Ø 40 mm. 1980.
Klubbat pris 
26 000 SEK
Utropspris
20 000 - 22 000 SEK
1141. Harry Winston. Vitguld. Automatisk. Ø 35mm.
1141. Harry Winston. Vitguld. Automatisk. Ø 35mm.
Klubbat pris 
18 000 SEK
Utropspris
20 000 - 22 000 SEK
1080. ARMRING, 14k guld med rosenslipade diamanter. Vikt ca 19g.
1080. ARMRING, 14k guld med rosenslipade diamanter. Vikt ca 19g.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
15 000 - 18 000 SEK