Klassiska 589

74 föremål
1151. BYRÅ. Italien, 1700-talets mitt. Rokoko.
Klubbat pris
Utropspris
60 000 - 80 000 SEK
1156. BYRÅ. Gustavianskt stockholmsarbete, 1700-talets slut.
Klubbat pris
140 000 SEK
Utropspris
75 000 - 100 000 SEK
1158. BYRÅ. Sengustavianskt stockholmsarbete, 1700-talets slut.
Klubbat pris
65 000 SEK
Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
1159. SKÅP. Fredrik I:s tid. Senbarock, 1720/30-tal.
Klubbat pris
20 000 SEK
Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
1160. SKÅP. Sverige, 1700-talets mitt. Rokoko.
Klubbat pris
40 000 SEK
Utropspris
40 000 - 60 000 SEK
1161. SKÅP. Stockholmsarbete, 1700-talets andra hälft. Rokoko.
Klubbat pris
42 000 SEK
Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
1162. VITRINSKÅP. Tyskland, 1700-talets andra hälft. Rokoko.
Klubbat pris
70 000 SEK
Utropspris
50 000 - 75 000 SEK
1164A. SKRIVBORD MED UPPSATS. Sengustasvianskt, 1700-talets slut.
Klubbat pris
115 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
1166. SKRIVBORD, med UPPSATS, Sengustavianskt ca år 1800.
Klubbat pris
30 000 SEK
Utropspris
40 000 - 50 000 SEK
1167. SALONGSBORD. Ryssland, 1700-talets slut.
Klubbat pris
16 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
1171. BORD, av Anders Jacob Rosendahl (verksam i Arboga 1762-1836). Gustavianskt.
Klubbat pris
24 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
1172. BORD, av Louis Moreau, Louis XVI, 1700-talets slut.
Klubbat pris
65 000 SEK
Utropspris
25 000 - 35 000 SEK
1173. BORD, Carl Hendric Blom (mästare i Stockholm 1796-1835). Sengustavianskt.
Klubbat pris
28 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
1174. BORD. Stockholmsarbete, 1800-talets första hälft. Empire.
Klubbat pris
14 000 SEK
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
1175. BRICKBORD. Sverige, 1700-talets andra hälft. Rokoko.
Klubbat pris
40 000 SEK
Utropspris
40 000 - 50 000 SEK
1178. FÄLLBORD, från Nils Asplinds verkstad i Falun, daterat 1814.
Klubbat pris
12 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
1180. BRASSKÄRM, 1700-talets slut. Gustaviansk.
Klubbat pris
11 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
1181. BORD. Renässansstil, 1800-tal.
Klubbat pris
48 000 SEK
Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
1182. MATBORD. England, 1800-tal.
Klubbat pris
60 000 SEK
Utropspris
80 000 - 100 000 SEK
1184. KONSOLBORD. Sverige, 1700-talets andra hälft. Rokoko.
Klubbat pris
50 000 SEK
Utropspris
40 000 - 50 000 SEK
1185. KONSOLBORD. Sverige, 1700-talets andra hälft. Rokoko.
Klubbat pris
24 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
1187. KONSOLBORD. Gustavianskt stockholmsarbete, 1700-talets slut.
Klubbat pris
55 000 SEK
Utropspris
40 000 - 50 000 SEK
1188. KONSOLBORD. Gustavianskt stockholmsarbete, 1700-talets slut.
Klubbat pris
50 000 SEK
Utropspris
20 000 - 30 000 SEK
1189. KONSOLBORD. Sengustavianskt, 1800-talets början.
Klubbat pris
17 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
1190. GUERIDONER, ett par, senbarock, omkring år 1700.
Klubbat pris
Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
1191. SOFFA. Gustavianskt stockholmsarbete, 1700-talets slut.
Klubbat pris
60 000 SEK
Utropspris
30 000 - 40 000 SEK
1192. SOFFA. Gustavianskt stockholmsarbete 1780-tal.
Klubbat pris
24 000 SEK
Utropspris
30 000 - 40 000 SEK
1195. BERGERE, av Henri Jacob (mästare i Paris 1779-1824). Directoire.
Klubbat pris
16 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
1196. KARMSTOL. Stockholmsarbete, 1700-talets mitt. Rokoko.
Klubbat pris
46 000 SEK
Utropspris
30 000 - 40 000 SEK
1197. KARMSTOL, av Fredrik Ahlström. Sengustaviansk, omkring år 1800.
Klubbat pris
38 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
1198. KARMSTOLAR, ett par, gustavianska stockholmsarbeten, 1700-talets slut.
Klubbat pris
30 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
1200. KARMSTOLAR, ett par, gustavianska stockholmsarbeten, 1700-talets slut.
Klubbat pris
24 000 SEK
Utropspris
30 000 - 40 000 SEK
1205. KARMSTOLAR, ett par, sengustavianska stockholmsarbeten, omkring år 1800.
Klubbat pris
44 000 SEK
Utropspris
20 000 - 30 000 SEK
1206. STOLAR, fyra stycken, Régence, 1700-talets första hälft.
Klubbat pris
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
1207. STOLAR, sex stycken, Sverige, 1700-talets andra hälft, rokoko.
Klubbat pris
20 000 SEK
Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
1209. STOLAR, 12 stycken, sengustavianska stockholmsarbeten, omkring år 1800.
Klubbat pris
125 000 SEK
Utropspris
125 000 - 150 000 SEK
1211. STOLAR, tio stycken, gustavianska, 1700-talets slut.
Klubbat pris
61 000 SEK
Utropspris
40 000 - 60 000 SEK
1212. STOLAR, sex stycken, gustavianska stockholmsarbeten, 1700-talets slut.
Klubbat pris
24 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
1214. STOLAR, ett par, stockholmsarbeten 1700-talets andra hälft. Rokoko.
Klubbat pris
19 000 SEK
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
1215. TABURETTER, fyra stycken, gustavianska stockholmsarbeten, 1700-talets slut.
Klubbat pris
26 000 SEK
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
1219. BANKETTER, ett par, sengustavianska, omkring år 1800.
Klubbat pris
16 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
1220. BANKETTER, ett par, sengustavianska, omkring år 1800.
Klubbat pris
Utropspris
15 000 - 18 000 SEK