Kan inte nå servern

Klassiska 589

 
1401 föremål
1195. BERGERE, av Henri Jacob (mästare i Paris 1779-1824). Directoire.
1195. BERGERE, av Henri Jacob (mästare i Paris 1779-1824). Directoire.
Klubbat pris
16 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
1284. BORDSPENDYL. Parisarbete, omkring år 1780, Louis XVI.
1284. BORDSPENDYL. Parisarbete, omkring år 1780, Louis XVI.
Klubbat pris
Återrop
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
1300. URNOR, ett par. Ryssland, 1800-tal.
1300. URNOR, ett par. Ryssland, 1800-tal.
Klubbat pris
Återrop
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
943. Jenny Nyström, "Kungens harer".
943. Jenny Nyström, "Kungens harer".
Klubbat pris
20 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
947. Jenny Nyström, "Flickporträtt".
947. Jenny Nyström, "Flickporträtt".
Klubbat pris
90 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
816. MATTA. Antik/Semiantik Keshan s.k. Motachem. 219,5 x 134,5 cm.
816. MATTA. Antik/Semiantik Keshan s.k. Motachem. 219,5 x 134,5 cm.
Klubbat pris
32 000 SEK
Utropspris
20 000 - 30 000 SEK
92. SKÅL, satsumagods. Japan, Meiji (1868-1912).
92. SKÅL, satsumagods. Japan, Meiji (1868-1912).
Klubbat pris
20 000 SEK
Utropspris
20 000 - 30 000 SEK
242. VATTENCISTERN, kompaniporslin. Qingdynastin, 1700-tal.
242. VATTENCISTERN, kompaniporslin. Qingdynastin, 1700-tal.
Klubbat pris
20 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
1072. HENDRICK VAN BALEN, hans efterföljd. Olja på pannå, ej signerad.
1072. HENDRICK VAN BALEN, hans efterföljd. Olja på pannå, ej signerad.
Klubbat pris
Återrop
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
1251. KANDELABRAR, för fem ljus, ett par, Frankrike, 1800-tal.
1251. KANDELABRAR, för fem ljus, ett par, Frankrike, 1800-tal.
Klubbat pris
24 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
428. KUNGLIG JARDINJÄR, av C G Hallberg, Stockholm 1897.
428. KUNGLIG JARDINJÄR, av C G Hallberg, Stockholm 1897.
Klubbat pris
36 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
1083. Maurice Quentin de La Tour Efter, "Madame de Graffigny".
1083. Maurice Quentin de La Tour Efter, "Madame de Graffigny".
Klubbat pris
15 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
1134. JACQUES ANDRÉ PORTAIL, Tillskriven. Kritteckning, ej signerad.
1134. JACQUES ANDRÉ PORTAIL, Tillskriven. Kritteckning, ej signerad.
Klubbat pris
Återrop
Utropspris
20 000 - 30 000 SEK
1121. KAREL BREYDEL, Olja på pannå, signerad.
1121. KAREL BREYDEL, Olja på pannå, signerad.
Klubbat pris
Återrop
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
1021. Louis Belanger, Landskap med vandrande figurer vid fors.
1021. Louis Belanger, Landskap med vandrande figurer vid fors.
Klubbat pris
17 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
820. MATTA. Antik Kirman Laver Figural. 233,5 x 144 cm.
820. MATTA. Antik Kirman Laver Figural. 233,5 x 144 cm.
Klubbat pris
42 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
1019. CARL SPARRE, Olja på pannå, signerad och daterad 1708.
1019. CARL SPARRE, Olja på pannå, signerad och daterad 1708.
Klubbat pris
Återrop
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
1230. SPEGEL. Barock, omkring år 1700.
1230. SPEGEL. Barock, omkring år 1700.
Klubbat pris
25 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
1229. SPEGEL. Sengustaviansk, 1700-talets slut.
1229. SPEGEL. Sengustaviansk, 1700-talets slut.
Klubbat pris
16 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
1074. JEAN HONORÉ FRAGONARD, hans krets, olja på duk, ej signerad.
1074. JEAN HONORÉ FRAGONARD, hans krets, olja på duk, ej signerad.
Klubbat pris
Återrop
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
1188. KONSOLBORD. Gustavianskt stockholmsarbete, 1700-talets slut.
1188. KONSOLBORD. Gustavianskt stockholmsarbete, 1700-talets slut.
Klubbat pris
50 000 SEK
Utropspris
20 000 - 30 000 SEK
146. VAS, cloisonné. Qingdynastin, 1800-tal.
146. VAS, cloisonné. Qingdynastin, 1800-tal.
Klubbat pris
Återrop
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
1118. Jan Wyck Tillskriven, Ryttarsällskap på jakt.
1118. Jan Wyck Tillskriven, Ryttarsällskap på jakt.
Klubbat pris
Återrop
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
440. BORDSUPPSATS, av Jacob Ulrich Holfeldt Tostrup, Christiania 1856.
440. BORDSUPPSATS, av Jacob Ulrich Holfeldt Tostrup, Christiania 1856.
Klubbat pris
36 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
565. ÖRHÄNGEN med rökkvarts samt diamanter totalt ca 1.25 ct.
565. ÖRHÄNGEN med rökkvarts samt diamanter totalt ca 1.25 ct.
Klubbat pris
18 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
971. Axel Petersson Döderhultarn, Piga och ko (2).
971. Axel Petersson Döderhultarn, Piga och ko (2).
Klubbat pris
16 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
888. Helmer Osslund, Blånande berg.
888. Helmer Osslund, Blånande berg.
Klubbat pris
25 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
1315. RAMAR, ett par. Gustavianska, 1700-talets slut.
1315. RAMAR, ett par. Gustavianska, 1700-talets slut.
Klubbat pris
28 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
866. Nils Kreuger, "Hästar på vägen".
866. Nils Kreuger, "Hästar på vägen".
Klubbat pris
55 000 SEK
Utropspris
20 000 - 30 000 SEK
975. Axel Petersson Döderhultarn, Sittande dragspelare.
975. Axel Petersson Döderhultarn, Sittande dragspelare.
Klubbat pris
22 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
97. GANESHA, trä. Nepal, 1800-tal eller äldre.
97. GANESHA, trä. Nepal, 1800-tal eller äldre.
Klubbat pris
Återrop
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
420. Arvid Floberg, Stockholm 1795. Sockerskrin, gustavianskt.
420. Arvid Floberg, Stockholm 1795. Sockerskrin, gustavianskt.
Klubbat pris
15 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
114. KANNA med LOCK, metall. Tibet 1800-tal.
114. KANNA med LOCK, metall. Tibet 1800-tal.
Klubbat pris
28 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
297. PRAKTVAS, porslin. Sen Qingdynasti med märke.
297. PRAKTVAS, porslin. Sen Qingdynasti med märke.
Klubbat pris
Återrop
Utropspris
20 000 - 30 000 SEK
1097. JACQUES LOUIS DAVID, hans krets. Olja på duk, ej signerad.
1097. JACQUES LOUIS DAVID, hans krets. Olja på duk, ej signerad.
Klubbat pris
Återrop
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
1080. ROSALBA CARRIERA, kopia efter, olja på duk.
1080. ROSALBA CARRIERA, kopia efter, olja på duk.
Klubbat pris
Återrop
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
160. SCHOLARS ROCK, sten. Kina, 1900-tal.
160. SCHOLARS ROCK, sten. Kina, 1900-tal.
Klubbat pris
85 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
262. SKÅL, kompaniporslin. Qingdynastin, Qianlong (1736-95).
262. SKÅL, kompaniporslin. Qingdynastin, Qianlong (1736-95).
Klubbat pris
Återrop
Utropspris
20 000 - 30 000 SEK
952. Carl Milles, "Vattenbärerska".
952. Carl Milles, "Vattenbärerska".
Klubbat pris
24 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
216. SKULPTUR, lergods. Tangdynastin (618-907).
216. SKULPTUR, lergods. Tangdynastin (618-907).
Klubbat pris
42 000 SEK
Utropspris
20 000 - 30 000 SEK
1122. Thomas Wyck Tillskriven, Markandsscen.
1122. Thomas Wyck Tillskriven, Markandsscen.
Klubbat pris
16 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
84. ALTARBORD, hardwood. Sen Qingdynasti.
84. ALTARBORD, hardwood. Sen Qingdynasti.
Klubbat pris
32 000 SEK
Utropspris
20 000 - 30 000 SEK
1198. KARMSTOLAR, ett par, gustavianska stockholmsarbeten, 1700-talets slut.
1198. KARMSTOLAR, ett par, gustavianska stockholmsarbeten, 1700-talets slut.
Klubbat pris
30 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
168. MATTA. Semiantik Kina. 358 x 275,5 cm.
168. MATTA. Semiantik Kina. 358 x 275,5 cm.
Klubbat pris
15 000 SEK
Utropspris
20 000 - 40 000 SEK
6. FIGUR, brons. Qingdynastin, 1800-tal.
6. FIGUR, brons. Qingdynastin, 1800-tal.
Klubbat pris
17 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
1292. BORDSPENDYL. Frankrike, 1800-talets början, Empire.
1292. BORDSPENDYL. Frankrike, 1800-talets början, Empire.
Klubbat pris
13 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
73. KÄRL, brons. Arkaiserande, Ming dynastin eller äldre.
73. KÄRL, brons. Arkaiserande, Ming dynastin eller äldre.
Klubbat pris
15 000 SEK
Utropspris
20 000 - 40 000 SEK
41. GUANYIN, blanc de chine. Sen Qingdynasti about 1900.
41. GUANYIN, blanc de chine. Sen Qingdynasti about 1900.
Klubbat pris
16 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
80. SKULPTUR, sten. Möjligen Tangdynastin.
80. SKULPTUR, sten. Möjligen Tangdynastin.
Klubbat pris
16 000 SEK
Utropspris
20 000 - 30 000 SEK
438. Carl Magnus Ryberg, Stockholm 1807. Ljusstakar, ett par, sengustavianska.
438. Carl Magnus Ryberg, Stockholm 1807. Ljusstakar, ett par, sengustavianska.
Klubbat pris
28 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
490. BROSCH med rosenslipade diamanter.
490. BROSCH med rosenslipade diamanter.
Klubbat pris
Återrop
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
391. BÄGARE med nödmynt, ostämplad, Sverige 1730-tal.
391. BÄGARE med nödmynt, ostämplad, Sverige 1730-tal.
Klubbat pris
20 000 SEK
Utropspris
20 000 - 22 000 SEK
1279. VÄGGPENDYL. Frankrike, 1700-talets slut, Louis XVI.
1279. VÄGGPENDYL. Frankrike, 1700-talets slut, Louis XVI.
Klubbat pris
Återrop
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
817. MATTA. Semiantik Keshan, möjligen Motachem.  208,5 x 132,5 cm.
817. MATTA. Semiantik Keshan, möjligen Motachem. 208,5 x 132,5 cm.
Klubbat pris
28 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
959. Carl Eldh, "Hemligheten".
959. Carl Eldh, "Hemligheten".
Klubbat pris
30 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
93. RELIEF, sten. Gandhara, troligen 200/300-tal.
93. RELIEF, sten. Gandhara, troligen 200/300-tal.
Klubbat pris
180 000 SEK
Utropspris
20 000 - 30 000 SEK
1212. STOLAR, sex stycken, gustavianska stockholmsarbeten, 1700-talets slut.
1212. STOLAR, sex stycken, gustavianska stockholmsarbeten, 1700-talets slut.
Klubbat pris
24 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
300. PLAKETT, porslin. Sen Qingdynasti (1664-1912).
300. PLAKETT, porslin. Sen Qingdynasti (1664-1912).
Klubbat pris
22 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
101. DAOISTISK DIGNITET, brons. Mingdynastin (1368-1644).
101. DAOISTISK DIGNITET, brons. Mingdynastin (1368-1644).
Klubbat pris
Återrop
Utropspris
20 000 - 30 000 SEK
1109. Bartholomeus Maton Tillskriven, Läraren och eleven.
1109. Bartholomeus Maton Tillskriven, Läraren och eleven.
Klubbat pris
Återrop
Utropspris
18 000 - 20 000 SEK