Kan inte nå servern

Important Winter Sale 629

 
1070 föremål
706. Rock, siden. Sen Qingdynasti, omkring 1900.
706. Rock, siden. Sen Qingdynasti, omkring 1900.
Klubbat pris 
26 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
840. Buddai, porslin. Kina, 1900-tal.
840. Buddai, porslin. Kina, 1900-tal.
Klubbat pris 
10 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
463. Helmer Osslund, Aftonlandskap från Nordingrå.
463. Helmer Osslund, Aftonlandskap från Nordingrå.
Klubbat pris 
130 000 SEK
Utropspris
50 000 - 60 000 SEK
803. Tallrikar, ett par, kompaniporslin. Qingdynastin, Qianlong (1736-95).
803. Tallrikar, ett par, kompaniporslin. Qingdynastin, Qianlong (1736-95).
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
146. Presenterfat, silver, oidentifierade stämplar, 1600-tal. Barock.
146. Presenterfat, silver, oidentifierade stämplar, 1600-tal. Barock.
Klubbat pris 
20 000 SEK
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
279. Matta, semiantik Täbris, ca 374-376,5 x 268-276 cm.
279. Matta, semiantik Täbris, ca 374-376,5 x 268-276 cm.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
35 000 - 40 000 SEK
236. Matta, semiantik Ghom, ca 380,5-387,5 x 250,5-259,5 cm.
236. Matta, semiantik Ghom, ca 380,5-387,5 x 250,5-259,5 cm.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
18 000 - 20 000 SEK
927. Marina B ett par örhängen.
927. Marina B ett par örhängen.
Klubbat pris 
30 000 SEK
Utropspris
40 000 - 50 000 SEK
507. Helene Schjerfbeck, "Bilderboken".
507. Helene Schjerfbeck, "Bilderboken".
Klubbat pris 
28 000 SEK
Utropspris
30 000 - 40 000 SEK
733. Fat, silver. Oidentifierad mästare, stämplad 9.
733. Fat, silver. Oidentifierad mästare, stämplad 9.
Klubbat pris 
4 000 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
391. Jacob Hägg, Korvetten Norrköping utanför Karlskrona.
391. Jacob Hägg, Korvetten Norrköping utanför Karlskrona.
Klubbat pris 
270 000 SEK
Utropspris
175 000 - 200 000 SEK
518. Riksdagshuset i Stockholm.
518. Riksdagshuset i Stockholm.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
30 000 - 40 000 SEK
527. Byfejden.
527. Byfejden.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
60 000 SEK
407. Rembrandt Harmensz van Rijn Kopia efter, Porträtt av äldre herre.
407. Rembrandt Harmensz van Rijn Kopia efter, Porträtt av äldre herre.
Klubbat pris 
36 000 SEK
Utropspris
15 000 - 18 000 SEK
471. Stig Blomberg, Kungens härold (motiv från Hästbrunnen).
471. Stig Blomberg, Kungens härold (motiv från Hästbrunnen).
Klubbat pris 
150 000 SEK
Utropspris
200 000 - 250 000 SEK
425. Elias Martin, "Ruinerna".
425. Elias Martin, "Ruinerna".
Klubbat pris 
36 000 SEK
Utropspris
40 000 - 50 000 SEK
354. "Utkant i Vasastaden".
354. "Utkant i Vasastaden".
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
30 000 - 40 000 SEK
660. Trana, silver och emalj, 1900-talets första hälft.
660. Trana, silver och emalj, 1900-talets första hälft.
Klubbat pris 
5 000 SEK
Utropspris
5 000 - 7 000 SEK
1053. Ring 18K guld och silver med gammalslipade diamanter.
1053. Ring 18K guld och silver med gammalslipade diamanter.
Klubbat pris 
6 000 SEK
Utropspris
7 000 - 8 000 SEK
90. SPEGEL, möjligen Nordtyskland, 1700-talets första del, Senbarock.
90. SPEGEL, möjligen Nordtyskland, 1700-talets första del, Senbarock.
Klubbat pris 
40 000 SEK
Utropspris
30 000 - 40 000 SEK
570. Balthasar Beschey Tillskriven, Rebecka vid brunnen.
570. Balthasar Beschey Tillskriven, Rebecka vid brunnen.
Klubbat pris 
32 000 SEK
Utropspris
30 000 - 35 000 SEK
458. Bernaert de Bridt Tillskriven, Jaktstilleben.
458. Bernaert de Bridt Tillskriven, Jaktstilleben.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
121. LJUSSTAKAR ett par, Frankrike 1800-talets början, Empire.
121. LJUSSTAKAR ett par, Frankrike 1800-talets början, Empire.
Klubbat pris 
16 000 SEK
Utropspris
18 000 - 20 000 SEK
543. Carl Holsoe, Kvinna vid fönster.
543. Carl Holsoe, Kvinna vid fönster.
Klubbat pris 
185 000 SEK
Utropspris
200 000 - 250 000 SEK
553. Wilhelm von Gegerfelt, Kajscen från Venedig.
553. Wilhelm von Gegerfelt, Kajscen från Venedig.
Klubbat pris 
55 000 SEK
Utropspris
40 000 - 50 000 SEK
539. Paul Dubois, "Charity".
539. Paul Dubois, "Charity".
Klubbat pris 
15 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
881. Fat, porslin. Qingdynastin med Jiaqings märke.
881. Fat, porslin. Qingdynastin med Jiaqings märke.
Klubbat pris 
55 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
882. Fat, porslin. Qing dynastin, med Daoguangs sigillmärke.
882. Fat, porslin. Qing dynastin, med Daoguangs sigillmärke.
Klubbat pris 
48 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
824. Vaser, ett par, porslin. Qingdynastin.
824. Vaser, ett par, porslin. Qingdynastin.
Klubbat pris 
3 500 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
472. Christian Eriksson, "Sittande Lapp".
472. Christian Eriksson, "Sittande Lapp".
Klubbat pris 
22 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
633. Kopp, porslin. Kina, republik med Guangxus märke.
633. Kopp, porslin. Kina, republik med Guangxus märke.
Klubbat pris 
9 000 SEK
Utropspris
5 000 - 7 000 SEK
837. Fat, ett par, porslin. Troligen Republik med Guangxus märke.
837. Fat, ett par, porslin. Troligen Republik med Guangxus märke.
Klubbat pris 
26 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
773. Fat, ett par, porslin. Qingdynastin, Kangxi (1662-1722).
773. Fat, ett par, porslin. Qingdynastin, Kangxi (1662-1722).
Klubbat pris 
4 000 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
1030. Tapio Wirkkala hängsmycke "Moon landscape" 18K guld.
1030. Tapio Wirkkala hängsmycke "Moon landscape" 18K guld.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
40 000 - 50 000 SEK
782. Ljusstakar, två stycken, porslin. Qingdynastin, 1700-tal.
782. Ljusstakar, två stycken, porslin. Qingdynastin, 1700-tal.
Klubbat pris 
13 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
383. Carl Eldh, "Sittande flicka".
383. Carl Eldh, "Sittande flicka".
Klubbat pris 
60 000 SEK
Utropspris
30 000 - 35 000 SEK
409. Carl Milles, "Vattenbärerskan" (salt- och pepparkar).
409. Carl Milles, "Vattenbärerskan" (salt- och pepparkar).
Klubbat pris 
60 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
488. Palatsinteriör med Kristus.
488. Palatsinteriör med Kristus.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
40 000 - 50 000 SEK
117. LJUSSTAKAR, ett par, 1800-talets början, Sengustavianska.
117. LJUSSTAKAR, ett par, 1800-talets början, Sengustavianska.
Klubbat pris 
26 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
139. ÄGG, troligen Ryssland 1800-tal.
139. ÄGG, troligen Ryssland 1800-tal.
Klubbat pris 
12 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
830. VAS, porslin. Qingdynastin, 1800-tal.
830. VAS, porslin. Qingdynastin, 1800-tal.
Klubbat pris 
14 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
365. Robert Thegerström, Näckrosdamm.
365. Robert Thegerström, Näckrosdamm.
Klubbat pris 
40 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
829. Praktfat, porslin. Sen Qingdynasti.
829. Praktfat, porslin. Sen Qingdynasti.
Klubbat pris 
20 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
380. Anders Sandström, "Utter".
380. Anders Sandström, "Utter".
Klubbat pris 
34 000 SEK
Utropspris
30 000 - 35 000 SEK
517. Johan Krouthén, Sommar på stranden.
517. Johan Krouthén, Sommar på stranden.
Klubbat pris 
160 000 SEK
Utropspris
60 000 - 80 000 SEK
368. Johan Krouthén, Höstlandskap med ekipage på väg.
368. Johan Krouthén, Höstlandskap med ekipage på väg.
Klubbat pris 
70 000 SEK
Utropspris
40 000 - 60 000 SEK
331. Pierre Bonnard, "Tête de cheval".
331. Pierre Bonnard, "Tête de cheval".
Klubbat pris 
13 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
582. Emil Lindgren, Skördemotiv från Grisslehamn.
582. Emil Lindgren, Skördemotiv från Grisslehamn.
Klubbat pris 
10 000 SEK
Utropspris
15 000 - 18 000 SEK
378. Jussi Mäntynen, "Ensam isbjörn".
378. Jussi Mäntynen, "Ensam isbjörn".
Klubbat pris 
110 000 SEK
Utropspris
40 000 - 50 000 SEK
859. Vas, porslin. Qingdynastin, 1700-tal.
859. Vas, porslin. Qingdynastin, 1700-tal.
Klubbat pris 
20 000 SEK
Utropspris
5 000 - 7 000 SEK
838. Kopp, äggskalsporslin. Kina, 1900-tal.
838. Kopp, äggskalsporslin. Kina, 1900-tal.
Klubbat pris 
6 000 SEK
Utropspris
5 000 - 7 000 SEK
692. Kinesisk konstnär, tusch och färg. Qingdynastin (1664-1912).
692. Kinesisk konstnär, tusch och färg. Qingdynastin (1664-1912).
Klubbat pris 
125 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
83. VÄGGPENDYL,1800-talets första del, Empire.
83. VÄGGPENDYL,1800-talets första del, Empire.
Klubbat pris 
47 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
87. BORDSPENDYL, Frankrike 1800-talets början, Empire.
87. BORDSPENDYL, Frankrike 1800-talets början, Empire.
Klubbat pris 
20 000 SEK
Utropspris
15 000 - 18 000 SEK
851. Skålfat, porslin. Tianqi/Chongzhen, 1600-tal.
851. Skålfat, porslin. Tianqi/Chongzhen, 1600-tal.
Klubbat pris 
7 500 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
615. Kopp, porslin. Qingdynastin, Kangxi (1662-1722).
615. Kopp, porslin. Qingdynastin, Kangxi (1662-1722).
Klubbat pris 
13 000 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
816. Skålar, sju stycken, porslin. Qingdynastin, 1800-tal.
816. Skålar, sju stycken, porslin. Qingdynastin, 1800-tal.
Klubbat pris 
22 000 SEK
Utropspris
10 000 - 15 000 SEK
602. Burk med lock, porslin. Qing dynastin, Kangxi (1662-1722).
602. Burk med lock, porslin. Qing dynastin, Kangxi (1662-1722).
Klubbat pris 
6 500 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
675. Sigillstamp/skulptur, bergkristall, Qingdynastin.
675. Sigillstamp/skulptur, bergkristall, Qingdynastin.
Klubbat pris 
7 000 SEK
Utropspris
5 000 - 7 000 SEK
810. Fat, kompaniporslin. Qingdynastin, Qianlong (1736-95).
810. Fat, kompaniporslin. Qingdynastin, Qianlong (1736-95).
Klubbat pris 
8 000 SEK
Utropspris
5 000 - 7 000 SEK
745. Ask med lock samt dosa, silver med steninläggning. Kina.
745. Ask med lock samt dosa, silver med steninläggning. Kina.
Klubbat pris 
8 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
651. Skulptur, sten. Kina, sen Qingdynasti, tidigt 1900-tal.
651. Skulptur, sten. Kina, sen Qingdynasti, tidigt 1900-tal.
Klubbat pris 
8 000 SEK
Utropspris
3 000 - 4 000 SEK
335. Märta Améen, Två hästar.
335. Märta Améen, Två hästar.
Klubbat pris 
28 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
431. Jean-Baptiste Joseph Duchesne, Kejsar Napoleon Bonaparte (1769-1821).
431. Jean-Baptiste Joseph Duchesne, Kejsar Napoleon Bonaparte (1769-1821).
Klubbat pris 
155 000 SEK
Utropspris
30 000 - 40 000 SEK
361. August Hagborg, "Utanför Birgers ateljé i Paris".
361. August Hagborg, "Utanför Birgers ateljé i Paris".
Klubbat pris 
30 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
346. Ester Almqvist, "Hängbjörken".
346. Ester Almqvist, "Hängbjörken".
Klubbat pris 
420 000 SEK
Utropspris
80 000 - 100 000 SEK