Modern Art + Design 632

Slutpriser

Nr.FöremålKlubbat pris
201Märta Måås-Fjetterström, vävnad, "Grodblad röd", inplock på linnebotten, ca 40,5-41 x 58,5-60 cm, signerad AB MMF.4 000 SEK
202Märta Måås-Fjetterström, vävnader, 2 st., "Blomlapp", gobelängteknik, "Pingstlilja" ca 28,5 x 29,5 cm, "Pensé" ca 25,5 x 26 cm, signerad AB MMF.5 200 SEK
203Ann-Mari Forsberg, född Lindbom, vävnad, "Blå crocus", gobelängvariant, ca 55,5-57 x 84,5-88,5 cm, signerad AMF.8 500 SEK
204Ann-Mari Forsberg, född Lindbom, vävnad, "Blå crocus", gobelängvariant, ca 31,5-32 x 39-39,5 cm, signerad AMF.4 000 SEK
205Barbro Nilsson, vävnader, 2 st., en är "Nejlikan blå", gobelängteknik, en är inplock på linnebotten, signerade BN.12 000 SEK
206Barbro Nilsson, vävnad, "Kvadrater på linne, mörk", inplock på linnebotten, ca 48-49 x 39-40 cm, signerad BN.4 000 SEK
207Barbro Nilsson, vävnad, "Näckrosorna", gobelängteknik, ca 41-42 x 45-47,5 cm, signerad BN.6 000 SEK
208Märta Måås-Fjetterström, draperier, 1 par, "Rågen", inplock på linnebotten, ca 272-274 x 121,5-125 respektive 274,5 x 123,5-126 cm,26 000 SEK
209Märta Måås-Fjetterström, draperi, "Rågen", inplock på linnebotten, ca 218,5-219,5 x 160,5-162 cm, signerat AB MMF.22 000 SEK
210Barbro Nilsson, draperi, "Kärvar", gobelängvariant, ca 239-240 x 176,5-177,5 cm, signerat AB MMF BN.32 000 SEK
211Annie Frykholm, vävd tapet, gobelängteknik ("Hautelissbonad"), ca 252,5-258 x 141-146 cm, signerad NK TG AFm.6 000 SEK
212Lars Gynning, vävd tapet, "Viking" ("Gånge Rolf"), slätväv, ca 114-115 x 165,5-167,5 cm, signerad MTP Fino GYNNING.9 500 SEK
213Barbro Nilsson, vävnad, "Guldsågen", inplock på skyttlad linnebotten, ca 108,5-110 x 72-73 cm, osignerad.14 000 SEK
214Kaisa Melanton, vävnad, slätväv, detalj ur bildvävnaden "Ibland har jag svårt att hålla mig ren", ca 81,5 x 47-49,5 cm, signerad HAV KM.3 500 SEK
215konstverk, "Utblick", blandteknik, ca 97 x 51 cm, på baksidan signerad och daterad 1997.Återrop
216Elisabet Hasselberg-Olsson, vävd tapet, "Myren", slätväv, ca 125-126 x 98-99 cm, signerad EO, daterad 2000 och 2001.13 000 SEK
217Barbro Nilsson, matta, "Snäckorna", gobelängteknik, ca 309,5-312 x 203-205,5 cm, signerad AB MMF BN.115 000 SEK
218Barbro Nilsson, matta, "Strålblomman röd", gobelängteknik, ca 313,5-316 x 201,5-204,5 cm, signerad AB MMF BN.95 000 SEK
219Barbro Nilsson, matta, "Kringelikroka, grön" ("Finspong"), gobelängteknik, ca 227,5-231,5 x 174,5-178,5 cm, signerad AB MMF BN.70 000 SEK
220Marianne Richter, matta, "Josefina ljusbrun", gobelängteknik, ca 303-305 x 230-235 cm, signerad AB MMF MR.120 000 SEK
221Barbro Nilsson, matta, "Tånga ljus", gobelängteknik, ca 253,5 x 185,5-187,5 cm, signerad AB MMF BN.75 000 SEK
222Barbro Nilsson, matta, "Tånga blå", gobelängteknik, ca 226 x 151-154 cm, signerad AB MMF BN.55 000 SEK
223Ingrid Dessau, matta, gobelängteknik, ca 336,5-338 x 223-227 cm, osignerad, Sverige 1950-1960-tal.46 000 SEK
224Märta Måås-Fjetterström, matta, "Rektangel", flossa, ca 389-391 x 202-207 cm, osignerad.40 000 SEK
225Märta Måås-Fjetterström, matta, "Ängarna", flossa, ca 325,5-327 x 222,5-227 cm, signerad AB MMF.130 000 SEK
226Märta Måås-Fjetterström, matta, "Ängarna", flossa, ca 312 x 203-207 cm, signerad MMF.48 000 SEK
227Märta Måås-Fjetterström, matta, "Tornet", flossa, ca 244,5-246,5 x 155-159,5 cm, signerad AB MMF.42 000 SEK
228Barbro Nilsson, matta, "Krabban, grå", flossa, ca 272-277 x 178,5-183 cm, signerad AB MMF BN.50 000 SEK
229Barbro Nilsson, matta, "Stjärnflossan, blå", flossa, ca 250-253 x 249-253 cm, signerad AB MMF BN.130 000 SEK
230Marianne Richter, matta, "Fläkten", flossa, ca 497-498,5 x 367-372 cm, signerad AB MMF MR.320 000 SEK
231Kerstin Ekengren, matta, "Cavalleria Rustica", flossa, ca 320-321,5 x 220-230 cm, signerad KE LH, Plitmors Järvsö 1961.34 000 SEK
232Barbro Nilsson, matta, "Bankrabatten grön", flossa, ca 502-504 x 202,5-207 cm, signerad AB MMF BN.100 000 SEK
233Märta Måås-Fjetterström, matta, reliefflossa, "Dahlior", ca 236 x 163-165,5 cm, signerad AB MMF.70 000 SEK
234Svensk design, matta, reliefflossa, ca 178,5-179,5 x 137-140,5 cm, signerad och daterad på baksidan: SKLH 1944.Återrop
235Barbro Nilsson, matta, "Gyllenrutan", reliefflossa, ca 381,5 x 259,5-269 cm, signerad AB MMF BN.270 000 SEK
236Barbro Nilsson, matta, "Gyllenrutan röd", reliefflossa, ca 309,5 x 203 cm, signerad AB MMF BN.65 000 SEK
237Svensk design, matta, reliefflossa, ca 224,5-227,5 x 112-118 cm, signerad IB. Sverige omkring 1930.24 000 SEK
238Sigvard Bernadotte, matta, reliefflossa, ca 179-181,5 x 116,5-119,5 cm, signerad SB.12 000 SEK
239Märta Måås-Fjetterström, matta, "Höstmattan", rölakan, ca 287,5-293,5 x 237,5-240 cm, signerad AB MMF.115 000 SEK
240Märta Måås-Fjetterström, matta, "Höstmattan", rölakan, ca 347-348 x 245-248 cm, signerad MMF.85 000 SEK
241Märta Måås-Fjetterström, matta, "Röda åttan", rölakan, ca 295-297 x 205,5-209 cm, signerad MMF.85 000 SEK
242Märta Måås-Fjetterström, matta, "Röda åttan", rölakan, ca 255-257 x 149-150,5 cm, signerad AB MMF.40 000 SEK
243Märta Måås-Fjetterström, matta, "Blå heden", rölakan, ca 424-426 x 200,5-203 cm, signerad AB MMF.Återrop
244Märta Måås-Fjetterström, matta, "Bruna heden", rölakan, ca 238,5-241 x 168-172 cm, signerad AB MMF.34 000 SEK
245Märta Måås-Fjetterström, matta, "Nyponblomman", rölakan, ca 270 x 203-205 cm, signerad AB MMF.46 000 SEK
246Märta Måås-Fjetterström, matta, "Nyponblomman", rölakan, ca 125,5 x 79-80 cm, signerad AB MMF.18 000 SEK
247Märta Måås-Fjetterström, matta, "Ljusa plador", rölakan, ca 265,5-267 x 197,5-199 cm, signerad AB MMF.44 000 SEK
248Märta Måås-Fjetterström, matta, "Ljusa plador", rölakan, ca 262 x 161-162,5 cm, signerad AB MMF.28 000 SEK
249Märta Måås-Fjetterström, matta, "Röda Esset", rölakan, ca 304,5 x 200-201,5 cm, signerad AB MMF.55 000 SEK
250Märta Måås-Fjetterström, matta, "Röda Esset", rölakan, ca 203-207,5 x 148-149 cm, signerad MMF.16 000 SEK
251Märta Måås-Fjetterström, matta, "Blåplump", rölakan, ca 263-265 x 181,5-182,5 cm, signerad AB MMF.90 000 SEK
252Marianne Richter, matta, "Kattegatt", rölakan, ca 311,5-313,5 x 245-248 cm, signerad AB MMF MR.175 000 SEK
253Barbro Nilsson, matta, "Salerno blå", rölakan, ca 312 x 201,5-205,5 cm, signerad AB MMF BN.75 000 SEK
254Sigvard Bernadotte, matta, rölakan, ca 512-515 x 247-253 cm, signerad SB.220 000 SEK
255Barbro Nilsson, matta, "Falurutan mellanblå", rölakan, ca 257,5-260 x 167-169 cm, signerad AB MMF BN.52 000 SEK
256Barbro Nilsson, matta, "Falurutan gul", rölakan, ca 296,5-298 x 200,5-201,5 cm, signerad AB MMF BN.55 000 SEK
257Barbro Nilsson, gallerimatta, Falurutan starkblå, rölakan, ca 532,5 x 81,5-83,5 cm, signerad AB MMF BN.80 000 SEK
258Barbro Nilsson, matta, "Falurutan grön I", rölakan, ca 241-244,5 x 166 cm, signerad AB MMF BN.38 000 SEK
259Berit Koenig, matta, "Viggen, grå", rölakan, ca 252-253,5 x 189-192 cm, signerad SH BK.10 000 SEK
260Berit Koenig, matta, "Viggen, röd", rölakan, ca 200 x 171,5-175 cm, signerad BK SH.8 500 SEK
261Agda Österberg, matta, rölakan, ca 335,5-338 x 182,5 cm, invävt 25-10 VL 1955 och AÖ.20 000 SEK
262Agda Österberg, matta, rölakan, ca 196-201,5 x 115,5-116,5 cm, signerad AÖ.17 000 SEK
263Edna Martin, matta, "Flickorna i fönstret", rölakan, ca 297-301 x 246,5-250,5 cm, signerad SH.40 000 SEK
264Inga-Mi Varneus Rydgren, matta, rölakan, ca 240,5-241,5 x 158-160 cm, signerad JLH IMV.22 000 SEK
265Marianne Richter, matta, "Fasad, grön II", rölakan, ca 240-241,5 x 187-189,5 cm, signerad AB MMF MR.60 000 SEK
266Barbro Nilsson, gallerimatta, "Ostia orange", rölakan, ca 306-307 x 99-100 cm, signerad AB MMF BN.42 000 SEK
267Ann-Mari Lindbom, gift Forsberg, matta, "Ann-Maris röda", rya, ca 113-115 x 93-95 cm, signerad AB MMF AML.11 000 SEK
268Sigvard Bernadotte, matta, rya, ca 210,5 x 153,5 cm, signerad SB.20 000 SEK
269Sigvard Bernadotte, matta, rya, ca 153,5-155,5 x 101-105 cm, signerad SB.15 000 SEK
270Edna Martin, matta, rya, ca 262,5 x 94-97 cm, signerad EM HAV (Edna Martin, Handarbetets Vänner).15 000 SEK
271Hugo Elmqvist, vas, Stockholm, jugend, 1900-talets början.12 000 SEK
272Hugo Elmqvist, vas, Stockholm, jugend, 1900-talets början.11 000 SEK
273Hugo Elmqvist, vas, Florens, ca 1900.10 000 SEK
274Alf Wallander, bordslampa, patinerad brons, AB Förenade konstgjuterierna, Stockholm 1898-1900, jugend.Återrop
275Emy Wahlström, bordslampa, Hugo Elmqvist, Stockholm, jugend, 1900-talets början.15 000 SEK
276Otto Wretling, tillskrivna, fåtöljer, ett par, Umeå 1900-talets början, jugend.155 000 SEK
277Otto Wretling, tillskriven, bokhylla, Umeå 1900-talets början, jugend.4 500 SEK
278Astri Bergman-Taube, bordslampa, Herman Bergmans konstgjuteri, Stockholm, jugend, 1900-talets början.9 500 SEK
279Axel Gute, bokstöd, ett par, grönpatinerad metall, Sverige, daterade 1920.9 000 SEK
280Taburett, 1920-30-tal.22 000 SEK
281A.W. Borgh, takarmaturer, 1 par, Swedish Grace, sannolikt 1920-30-tal.50 000 SEK
282A.W. Borgh, väggappliquer, 4 st, Swedish Grace, sannolikt 1920-30-tal.32 000 SEK
283Taburett, Swedish Grace, 1920-30-tal.6 000 SEK
284Taklampa, Swedish Grace 1920-30-tal.26 000 SEK
285Soffbord, Swedish Grace, 1929.65 000 SEK
286Oscar Antonsson, väggspegel, Ystad Metallindustri, 1920-tal.16 000 SEK
287Wolfgang von Wersin, kaffeservis, 3 delar med bricka, ed. Eugen Wiedamann, Regensburg, Tyskland 1931-34.4 000 SEK
288Gunnar Asplund, fåtöljer, ett par, Nordiska Kompaniets verkstäder, Swedish Grace, ca 1924, från Skandia-Teatern.Återrop
289Gunnar Asplund, sideboard, Swedish Grace, 1910-20-tal.36 000 SEK
290Swedish Grace, taklampa, sannolikt Guldsmedsaktiebolaget, 1920-30-tal.14 000 SEK
291Guldsmedsaktiebolaget, bordsur, Stockholm 1930.7 000 SEK
292Estrid Ericson, burk med lock, tenn, Firma Svenskt Tenn, Stockholm 1925, modell A 42.4 500 SEK
293Nils Fougstedt, ytterfoder, Firma Svenskt Tenn, Stockholm 1928.60 000 SEK
294Nils Fougstedt, & Thorvald Alef, skrin, Firma Svenskt Tenn, Stockholm 1930.10 000 SEK
295Anna Petrus, skrivställ, Herman Bergman konstgjuteri, Stockholm 1932.12 000 SEK
296Axel Einar Hjorth, konsolbord "Louis", Nordiska Kompaniet, Stockholm 1928.55 000 SEK
297Axel Einar Hjorth, "du Barry" karmstolar 1 par, Nordiska Kompaniet, formgivna 1929.28 000 SEK
298Nordiska Kompaniet, golvlampor, ett par, Swedish Grace, 1930-tal.17 000 SEK
299Swedish Grace, skåp, Nääs, 1924-26.Återrop
300Carl Malmsten, bord, Sverige 1930-tal.30 000 SEK